RIAA kvůli rippování CD do MP3 prská už pár let. Ono to není úplně košér ani u nás. Dříve se to dalo schovat pod záložní kopii, ale dnes je to tu při překonávání různých stupidních protipirátských ochran už taky za pomyslnou čarou. Jenže kde pak brát MP3/WMA? Českého iTunes se jen tak nedočkáme a tuzemské online shopíky jsou pořád spíš pro legraci.
sťahovanie MP3 nie je nezákonné, čiže keď čestne prehlásite :-D, že máte originál a že ste hudbu stiahol z netu, takže ste žiadnu ochranu neprekonával, ste vpohode ...
nešlo by to dkonca tak, že ste nevedel, že pri ripovaní nejakú ochranu prekonávate? ved skoro v každom lepšom programe sa dá uložiť hudbu s cd na disk do napr. wavu a vôbec ani netuším, že ten program niečo obyšiel.
U nás je pro osobní potřebu povolené stahovat cokoliv, co je tu možné získat legálně. Takže stahovat nelegálně lze i u nás, ale málokomu se to podaří :)
Bylo by mozne rozvest podrobne jak je to s tim prekonavanim ochran? Kopii z hudebniho dila si poridit mohu a myslim ze u nas neplati neco jako DMCA, ktere by mi na to zakazovalo pouzit vhodne prostredky. Navic kdyz na to koukam, jsem rad ze u nas nemame system precedensu...
Pokud vlastníte originál, smíte si udělat záložní kopii pro vlastní potřebu, ale nemáte na ní nárok, takže si ji nemůžete nijak vynucovat. Kopii můžete udělat ovšem pouze v případě, že nepřekonáte nějaký prvek, který kopírování brání tj. různé antipirátské ochrany. U filmů na DVD to v praxi znamená, že si zálohu udělat nesmíte skoro vůbec, protože chráněny jsou prakticky všechny originální nosiče. U hudby na CD je to už také slušné procento.
Na druhou stranu z internetu si můžete pro osobní potřebu stáhnout hudbu a video a legálně jak hrdlo ráčí (nesmíte ale dále šířit - sdílet).
Jinými slovy záložní kopii filmu, za který jsem zaplatil, si v praxi udělat nesmím, ale neplatit a stáhnout si kopii, kterou někdo umístil na net ilegálně, pro vlastní potřebu zákon de facto dovoluje. Kocourkov, že? :-)
Takže kopii pro vlastní potřebu si udělat nesmíme když všichni používají DRM - takže "výpalné" platíme OSA za co? Je neuvěřitelné že soukromý subjekt může takto vybírat soukromou daň z paměťových médií! Nechápu jak dokázali prosadit názor že zákonné právo na kopii pro osobní potřebu není součástí prodejní ceny díla a že by výpalné měl platit někdo úplně jiný kdo s tím nemá nic společného. Nojo, to se to rozdává z cizího, že?
"Kopii můžete udělat ovšem pouze v případě, že nepřekonáte nějaký prvek, který kopírování brání "
no kdyz tu kopii udelat dokazu, tak se vlastne o zadny ochranny prvek, ktery by kopirovani branil, nejednalo ne? Spis se jedna o prvek, ktery byl urcen k zabraneni kopirovani.
I kdyz popravde receno si nedokazu predstavit CD-DA, ktere nejaky takovy ochranny prvek obsahuje :-)
presne tak jsem to myslel - prokazatelne to ucinne nebude, kdyz se to podari prekonat ne? Teda me to netrapi, mam prehravac CD-DA a pro nej si tedy kupuju nosice CD-DA. Pokud nekdo nabizi nejakou zmrseninu neodpovidajici standardu (a v zadnem *booku o ochranach neni ani pismeno), neni nic snadnejsiho, nez tento "vyrobek" ignorovat.
"Pokud vlastníte originál, smíte si udělat záložní kopii pro vlastní potřebu, ale nemáte na ní nárok, takže si ji nemůžete nijak vynucovat."
Znamena to tedy, ze autorke poplatky platim pri nakupu ruznych multimedialnich zarizeni a medii uplne zbytecne?
Proc vlastne platim zakonem dany poplatek, kdyz nemam zakonne pravo na kopii legalne porizeneho AV dila?
Jakym zpusobem mam podle zakona postupovat, kdyz se mi CD poskrabe, at uz nehodou nebo casem? Dostanu novou kopii od vydavatele? Podle jejich logiky jsem si totiz nekoupil medium, ale AV dilo a tudiz bych mel mit na nej pravo.
Mě se neptejte, já nejsem členem zákonodárného sboru :-) Už dlouho se ale těším, že se toto téma dostane před soud a bude se to muset nějak rozseknout. Ze současné právní úpravy mi je lehce mdlo.
Mne by zajimal jiny pohled na vec - vtipalkove vymysleli CD/DVD/BR/HD-DVD zcela bez mechanicke ochrany, prestoze jiz obycejne disety chranene byly. V praxi se tak neda zabranit poskrabani. A vsichni vime, ze staci maly skrabanec a data jsu v trapu. Ma otazka zni - proc bych mel platit v pripade zakoupeni duplikatu (noveho media) opet platit autorska prava, kdyz uz jsem je jednou na dany obsah zaplatil???
Ja si navic myslim ze pokud vetsinu ceny tvori autorska prava, mel bych mit narok na totez dilo na jinem mediu pouze za cenu toho media+nejaky manipulacni poplatek. Tzn. svoji sbirku originalnich MC a LP bych mohl chtit vymenit za CD pouze za nejake symbolicke penize ;-)
pokud mate CD player s SPDIF out a zvukarnu s SPDIF in, tak zadnou ochranu neprekonavate. Kdyz to prehraje ten player, tak to dotlacite i do zvukovky. Jediny zpusob, jak digitalne zkopirovat Ilustratosphere bez prelepovani TOC samolepkama.
Dal jsem si tu praci a procetl to pdf a nikde jsem se nedocetl o tom ze by mp3 z cd bylo nelegalni.
Mluvilo se tam ale hodne o zdileni, o kaza a o tom ze ve chvili kdy soud dorucil uzivateli abych s pocitacem nic nedelal tak smazal pocitac.
vsak byt jsem si jako maly myslel, ze az vyrostu odstehuju se do ameriky, nyni vim, ze dokovad se amerikou bude myslet USA tak nikdy...
Jsem rad, ze sifrovat je u nas jeste porad legalni
Myslim ze funkce truecryptu "hidden volume" (nebo obdobna funkce v jinych sifrovacich softwarech) ziska dosti na oblibe :)
Nevim jestli v USA, ale nedavno zavedli za nevydani klice ve Velke Britanii automaticky dva roky a v pripade ze to nevydani je nejak spojeny s terorismem, tak 5 let.
"What the RIAA's lawyers clearly seem to be saying is that putting mp3 files that you legally ripped into a shared Kazaa folder makes them no longer authorized."
Celé MP3 je protkáno licenčními spory, že i MS si raději vymyslel vlastní formát (jako vždy :) ). Free MP3 en/dekodéry jsou víceméně tolerovány. Více např.