Těžko čekat, že by se to stalo "oficiálním" důvodem, ostatně politik rezignuje prakticky vždy "jen tak", "aby trávil čas s rodinou" nebo ze "zdravotních důvodů", ne protože ho chytli, ale vsadl bych ze, že poslední kapka byla https://www.vice.com/en_us/article/9ke3ke/famed-computer-scientist-richard-stallman-described-epstein-victims-as-entirely-willing
"Činím tak kvůli tlaku na MIT a na mě,..."
Nerozumiem tomu, ze niektori ludia nemaju "gule" na to aby aktivistom, ktori vyvijaju tlak na ich odstupenie, pretoze povedali nieco, co nie je "politicky korektne", ukazat "fakera" a robit dalej to co robili doteraz.
Podobny pripad:
https://www.theverge.com/2014/4/3/5578984/mozilla-ceo-resigns-amid-controversy-over-donation-to-anti-gay
Jenže oni ho nevyhodili, on rezignoval. Veřejnost nemá možnost vyhodit někoho z práce, může se ale vyjádřit k tomu, že se jí nelíbí něčí chování. Je pak na dotyčném, jak zareaguje a jestli bude jeho reakce kritikům stačit. Někdy může stačit omluva, jindy to nestačí. Pro Stallmana to zřejmě byla poslední kapka a rozhodl se odejít. Ono je mu taky 66, třeba toho prostě má plné zuby.
@Petr Krčmář
Abychom byli korektní, tak veřejnost sice nemůže nikoho vyhodit, ale dobře všichni víme speciálně která část veřejnosti (sjw) a jaký tlak umí vytvořit nejen na samotnou oběť veřejného linče ale také na jeho nadřízené, rodinu ...
Známe např. z kauz Peterson, Paul Jones, Candance Owens nebo Lindsay Sheperd a mnoho dalších ...
Takový aktivismus se pozná např. tak že onen dav nevyjádří pouze znechucení ale také zrovna požaduje trest ...
Sloboda prejavu patri medzi zakladne atributy slobodnej spolocnosti. Zakladatelia USA si to uvedomovali a preto je tam ustavna ochrana slobody prejavu na vysokej urovni a za niektore typy prejavov (napriklad sirenie nacistickych myslienok), ktore su v USA legalne, by uz v EU ludia isli sediet. A napriek tomu totalitne ideologie nikdy v USA neziskali vysoku podporu.
Obsah tych vyrokov je preto irelevantny, ja hodnotim spravanie "davu" a naslednu reakciu Stallmana. S jeho vyrokmi mozem nesuhlasit a vyjadrit moj nesuhlas, ale to je tak vsetko, co s tym mozem urobit.
Kritizovat ho samozrejme mozu, vadi mi reakcia Stallmana (a Brendana Eicha) a ich neschopnost tuto kritiku ignorovat. Kazdy v zivote vyslovil/napisal nejaku blbost a ak budu schopni ludia takto rezignovat, ostanu na prislusnych poziciach sice plne politicky korektni ale o to neschopnejsi ludia.
To ale jdete proti té svobodě projevu, kterou jste v předchozím komentáři hájil. Projev má smysl jedině tehdy, pokud vyvolává nějakou reakci. Když vás zavřou do sklepa, kde si budete moci řvát, co je libo, protože vás nikdo neuslyší, není to žádná svoboda projevu – právě naopak.
Mně naopak vadí neschopnost kritiku přijmout, omluvit se za své chování a poučit se z toho. „Tlak a série nedorozumění“ jsou podle mne jen výmluvy, nějak v tom nevidím ochotu připustit si vlastní chybu.
Aj ignoracia kritiky je reakciou na prejav kritika.
Su situacie, kde mi vadi neschopnost prijat kritiku (napriklad v pripade zjavnych pripadov korupcneho spravania) a zaroven existuju situacie, kde mi este viac vadi nadmerna reakcia kritizovaneho na kritiku, hlavne ak kritika nejde zo stranu odbornej verejnosti, ale zo strany "hysterickeho aktivistickeho davu". Tento pripad u mna spada do tej druhej kategorie.
@MartinX
A to je to o co tu jde. A zmínil to i Filip Jirsák. Prostě když si něco myslíš ale jak na potvoru to není nelegální a nějaký "vybraný" dav tě začne kritizovat, tak musíš jeho kritiku přijmout a omluvit se ať si myslíš cokoliv i když na to máš právo. Nebo, jak jsme viděli tisíckrát, tlak se stupňuje až na netu o sobě nedohledáš nic jiného než nácek nebo pedofil. To je to oč tu běží, naučit lidi pod tlakem omlouvat se kdykoliv si nějaká banda usmyslí že musí být po jejich - a hádej které bandy vedou?
19. 9. 2019, 20:20 editováno autorem komentáře
Tohle nesouvisí se svobodou slova, ale se společenskou přijatelností a morálním kreditem vysoce společensky postaveného člověka. Pokud se chová nepřijatelně, společnost na to zareaguje. Myslet si může co chce, ale to neznamená, že to chtějí ostatní číst a mít daného člověka dále na dané pozici. Je to podle mě běžná věc.
Pokial ti "ostatni" nie su sucastou organizacie kde dany clovek posobi, maju pravo na vyjadrenie svojho nesuhlasu ale tam to konci. Ak by ho odvolalo vedenie MIT/FSF, tak to beriem, vadi mi ale to, ze ludia svojou rezignaciou reaguju na nazory "hysterickeho aktivistickeho davu". Stallmana si vazim a tento jeho "ulet" mi vobec nevadi aj ked s konkretnymi nazormi ktore vyjadril, mozem nesuhlasit.
Budte v klidu, v tomhle pripade jde jen o zachovani dotacnich (donatorskych) financi pro onen MIT lab. Prizivi se na tom sice par bezcharakternich nul, ktere budou oznacovat Stallmana za vyvrhele a zabu na prameni, ale Stallmana za to v Americe neceka nic tak strasneho jako mnohe vysokoskolske pracovniky vyhozene pri ceskoslovenske normalizaci do delnickych profesi (pokud vubec nejake zamestnani sehnali).
Myslím si, že ho k tomu dotlačilo vedení MIT/FSF. Možnost sám rezignovat je vždycky předstupeň před odvoláním. Nespokojenost s RMS byla dlouhodobá, lidi kvůli němu vystupovali z FSF, projekty se od něj distancovaly a minulý týden to nabralo pořádné obrátky, protože řadě lidí došla trpělivost. S tou rezignací ještě přišel včas, protože být to o týden později, tak má FSF na stole významné open-source projekty, které se od nich veřejně distancují, mnohem víc lidí, kteří z FSF vystoupí atd.
Tady nejde o žádný "hysterický aktivistický dav", ale o to, že Stallmanova prohlášení byla naprosto nepřijatelná - bavíme se tady o obětech obchodování s lidmi a nucené prostituci. A bohužel to nebyl první případ, což byste věděl, kdybyste si o tom místo výkřiků o "hysterickém aktivistickém davu" něco přečetl. Stallman několikrát propásl příležitost mlčet, a je dobře, že za to konečně přijal zodpovědnost.
Neexistuje společnost, která by respektovala „plnou“ svobodu projevu. Svobod je totiž spousta a posilování jedné svobody často vede ke zmenšování svobody jiné. Upřímně řečeno, svoboda projevu se zrovna dost přeceňuje, netuším proč. Přitom je to jenom náhražka, ve skutečnosti ji vůbec nepotřebujeme. Co je potřeba je svoboda říkat pravdu. Přičemž svoboda říkat pravdu je zrovna svobodou projevu dost omezována – především v poslední době, kdy někomu došlo, že pravdu je těžké umlčet, ale je snadné ji překřičet.
Paradoxně, zrovna Stallmanova práce je založená na tom, že pro zachování svobody je potřeba svobodu nějak omezit – stojí na tom celá myšlenka copyleftu. U svobody slova ve smyslu „můžu si říkat co chci a nemusím za to čekat jakékoliv následky“ zas stejný problém vysvětluje paradox tolerance.
17. 9. 2019, 18:32 editováno autorem komentáře
Někdy se říká, že pojem "svoboda" je abstraktní, konkrétně je potřeba říkat "svoboda k něčemu". Např. svoboda k používání software. Nebo svoboda k šíření za určitých podmínek, ...
Svoboda bez omezení je anarchie.
Stallmanovo pojetí mi sympatické není. Přeneslo nás do 21. století, ale už trochu vyčpělo.
@Ondra Satai Nekola: Mne myslienka, ze ak mi autor poskytne len binarku a nie zdrojak, tak ide zo strany autora o "cenzuru", pretoze ma ochudobni o dolezitu informaciu, zmysel dava. Pokial licencia taketo konanie zakazuje, ide o obmedzenie "cenzury". Zamerne som pouzil uvodzovky, pretoze ide o analogiu, nie o doslovny vyznam slova.
Autor necenzuruje len seba, moze pouzivat vo svojom SW kod inych autorov. Prave na to sluzi GPL, ak chce autor vyuzivat kod ktory je zverejneny pod GPL, nemoze "cenzurovat" a musi dodat pouzivatelovi kompletny zdrojovy kod.
Ak kuchar zverejni recept pod GPL, tak tam ziadna tajna prisada nesmie byt.
https://en.wikipedia.org/wiki/Open-source_cola
To fakt nevidite tu analogiu, medzi tym ked cenzor vymaze cast novinoveho clanku a citatel tak nedostane kompletnu informaciu a ak autor pripadne tvorca distribucie, ktory ani nemusi byt autorom, len sklada SW viacerych autorov, nedoda zdrojovy kod pouzivatelovi a ten tak nedostane kompletne funkcne a hlavne modifikovatelne "softwarove dielo" (binarka sa sice da pouzivat, ale jej modifikacia je prakticky nemozna) ?
Ne. Protože to nedává smysl.
To, co autor chtěl zveřejnit, zveřejnil. To, že jiný autor něco dodal a nezveřejnil své kusy, to není cenzura původního autora.
(A opět - ten pokus o analogii je hloupost bez ohledu na to, zda je to dobře nebo špatně, že by mohl někdo odvozené dílo distribuovat jen binárně.)
Ondra Satai Nekola: To je nedorozumění, vy používáte slovo „cenzura“ v jeho původním významu. MartinX slovo „cenzura“ používá v jiné významu, rozšířeném např. mezi Piráty – tento druhý význam označuje cokoli, co se mluvčímu nelíbí, nemíní svou nelibost nějak odůvodňovat a alespoň v homeopatickém množství se v tématu vyskytuje něco, co se týká informací. I když tou poslední podmínkou (o informacích) si nejsem zcela jist, je možné, že to tam dodávají až dodatečně, když se snaží slovo „cenzura“ obhájit.
@Filip Jirsák: Naozaj by ma zaujimala logicka uvaha, ktorou ste dospeli k tomuto tvrdeniu. V celej tejto diskusii totiz obhajujem absolutnu slobodu prejavu, teda aby bolo mozne hovorit aj veci "co se nelíbí".
P.S: Pirati mi nie su z dovodov ich socialisticko-progresivistickej ideologie sympaticki, z ceskych politickych stran mi najviac vyhovuje Trikolora.
Ano, tento výklad slova cenzura se týká i místních fašistů sdružených v Trikolóře... absolutní svoboda projevu se týká jen mne moudrého sociopata mladšího, a druhá strana jsou hysterické aktivistické davy...
Petře, fakt by to chtělo to osobní banování v diskuzích. Za takovou možnost bych si třeba i připlatil.
@Sury: voni by si uz konecne meli nejdriv najit vyklad slova fasismus, protoze ta inflace "fasismu" je v dnesni dobe vskutku tragicka. Jak by se jim libilo, kdyby jich casem kvuli bohatemu vousu nejaky podobny "filosof", jako jsou voni, zahrnoval treba pod islamisty? Mohli by se s nim Sury akorat tak obejmout, logiku byste meli dost podobnou.
@root.cz: opravdu je nutne, aby u zpravicky o Stallmanovi byly zcela nesouvisejici blaboly? Proc se to zavcasu nemaze?
@MartinX: Autor si vybírá ze tří možností:
1. Dá vám jen binárku, ale zdrojové kódy ne.
2. Dá vám binárku i zdrojové kódy.
3. Nedá vám vůbec nic, protože se bude věnovat něčemu jinému.
Kritika copyleftu je o bodu 3. Zastánci copyleftu na jeho existenci zapomínají, nebo ho přímo popírají. I váš příspěvek tím přímo čiší: vidíte jen možnosti 1 a 2 a s výkřikem "cenzura!" zakazujete bod 1. GPL právě to dělá, zakazuje možnost 1. Jenže autor má pak pořád na výběr mezi 2 a 3. Copyleftová licence vám tedy nemusí nutně dát zdrojové kódy, ona vám totiž často naopak "sebere" binárku (která díky ní nevznikla).
A teď je tu ta otázka, na kterou nelze objektivně odpovědět: jak často autoři volí volbu 3? Neobjektivní odpověď vám dá statistika využití licencí BSD, Apache a MIT.
Copyleft i permissive tu mají své místo. Je hloupost snažit se vybrat si jen jednu, nějak ten výběr racionalizovat a pak s velkohubými prohlášeními o cenzuře nebo ochuzování bojovat s oponenty. Upřímně, koukněte se co používáte za software a jakou který používá licenci. A pak nám řekněte, o kolik vás ochudil a ocenzuroval webový server Apache, X Windows System, Node.js apod. S ohledem na to, že MIT je nejpoužívanější open source licence (viz například repozitáře Fedory), vás asi čeká překvapení.
Copyleft i permissive tu mají své místo. Je hloupost snažit se vybrat si jen jednu, nějak ten výběr racionalizovat a pak...
Jasně, to je pravda. A ještě k tomu je potřeba dodat, že je obecně velmi nízká vymahatelnost těchto licencí. Představte si jen otázku místní příslušnosti v rámci světa - aktuálně je 206 států, každý má jiný právní systém. 99,99999 % autorů pod free licencemi nemá absolutně možnost domoci se práva - složité je to ve vlastní zemi, prakticky nemožné v cizí.
V praxi pak stejně velcí hráči, či hráči ze "složitých" zemí jako je Čína prostě na ujednání kašlou. VMware vykradla linux a nic z toho. Výrobci routerů - kapitola sama pro sebe.
Takže přísnější licence je jen kec na papíře, reálný dopad je dnes pramalý.
Je tazke az nemozne realizovat "svobodu říkat pravdu" pretoze v mnohych oblastiach (napriklad tykajucich sa politiky) nic take ako absolutna pravda neexistuje. To, co je povazovane za "pravdu", je tam vacsinou vysledkom historickeho vyvoja spolocnosti, aktualneho spolocenskeho konsenzu a nemalu rolu hra aj schopnost vladnucej triedy manipulovat verejnostou.
Dokonca ani v exaktnych vedy to nie je s "pravdou" az tak jednoduche:
https://en.wikipedia.org/wiki/Pessimistic_induction
Hlavne vtedy, ked samotna realita nie je na nas nezavisla:
https://www.technologyreview.com/s/613092/a-quantum-experiment-suggests-theres-no-such-thing-as-objective-reality/
Clanok publikovalo MIT technology review, teda sa aspon takto vraciam spat k hlavnej teme :-)
V principe rozumiem zakladnej myslienke, ze zakaz cenzury a trestu za "nepovoleny" prejav sa tyka statu a nie sukromnych medialnych platforiem, ale tato myslienka vznikla pred par starociami, ked zakladnou medialnou platformou boli noviny, kde existovalo (aspon v slobodnych krajinach) dostatocne konkurencne prostredie. Dnesny prirodzeny monopol internetovych medialnych platforiem ako Youtube alebo Facebook ale vytvara uplne inu situaciu a politika na to musi reagovat:
https://www.lidovky.cz/domov/klaus-ml-chce-zakazat-facebooku-v-cesku-blokovani-vetsiny-prispevku-chysta-navrh-zakona.A180910_163534_ln_domov_ele
To, co je pravda, sa casom dokaze radikalne zmenit, v principe ani Kopernik nemal pravdu, lebo podla dnesneho stavu vedomosti vseobecna teoria relativity deklaruje, ze vsetky suradnicove systemy su rovnocenne a teda fyzikalny model, kde Zem stoji a zvysok Vesmiru obieha okolo je spravny a ekvivalentny modelu s pohybujucou sa Zemou. (aj ked prakticky nepouzitelny, kvoli komplikovanym vypoctom zahrnujucim miestne deformacie priestorocasu vplyvom pohybujucej sa hmoty celeho Vesmiru).
Pokial Stallman rezignoval, tak predpokladam, ze pripustil, ze sa mylil, ak vsak budu rezignovat kvoli vyrokom nesuvisicim s pracou sikovni ludia, dospejeme k spolocnosti, kde sa na vyznamnych postoch bude preferovat "cistota myslienok" a nie kreativita a odborna erudovanost.
Hovori sa, ze "vtip moze byt alebo dobry alebo slusny :-)" a urcita miera "politickej nekorektnosti" a "cierneho humoru" je pre zdravu, slobodnu spolocnost nevyhnutna, okrem ineho pomaha "vypustit tlak" vo verbalnej forme a tak ciastocne branit tomu, aby sa ten "tlak" prejavil vo fyzickej rovine.
Koperníkův model byl bližší fyzikální pravdě než modely které nahrazoval, i když paradoxně dával zpočátku horší výsledky.
Uvedená komunikace kvůli které RS resignoval souvisela s jeho prací a pozicí na MIT.
Míra "politické nekorektnosti" byla v tomto případě překročena vrchovatě.
Černý humor a tzv. nekorektnost jsou ve velké míře otázkou kontextu a obojím se začasté ohánějí hovada které nemají dost odvahy aby se přiznala že to myslí vážně a říkala takové věci přímo nebo si řeší nějaké své komplexy urážením jiných lidí.
17. 9. 2019, 13:24 editováno autorem komentáře
"The fact is that it is an occupational hazard of living in a democracy that one might be offended."
https://fra.europa.eu/sites/default/files/fra_uploads/8-ev18en.pdf
Nikoli, mění se jen naše poznání pravdy. Koperník neměl pravdu, nikdo nemá pravdu. Ale Koperník se pravdě přiblížil více, než se jí v té době blížili ostatní. Ti, kteří kritizují Stallmana, jsou pravdě blíže, než Stallman (v těch tématech, o kterých je řeč).
Podle toho vyjádření ve zprávičce nerezignoval proto, že by se mýlil, ale aby předešel tlaku způsobenému sérií nedorozumění. Nedorozumění neznamená „já jsem se mýlil“, znamená to „vy jste mne špatně pochopili“.
To neustálé oddělování práce a ostatního života je absurdní. Zvlášť když se jedná o základní lidská práva – ta snad má člověk i v práci, ne?
Politická korektnost a černý humor spolu nijak nesouvisí. Pro zdravou a svobodnou společnost je naopak nevyhnutelná politická korektnost – ve zdravé s svobodné společnosti nemůže být nikdo odstrkován na základě předsudků. A to je přesně to, co řeší politická korektnost.
A nemusíte se bát ani o ty vtipy. Vtip je založen na nějakém konfliktu – podráždíte mozek něčím, co vede ke sporu. To, proč máme vtipy rádi, je ta úleva pro mozek, když mu dojde, že ten spor nemusí řešit, že spor byl záměrný a není potřeba hledat řešení, které sporné nebude. Ty tzv. „politicky nekorektní“ vtipy jsou založené na tom, že o něčem víme, že je to předsudek, a zároveň se na tom předsudku něco staví. Až lidé nebudou mít předsudky např. o blondýnách, přestanou existovat i vtipy o blondýnách – protože na nich nikomu nebude připadat nic vtipného.
Motáš dvě věci
- držení politických funkcí (FSF prostě je politická neziskovka, ať kolem toho budeme tancovat jak chceme)
- mít pravdu (Koperník)
RMS (Koperník) měl/má v mnoha věcech (pohříchu ne v těch, co tu teď řešíme) kus pravdy. A že odstoupil z politcké a univerzitní funkce neznamená, že ten kus pravdy přestal mít.
Ale na druhou stranu - ten kus pravdy neznamená, že se může chovat, jak se chová, a čekat, že to jeho politickou činnost neovlivní.
Spíš by mne teď zajímalo, zda se bez téhle žáby na pramenu, pohnou věci na technické úrovni.
Tyto tvé argumenty neznám a proto se k nim vyjadřovat nebudu.
Nicméně nedávno byl pokus o odstranění Linuse z vývoje linuxu a taky to bylo kvůli jeho "problémové komunikaci" kdy se pár útlocitných(sráčů) nedokázalo vyrovnat, že je zprudil(seřval) za shit práci a začaly si stěžovat(práskat), místo toho aby si to sním vyříkaly mezi 4očima. Že někoho hold nevychovával otec a to se poznamenalo na potomkovi, že je slaboch ( má problémy s násilím, vulgaritou, apod.. ) je jenom důkazem jejich neschopnosti se přizpůsobit( je neadaptabilní) tvrdé realitě života. A tito lidé nikdy nebudou klíčové osobnosti lidstva, protože se příliš bojí jít do něčeho sami.
Celý tento problém korektnosti vs nekorektnost je prostě jenom o příchodu většího množství slabochů v mladé generaci, která se prostě jenom nedokáže přizpůsobit aktuálnímu prostředí. A to není dobré ...
Schopný machr to byl možná před 30 lety a to je ještě otázka. Spíš si myslím, že on byl takový "magor" vždy, ale sehrál historickou úlohu, v které se takové dispozice zrovna hodily. Ono radikální myšlenku nikdy neprosadí "rozumný" člověk, který nakonec skončí u nějakého kompromisu.
RMS jsem osobně potkal několikrát. Jednou jsme byli dokonce keynote speakeři na konferenci v Pekingu. Samozřejmě on s úplně jinou váhou jména než já. Nicméně osobní zkušenost s ním mě (stejně jako prakticky všechny, které znám, co ho taky osobně potkali) utvrdila v tom, že se stal karikaturou toho, čím byl na začátku (nebo spíš tím obrazem, pod kterým ho vidí většina podporovatelů free software). Já ho poznal jako arogantního, sebestředného, nepříliš tolerantního k názorům jiných a hlavně naprosto míjejícího se s těmi, kterým "kázal". Většina lidí už ho brala jako toho, kvůli kterému bychom tady sice možná vůbec nebyli, ale který je dnes naprosto odtržený od reality.
Já vůči němu mám pořád určitou úctu za to, jakou historickou roli při prosazení otevřeného softwaru sehrál, ale taky si myslím, že je to dnes osoba naprosto nevhodná vést FSF a proto jsem jeho rezignaci přijal s povděkem, ne jako vyústění současné kauzy, ale kvůli tomu, že už roky je na onu pozici nevhodnou osobou.
Asi poslední rozhovor ve funkci: https://www.theregister.co.uk/2019/09/17/richard_stallman_interview/
Hezká ukázka toho, že když vystoupíte z davu, tak si dá mnoho lidí tu práci, aby vás zkopnuli zpátky při první možné příležitosti a za hlasitého potlesku ostatních zbavili všech dosavadních zásluh :/ zdá se že tenhle trend už dorazil i do technického odvětví.
Ač nesouhlasím s jeho prohlášením, ta reakce médií mi přijde skoro až hysterická. Žádná debata se nekoná, hon na čarodějnice je zdá se opět v kurzu.
Žádná debata se nekoná, hon na čarodějnice je zdá se opět v kurzu.
To není hon na čarodějnice. Lidé si zaměňují presumpci neviny s politickou (společenskou) odpovědností. Presumpce neviny zaručuje rovnost podezřelého či obviněného před institucemi a před zákonem.
Druhá rovina odpovědnosti je právě ta politická, či, chcete-li, společenská. Za představitele školy, univerzity, hnutí, strany, státu, ..., prostě lidé nechtějí mít osoby, které vzbuzují pochybnosti. Stallmanovy kontroverzní názory v jeho profesi nebyly nijak na překážku - naopak, tvoří jeho osobnost. Pokud je však představitelem FSF navenek, je poměrně logické, že si mnozí nepřejí, aby celá FSF byla zbytečně spojována s jeho osobními problémy.
Proto nemají být prezidenty, premiéry, ministry a ani předsedy (president je správně překládán jako předseda) FSF lidé, kteří se zastávají názory blízké zakázané diskriminaci, např. rasisté, sexisté, podvodníčci a podobní.
Svojí odopovědnosti v tomto ohledu si byl starý matador, jakým je Richard Stallman, jistě vědom. Nedělejme z něj Johanku z Arku.
17. 9. 2019, 18:14 editováno autorem komentáře
Já bych řekl, že lcamtuf to moc hezky shrnul v první větě tohoto příspěvku: https://lcamtuf.blogspot.com/2017/02/or-how-i-learned-not-to-be-jerk-in-20.html
Nejsem si jist, zda to znamená, že se k tématu nechceš vyjadřovat, či poukazujš na to, že se vyjadřují lidé, kteří nevědi o co jde.
Zkusím tedy shrnout thread sám: Jedná se o vlákno, kde se RMS zamýšlí nad výrokem "Giuffre directly says she was forced to have sex with Minsky" a rozebírá zda je správné použití termínu "assaulting" v článku na Verge, protože daný výrok neříká nic o tom zda Minsky věděl, že k aktu dochází na něčí nabádání (Epstein) a naopak je možné, že dívka se mu prezentovla jako "entierly willing". (We can imagine many scenarios, but the most plausible scenario is that she presented herself to him as entirely wilting.). Podle mne se jedná o snahu, kriticky se zamyslet nad výroky publikovanými na serveru Verge a nikoli o apriorní označování Epsteinových obětí jako "entirely willing".
Obecné diskuse o RMS a svobodě projevu tady je pak jen ukázkou toho, že to nejspíš nikdo nečetl a udělal si závěr na základě titulku z vice.com.
Veřejnost není v pozici soudců ve smyslu, že by musela pečlivě považovat každý argument. Stejně by nakonec došla k tomu, že v určité hloubce detailu už nevidí jedné či druhé straně do hlavy, a že je nutné posoudit motivaci a prostředí a kontext toho, co se stalo.
Tuto práci odvádí média. Někdy lépe, někdy hůře - ale právě ta různorodost vede ke společenskému posunu vpřed (naopak ovládnutí médií některou ze zaujatých stran posouvá všechny zpět, protože diskuse tím nabírá předem vybraný směr).
Stallmanovy výroky nebyly akademické. Byly pro širokou veřejnost a měly dosah takový, že byly s to zasáhnout do osobnostních sfér případných obětí. A to už je velmi citlivá půda, kde by měl každý raději držet ústa. V opačném případě by se nám mohlo za krátko stát, že přijdou "akademické" diskuse nad tím, jestli některá rasa či národ má lepší předpoklady pracovat fyzicky či sportovat, jiní obchodovat a jiní se třeba věnovat kultuře. Nebo bychom se mohli zamýšlet nad tím, jestli neexistují ženy, které jsou raději v domácnosti (což by vedlo k nesprávnému pocitu, že _všechny_ ženy chtějí být v domácnosti).
Proto je důvod aby se významná osobnost k probíhající kauze nevyjadřovala.
Reagoval jsem na výzvu napsat pod příspěvek, pokud jsem četl původní zdroje. Ano, četl, a četl jsem (bohužel) i další zdroje poukazující na to, že to není první podobný případ chování. Myslím, že není potřeba to rozebírat více do hloubky. RMS s ESR zjevně vedou soutěž o to, kdo se projeví jako větší asociál, a toto kolo zatím pomyslně vyhrál RMS. (Ne, odkaz na ty hrůzy, co publikuje ESR, sem dávat nebudu.)
A můj odkaz na citát od lcamtuf byl přesně o tom, že někdy je lepší mlčet než kriticky se zamýšlet nad tím, jestli nějaký server použil správné slovíčko v případě masivního obchodování s lidmi a nucené prostituce. RMS neudělal nic nelegálního, ale naprosto chápu, že s ním nikdo nechce dál spolupracovat. Já bych si o něj neopřel ani kolo...
A tady to Thomas Bushnell dal do více slov a většího kontextu: https://medium.com/@thomas.bushnell/a-reflection-on-the-departure-of-rms-18e6a835fd84
Problém je v tom, že úplně vynecháváš kontext. Minksy nejspíš věděl, že se jedná o prostitutku (on 74 let, ona 17, na té party pravděpodobně bylo více dívek atd.) a RMS to věděl určitě, takže ta fráze "entirely willing" nedává smysl. V kontextu toho, co se zjistilo o Epsteinovy je to i dost nechutné a to bych řekl, že novináři zdůrazňují.
Další argument je, že v některých státech USA je 17 let stále "pod zákonem" a tady je "entirely willing" právně nemožné. Kromě toho RMS už dříve prezentoval podobné argumenty na sex s dětmi, i když později změnil názor. Takže to potom jeho vyjádření také staví do trochu jiného světla.
Že se jedná jenom o intelektuální cvičení na věci nic nemění. Nedivím se jakékoliv organizaci, že nechce být reprezentována člověkem, který zveřejňuje podobné úvahy.