Tak osobně sice se Stallmanovým fundamentalismem dost silně nesouhlasím,
ale nevidím jediný důvod, proč si ho pro jeho názor, za kterým si konzistentně stojí, nevážit.
Tím spíš by mě v životě nenapadlo kvůli tomu chtít, aby byl odejit, jak se to stalo.
22. 3. 2021, 19:00 editováno autorem komentáře
Tím spíš by mě v životě nenapadlo kvůli tomu chtít, aby byl odejit, jak se to stalo.
To je bohužel náš národní fenomén, že jsme už zvyklí, že na významných nepolitických postech smí být kontroverzní osobnosti. Ve světě je daleko obvyklejší, že se snaží být neutrální, aby jejich organizace nebyla spojována s jejich osobními postoji. RMS neodhadl, že není zas až taková hvězda, aby nemohl být odejit.
Ne, to teda do nedávna nebylo ve světě obvyklejší. To je až ta naše nová doba. Třeba takový Richard Feynman si mohl dovolit v klidu jít k soudu a svědčit ve prospěch nočního klubu, John Nash má v Princetonu také své temnější období. To až dnešní progresivní lůza dokáže člověka zlikvidovat jen pro odlišný názor.
To je bohužel náš národní fenomén, že jsme už zvyklí, že na významných nepolitických postech smí být kontroverzní osobnosti.
To je dost rozdíl, jestli se bavíme o někom, kdo reprezentuje naši zemi nebo mrhá našimi penězi či na nás šije stupidní zákony, nebo o někom jako je RMS, který řídí organizací s nulovým "výkonným dopadem" na ostatní. Další zásadní rozdíl je, jestli prezentuje nějaký názor či se nějak chová při vystupování spojeném s FSF, nebo mimo něj. A to se dá těžko kombinovat, pokud nejde o něco hodně zásadního, jako třeba nějaký zločin, můžeme nad tím tak akorát naštvaně pozvednout obočí.
23. 3. 2021, 11:21 editováno autorem komentáře
Další zásadní rozdíl je, jestli prezentuje nějaký názor či se nějak chová při vystupování spojeném s FSF, nebo mimo něj.
To je nebezpečné relativizování. Myslím, že nás to naučili politici, kteří rádi tvrdí, že mimo jejich funkci mohou žít jako vepři (a následně každý prohřešek ospravedlňují tím, že nesouvisí s funkcí). Politická odpovědnost existuje, a vysoké funkce ve významných společnostech mají i politickou odpovědnost. Svým přístupem buďto přilákávají, nebo odpuzují zákazníky a investory. O tom, co je vítané, co je přijatelné a co nepřijatelné, se liší podle doby a situace.
Není ani tak podstatné, kdo má v konkrétním sporu "větší pravdu", ale obecně jsem rád, že se to řeší, že ještě nevládne úplná lhostejnost a rezignace. Docela rád bych se dožil toho, aby i u nás začala být vnímána odpovědnost každého za to, jak se chová. Ne všechny činy jsou trestné (ostatně to neustále vidíme v politice), a reakce okolí (tj. i voličů) je jedinou korektivní silou, která může pomáhat.
Prosím, jste evidentně mladý, až se přežene Covid, zajeďte pak na návštěvu USTR, požádejte někoho o nahlédnutí do archívů a alespoň trochu si nastudujte 50 a 70-80 léta.
Naštěstí to co obhajujete vede "jen" k udavačství a vyhazovům z práce a ne k fyzické likvidaci jako v 50 letech, ale to nadšení v potírání třídního nepřítele spíš dost připomíná budovatelské nadšení let padesátých.
Za Husáka to bylo lepší alespoň v tom, že tomu už nikdo nevěřil a lidi udávali čistě ze zištných důvodů, ale z tohodle mě jímá prostě hrůza. "Hledáme politiky, soudce, profesory nejlépe straníky dělnického původu" už tu fakt bylo.
ad Stallman - nejsou ty kritiky spíš záminka, proč se ho zbavit aby uvolnil místo více inkluzivnímu soudruhovi?
Edit: Směšovat nároky na politika s nároky na běžného občana doufám nemyslíte vážně. Navíc to dopadne jen na běžné občany, však vidíme moc krásně kterak "prachsprostý podezřelý" se krásně dokáže držet pozice předsedy exekutivy.
a na závěr: Buďte dobrý.
23. 3. 2021, 11:59 editováno autorem komentáře
to nadšení v potírání třídního nepřítele spíš dost připomíná budovatelské nadšení let padesátých
Myslím, že se mýlíte. Lidé nebyli ani před komunistickou zvůlí lhostejní. Společenská odpovědnost byla vyžadována vždy. Teprve nacismus a posléze komunismus povýšili jedinou ideovou linii na státní náboženství a obě tato zřízení zúžila pohled na "jediný správný"; což bylo zajištěno z velké části omezením svobody slova.
Dnes si každý může vybrat - jenže to platí jak pro jednotlivce, tak i pro jeho zaměstnavatele, tak i pro širší okolí. Proto taky známe firmy, které se v některém úsilí angažují, jiné ne, a jiné vyžadují neutralitu. Je tedy prostě možné, že Stallman se nehodí pro FSF stejnou měrou, jakou se FSF nehodí pro Stallmana. Nevypovídá to vůbec nic o tom, že jeho názory nebudou mít příznivce jinde.
Podle mě si pletete prostý fakt, že si dva subjekty nevyhovují, s nějakou pomyslnou diktaturou. Daleko znepokojivější by mi přišlo, kdyby FSF musela i přes svoji nevoli Stallmana zaměstnávat.
Nevím, čím je RMS fundamentalista. Je to důsledný člověk ale své postoje nikomu nevnucuje (nemluvím o trivialitách, že se má říkat GNU/Linux atd). Naopak vývoj mu v lecčems dal za pravdu a jestliže je dneska možné používat počítače a Internet svobodně a do značné míry (byť třeba ne na 100%) nezávisle na státu a velkokorporacích, vděčíme za to jemu.
Cim konkretne? 98% ludi pouziva na pristup k sieti uzavrete platformy Windows a Apple, copyright na cokolvek sa rozsiril a siet je tu vdaka armade (DARPA), WWW urobili vedci v CERN-e.
Open source existoval aj bez GNU (BSD). Iste pan Stallman veciam pomohol len ci sa jeho uloha trochu neprecenuje. Bol by svet bez neho naozaj taky iny ako to prezentujete?
Open source absolutně neexistovalo bez GNU. GNU vzniklo v roce 1983, BSD se osvobolido pokud se pamatuji až někdy v roce 1993. A kdyby už v té době GNU nebylo existovalo, tak by BSD mělo prostě smůlu, protože nemělo překladač, respektive mělo ho jedině díky GNU (a vytvořil ho mimochodem právě Stallman).
Je otázka, jestli by se BSD bylo doopravdy vůbec stalo svobodné. Kultura svobodného software a open source vznikla kolem GNU, nebýt GNU, nebyl by na to vůbec takový tlak. UC by se asi nesnažila obhájit u soudu svou pozici a Novell by patrně nebyl odkoupil copyright na Unix, což bylo právě to, co nakonec definitivně zbavilo BSD hrozeb soudů. Jisté je, že by kolem něj nevznikl takový svobodný ekosystém, jaký máme dnes.
Ondra Nekola: Bez ohledu na to, nakolik je role FSF zajimava z historickeho pohledu... dnes je FSF z velke casti irelevani. Zajimava maximalne jako predmet hovoru v anarchistickych krouzcich.
Není pravda, nebo minimálně nebyla se Stallmanem. Ačkoliv si o něm můžeme myslet leccos, nedá se mu upřít jeho přínos přinejmenším v tom, že - a to i díky tvrdošíjné a vytrvalé formě - aspoň občas vyzvedne na světlo nějaké neduhy týkající se nesvobodných řešení - např. v návrhu HW. Tím se o tom aspoň mluví a vzniká prostor pro reálné zlepšení, který by jinak nebyl.
Problém je v tom, že už ho skoro nikdo neposlouchá a nebere vážně, protože se stal karikaturou sebe sama.
Potkal jsem se s ním několikrát a vždycky to byly celkem otřesné zážitky. Na konferenci v Pekingu došel schválně o půl hodiny později a nechal 300 lidí čekat. V té svojí zahleděnosti si ani nestačil uvědomit, že přednáší v Číně, takže když celou přednášku mluvit o tom, jaký je Facebook evil, kromě pár cizinců nikdo netušil o čem mluví, protože FB je v Číně blokovaný a lidi ho tam neznají. Vrcholem pak bylo, když se místním studentům při pokládání otázek vysmíval, že neumí dobře anglicky.
On to kvůli tomu svému pocitu výjimečnosti nevidí, ale už dobře 20 let je jen postavičkou, kterou zvou na akce, ne protože chtějí slyšet, co chce aktuálně sdělit, ale aby se podívali na toho, kdo to před 35 lety začal. Většinou je ta realita hodně velké vystřízlivění z té legendy, kterou znali.
Mohl si užívat důchodu a živit tu svoji legendu, ale on si nedá pokoj a raději ji bude bořit dál. Kdo chce kam... akorát tím ale bohužel stáhne i FSF.
Zajímavý paradox je, že ty a pár dalších lidí tu poněkolikáté píšete, jak jsou FSF a RMS dnes k ničemu a irelevantní... a přitom máte neodbytnou potřebu je komentovat a nakonec tahle zprávička je jedna z nejdiskutovanějších za poslední dobu.
Spíš se tedy dá předpokládat, že kdyby FSF a RMS dnes nikoho nezajímali a nebyli důležití, tak to zapadne bez komentáře a lidi budou dělat něco jiného (třeba v obvyklou pracovní dobu pracovat ;-)
Já bych tedy řekl, že irelevantním se stal ten ukřičený dav cizích lidí na Twitteru. A je tomu tak dobře.
Protože se ukázalo, že byla chyba ustupovat nenávistnému davu na Twitteru, který nemá s FSF nic společného a nemá do jeho záležitostí co mluvit. Je dobře, že FSF nakonec upřednostnila názory a zájmy svých členů a dala zapravdu iniciativám jako BackToTheAugust.org. Což jsou lidé, kteří se na FSF, GNU a svobodném softwaru podílejí, jsou jeho součástí - na rozdíl od cizích lidí, kteří se snaží procpat svoji nesouvisející politickou agendu, kde se jen dá (ti budou opruzovat jednou FSF, příště třeba v OSI, pak v nějaké firmě... je jim to úplně jedno, prostě jen cpou ostatním svoje zhoubné názory a škodí).
bmn: Případně se to dá napsat přesně opačně. Že se ustoupilo nenávistnému davu na sociálních sítích, který nemá s FSF nic společného a nemá do jeho záležitostí co mluvit, ale prosadil si, že se RMS vrátí. Bohužel tedy FSF nakonec neupřednostnila názory a zájmy svých členů.
Nebo se prostě dá napsat neutrálně, že jsou ve FSF dvě skupiny lidí, minule vyhrála jedna, teď vyhrála druhá.
Z mého pohledu dává smysl ta výhra (spíš bych řekl nevýhra), i když to podle mne znamená, že FSF zamíří do zapomnění. Podle mne to byl dříve pokus dostat FSF do roku 2020. Tenhle pokus návratem RMS končí. Ale dává to smysl, protože ti lidé snadno přejdou někam jinam a budou podporovat otevřený software jinak a odjinud. Pro ně ta značka FSF není důležitá. Naopak je důležitá pro konzervativce, kteří ve FSF zůstávají, takže jim ta značka zůstane. Je to škoda pro tu značku, že upadne v zapomnění, ale lidé budou spokojenější.
@Filip Jirsák
Aha, takže to vlastně nakonec ani tak nebyl ten skandál, ale RMS ve vedení byl prostě málo progresivním symbolem nové revoluční doby a proto bylo potřeba ho odstranit, aby vedení FSF mohlo šířit to správné poselství. Takové správné postoje vedení.
No a teď, bez pořádně uvědomnělého vedení samozřejmě nečeká FSF nic než konec, protože kdo by mohl ještě nějak používat něco, co nemá dostatečně uvědomnělé vedení ..
23. 3. 2021, 16:43 editováno autorem komentáře
Organizace je taková, jaký je leadership. Když tam byl roky jako leader a vzor RMS, tak je logické, že tam jsou i lidi, kterým vyhovuje/nevadí. Asi tu změnu udělali navzdory svému přesvědčení a teď ji vrací. To je samozřejmě jejich svaté právo. Akorát to tedy dál povede k větší irelevanci FSF, protože co tak pozoruju kolem sebe, tak na jednoho člověka, který to podporuje, je 10, kteří zapojení nebo podporu FSF ukončují.
Na vývoj otevřeného software to nebude mít zásadní dopad. Nic nového zajímavého pod hlavičkou GNU/FSF nevzniká, některé projekty jsou tam čistě formálně z historických důvodů (GNOME, GIMP...) a ty, které mají stále uplatnění a živou komunitu, se přežijí i bez FSF.
Já se obecně snažím být tolerantní a je mnoho věcí, na které nemám ostrý názor. Tohle je jedna z nich. Nepouštím se do flame wars na mezilidská témata. Po tomto disclaimeru bych rád nabídl link na věcné vyprávění od člověka, který se s RMS osobně setkával v kontextu své open-source činnosti. Bez hodnotících soudů z mé strany - prostě jsem šel náhodou kolem a se zájmem jsem se začetl.
Jim Hall je jedním ze zakladatelů FreeDOSu. Ten link je do archivu mailing-listu freedos-user, debata zrovna probíhá. O pár zpráv níž je od něj další zpráva, která trochu rekapituluje historický vývoj open-source odvětví / komunity / organizací.
Já tedy ještě neměl tu čest potkat RMS osobně, ale docela ho znám z různých e-mailových konferencích a tam je velice vstřícný a konstruktivní. Někdy trochu pedantický a tvrdý, ale jde mu o pravdu a logiku věci, ne o to, aby někomu ubližoval.
Co se týče těch narážek na DOS, to je jednak druh humoru (a humor býval běžnou součástí IT života, osobně bych nerad, aby se z něj vytratil a byli z nás jen sterilní suchaři) a jednak jde o to, že DOS je objektivně podřadný (nic proti psům) a méněcenný operační systém, tak to prostě je. Unixové systémy a zejména GNU/Linux jsou na úplně jiné úrovni. Tohle jsou fakta. Jim Hall má tu "smůlu", že pracuje na "podřadném" systému a bohužel si to bere moc osobně, nechápe humor a zbytečně se uráží. To je ale problém na jeho straně a na straně DOSu. Já taky někdy používám DOS, jsem rád, že FreeDOS existuje, ale beru to tak, jak to je - nebudu se tvářit, že mám bůhvíjaký skvělý systém - ne, stále je to podřadný OS, ale pro některé úlohy potřebuji DOS, tak použiji FreeDOS (nebo emulátor nebo v nejhorším případě MS-DOS). Z DOSu prostě nikdy nic skvělého nebude, nebude z toho slušný operační systém, vždycky to bude bordel a historická zátěž - ale to neznamená, že by třeba projekt FreeDOS neměl smysl - má - jako podvozek pro běh historických/legacy aplikací a her.
To mate tu historiu nejako zle. Kdeze 80te roky. To musite ist az do obdobia AT&T. Licencovania zakladov Unixovych systemov takpovediac 'zadarmo' koli regulaciam. Az nasledne potom vzniklo na univerzitach hnutie kedze videli ze najlepsia forma je spolupraca podobne ako pri vyskume hocicoho ineho k comu maju univerzity blizko. Open source nam nevybojoval nejaky bradaty panko. Smerovanie v univerzitnej komunite bolo vzdy jasne.
Nechcem tym znevazovat GNU, BSD, pana Stallmana a pracu mnohych ludi. Iba nie som si celkom isty ci by som pripisoval taku vahu GNU.
Ta historie je velmi jednoduchá. Volné ne-licencování software bývalo kdysi běžné, ale začátkem 80. let se to už týkalo jenom pár posledních mohykánů kolem systému ITS. S tím jak skončila podpora hardware pro ITS se rozpadla i tato komunita a protože jiná už neexistovala, Stallman se rozhodl, že se pokusí novou takovou komunitu vybudovat. Jestliže dneska máme komunitu svobodného software, je to zásluhou Stallmana a posléze Torvaldse. Ne prapůvodního unixu před jeho proprietarizací, ani univerzit a ani později BSD, protože jakmile se běžná praxe v software přeorientovala na proprietární licencování, tyto a další entity se staly jenom jakýmsi marginálním folklorem, sympatickým ale v zásadě naprosto irelevantním. Byl to Stallman, kdo dokázal, že odmítnout proprietarizaci je jednak možné a jednak to je praktický a životaschopný projekt a byl to Torvalds, kdo dokázal, že tahle cesta může být extrémně úspěšná a v důsledku i výnosná.
Každý člověk se v určitých věcech chová jako prase. Pokud někoho odsuzujete v oblasti X kvůli jeho postojům nebo chování v absolutně nesouvisející oblasti Y, pak jste příkladným členem cancel culture. Pokud jde o FOSS, Stallmanovy postoje mi připadají nekompromisní, což není totéž, co fundamentalistické. V některých ohledech jsou možná neortodoxní, což opět není to samé, co kontroverzní. Jestli se někde vůči někomu vyjadřuje nebo chová jako prase, to je jeho problém, mimo oblast software světu nic nepřinesl a tam mě nezajímá.
@klokan
To není žádná "cancel culture", ale obyčejný život ve společnosti. Společnost vždycky vylučovala kontroverzi ze středu na okraj. FSF by bez Stallmana nevznikla, ale neznamená to, že mu patří. Nechť si má názory, jaké chce mít, ale je možné, že se to pak bude vylučovat s některými pozicemi v některých společnostech. O tom, jestli ano, či ne, zase rozhoduje širší vedení.
@Miroslav Šilhavý
Ano, v dnešní kádrovací době je to podmínka. Přesto se mne nikdo na mé soukromé názory u žádného pohovoru nikdy neptal, přestože i reprezentace firmy před klienty byla vždy součástí smlouvy. V mém případě samozřejmost.
Víte, je mi líto to takto napsat, ale zase jste vedle jak ta jedle. Zamněňujete takový drobný detail - je rozdíl mezi tím vyhodit někoho za nějaké
a) šílené chování neakceptované společností,
b) vyhodit někoho za názor a nebo
c) už přímo podmiňovat pracovní pozice jistou plochostí osobních názorů.
To co jste napsal je c); a) jsme tu měli posledních 30 let; b) s c) je cancel culture.
23. 3. 2021, 10:02 editováno autorem komentáře
@Poleno
Nejde o plochost názorů, ale o potřebu je extenzivně prezentovat. Firma se chce pyšnit jménem svého šéfa, a šéf se chce pyšnit jménem své firmy. Ten vztah je (má být) vyrovnaný. Není příliš akceptovatelné, aby firma dávala své jméno dobré jméno osobě, která (z pohledu firmy) kazí dobré jméno firmě.
To je také důvod, proč Vás nikdo nekádruje při pohovoru. Názory si mějte jaké chcete. Ve chvíli, kdy se reálně zkříží se zájmy zaměstnavatele, bude se to řešit - např. převedením z pozice na jinou.
@Miroslav Šilhavý
Ďábel se skrývá v detailech - povšimněme si, že jste tam propašoval slovíčko "extenzivně". Patrně správně tušíte, že podmiňovat funkci správnými názory osoby tak trochu zavání těmi 50. lety, kterých jste se tak děsil včera, tak už přidáváte slovíčko, které mění podstatu a před tím tam nebylo.
Problém je pak v tom, kdy se kříží ze zájmy zaměstnavatele. V momentě, kdy přistoupíme na hru "názory slučitelné s funkcí", tak vytvoříme přímo pozvánku pro tzv. cancel culture. A vidíte to i dnes. Dnes můžete letět i za takové hlouposti jako když zmíníte, že jsou jenom dvě pohlaví. Ne, to opravdu není "extensivní prezentování" - tedy ano, měla mlčet a nezlobit soudruhy.
23. 3. 2021, 10:50 editováno autorem komentáře
@poleno Zalezi na mire. Ze nektere nazory by mely vylucovat nejake pozice ve spolecnosti by snad melo byt samozrejme - treba reditel skoly proste nemuze byt nacek nebo komunista, pokud ma spolecnost vsech pet pohromade. (Ze je spolecnost zbytecne tolerantni k nekterym nazorum a zbytecne podrazdena kvuli jinym, to je jina otazka.)
@Ondra Satai Nekola
Really. Různé -ismy jsou celé široké množiny názorů, zatím co názor je jeden názor. Dokonce může mít člověk další množiny názorů absolutně mimo jeho vlastní -ismy, např. miluju kočka nebo pes.
Pokud má někdo nějaký názor, který by se i shodoval s nějakým názorem z nějaké té množiny tak to ještě neznamená, že vyznává celou množinu - nehledá se byť jen minimální průnik. Tedy vlastně hledá a to je ten dnešní problém.
"Jestli se někde vůči někomu vyjadřuje nebo chová jako prase, to je jeho problém…"
nikoli pokud je to "President", a chová se tak soustavně…
Jeho názory na software a společnost mu nikdo nezakázal si ani myslet, ani vyjadřovat, akorát přestaly být omluvou za to, že se neumí chovat. On se tak ve skutečnosti choval protože si arogantně myslel že si to může jako obdivovaný koryfej dovolit a běžná pravidla slušnosti se ho netýkají.
Ale aby bylo jasno, ta současná cancel culture mi přijde odporná. Jenomže zrovna v tomhle případě je odkaz na ní naopak výmluva pro obhajobu těžko obhajitelného.
Tomu věřím. Já si myslím že on opravdu nechápe v čem by měl být problém. To je ovšem i selhání jeho okolí a přátel.
Zralý člověk se pozná podle toho že mění a "dospívá" celý život podle toho v jaké společenské roli funguje. Stallman prostě na to být prezidentem nadace nikdy neměl, protože to není jenom "o názorech", ale společenská role. A když už v té roli byl, tak do ní nedorostl. Protože mu to okolí tolerovalo. A tak to pak dopadlo jak to dopadlo.
On existuje takový ten kult "věčného puberťáka" co se nikdy, nikdy nezpronevěří svým mladistvým ideálům a chová se furt jako by mu bylo 13. Člověk který "vidí svět" a chová se v 50 stejně jako v pubertě není obdivuhodný "v pevnosti svých postojů", ale zaťatý vůl co se v životě nic nenaučil a nepochopil.
"zakázali mít byť i blbý názor na cokoliv jiného"
Opravdu? Stalo se jenom to že za ten názor, resp. jeho veřejné vyslovení, nese společenskou zodpovědnost odpovídající jeho společenské roli, a - pokud bych měl být sarkastický - jeho věhlas v naprosto nesouvisející oblasti mu neposkytuje společenskou imunitu.
Stalo se jenom to že za ten názor, resp. jeho veřejné vyslovení, nese společenskou zodpovědnost odpovídající jeho společenské roli
No víte, jenomže on je rozdíl mezi byť i někoho ztrestat za nějaký šílený názor a tím vyhlásit, že na určité pozice musíte mít jisté uhlazené názory. Výsledek je možná nakonec stejný, problém je, že v tom druhém případě se nám tady pak tvoří i samostatné morální až agresivní komise, často připomínající spíš pacienty (a to často do slova, např. jak se s brekem válí po zemi), to vede ke Cancel culture a .... a to tu máme dnes.
Druhým rozdílem je, že v prvním případě jste potrestán až po činu a to ještě na základě aktuální poptávky té společnosti, na kterou se odvoláváte, v druhém případě jdete zrovna do autocenzury čehokoliv, co by se mohl jakkoliv otočit, radši si ani nic nemyslet, protože pak někdo může i na základě byť jednoho slova jako "Taken" (Melanie T.) napsat 500 slový text o tom, jaký jste kvůli tomu nacista a neměli by Vás vzít radši ani do té kotelny. (Asi abyste jim nezatopil | joke)
23. 3. 2021, 15:56 editováno autorem komentáře