Poměrně málo lidí taky ví, že každý účet na Mastodonu má automaticky taky svůj RSS kanál. Takže si stačí přidat třeba mastodonczech.cz/@rootcz.rss a sledovat vybrané účty přímo v RSS čtečce bez nutnosti účasti na samotném Mastodonu. Otevřenost je jedna z fajn výhod té sítě, nikdo vám nehází klacky pod nohy, jak a v čem máte koho sledovat.
Tak zrovna u Mastodonu je to jednoduché, protože ty instance jsou propojené a je možné sledovat uživatele napříč celou sítí. Takže je celkem jedno, na kterém serveru se uživatel registruje. Může vybrat podle svých zájmů nebo preferencí.
Jsou instance, kde je jeden člověk nebo třeba jen čtyři. Uživatel si může vybrat podle vlastních kritérií nebo si spustit svou vlastní instanci.
Já jsem přešel na Mastodon právě kvůli tomu, abych už nemusel doufat, že něco vydrží, že to majitel nepotopí, kompletně nezmění směr apod. Spálil jsem se s Google+, spálil jsem se s Twitterem, potřetí už se spálit nepotřebuju. Používám tu síť od roku 2018 a je to taková oáza stability v rozbouřeném moři sociálních platforem, právě kvůli tomu, že to nemůže jedna entita obrátit vzhůru nohama.
Třeba v tom, že za poslední rok a půl je spíš opakem oázy stability? :) Asi jsem už starý, ale už mě nebaví, když se ze dne na den mění podstatné aspekty fungování služby. Ale tohle není zprávička o Twitteru, takže tady nechci rozjíždět nějaký flame, jestli se podstatně mění nebo nemění, jestli jsou ty změny k lepšímu nebo horšímu. Je už mi to vlastně jedno, stejně jako je mi dneska jedno Google+.
17. 1. 2024, 13:07 editováno autorem komentáře
Mastodon není sociální síť.
Slovo socialni sit tady neni dlouho a vytvoril ho Zuckerberg se spustenim facebooku. Tim tomu slovu dal obsah: "Podivejte se na FB, tak vypadá Sociální Síť." Kdyby nekdo Zuckerberga predbehl a spustil dříve neco jineho, predstavime si dneska pod timto pojmem neco uplne jineho. Socsit tak, jak ji definoval Facebook je postavena na neviditelne centralni autorite ktera nase posty bere a manipuluje s nimi. Vice ci mene je zobrazuje NEKTERYM dalsim uzivatelum v timeline po kratší či delší dobu. Umožňuje nám posty lajkovat čí repostovat. Doporucuje nam ke sledovani algoritmem vybrané osoby (podle toho koho sledujeme či lajkujeme, či podle toho jak moc je dotyčný sledovaný či lajkovaný, či nejspíše podle dalších naznámých algoritmů). Vkládá mezi posty reklamu. A tohle celé dohromady dělá něco, čemu dnes říkáme "sociální síť".
Mastodon ale neni to co jsem popsal vyse. Neni to socialni sit, je to jen název softwaru který si můžete naistalovat. Nefungují tam klasické algoritmy které dělají facebook facebookem či twitter twitterem. Troufám si říct ze pro pasivniho účastnika to zatim (ale spis nikdy) neni a nebude....
mi se libil na mastodonu tento prispevek, cituji:
Nezapomínejte, tohle není Twitter. Mastodon udržujete v chodu boostováním čehokoliv, o čem tušíte, že by třebas jen okrajově mohlo zaujmout nebo pobavit vaše followery. Bez boostování obsahu to tady brzy umře... (minimálně do doby, než se objeví algoritmy, co nám budou obsah vybírat)
Já bych tedy neřekl, že pro mě je sociální síť to, jak se chová Facebook. Už jen proto, že tam nemám účet, měl jsem ho tam před asi dvanácti lety a aktivní jsem tam vlastně nikdy nebyl.
Pro mě je sociální síť obecný nástroj, který umožňuje zveřejňovat obsah a sledovat, co zveřejňují ostatní lide a interagovat s nimi. Tak jsem to teď vymyslel já a kouknul jsem na Wikipedii, která to definuje velmi podobně.
Může to mít spoustu různých forem a podob, může to být centralizované, decentralizované, částečně anonymní, zaměřené na různý typ obsahu a podobně. Ale to podstatné je podle mě ukryto už v tom názvu: je to nástroj pro budování společenských vazeb a komunikaci lidí.
V širším slova smyslu to může být i obyčejné diskusní fórum, stejně jako to může být Facebook, YouTube nebo třeba ten Mastodon. Dokonce to ani nemusí být spojené s počítači. Já jsem byl kdysi velmi aktivní na CB (občanské radiostanice, vysílačky) a tam byla velmi silná komunita a vlastně to fungovalo velmi podobně jako sociální sítě: lidé si tam povídali, poznávali se, byly tam kanály a organizovaly se tam tématické kroužky a osobní srazy.
"Pro mě je sociální síť obecný nástroj, který umožňuje zveřejňovat obsah a sledovat, co zveřejňují ostatní lide a interagovat s nimi. Tak jsem to teď vymyslel já a kouknul jsem na Wikipedii, která to definuje velmi podobně."
Lidé si definice pojmu nevytvářejí podle encyklopedie ;-)))
Masa (která tu konkrétní instanci dělá zajímavou pro reklamky, influencery, politiky, popularizatory, extroverty či exibicionisty všeho druhu) si obsah pojmu tvoří nejčastěji dle zažité reality. A ta je (v podstatě - malé modifikace nerozhodují) taková, jakou jí představil a rozšířil Zuckerberg...
Pokud se jedinec z "masy" dozví o existenci Mastodonu s tím. že jde o novou sociální síť, přijde tam, vůbec nepochopí o co jde, odejde a už se nikdy nevrátí. A pokud tam nebude masa nebude to důležité...
Já ale třeba nepotřebuji, aby byl mnou používaný nástroj důležitý pro celý svět. Já tam mám lidi a servery, které chci sledovat a to mi stačí. Já spíš asi naopak nechci síť, kde je půlka národa a má tam tendenci plácat každý, komu se „udělal názor“. Přesně proto jsem z Facebooku před lety odešel a nechybí mi.
Pokud se jedinec z "masy" dozví o existenci Mastodonu s tím. že jde o novou sociální síť, přijde tam, vůbec nepochopí o co jde, odejde a už se nikdy nevrátí. A pokud tam nebude masa nebude to důležité...
Tohle je docela dobrá poznámka do debaty o tom, co sociální síť vlastně je. Pro mě je sociální síť o tom, že udržuji kontakt se svými peery (rodinou, kolegy, lidmi s podobnými zájmy). U toho ale vlastně tak moc nezáleží na tom, jak je ta platforma velká a důležitá. Před Facebookem jsme na to žádné velké platformy nepotřebovali. Já můžu efektivně udržet kontakt s desítkami, možná nízkými stovkami lidí, na to nepotřebuji platformu, kde je miliarda lidí.
Někdo by mohl říct, že je jednodušší udělat si takovou síť na platformě jako Facebook, "kde je každý". Jenže skoro nikdo ty platformy takovým způsobem už nepoužívá. Kdo tam pořád s rodinou a kamarády sdílí zážitky, názory apod? Už skoro nikdo. Tyto platformy totiž zmorfovaly ze služeb, kde spolu sdíleli obsah jednotliví lidé, do platforem, kde masa ve velkém sleduje pár influencerů a opinion makerů. Jsou to takové algoritmy vytuněné feedy s možností komentáře (na kterých stejně nezáleží, protože se utopí ve stovkách dalších).
Extrém v tom je Tiktok, kde už běžný uživatel prakticky vůbec nenahrává vlastní obsah, otevře ho a "bav mě". Z nějakého záhadného důvodu se tomu pořád říká sociální síť, ale IMHO tam z té původní myšlenky skoro nic nezůstalo. Ostatní služby se tomu přizpůsobují. Facebook je dnes Tiktok+skupiny.
Co tím chci říct: já od sociálně sítě očekávám službu, která mi poskytne kontakty na obyčejné lidi jako já, s podobnými zájmy a názory, s kterými bych se pravděpodobně bavil i v reálném životě. Proto je mi úplně jedno, jak je globálně ta síť důležitá, jestli tam je každý politik nebo celebrita. Na tohle mám jiné, neinteraktivní nástroje.
Mimochodem na Mastodonu jsou Linus a RMS, takže my linuxáci jsme z pohledu celebrit plně saturováni. :D
"To je velmi omezeny pohled na to, co socsit je"
Záleží na obsahu souslovi "socialni sit", a tu (podle mě) dal specifickemu druhu počítačových platforem před lety Zuckerberg. Přičemž mě nezajímají akademické či encyklopedické definice, zajímá mě co si vybaví jouda z hospody odvedle, či ženská z lavičky na dětském hřišti, když jim to sousloví řeknete....
"A proc by nas melo zajimat, co te zajima?"
Protože tam kde je masa, tam se vede (má největší dosah) veřejná debata. A jelikož veřejná debata (její diskurz) ovliňuje veřejné mínění a potažmo politiku, přijde mi to objektivně důležité pro každého (podle hesla "reš politku dřív, než ona začne řešit tebe)
17. 1. 2024, 15:22 editováno autorem komentáře
Protože tam kde je masa, tam se vede (má největší dosah) veřejná debata.
Jestli veřejnou debatou myslíte třeba to, jak teď po sobě střílejí Pekarová s Schillerovou, tak to pěkně děkuji. Přesně před tím jsem z Twitteru utekl.
Tyhle ty přestřelky a bouře ve sklenici vody klidně nechám propasírovat přes klasická média a digesty. Nemám pocit, že bych měl menší přehled a nedržel prst na tepu doby. Naopak si myslím, že někteří mají mylnou představu, že tohohle se musí bezprostředně účastnit, aby ten prst na tepu doby měli.
Tak mým cílem nebylo se od toho, co se děje na Twitteru zcela odstřihnout, jen mi bohatě stačí, když mi z toho někdo vyzobe ty zajímavé a relevantní informace. O té přestřelce jsem se dočetl s menším zpožděním na nějakém zpravodajském webu, kde byl jeden screenshot, což je tak zhruba maximum toho, co mám potřebu si o tom přečíst. Tu další jistě hutnou "veřejnou debatu" a mraky komentářů si rád nechám ujít.
Ano, od te doby, co kecy dusevne chorych lidi na fb se berou vazne a jako hlas "vetsiny", tak je chovani politiku pri boji o koryta jeste vic sileny nez bylo driv.
Furt debaty o tom, jestli twitter je svobodny neni svobodny a bla bla bla a kdo si zrusil ucet a proc a co je lepsi atd. Prece nebudete travit cas resenim toho, co nejaky jeden silenec kazdy den vymysli. Neni lepsi se na to vsechno vys... a jit se projit a cestou zavolat dvema znamym, jak se maji a jestli v patek nepudou na pivo? Nebo se proste jen jit projit? No pro mnoho lidi asi ne, protoze "utrpeli nazor", ci jak tu nekdo trefne psal.
Ja sem ho taky utrepl, vim, ale uz koncim.
Mě přijde omezující a flustrující sdílení mezi instancemi a správa a sledování více serverů..
Chtěl bych něco plně decentralizovaného a P2P kde jsou klienti zároveň servery nebo alespoň všechny servery bez zásadních omezení ve ferealizaci a kde je snadné provozovat vlastní server..
Jedině to že mám svůj obsah pod kontrolou včetně serveru, licencí a reklam mi připadá jako cesta ke svobodné a spravedlivé komunikaci, potažmo společnosti..
Včetně demokratické moderace kdy si můžu určovat jesli kým a v jakém rozsahu chci být moderován..
Nevím co se tomu blíží nejvíc, jeslti https://www.scuttlebutt.nz/
Nebo do budoucna jami.net nebo tox.chat ?
17. 1. 2024, 12:51 editováno autorem komentáře
Přesně takhle to ale na Mastodonu funguje. Každý může mít pod kontrolou vlastní obsah a mít vlastní pravidla. Což ale neznamená, že ho někdo jiný musí sledovat a koukat se na jeho obsah. „Svoboda projevu není svoboda dosahu.“
Na Mastodonu není třeba řešit nic jako „správa a sledování více serverů“. Na to můžete klidně zapomenout, že existuje víc serverů. Prostě sledujete uživatele, ať oni posílají své zprávy přes jakýkoliv server.
Je to vlastně stejný decentralizovaný princip jako u e-mailu. Můžete mít vlastní server nebo použít nějaký veřejný, ale z uživatelského hlediska je to jedno. Protokol je stejný a můžete mi napsat zprávu, ať používám jakékoliv řešení. Tohle vám přeci u e-mailu taky nezpůsobuje nějakou frustraci.
Ja dřív měl asi 8 různých mastadon zdí které jsem sledoval, ale když jsem měnil telefon tak jsem mi tam už nechtělo přidávat mraky instanci. Nefungovalo dobře fulltext hledání v rámci všech instancí, a sdílení obsahu mezi servery bylo dost nepohodlné.. ta federalizace mezi sebou se moc zatím nepovedla aby byla pohodlná. Chci hodně prohledávat veřejný obsah, chci mít volitelně algoritmy které můžu konfigurovat..
To že lze provozovat vlastní server je fajn i že si tam můžu dát reklamy. Ale mastadon funguje méně generovane než mail nebo XMPP servery což považuji za mnohem horší než třeba tox.chat, jami.net nebo staré P2P programy s DHT jako třeba KAD. Dává smysl mít referované sítě kde jde bez bariér sdílet mezi sebou (což mastodon zatím nemá, i ta omezena diaspora* v tomhle na tom byla líp, ale v chcípl server na kterém jsem běžel v době kdy nešlo ani jednoduše přejít se svým účtem mezi servery)..
Prostě místo fediverse
https://fediverse.party/en/miscellaneous/
chci manyverse
https://www.manyver.se/
"Když to člověk chvíli používá, ty zajámavé lidi si tam najde. Jen to prostě žádný algoritmus nedělá za něj."
a to je právě ten důvod, proč tam masa chceme_vsechno_hned_a_bez_prace nikdy nebude. Jenze bez te masy tam bude davat obsah jen par entuziastů a síť bude podle toho vypadat.
Email má tu odlišnost, že bez něj dnes na netu vůbec nelze existovat, bez Mastodonu úplně klidně.
Email má tu odlišnost, že bez něj dnes na netu vůbec nelze existovat, bez Mastodonu úplně klidně.
Tohle můžete říct úplně o každé sociální síti. Já loni po 12 letech smazal účet na Twitteru a světe div se normálně funguju. Jestli to na mě mělo nějaký dopad, tak pozitivní na moji mentální pohodu. Na Facebooku účet mám, ale prakticky ho nepoužívám. Mám kolem sebe lidi, kteří tam účet nikdy neměli, online jsou hodně aktivní a fungují bez problémů. Jsou to (naštěstí) všechno pořád zbytné věci.
To pripodobnovani je, ale na technicke urovni, jakoze je to decentralizovane, ze kazdy muze mit svuj server a komunikovat s lidmi na jinem serveru, tj ze clovek s uctem na gmailu muze poslat email cloveku s uctem na seznamu, to ale mezi uctem na Facebooku a Twitteru nejde.
Ne o dulezitosti mastodontu ci jine socialni siti, kde ta dulezitost je ciste socialni, bez emailu si snad ani neotevrete ucet u spousty bank, tam je dulezitost uplne nekde jinde.
Vzpomínám na doby, kdy na internetu ještě nebyly masy, jako dnes. Nemůžu říct, že by to dnes bylo lepší než tehdy. Jistě, obsah je dnes rozmanitější, ale zato je v něm daleko víc balastu než dřív.
EDIT: Hergot, proč zase redakční systém požaduje schválení příspěvku?!
17. 1. 2024, 16:02 editováno autorem komentáře
rad bych to zkusil, mate nejaky tip na klienta pro iOS? zajima mne co kdo pouzivate
ivory, mona, mammoth?
https://9to5mac.com/2023/07/05/here-are-the-best-mastodon-apps-for-iphone-ipad-and-mac/
Když jsme tady na Rootu, pro linuxáky by mělo být zajímavé, že Linus Torvalds je ve fediverse aktivní už nějakou dobu, jeho účet je:
@torvalds@social.kernel.org
Pro ty, kteří Mastodon nebo fediverse stále nepoužívají a preferují pouze komerční sítě (což považuju za anti-GNU postoj) tady webová verze https://social.kernel.org/users/torvalds