Maybe we want Wayland, but we'll need to write an input stack, patch XWayland and the Mesa EGL platform, and redo the WM handling in all the toolkits.
Takze input stack si stejne museli napsat (a stale nemaji).
V dalsim dile on sam popsal, ze si vlastne neni jisty tim Server buffer allocation (a defacto prepisovani XWaylandu).
A WM handling jsem dobre pochopil v Extension waylandu, mohli si napsat svoji vlastni.
Zbytek je stejny jako Wayland (architektura, EGL,...).
Takze, zatim jsem se nedohrabal z ZADNEMU technickemu duvodu, proc nasrat celou komunitu timhle 'forkem'.
S tím bohužel nemohu souhlasit. Jednak ve vámi odkazovaném příspěvku se nic takového nepíše a i kdyby to tak bylo, nemusí to ve finální verzi být pravda - žádný z vývojářů Miru nic v tomto smyslu ani nenaznačil. API Waylandu a Miru na 99 % kompatibilní nebudou. Wayland a Mir budou oba využívat EGL (pokud Canonical nenapadne reinventnout i tohle), nemuseli by mít vývojáři ovladačů tolik práce, nicméně nutné bude podporovat oba display servery a to jak na straně ovladačů, tak userspace.
Pevně doufám, že lidé, co vytváří kubuntu a jiné ubuntu deriváty budou mít dost rozumu a použijí něco standardního, aby na tom běžely klasický aplikace. Bohužel změn v ubuntu je už tolik, že by si celá distribuce zasloužila komunitní free fork core součástí systému, na kterém by pak mohli bastliči, jako jsou lidé od Kubuntu, Mintu a spol. stavět.
Já sice používám Ubuntu (ne Debian), ale udělal jsem si svoje vlastní řešení pro aktualizaci Firefoxu, abych si mohl aktualizovat Firefox hned jak vyjde nová verze, a ne až se nová verze objeví v nějakém repository. Když se dozvím o nové verzi Firefoxu, většinou tak, že Firefox zobrazí informační okénko, tak si spustím svůj shellovský skript update-firefox, který stáhne přímo z FTP serveru mozilly archiv s nejnovější verzí Firefoxu pro Linux, spolu se souborem s kontrolními součty, a digitálním podpisem toho souboru s kontrolními součty, ověří podpis těch kontrolních součtů, najde si kontrolní součet pro ten archiv, ověří, že ten stažený archiv odpovídá tomu kontrolnímu součtu, a rozbalí ten archiv do složky /opt/firefox. Kdyby měl někdo zájem o tento můj skript (je napsaný v BASHi), ať napíše, a já ho uploadnu na svůj server a dám sem odkaz.
Wayland není nic jiného než další vřed na linuxovém desktopu.
Sotva se konečně staly KDE a Gnome opět použitelnými, už je tu další banda idio.ů a tentokrát chce rozbít samotný základ na kterém celý desktop stojí.
Pevně věřím, že tady s námi bude X.org hodně dlouho a rozum nad těmi frikulíny zvítězí..
Tak jestli to chápu správně, kluci, zlobíte se, protože si někdo jiný dovolil vyvíjet konkurenční projekt k jinému a ten někdo může zajít za zástupci nvidie, ati a intelu a přesvědčit je, aby nepodporovali ten původní produkt, takže bude k ničemu.
Přestože ještě není vůbec nic jisté, dokonce se ani neví jestli bude skutečně ta druhá věc k ničemu.
Jsem slyšel, že se tomu říká konkurence, nebo taky přírodní výběr, zdravý jedinec přežije a nemocný je uloven a snězen. Myslím si, že současný konkurenční boj prospívá i waylandu.
A nechápu k čemu je dobré na fórech křičet, jak je Canonical zlý. Jsem zvědavý jaká bude situace za půl roku.
Tak prrr. Pokud vím, tak Mir je pro Unity. Já ale používám Ubuntu s Gnome Classic (protože mi Gnome 3 moc nefunguje kvůli grafice). Unity mě nezaujalo, tak ho nepoužívám. To, že Ubuntu čím dál víc kašle na Gnome se mi vůbec nelíbí. Kdyby se Cannonical (tedy Mark S.) začal chovat ještě víc šíleně, tak bych klidně přešel na Debian.
Mir "není" pro všechny, protože Canonical z toho chce udělat něco, co bude pro něj použitelné. Protože to Canonical chce vyvíjet podle svých potřeb nezávisle na vývojářích Waylandu a čehokoli jiného.
Ale kdokoliv může kód Miru vzít a vyvinout z něj, co bude chtít.
V čem je to sviňárna?
> V čem je to sviňárna?
2 slova: Hostile Fork
Od zacatku se snazi jen o jedine: Otupit Linux na uroven MacOS (ne ze by GNOME potreboval tak moc helfnout), vytvorit neco co bude (diky sve omezenosti) vypadat jednoduse, bude se to podstatne lisit od vsech ostatnich a pak pouzit vahu [tupe] "vetsiny" k tomu aby protlacili ten svuj xindl jako "jedine spravne reseni".
A hlavne nezapomenout na marketing, tupy vlezly multi-kulti marketing (vhodne parodovan zde: http://www.taintedthoughts.com/item/parody_of_the_ubuntu_logo).
Pred rokem se zdalo ze se neda stahnout normalni install CD, tolik degenerovanych vlezlych nabidek na "nechcete si misto instalovani radsi od nas nechat hostovat instanci na oblacku" musel clovek zavrit / odmitnout / preskocit.
Nakonec bylo jednodussi si najit iso pres google a tahat z mirroru (nebo pres torrent, uz nevim) nez hledat kde na tech jejich ultra-hnusnejch radoby-profesionalnich strankach ukryli skutecnej link na download.
Sni o tom ze budou kompatibilni jen sami se sebou a uzivatele budou mit v hrsti jako Microsoft na Xboxu, Apple na IOSu nebo Google s Androidem.
Proc ? KDE je logikou ovladani nejblize zpusobu ovladani, ktere vetsinu lidi naucil MS na Windows. Takovych lidi je drtiva vetsina a maji velky problem pri prechodu na neco jineho.
Kdyz jsem pred 9 roky na desktopu prechazel na Linux, zkusil jsem Gnome a zavrhl - bylo JINE nez co jsem do te doby znal. Takze zbylo par WM blizkych Win - KDE prinaselo nejvetsi moznosti doladeni ergonomie.
Priznam se, ze zpusob ovladani desktopu windows mi vyhovuje, zvykl jsem si na nej uz kdysi davno. Obzvlaste, kdyz se jeho ergonomie muze diky KDE dale vylepsit. :)
In Mir we use a server-allocated strategy. Here, when a client creates a surface, Mir asks the graphics driver for a set of buffers to render to.
...
The need for server-allocated buffers is primarily driven by the ARM world and Android graphics stack, an area in which I'm blissfully unaware of the details.
..
Hmm tak to vypada, ze se chovaji jako RedHat: kvuli desktopu rozmd*me bootovani na serverech. Ubuntu: kvuli mobilnim zarizenim pos*me Desktop PCcka.
I kdyz server-allocated maji i soucastny X-ka. Akorat je uz skoro nikdo nepouziva, protoze se ted pismenka renderuji na strane klienta.