Záleží na tom, k čemu a jak se ta "AI" využije. Třeba automatická expozice založená na analýze celé scény je určitě dobrá věc a autofocus na aktuálních modelech bezzrcadlovek taky není k zahození. Ale pokud se to používá k tomu, aby se simulovala kresba tam, kde to kvůli miniaturní čočce a senzoru vylučují fyzikální zákony, tak to holt dopadá takhle. Většině lidí je to ale jedno.
Nemyslím si, že je něco takového v dohledné době reálné. Tyhle foťáky používají zejména lidé, pro něž je postproces důležitou součástí tvorby fotografie. Tedy pokud by něco takového chtěli dělat, budou to dělat na výkonném počítači připojeném k internetu v odpovídajícím programu a nemá smysl se to pokoušet dělat ve foťáku s jeho omezenými možnostmi.
Co tak sleduji vývoj téhle kategorie fotoaparátů, "něco jako AI" se uplatňuje a rozvíjí prakticky pouze pro rozpoznávání / tracking objektů pro ostření. Tam je opravdu člověk často pomalý a v postprocesu to opravit prakticky nejde.
Ono to tam taky trochu proniká, ale naštěstí ne ty úplné ptákoviny a hlavně jsou výrobci rozumní a tyhle featury omezují na výstup přímo do JPEGu, kde už ani u těch (bez)zrcadlovek není někdy úplně snadné foťáku rozmluvit, aby se snažil být moc chytrý. Pokud člověk dává přednost raw výstupu, tak tam je toho ušetřen a je jen na něm, jestli nějaký "AI" software použije potom v počítači.
Nikdy jsem moc nechápal, proč i zrcadlovky střední nebo vyšší třídy mají všechny ty "picture style" nastavení, hromadu scénických režimů apod. Ale možná je to hlavně tím, že u nás si tyhle přístroje pořizují především ti, kdo z nich chtějí vymáčknout maximum a mít nad vším co největší kontrolu. V zemích s větší kupní silou si je podle všeho často kupuje i úplně jiný druh uživatelů, kteří si to mohou dovolit a chtějí lepší technickou kvalitu, než jim poskytne smartphone nebo kompakt (nebo se prostě jen chtějí předvést), ale nejsou to hračičkové, kteří by se tomu chtěli nějak moc věnovat. Utkvěla mi takhle v paměti historka jednoho fotografického nadšence, který na nějakém turisticky atraktivním místě se spadlou čelistí sledoval, jak přišly dvě Japonky v družném hovoru, jedna z nich vytáhla aktuální verzi Canon 1D s odpovídajícím "elkem" a aniž by přestala povídat, jen tak natáhla ruku, naslepo cvakla scénu před sebou a ten foťák zase uklidila.
Takže uživatelé jsou různí a výrobce se tomu musí přizpůsobit. Ale dokud tyhle věci budou jasně oddělené, aby se jim šlo bez velkého úsilí vyhnout, tak mne to nijak nepopuzuje.
Tak kdysi kompresní algoritmus ve skenerech Xerox nahrazoval podobně vypadající symboly (ne, není to OCR, ale když se prostě O a Q liší jen o pár pixelů, tak je pro uspoření místa nahradí stejným obdélníčkem a zakóduje ho jenom jednou, protože proč ne).
Teď se těšíme na AI, která si třeba do fotodokumentace elektrického rozvaděče domyslí nějaké dráty navíc, nebo na videozáznamu loupeže vylepší útočníkovi obličej podle nějakého podobného obličeje co byl v trénovacích datech.