To ovsem moc nevyuzijete. Teoreticky budete moci tahat data strasnou rychlosti, prakticky ale na jednom konci narazite na ADSL nebo neco podobneho, na konci druhem mozna na nejaky neprilis vykonny NAS, protoze superstroj s rychlym rozhranim a diskovym polem asi doma nemate. Takze vam treba bude netcat chodit opravdu rychle, pokud nebudete data ukladat na disk. A staci, abyste odesel do vedlejsi mistnosti a je to v haji. Takze porad nevidim, jaky to ma v domacnosti prakticky smysl. Rekl bych, ze dokud ostatni technologie nebudou nasledovat narust rychlosti, tak zadny a jedna se o vec, ktera predesla svou dobu. Krome toho bude trochu trvat, nez tato technologie bude reflektovana ve wifi zarizenich, tim spise, ze lidi nezacnou masove vyhazovat sve stavajici notebooky jen proto, ze nekdo vymyslel jine wifi.
On je tam důležitý paradox v tom, že tak dobrý signál bude pouze tam, kde je beztak kabel (=AP ve stejné místnosti).
Ne že by nebylo fajn přehrát si Full HD film z notebooku na televizi, ale ta nutnost mít televizi, AP i ten notebook v jedné místnosti, to trochu degraduje. Osobně si myslím, že obytný dům a byt nebude zrovna cílová skupina. Internetové kavárny, knihovny apod., to už bude jiné kafe.
Hmm ... takze co asi tak dovede sezrat pasmo .... rekneme video, to je dobrej kandidat.
Takze rekneme ze 4K film = cca 200GB dat. To mame pri (pro jednoduchost) 2 hodinach nejakych 30MB/s. Zeby se kazdy clen takove te tredni 3,5 clene rodiny dival na 4K na svem 3palcovem zobrazovadle? No dobre, tak to mame nejakych 100MB/s.
Ale jo, muzem jit do 8k, to se bude na takovem pidozobrazovadle obzvlast vyjimat. To by nam hodilo rekneme 400MB/s.
Jen sem zvedav (v obou pripadech) kde si ta stredni rodinka poridi to diskove pole co by to zvladlo.
A pak se dostavame jeste k te druhe casti ... ze " teoretické rychlosti 4,6 Gbps" = tak 1Gbit v laboratornich podminkach na nulovou vzdalenost.
Ja sem vubec divnej covek ... kdyz sem doma, tak se radsi rozvalim v kresle pred poradnym zobrazovadlem na zdi (a ocenil bych klidne i nekolik metru uhlopricky), nez abych drzel naprosto cokoli v ruce, a po kazdych 10ti minutach si daval rozcvicku, protoze se to uz neda udrzet.
Stejne tak mi nedela problem vzit vrtacku a propichnout "desitkou" zed kvuliva jednomu ci dvema eth kabelum (k tomu zobrazovadlu anejaky krabce pod nim).
Kdyz chci neco na netu, tak prozmenu s oblibou vyuzivam zastaralou technologii klavesnice a mysi. A to presto, ze pisu tak vsema trema.
Co hur, svuj ... pokud dobre pocitam 8 let stary "smartfoun" pouzivam predevsim pro telefonovani (presto, ze video prehrat umi taky). A pevne doufam, ze jeho magneziove sasi jeste nejaky ten pad ustoji, protoze ze soudobych patlafounu je mi uprimne na bliti. A to ne proto, co umi, ale predevsim proto, co neumi - telefonovat. Muj 8 let stary 800Mhz cpu zvlada bezet i 14 dnu v iddle a zvladne nekolik hodin hovoru i s postarsi baterkou. Vsichni telefonysti s modernim patlafounem jsou doslova vprdeli, pokud maji mit vic nez 30 minut hovoru bez moznosti pripojit nekde drat ... at zije mobilita. Hlavne ze jsou patloufouny cim dal tenci a tenci, to je zjevne jejich nejdulezitejsi vlastnost ... lol
Obecně by stálo za to rozšířit pásmo 2.4GHz od 2 do 3 GHz.
Kolik lidí používá WIFI a kolik lidí zbytek pásma.
Má to logiku asi jako ano, všichni choďte po chodníčku dva metry širokém, protože ostatní části pásma používá meteo radar a další dvě blbiny.
Zbytečně se peníze vyhazují za ledacos, proč by se nemohlo pásmo rozšířit na komplet celý GHz, když to využívá tolik lidí.
Treba z toho duvodu ze koordinace kmitoctoveho spektra neni zadna sranda, a musi se koordinovat mezi staty, navic pojem pouzivaji to skoro "vsichni" je taky subjektivni, vzano tvum primerem tak na ty obrazky ze srazkoveho meteoradaru taky koukaji "vsichni"... a existuji dalsi tisice prikladu tohoto typu sluzeb o kterych ani lide nevi ze je pouzivaji (byt neprimo)... Spektrum je totiz sveho druhu komodita a podle toho se s nim taky nachazi.
... jak doma na strukturku CAT6 roubuju něco, co sice komunikuje na 4,6Gbps, ale na druhým konci kabelu steině narazí na 1Gbps switch, za routerem to spadne na 100Mbps (pasivní POE), pak to ořeže ISP (když dobře, tak na agregovaných 16Mbps downlink)... Nebo mám protahovat navíc k WiFině optiku a zkusit si někde sehnat bazarový 10G optický switch?