A stratili by možnosť Rusov špehovať...
Inak Rusi sa na takúto možnosť pripravujú:
https://en.wikipedia.org/wiki/Astra_Linux
To ovšem neznamená, že je to dobrý nápad a že by to ta firma chtěla dělat. Za celou dobu existence Microsoftu jistě neexistuje období, kdy by alespoň někdo s někým nebyl ve válce. Rusko-ukrajinský konflikt je jen jedním z mnoha a dalším v řadě.
Rozumným přístupem globální organizace je zůstat neutrální a jet podle pravidel. Jednak je to lepší pro byznys (prodává se všem stranám), ale taky to tu firmu nestaví před řešení velmi složitých otázek, které by nutně přišly.
Ale MS samozřejmě přestal prodávat nové licence a služby do Ruska, hned vloni v březnu.
https://blogs.microsoft.com/on-the-issues/2022/03/04/microsoft-suspends-russia-sales-ukraine-conflict/
To do teď trvá.
Aktualizační servery MS jsou z Ruska přístupné, včetně online vytváření instalaček od nových buildu Windows, přestože tam úplně na začátku po invazi byla geoblokace. Nehledal jsem oficiální vyjádření, ale obecně se má za to, že vyhodnotili, že miliony nezáplatovaných MS produktů jsou ve výsledku horší z hlediska např. zneužitelnosti botnety, než komplet bránit aktualizacím.
Podobně to má s prodeji třeba Oracle, jež ukončil přímé i nepřímé obchodování v Rusku a Bělorusku. Ruská pobočka Oracle v srpnu vyhlásila oficiální bankrot.
V USA má vymáhání sankci v gesci jejich Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) a Úřad pro mezinárodní obchod (ITA). Microsoft dostal shodou okolností letos od OFACu pokutu právě za to, že přímo prodal, nebo si neohlídal nepřímý prodej do zemí, na které byly uvaleny sankce (primárně Rusko) v letech 2012-19. Jelikož tam pro některé subjekty platily sankce od invaze na Krym r. 2014.
https://ofac.treasury.gov/media/931591/download?inline
Jo zni to dobre ale MS az tak neutralni neni a nikdy nebyl.
https://touchit.sk/ked-microsoft-urobil-zo-slovenska-primorsky-stat-a-vytvoril-pre-nas-velke-polske-more/465816