Existuje empirické pravidlo, které říká, že čím delší je pipeline CPU, tím rychlejší potřebuje paměti a tím větší potřebuje L2 cache.
Takže ano, paradoxně, Pentium III (min. l2 cache u PIII bylo 256 kB a byly i modely s 512 kB) jehož pipeline je vůči dotyčnému Celeronu méně než poloviční, může být v některých aplikacích doslova "zabiják", zejména co se odezvy systému týče - zatímco k PIII je PC133 SDRAM více než adekvátní, ke kategorii P4 je to doslova brzda...
Pentium III má trojcestnou ALU, P4 s bídou dvoucestnou... tohle by bylo na dlouhou debatu někam jinam, ale stručně řečeno, celá architektura NetBurst byla dost nešťastné řešení a pro potřeby multitaskového OS (ať už Windows nebo Linuxu, to je v praxi jedno) byla krajně nevhodná (nakonec, že to byl omyl přiznal i Intel, když v řadě Core/Core 2 navázal právě na PIII a nikoliv na P4).
Windows Vista navíc obsahuje několik nepříjemných nedotažeností, které dokáží uživatele na jednojádru potrápit, takže věřím, že to na dané cfg spíš stálo, než běželo, na straně druhé, je třeba měřit stejným metrem a zde je za danou mizerii Intel přinejmenším spoluzodpovědný stejnou měrou jako MS. V architektuře NetBurst je několik hloupých konstrukčních "chyb", které Celeron ještě akcentoval a výsledek je to, co jste viděl.