Můj názor je ten, že většina výrobců původních distribucí má svejch starostí dost a když se nabídlo řešení typu systemd, tak ho prostě použili. Jsou tak sice "ve spárech Red Hatu", ale do těch spárů je nikdo nehnal a z těch spárů se mohou kdykoli vymanit. Ale proč nakonec většina dister používá PA i systemd a proč bude do roka a do dne používat PipeWire? Protože to řeší víc problémů, než přidělává a máte s tím jistotu, že používáte něco pod aktivním vývojem, co reaguje na bezpečnostní chyby, opravuje nelogičnosti, je přiměřeně aktuální vůči zbytku ekosystému a neriskujete tak, že na dření se s initem / upstartem budete zcela sami. Přesně, jak to pochopili v Canonicalu, když přestali bojovat s větrnými mlýny a přešli z Miru na Wayland, z Unity na GNOME, z upstartu na systemd. Ono je moc hezký nenávidět Lennarta a spol, ale když nejste ochotni se dřít, tak koho chleba jíte, toho píseň zpíváte. Ubuntu prostě dnes spíš řeší věci blíže uživateli / poskytuje podporu zákazníkům, ale práci na systému jako takovém nechává na jiných, jen to dobře sestavuje dohromady. Všechna čest Red Hatu, kolik práce na open-source financuje a těžko se divit, že si ty projekty vede svým směrem. Kdokoli je může forknout a jet si po své linii. Nic nekalého v tom nespatřuji. Ani ten CentOS se "nemusel nechat koupit". Stejné platí třeba pro Instagram.
Mně taky. Od serverů přes laptopy a PinePhone až po embedded zařízení s jedním 200MHz cortexem, všude mám stejnej systemd a všude se to chová stejně předvídatelně a zrovnatak stejně se to i obsluhuje.
Unix pochází z dob sálových multi-user počítačů a terminálů. Dnešní mobilní doba je přesným opakem - typický uživatel používá několik převážně single-user zařízení.
Trvat dnes na aplikování unixové filosofie je jako vyžadovat důkladné umytí, uvázání a hřebelcování automobilu po zaparkování :-)
2. 3. 2021, 23:28 editováno autorem komentáře