6 000 000 000 Kč na vybraných poplatcích je málo??? Existují desítky streamovacích služeb, které zvládají násobný traffic a ČT nezvládne pár desítek tisíc sledujících v peaku?
Proč na streamování živě (ne na archiv) prostě nepoužijí nějakou osvědčenou platformu, klidně skrz nějaký privátní kontrakt? Twitch, Youtube Live atp.
Neumím posoudit, jestli je 6mld+ hodně nebo málo. ČT má spoustu vlastní tvobry, má reportéry po celém světě a dělá ze zákona spoustu věcí, které nemají komerční potenciál, ale jsou třeba důležité pro rozvoj dětí, na jejichž rozvoj třeba rodiče poněkud kašlou (nebo na to nemají). Čili posoudit, jestli ta částka je dostatečná na to, aby se do toho schoval i luxusně běžící streaming z olympiády, neumím posoudit. Jinak ty desítky služeb, co to zvládají, jsou typicky komerční, buď prolezlé reklamou, nebo placené. Kolik asi v ČR vybere ročně Netflix? A co za to nabízí? To by myslím bylo zajímavé srovnání.
Proč něpoužijí třeba YT? Do toho nevidím, ale napadá mě 100 důvodů, proč ne, resp. proč by to nebylo průchozí, bylo příliš složité na realizaci. Na to tady není prostor.
Ono je dnes moderní hledat na ČT chyby, holt když významná část obyvatel baští Veselému a spol. ty jejich v podstatě manipulace a lidi jako ten růžovej ďiblík vysloveně škodí, tak je těžké v té přeregulovanosti, kterou je ČT svázána, něco prosadit. Na druhou stranu v ní jistě hnijí minimálně desítky lidí, co jen sedí na teplém místečku a flákají se a je to v neprospěch ČT. Já raději budu měsíčně platit 200Kč České televizi, než 200Kč měsíčně Netflixu za ty jeho slátaniny.
Když lidem, kteří považují různé dětské vzdělávací programy dáš volbu, tak místo aby platili 135+45Kč za ČT+ČRo, budou raději stejnými penězmi platit Netflix či Disney+. Ku škodě rozvoje jejich dětí, na které jinak kašlou a ostatně jim jen dají do rukou tablety s Netflixem. Jasně, vyzobávám si nejhorší možný příklad, ale prostě o mnoha dětech lze říci, že kdyby je neposouvaly vpřed státní instituce (od ČT po školky a školy), tak by z nich vyrostli ... no, ideální zaměstnanci do nějaké montovny či velkoskladu a voliči stran, které nabízí nejlepší koblihy.
Jako sorry ale viděl jste někdy co na tom Déčku dávají? Polovina z toho je Disney a Amazon (což je zrovna ten nejhorší odpad). Dementní pohádky jako Jaké a piráti ze Země Nezemě, vymývač mozku jako Prasátko Pepa atp. Ono i některé večerníčky stojí za to. Ano dávají tam tak 10% to co tvrdíte, ale zbytek je stejný odpad jako na ostatních animovaných stanicí. Jestli někdo nechá sedět dítě u bedny celý den, tak je úplně jedno jestli čumí na Déčko nebo Disney nebo Netflix.
Vím, co na ČT:D dávají, bez obav. Jo, nejsem z té záplavy amerických sr**ek taky nadšený, ale i tak se tam daj vyzobat rozumný věci. Pořád lepší než 99% komerční nabídky. K té vaší poslední větě jediné: pokud někdo nechává čučet děti na nějakou obrazovku celý den, tak je opravdu jedno, co tam jde. Páchá škodu tak jako tak.
Jinak bych ještě doplnil, že ČT:D má taky "červenej čudlík".
No nevím, skoro bych řekl, že je efektivnější vyzobávat nějaké vzdělávací pořady na komerčním Zoomu, než na Déčku, byť je Zoom pro dospělé. Jinak uznávám, že se občas poštěstí vyzobnout i kvalitní dokument na ČT2, což je z mého pohledu asi jediný přínos všeho, co začíná "ČT". Ale za ty miliardy teda dost drahý a neefektivní.
Dětská tvorba stojí za kulové víceméně od počátku, byť ještě staré pohádky (odhlédnu-li od prorežimní indoktrinace) ČST měly aspoň trochu ambici být kultivované.
Na druhou stranu si myslím, že projekt učí-telka zvládla ČT perfektně. Mám k tomu určité připomínky, ale v zásadě to byl vynikající počin.
No a pak je tu stále stejná otázka - z toho celkového rozpočtu mají kvalitní dětské pořady vzít kde? Na větší vlastní tvorbu to nestačí a v zahraničí toho zas tak převratného taky nenajdete. Ona totiž i zahraniční dětská tvorba je ubohost...
Jasně na StarDance a nákup práv na vysílání golfu a podobné prachy mají, ale na to co by od nich člověk očekával tj. rozvoj dětí prachy nejsou. Všechno je o prioritách a buď se chtějí chovat jako komerční televize a vysílat si tyhle nesmysly, ale ať pak nechtějí poplatky, nebo ať za ty poplatky tvoří primárně to co mají a když jim zbyde dělají si tyhle vyloženě komerční věci. Tahle hra, že když dostanou víc peněz tak budou dělat tyhle věci je úplně mimo, jak vám zaručí že pak nepřijdou třeba se Superstar nebo za to nenakoupí další odpad od Disney nebo Amazonu?
Jakub Fiala: Služeb ČT pravděpodobně využíváte – kvůli využití služeb nemusíte koukat na televizi. Např. pokud investigativní novináři ČT odhalí nějakou nepravost, která přestane být páchána nebo je následně (alespoň částečně) napravena, můžete z toho mít prospěch i vy (třeba když se jedná o peníze z veřejných rozpočtů). Některé informace pocházející od ČT se k vám dostanou zprostředkovaně, nebo máte prospěch z toho, že se dostanou k jiným. I když sám nemáte děti, budete mít prospěch z toho, že se jiné děti díky Učítelce něco naučily. Je možné, že v budoucnosti se budete dívat na něco, co teď ČT natočí a bude to v archivu.
Tvrdit, že služeb ČT nevyužíváte a ani nemáte jak, je jako tvrdit, že nevyužíváte služeb hasičů a ani nemáte jak, protože u vás zrovna nehoří.
Ok. Dobrá poznámka. Ze služeb ČT mám užitek. Ale jen z některých. Proč by třeba nemohla někdy v budoucnosti ČT fungovat na perzonalizované úrovni. Např. uhradím poměrnou část poplatku a dostanu mnou vybranou poměrnou část obsahu/pořadů? Nezajímají mě absolutně komerční kolektivní sporty ani hudba tak by to pro mě bylo řešení. Ano bude to složitější, ale pro spoustu lidí by to bylo řešení.
Jakub Fiala: Tam pak hrozí klasický ekonomický problém černého pasažéra. Protože spousta lidí o něčem řekne, že to vlastně nepotřebují a nebudou to platit. A pak to stejně využívají. Klasický příklad, který se uvádí, je noční osvětlení ulic. Když dáte lidem na výběr, zda si za to chtějí připlatit, skoro nikdo na to připlácet nebude – ale když v noci jde ulicí, osvětlení se samozřejmě vypínat nebude. Navíc z osvětlení má prospěch i tehdy, když je v noci doma – protože se sníží kriminalita.
Jsou zkrátka věci, ze kterých má prospěch celá společnost, v důsledku tedy každý nebo skoro každý. Proto vznikly státy a další společné věci.
Tohle sice nesouvisí s ČT, ale beru jako příklad obecného systému fungování společnosti. Sice se mě tvorba ČT z 90 % nezajímá/nelíbí, ale jsem v menšině. Docela by mě zajímalo jestli existuje nějaká vědecká studie jednotlivých segmentu co ČT vysílá s ohledem na prospěch celé společnosti. Nějak si nedokážu představit jak se tohle komplexní téma hodnotí. Nějaký zdroj by nebyl? Děkuji.
https://img.ceskatelevize.cz/boss/image/contents/sledovanost/div-ohlas/celodenni/kolac/2021.pdf
Z toho mě plyne, že sledovanost všech programů ČT je cca maximálně 27% (opravdu těch 27 % sleduje televizi a vnímá na 100 % obsah?). Těžko hodnotit sociální dopad, ale ekonomický by jistě šlo. Jinak abych to ujasnil neříkal jsem, že se bavím o celkovém přínosu české televize i v oblastech jako jejich web, nadace, ..., ale jen přínosu jejich televizního vysílání.
Je to tak, média veřejné služby jsou klasický příklad veřejné služby, tedy něčeho, co je pro společnost nepochybně prospěšnější, než by byl součet prospěšnosti pro jednotlivé lidi.
Právě že význam médií veřejné služby je (mnohem více než u komerčních médií) i mimo samotné vysílání. Proto jsem psal, že nelze hodnotit přínos ČT jenom tím, zda sledujete nebo nesledujete jejich vysílání.
Proto jsem psal, že nelze hodnotit přínos ČT jenom tím, zda sledujete nebo nesledujete jejich vysílání.
Pak je otázka, co by ČT měla přinášet. ČTK máme a regiony (a třeba sport v nich) dělá ČT velmi pomálu.
Já chápu co tím myslíte, ale po tomto pochopení nutně přichází otázka, jaký teda ten přínos ve skutečnosti je?
16. 2. 2022, 21:32 editováno autorem komentáře
Asahi Asnee: Některé věci jsem vypsal výše. Dále se ČT věnuje menšinám a menšinovým divákům, zaměřuje se na kvalitní zpravodajství (na rozdíl od komerčních médií, kde jde spíš o zábavu), aspoň trochu dělá zpravodajství ze zahraničí…
Ne, to jste si popletl kvalitni zpravodajstvi a decentnějši přednes. Kvalita zpravodajství je dlouhodobě velmi nizká, dokonce jsou na to studie (viz. nadržovani TOP09) či výroky RRTV (slavne volební studio, zbraňova směrnice etc.), coz je ale v ČT dlouhodobá praxe. V kom. mediích to pravda neni lepši, ale ty si neplatíme. Odstatně to, že hlavni moderátorské eso nedokáže udělat rozhovor s prezidentem, at je blb jaký chce, to mluvi za vše. Převykladat co psali ve Washington Post neni zpravodajství ze zahraniči, sam jsem si to zkusil když jsem žil v zahraniči a nesetacil jsem se divit co to (tedy nejen) na ČT vykládaji. Pak mi volali zmatení přibuzní a ja musel vse vysvětlovat na několikrat. O šíreni dezinformaci a strachu ani nemluvim.
Menšiny vynechám, už samo neustálé rozdělováni lidi podle druhů a etnik mi připqdne hloupé. A stejně, taková tvoba je minimální až nulová.
Víte, to co řikate by jistě v prezentaci vypadalo skvěle, a já bych si to přál, ale realita je zdaleka jiná - coz je zde mimo topic, takže to pouze konstatuji: kvalita tvorby CT je velmi velmi slabá, zpravodajství snad i ukazkou, jak to nemá vypadat (mimo komerci)
17. 2. 2022, 00:29 editováno autorem komentáře
Asahi Asnee: Ne, to jsem si nespletl. Kvalita zpravodajství ČT je dlouhodobě na vysoké úrovni, zejména na poměry ČT. Nadržování TOP09 je oblíbený hoax, RRTV kritizuje zpravodajství ČT minimálně. To, že prezident odmítá dělat rozhovor s ČT, není chyba ČT. O zpravodajství ze zahraničí jsem psal, že není zdaleka ideální, ale pořád je alespoň nějaké, což je v ČR světlá výjimka.
Že nechápete, co jsou menšiny, není problém ČT. Jenom pár příkladů – vysílání pro neslyšící, vážná hudba, divadlo, artové filmy…
Kvalita tvorby ČT je srovnatelná s televizemi v EU. Není na špičce, ale určitě je nad průměrem. Že zpravodajství neodpovídá vašim představám, neznamená, že je špatné.
opravdu těch 27 % sleduje televizi a vnímá na 100 % obsah?
ČT často jede v ordinacích a nemocnicích, a kdoví kde jinde, tak jako v kadeřnictví rádio ... + školky, kde tím učitelky často prostě jenom vyplňují dětem program ...
Z logiky věci, většina národa nemá čas sledovat televizi, ve večerních programech je velká konkurence, zprávy jsou otřesné informační kvality, vlastní tvorba velmi slabá - ČT těží hlavně z archivu a vysílat více lokální akce a sport je zřejmě pod jejich úroveň ... velmi špatné. O nezodpovězených odpovědích z financování se ani nebavím ...
Jako sorry ale tohle je stejně blbej argument jako proto že je potřeba mít stravenky, protěž jsou lidi co by to projely za fet, pro chlastali atp. ( ne že by to neudělali i tak)
Nehledě na to čemu říkáte tvorba pro děti? To co vysílá čt na déčku není nic jiného než agitka dětí do progresivního spektra, holt se musí s indoktrinací začínat v útlém věku. Takže pokud chcete někdo tvrdit že pořady pro děti jsou skvělá věc co čt dělá tak jste od nich nic neviděl https://decko.ceskatelevize.cz/pohadky-a-male-hry (doporučuji jezinky, kde děti zdrhají z domovu rodičům se nic neříká a kradou se kroje z kroužku, pěkné řešeni problémů) a to se nebavím o pohádkách s islámskou tematikou.
Že by ČT nevysílala vůbec žádné klasické pohádky, tedy vaším jazykem „agitky dětí do konzervativního spektra“? To se mi nějak nezdá. Jezinky, kde děti zdrhají z domovu rodičům, jsou ovšem klasická pohádka, to si stěžujte na klasiky, ne na progresivismus. Co já špatného na pohádkách s islámskou tematikou?
Ale pane Jirsák, nevím o které klasice o jezinkách mluvíte, ale ty co znám já tak tam se rozhodně nekradou kroje z národopisného kroužku.
"To se mi nějak nezdá."
Vám se nezdá spousta věcí, reagovat na něco co si ani neposlechnu je vaše klasika.
Netvrdím že by tam klasické pohádky nebyly, ale poměrově v menšině.
Co se týče komentu o islámských pohádkách, očividně jste nic takového na CTD neviděl...
Ale pane Jirsák, nevím o které klasice o jezinkách mluvíte, ale ty co znám já tak tam se rozhodně nekradou kroje z národopisného kroužku.
Já jsem také o krádeži nic nepsal. Jinak v klasických pohádkách se dějou krádeže často, ale i daleko horší věci.
Netvrdím že by tam klasické pohádky nebyly, ale poměrově v menšině.
To je ale něco jiného, než jste psal předtím. Jak by to mělo být podle vás? Půl na půl? Co když to současné rozdělení odpovídá rozdělení ve společnosti?
Co se týče komentu o islámských pohádkách, očividně jste nic takového na CTD neviděl...
To není odpověď na otázku, co je na tom špatně.
Klasické pohádky mají poučit, takž pokud Karkulku tak bez záchrany myslivcem tak jak je to správně. A nic proti tomu nemám
"To je ale něco jiného, než jste psal předtím. Jak by to mělo být podle vás? Půl na půl? Co když to současné rozdělení odpovídá rozdělení ve společnosti?"
Otevřel jsem dnešní program cca 6 vs 36 není ani polovina.
"To není odpověď na otázku, co je na tom špatně."
Tak jinak, čemu říkáte klasická. Já třeba pohádky tisíce a jedné noci a stím problém nemám.
Ale jak už jsem říkal výše, ani jste se neobtěžoval navštívit program ctd, či poslechnout pohádku na kterou jsem odkazoval. A jen tu tlučete prázdnou slámu předpokladů a domněnek.
Klasické pohádky mají poučit, takž pokud Karkulku tak bez záchrany myslivcem tak jak je to správně.
O tom, co je správně, rozhodujete vy?
"To je ale něco jiného, než jste psal předtím. Jak by to mělo být podle vás? Půl na půl? Co když to současné rozdělení odpovídá rozdělení ve společnosti?"
Otevřel jsem dnešní program cca 6 vs 36 není ani polovina.
Nemyslím si, že by moje otázka byla těžká na pochopení. Co je na poměru 1:6 špatně?
Tak jinak, čemu říkáte klasická.
V ČR třeba Němcová, Erben a pak jejich filmová zpracování.
Ale jak už jsem říkal výše, ani jste se neobtěžoval navštívit program ctd, či poslechnout pohádku na kterou jsem odkazoval. A jen tu tlučete prázdnou slámu předpokladů a domněnek.
Já jsem se ptal na vaše tvrzení, takže odpovědi očekávám od vás, ne od ČT. Prázdnou slámu tu evidentně tlučete vy, když nejste schopen odpovědět na jedinou otázku k vašim tvrzením.
> LivingLegend
Tak to se na Déčku někdy podívejte na zprávičky. Bylo mi to úplně jasné, tak jsem se schválně několikrát díval a dozvěděl jsem se např. že palestinské děti nemohou do školy kvůli Izraeli
. To jsem kroutil očima. Ale když jsem shlédl onu "slavnou" pohádku Pravdivý příběh o Sněhurce [1], kde jsem se dozvěděl že princezna byla příliš bílá než aby mohla na slunce, tak si vzala černého prince a její děti už ven mohly, tak to jsem málem spadl ze židle a říkám: rozpustit ten spolek.
No považte už úvod: Byla to moc hezká dívka, žila sama a hledala si nějakou práci. Měla ale jednu velkou vadu, totiž bílou pleť jako mléko...
[1] https://decko.ceskatelevize.cz/video/e315292320180003
12. 2. 2022, 17:49 editováno autorem komentáře
Český národ už má se Sněhurkou účty vyrovnané od slavné Analýzy Sněhurky.: https://www.youtube.com/watch?v=pykbZSQiO7Q ;oD
Ten příspěvek o palestinských dětech byl trochu úlet a zajímalo by mne, jak dlouho to budou ČT připomínáno. Z reakcí v diskusích to skoro vypadá, že ve Zprávičkách není nic jiného. Rozhodně mi přijdou neškodnější než odpolední zprávy na komerčních televizních kanálech. Nicméně soudím, že děti buď zpravodajství zcela ignorují nebo se mu vyhnou přepnutím na jiný kanál - a pokud to tupě sledují, protože prosedí před obrazovkou celý den, tak už jim to o moc víc uškodit nemůže.
No, ja se obavam aby nemely zpravicky ve skolce povinné :-( nebo tak něco.
https://ifunny.co/video/toddlers-in-dc-forced-to-walk-with-masks-on-chanting-NP1Yxv7J9
Já teda sport v televizi nesleduju, ale i ke mně se donesly ty nářky diváků na komentátory i obrazové zpracování, když Nova přeplatila ČT o práva na nějakou českou ligu. A mám pocit, že nedávno to bylo podobné, když se do sportu pustila nějaká česká streamovací platforma.
A kdyby ne – no možná to, že diváci mají radši kvalitní televizní přenos než ten nekvalitní.
Tak by se dělo asi tohle: z komerčních důvodů by byla upřednostněna ta část olympijské zábavy, kterou chce majorita. A minority by ostrouhaly. hledal jsem vhodný citát, je jich spousta, tak třeba James Madison: "The purpose of the Constitution is to restrict the majority's ability to harm a minority."
Mimochodem, ČT není mezi členy https://fe.nix.cz/#members
Fenix má pomáhat řešit právě DDoS útoky.
Nečlenství ve Fenix by IMHO mělo být pro odpovědného pracovníka hrubým porušením a důvodem k okamžité výpovědi (jenom je otázka, kdo by byl tím obětním beránkem).
Mimochodem, ČT není ani mezi zákazníky či členy NIX-CZ! Skandál! :D
Ve skutečnosti je ČT připojena prostřednictvím AS5610, tedy O2 a AS5588, tedy T-Mobile (ex GTS). Oba operátoři členem projektu Fenix jsou.
On to nemusí být člověk, může to být organizace nebo stát. Nemusí „hlásat“ veřejně, co dokázal – pokud předtím poslal nabídku na ochranu proti DDoS ochraně nebo je od konkurence, asi se tím nebude veřejně chlubit, že za tím DDoSem je on. Stejně tak jednomu totalitnímu stát na východ od nás, který tu má spoustu fanoušků, se náramně hodí, když mohou lidé na ČT plivat – a kyberútoky má v oblibě, ale nerad se k nim přiznává, protože pak se jeho fanouškům těžko argumentuje, že chudák ten stát za nic nemůže a za všechno můžou USA a EU.
Porovnejme treba takove nevyznamne utkani ve skupine se svycarsjkem s mnohem zajimavejsi udalosti jako volby. Proc by utocnik radsi neatakoval v dobe voleb? Protoze to zadny tajemny utocnik nebyl:
- na volby kouka nasobne mene lidi (vetsina jen koukala na netu na statitiky, ale koho zajimaji nevyznamni zvanilove "analytici"?)
- pri volbach tam kde to sledovali v TV tak to sledovali v TV a ne na internetu
- na hokej v pracovni den v pracovni dobe kouka kazdy sam individualne (byt to vecer tak je traffic treba petinovy protoze vetsina bude v hospodach/garazich)
Takze proste infrastruktura ČT (ci jejich partneru) neunesla to, ze velka cast chlapu v CR najednou byla stupiditou ČT donucena vymenit TV nebo O2TV za iVysilani. Kdyby byla sance, ze CR ziska medaili v biatlonu tak to pochopim.
Takovy utok v takovem rozsahu neni gratis. Nekdo ho plati = musi mit motivaci.
Predpokladam, ze vetsina utoku prichazi mimo CZ. V takovem pripade je rozumnejsi takovy provoz na urovni NIX zpomalit SYNC. Me se to osvedcilo. Je z toho sice loterie, kdo se v zahranici pripoji a kdo ne, ale po par pokusech to vetsinou chyti.. Rozhodne to ale vyjde pro CT efektivneji. Tech co na to zira ze zahranici bude asi minorita.. Mam odzkouseno, ze takovy utok se tim stava jeste mene efektivni a vynalozene prostredky se defakto minou cile.. brzo to prestane bavit.. (vetsinou do nekolika hodin to zabalej). Dalsi moznosti je streamovat pres radu serveru v cloudu a ty v case menit. Sice to znamena vice kodu na web strankach, ale krapet to komplikoje zivot utocnikum atd..
Nehledal bych jen vyslovene 'nepratele' statu. Zhrzeny dodavatel-konkurent muze byt take pricinou.. 'Jeho' reseni muze byt pak 'zazracne' spolehlive, protoze si na nej botnet platit nebude..
A samozrejme trestna oznameni je treba podat vzdy. Casem se to nascita a pokud se nakonec dopadne pachatel, pak ho to fakt uz muze docela mrzet..
Ignorovani a stezovani si, jen autora utoku bavi a motivuje .. a zvysuje mu to platby za botnet..
To je citace: https://www.lupa.cz/clanky/visual-unity-diky-olympijskemu-hokeji-jsme-narazili-na-strop-ceskeho-internetu/
To byla tehdy taky dobra vymluva. "předpokládáme, že jsme narazili na aktuální hranici skutečné kapacity českého internetu" znamenalo to, ze nejela akorat CT, ale zadna jina streamovaci sluzba problem nemela.
Jaroslav Beneš: Číst umím, problém je u někoho jiného… Jenom jsem se vám snažil vysvětlit ten pojem skleněný strop. Tedy že narazili na limity českého internetu. To, že někdo jiný, kdo odbavuje méně dat, na ten skleněný strop nenarazí, je logické.
Představte si, že když se v Brně pořádá Moto GP, mohli by pořadatelé tvrdit „narazili jsme na skleněný strop komunikací, víc aut už do Brna po stávajících komunikacích projet nemůže“. A vy byste se divil, jak je to možné, protože když jste v Brně pořádal třídní sraz, všichni bez problémů autem přijeli. Akorát je trochu rozdíl mezi počtem diváků Moto GP a vašeho třídního srazu – na což jste nějak zapomněl.
Ani v jednom případě to nedokazuje, že skleněný strop opravdu existuje – ale zároveň oba dva příklady ukazují, že to nezjistíte porovnáním s méně vytíženou službou.
Vy proste odmitate pochopit, ze lidem nesla jenom ta CT, ale v klidu si mohli pustit klidne 4k stream z jineho zdroje. Nic jineho nekolabovalo. Problem byl jenom v tom, ze ten kdo dodaval sluzbu pro CT nemel dostatecne kapacity a skleneny strop a blaboly o agregacich byla jenom vymluva.
Jestli to potrebujete ukazat na autickove analogii, tak by to znamenalo, ze Moto GP ma zasekane parkoviste a prijezdovku, ale ostatni to dal vali stotricitkou po poloprazdne D1.
Jaroslav Beneš: Já to chápu. To jenom vy nechápete, jak funguje internet. Pro ČT nějaký ISP zajišťuje stream, říkejme tomu ISP třeba V. Pak je ISP koncového zákazníka, říkejme mu třeba C. C má různé spoje s dalšími ISP, mimo jiné i s ISP V. Ty spoje jsou různě dimenzované, třeba spoj mezi C a V zvládne 100 000 souběžných sledovačů nějakého streamu. Pokud však stream bude chtít sledovat 120 000 zákazníků C, nebude to fungovat – kapacita spoje není dostatečná. Nic na tom nemění fakt, že V může mít u sebe kapacitu na dalších 200 000 sledujících – ze sítě C se k němu prostě nedostanou. A nic na tom nemění ani fakt, že ze sítě V v tu chvíli bude možné sledovat stream, který jde ze sítě jiného ISP, třeba S. Protože ten může jít jiným spojem mezi C a S, takže ucpaný spoj mezi V a C to neovlivní.
Takže je to přesně jako v té vaší analogii. To, že někdo jede po poloprázdné D1 z Jihlavy do Prahy nevypovídá nic o tom, že se nemohou na Moto GP dostat lidé z Břeclavi kvůli ucpané D2 u Hustopečí.
Neni o cem argumentovat, kdyz nejste schopen/ochoten pobrat ani zakladni fakta. Takze naposledy: Firma, kterou si najala CT na zprostredkovani streamu se vymlouvala na limity ceskeho internetu a agregace koncovych uzivatelu(to neni zadny argument, to je tvrdy fakt). Ze mela male kapacity, aby to dostala k lidem je jen jeji problem(potazmo problem CT), ale cesky internet zadny problem nemel a uzivatele taky problem nemeli(kdyz se jim podarilo najit odkaz na alternativni stream).
Ze mela male kapacity, aby to dostala k lidem je jen jeji problem
Ono je to hlavně vaše ničím nepodložené tvrzení.
ale cesky internet zadny problem nemel a uzivatele taky problem nemeli(kdyz se jim podarilo najit odkaz na alternativni stream)
Pořád se tváříte, že já neumím číst nebo něco nechápu. Ve skutečnosti ale máte problém s chápáním vy. Přitom snad není tak těžké pochopit, že ISP je s různými sítěmi propojen různým způsobem, a že tedy když se ISP ucpe linka k ČT, neznamená to, že linka ISP k YouTube nemůže být volná. Z pohledu uživatele se to tedy bude chovat přesně tak, jak popisujete – stream ČT nepoběží, stream YouTube tomu samému uživateli poběží.
Rozlišit, o který případ se jedná, se dá podle toho, zda mají problém zákazníci všech ISP, nebo jenom některých ISP. Takže když už jste si několikrát přečetl článek, zkuste i diskusi pod ním. Dozvíte se tam, že u některých ISP se streamem žádný problém nebyl. Není to trochu v rozporu s vaší teorií?
>Filip Jirsák
Jako pardon, asi fakt neumíte číst. Pořád vám jaksi uniká, že se vymlouvali na ucpání českého internetu
, ne jedné z linek ... takže se vymlouvali přesně na to, co vy sám správně tvrdíte, že tak nefunguje - ovšem z jakého velmi podivného důvodu pak ale také tvrdíte, že za výpadkem snad stojí něco jiného, než ucpání jejich linek. Divné.
14. 2. 2022, 16:49 editováno autorem komentáře
-Ono je to hlavně vaše ničím nepodložené tvrzení.
-a že tedy když se ISP ucpe linka k ČT
A tady autor zastava stanovisko, ktere zaroven vyvraci.
"Dozvíte se tam, že u některých ISP se streamem žádný problém nebyl"
Ano - to tam tvrdil jeden clovek a taky tvrdil, ze je u maleho ISP. Streamovaci sluzby(v tomto pripade VU, resp. CT) si konektivitu s velkymi ISP resi naprimo a tam doslo k problemu, pres NIX to jelo. Cele je to o tom, ze misto pravdy(nemeli jsme dostatecnou konektivitu k ISP, resp. uzivatelum - neco, co muzeme ovlivnit) tvrdili lez(narazili jsme na limit ceskeho internetu - neco, co nemuzeme ovlivnit).
A tady autor zastava stanovisko, ktere zaroven vyvraci.
Svůj komentář jste zhodnotil správně.
Streamovaci sluzby(v tomto pripade VU, resp. CT) si konektivitu s velkymi ISP resi naprimo a tam doslo k problemu, pres NIX to jelo.
Děkuji za potvrzení toho, že to bylo tak, jak celou dobu píšu já. Místo komentářů o tom, zda umím číst a chápat, se příště raději sám soustřeďte na pochopení psaného textu, abyste to pochopil hned na poprvé a ne až na potřetí, jako teď.
nemeli jsme dostatecnou konektivitu k ISP, resp. uzivatelum - neco, co muzeme ovlivnit
Za prvé, ten problém nemusel být jen na peeringu, mohl být i někde dřív v síti ISP (a nebo samozřejmě dál v síti VU). Za druhé, na domluvení peeringu musí být vždy dva.
Nezdá se mi to. Žuchlo to přesně v momentě přepnutí hokej/biatlon. Stream je od O2TV, a ten jel, ale nedalo se na něj dostat ani z appky iVysilani. Někde mají úzké hrdlo a nedokáží to narozdíl od O2 řešit.
tvl jako fakt myslí někdo, že nám rusáci útočej na čt, zrovna když hrajem hokej???
...koukám tu někomu už dost hrabe.
...
imho je za tim pouze neschopnost programovéhop manažera co pustil hokej místo do éteru na ívysílání a nenavýšil kapacitu připojení.
Podle mě si platěj omezenou přenosouvou kapacitu a dle potřeb si připlácej za navýšení.
Ve výsledku je to jedno, odříznete-li web co embeeduje iVysílání - laikům tím stejně shodíte i ten vlastní stream (koukají na webu často v práci). DDoS o síle 2--10Gbit/s, 2-5Mpps čelíme tak 3-4 denně, větším velmi pravidelně (týdně), a těm 40+ Gbit jednou za dva měsíce. Periodicky několik let, tedy k tématu:
== politika za tím není, politicky motivované utoky mají svoji stínovou infrastrukturu a poběží vždy několik hodin ne-li dní, síla kolísá ale pořád tam něco .
== konkurence/potencionální dodavatel by to vytopil celou dobu, co běží zajímavé streamy a utápěl by ČT v ostudě. nehledě na to že na IPTV platformách by mohl parazitovat celej rok dokud neprodá.
== záškodník/pako - ten by nesebral zdroje na to aby utopil TMO i O2, když TMO má atlas napříč evropou.
IMHO někdo pěkně lakuje a problém je jinde, zlášt když vyřešení je otázka desítek minut a pak to stejně zase spadne. i kdyb to měli BH do půlky světa tak by to z čech udrželi a v nixu/peeringu individuálně pořešili rezidua. Je zázrakem jakto že grafy provozu mluví jinak.
Já jsem také nepsal nic o výsledku pro diváky. Vyjadřoval jsem se jenom k tomu, že někdo ani neví, co nefungovalo, za to ví naprosto přesně, že je za tím neschopnost a on by to vyřešil s prstem v nose.
politika za tím není, politicky motivované utoky mají svoji stínovou infrastrukturu a poběží vždy několik hodin ne-li dní, síla kolísá ale pořád tam něco
Zajímalo by mne, co je ta „stínová infrastruktura“. Navíc i politicky motivovaný útok poběží tak dlouho, jak bude objednavatel chtít a jak dlouho útočit dokáže. Proč by útočil několik dní, když mu bude stačit pár minut?
konkurence/potencionální dodavatel by to vytopil celou dobu, co běží zajímavé streamy a utápěl by ČT v ostudě.
Proč?
nehledě na to že na IPTV platformách by mohl parazitovat celej rok dokud neprodá.
Nebo dokud neprodá konkurence.
záškodník/pako - ten by nesebral zdroje na to aby utopil TMO i O2, když TMO má atlas napříč evropou.
Nevím, jak jste přišel na to, že by někdo utopil TMO i O2.
IMHO někdo pěkně lakuje a problém je jinde
To je super, jak se vždy všude vyrojí spousta odborníků, kteří vědí, že je to jinak. Sice vůbec nevědí jak a často ani v čem je problém, ale hlavně vědí, že je to jinak.
i kdyb to měli BH do půlky světa tak by to z čech udrželi a v nixu/peeringu individuálně pořešili rezidua.
Firmy hloupě nakupují drahá anto-DDoS řešení, přitom vy to umíte vyřešit lusknutím prstu. Škoda, že se tím neživíte.
Je zázrakem jakto že grafy provozu mluví jinak.
Jak?
Pro koho děláme a jak často čelí DDoS je tady na rootu/lupě asi veřejné tajemství a kdo je kdo se ví, netřeba rozebírat.
Krátce ve čtyřech větách:
- Politika, pokud jde o politiku není žádný limit na zdroje útoky bývají několikadenní multivektorové a často bijou přímo na komoru (tj jsou napsány aby prolezli běžnou ochranou), ona to teda není neschopnost těch ochran proti některým útokům se chránit nedá jinak než že zavedete selektivní politiku kam to pustíte.
- TMO/O2. Přečtěte si co píšu, píšu že někdo kdo by si hrál nesežene zdroje na to aby kontinuálně zatápěl O2 i TMO, mají dostatečné vybavení i kapacity to řešit, stejně tak jako mají specialisty co umí s tím provozem pracovat. tj kdyby to byl DDoS nebyl by to pako co to zkouší někde za pár desítek tisíc protože mu ČT leží v žaludku.
-Pokud vám to lehne a máte na výběr tak prostě omezíte odkud se tam dostanete, limitně poskytnete data jen v rámci fenixu. Ono je lepší když toho 40% neobsolužíte a 60 ano než když nejede nic. Naše cíle položí nejednoho ISP v ČR a proto nakupujeme scrubbing globálně.
- nejsou žádné symptomatické předpoklady že by do čr tou dobou svištělo několik set Gb/s provozu. Nic co by čeští ISP nezvládli.
počkáme si na to co se ukáže jako pravda, pak u mě máte klidně panáka. Nixem ani peeringem nic co by mělo znamenat katastrofu nepřiteklo, na tranzitu to taky vidět není leda že by to neteklo globálně odevšad ale konkrétním upstream operátorem a to by toho zase nebylo 100Gb/s.
V čechách si s + -40Gbit/s poradí snad uplně všichni, 40-80 velká většina (kombinovaně více způsobů) 100Gb/s nejméně 10 subjektů ale pak zůstává otázka nákladů protože 100+ Gb/s tranzit několik dní v kuse prostě něco stojí.
Pak jsou specializované služby co dají 200+ ale tam je přímo ve smlouvě limit na trvání útoků v rámci měsíce, ne pro jejich neschopnost ale protože jinak nemůžou (pochopitelně) udržet cenu služby.
Cokoliv na 7mé vrstvě pak máte chránit lokálně, včetně aplikace samotné. S tím vám žádný komerční scrub nepomůže. od toho je to mittigace ne filtrace, tj srazit velktory co srazit jdou a zbytek musíte pořešit sami. Odevzdat *.ct.cz cert jakékoliv externí službě je otázka bláznovství.
A jak psal někdo předemnou preauth (dělá ho jak Outpost, tak CloudFlare) formou challenge a teprve pak zařazení na whitelist je uplně běžná taktika od pouhé challenge kde není nutná interakce ale dělí se jen BICH až po otravné klinání na palmu a semafory, autobusy, lidi, lodě ...
Nějaký před-diskutér psal o firewallu a vy jste se chopil IP, u WAFu máte auth-session na browser/cookie a nepotřebujete řešit IP když za jednou IP sedí u SNATU/CGNATU tisíce lidí. (typicky mobilní operátoři)
Jako trochu se proberte tohle není žádný útok na ČT. Prostě ten web nemají na takovou zátěž stavěný. Vždy dvakrát se to stalo když se hrál hokej (ženský a mužský), který nešel v TV a jenom online navíc ten včerejší zápas normálně prvních 10minut šel a jakmile to vypnuli v TV tak to spadlo. Ještě bych pochopil útok včera, ale proč by někdo útočil na ČT při ženském hokeji? To nedává smysl. ČT má s tím online vysíláním pokaždé, tak nevím proč zrovna při OH by to měla být výjimka. Útok že zahraničí a není to náhodou tím, že lidé dělají doma přes zahraniční VPN (jako třeba já)?
Argument o zvednutí poplatků nechápu. Ty peníze rozhodně nepůjdou na IT ale skončí někde v díře. Naopak vůbec nechápu proč se platí a nejde to z vybraných daní (nezávislost by se dala vyřešit nějakým vzorcem). ČT nakupuje takové sportovní přenosy jako golf, vysílá pořady jako StarDance atp. polovina jejich tvorby je jasně komerční. Reklamy nejdou jenom během pořadů (sponzor pořadu je podle mě normální podvod a je to pořád obyčejná reklama).
Tam šlo o oddělení financí tak, aby se zajistilo, že každý rok nebudou politici ČT vydírat kvůli rozpočtu Na druhou politici stranu volí radu a jak jsme mohli vidět z řevu proti "nevhodným" kandidátům, rada je velmi politický orgán.
Z druhé strany je to velmi jednoduché. Jeden ředitel hospodařil s přebytkem (Janeček), druhý ne (Dvořák). Audit, kontrola priorit a zadání ... pak se může řešit, jestli má ČT dost peněz na provoz nebo ne ...
Ona je vlastně otázka proč nemají web na takovou zátěž stavěný, případně z přesně jakého důvodu nenavyšují na přenosy z olympiády, speciálně když už jim to jednou padlo ...
Ale stejně politici určují výši poplatků a klidně jim můžou určit 10 Kč. Mají velký vliv na to kdo bude generální ředitel. Tohle je jenom pohádka pro lidi aby platili další daň. Tj. pro politiky je výhodné, že se to platí zvlášť a nejde to ze státního rozpočtu a tím pádem ty peníze ušetří ve státním rozpočtu a stáhnou lidí o další daň a ještě to vypadá, že je to pro jejich dobro.
Ano, proto souhlasim s tim argumentem (v prostoru), že je to státní televize a že ČT je financována z daní, byť se to tak nejmenuje. Pak by ale podle mě měla procházet řádným dohledem jsk vysíláni, tak financování. Je to evidentně takový ostrůvek sám za sebe s ambicemi a agendou. Inu, i na to zdá se dojde ...
To že ČT lže o důvodech proč to padá, by měl být důvod proč poplatky nepřidávat a ne naopak. Pokud by někdo útočil ze zahraničí, mohou přece jednoduše po dobu útoku provoz ze zahraničí úplně odstřihnout a to během pár vteřin. Z ČR si to zase nikdo moc netroufne, protože by jej vypátrali a potrestali. Leda že by to to žádný útok nebyl, jen protekce při zadávání zakázek.
Máte nějaké důkazy nebo alespoň náznaky důkazů, že ČT lže? Víte, co je to DDoS, když píšete „pokud by někdo útočil ze zahraničí“? Jak přesně si to „jednoduché odstřižení zahraničí během pár vteřin“ představujete? Zkoušel jste někdy řešit to, že součástí nějakého útoku jsou i české IP adresy? Za co přesně by byl dotyčný potrestán a kým? Mít napadené zařízení připojené k síti v ČR bohužel trestné není.
Každý poskytovatel konektivity vám na požádání předá rozsahy českých IP adres. Jde totiž o to,že konektivita do ČR je podstatně levnější než ta do zahraničí. České ip adresy se dají na whitelist a vše ostatní v případě útoku dočasně zablokujete. V případě DDOS útoků samozřejmě spolupracuje vždy i váš poskytovatel konektivity, protože jeho se problém také týká, útoky jej přetěžují.
Proto na požádání provede blokaci za vás více na upstreamu. Není to žádná velká věda.
V případě, že někdo útočí ze zavirovaných/napadených počítačů, celkem určitě jich bude naprostá většina v zahraničí. Těch pár desítek co bude v ČR, lze pak blokovat jiným způsobem nebo dokonce ručně.
Každý poskytovatel konektivity vám na požádání předá rozsahy českých IP adres.
Ovšem každý jiné…
České ip adresy se dají na whitelist a vše ostatní v případě útoku dočasně zablokujete.
Kde ten whitelist bude, kde to budete blokovat?
V případě DDOS útoků samozřejmě spolupracuje vždy i váš poskytovatel konektivity, protože jeho se problém také týká, útoky jej přetěžují.
Záleží na typu DDoS útoku, některý DDoS útok ani nemusí poskytovatel zaznamenat. Ale hlavně – psal jste, že to vyřešíte během pár vteřin. Vy se dokážete během pár vteřin domluvit na nějaké spolupráci s ISP?
Proto na požádání provede blokaci za vás více na upstreamu. Není to žádná velká věda.
Není to žádná velká věda. Ale zároveň to není něco, co by se vyřešilo během pár vteřin.
V případě, že někdo útočí ze zavirovaných/napadených počítačů, celkem určitě jich bude naprostá většina v zahraničí.
A nebo jich bude dost z ČR. To také není žádná velká věda.
Navíc vy si pravděpodobně pod DDoSem představujete jen útok na síťovou infrastrukturu. Jenže on to také může být útok třeba na aplikační úrovni. K jeho vygenerování může stačit těch pár desítek počítačů v ČR. Ostatně tím přece argumentujete vy i další tady v diskusi – že nejde o útok, ale o legitimní provoz. Tak když si myslíte, že servery dokáže shodit legitimní provoz, proč by je stejným způsobem nemohl shodit útočník generující stejný provoz, akorát ve větším množství?
Pokud je to útok na aplikační úrovni, je to špatné aplikace, která se zjevně neumí bránit a sama přidávat pravidla do firewalu. To pak ukazuje na neschopnost České televize. Zrovna tak přidat pravidla pro blokování zahraničí je otázka vteřin.
Pokud je to DDos útok co způsobuje velký datový tok, pak je lepší to blokovat někde na upstreamu. Poskytovatel konektivity bude spolupracovat rád a v případě obra jako Česká televize dovede nastavit předem domluvená pravidla během několika vteřin. Oni ten okamžik kdy to spadne se dá docela dobře předvídat, takže stačí když bude daný pracovník připraven právě v tu dobu.
13. 2. 2022, 12:02 editováno autorem komentáře
Aplikace, která by sama přidávala pravidla do firewallu, by byla velmi špatná aplikace. Správci síťové infrastruktury by byli k ničemu, pokud by jim mohla do firewallu zasahovat libovolná aplikace. Bude to pro vás překvapení, ale celý web České televize není jedna aplikace na jednom serveru, která by si sama mohla volat iptables. Ta infrastruktura je kapánek složitější, např. firewall je jiné zařízení, než aplikační servery. Další překvapení pro vás bude, že žádná aplikace nevydrží libovolně vysokou zátěž.
To je přece hloupost. Aplikace by se vždy měla umět bránit nekorektnímu chování. Jen je otázka jak přesně to udělat. A pokud to jinak nejde automatické dočasné přidávání pravidel do firewallu je samozřejmě dobrá věc. Že je to moc komplikované není ještě důvod proč to nedělat, ale spíše potřeba nakopat ty co to vymýšleli.
Bránit se dá na různých úrovních. Často může stačit obrana přímo na té aplikační vrstvě. Ale někdy to stačit nemusí a je třeba spolupracovat s ostatními vrstvami.
Ale pokud někdo např. hádá heslo brute force, tak jej přidat na několik dní do firewalu není špatné, protože by pak mohl zkoušet i něco jiného, co už nelze nebo není tak dobře ošetřeno.
Aplikace se může umět bránit nekorektnímu chování jen do určité míry. Někdy to ovšem přesáhne hranici, kdy už se aplikace nebo infrastruktura bránit neumí. Doporučuji raději nikoho nenakopávat, protože by se mohlo ukázat, že za nápad rozdávat aplikacím oprávnění pro administraci firewallu byste mohl být nakopán vy.
Bránit se dá různými způsoby a na různých úrovních, ale někdy to stačit nemusí.
Dávat někoho na několik dní na blacklist si můžete dovolit vy se svým blogískem. Ale nemůže si to dovolit ČT, protože na blacklist nedáváte uživatele nebo zařízení, ale IP adresu – a za tou mohou být schované tisíce uživatelů. A ty opravdu nemůže ČT zablokovat jenom proto, že byste se vy neuměl proti hádání hesla bránit jinak.
Pokud někdo na vás nebezpečně útočí, na blacklist jeho ip adrasu dát musíte, jinak vám klekne celá služba a to je teprve ostuda.
Těch útočících ip adres co je dobré blokovat jsou často jen jednotky, ale lidí, kterým nebude pak fungovat kvůli přetížení celé služby jsou pak desetisíce. Tedy opravdu musíte blokovat celé ip adresy (když to jinak nejde) a neohlížet se na to, že by mohl někdo sdílet ip adresu s útočníkem.
Hádání hesel můžete obvykle omezit na aplikační úrovni. V případech kdy to nejde, (např. uživatelé ústředny Asterisk nemají možnost tohle nastavit) musíte to kombinovat pravidly ve firewallu.
Pokud se ale bavíme o tom, že někdo hádá 500 hesel za minutu, tak zablokování ip adresy není nic špatného. Kdo sdílí ip s útočníkem a spamerem ( i když o tom neví) musí počítat s tím, že jej občas mohou někde blokovat.
Omezovat počet neplatných pokusů je celkem rozšířená chyba. Dopustili se ji např. vývojáři protokolu SIP (ten mechanizmus by měl mít protokol sám) nebo ti co programovali telefonní ústřednu Asterisku. Tato chyba se nachází všude možně, firewall to jistí. Že by někdo sdílel ip adresu s útočníkem se nestává. A kdyby se to stalo jednou za deset let je to jeho doačný problém.
Hádání hesel je jedná z možností, může dělat i jiné věci a nejjistější je se takovým útočníkem vůbec nebavit. Je to jednoduché, nevím co pořád řešíte.
Vždyť tisková mluvčí ČT sama po několika hodinách přiznala, že o DDoS nešlo, že důvod výpadku "chybně komunikovali". Lehlo jim to jakmile v terestriálním vysílání přepli z hokeje na biatlon, a desítky tisíc diváků hokeje se přeplo na iVysílání.
https://twitter.com/mikiedusik/status/1492096897548357632
13. 2. 2022, 12:23 editováno autorem komentáře