Šlo o Mnichov v Bavorsku.
https://www.cnews.cz/clanky/mnichov-uz-podruhe-vymeni-windows-za-linux/
V Mnichově asi jde o politický souboj
(ad Mnichov) a pak se chteli (nevim jak to dopadlo) vratit zpatky k Linuxu
https://www.root.cz/zpravicky/mnichov-se-chce-vratit-k-linuxu/
Tam stálo za tím návratem ne úplně šťastné rozhodnutí udržovat vlastní distribuci a podporovat i hodně starý hardware - to je přístup, kdy vás úspory můžou přijít hodně draho.
Writer jako náhrada Wordu, pokud se vyhnete hromadné korespondenci, jde. Calc místo Excelu - to už pokročilým uživatelům může vadit.
Ovšem nahradit Active Directory, to už může být dost velká výzva.
Moj nazor je, ze taka organizacia by nic zlozitejsie v Calcu/Excely robit nemala. Na to by mali mat ine nastroje/sposoby.
Zazil som par vecsich firiem, kde sa trapili s Excelom, pricom ta funkcionalita mala byt jednoznacne v ich informacnom systeme, kde by to bolo jednoduchsie a uzivatelsky privetivejsie. Vecsinou to bolo preto, lebo urcita vysie postavena osoba to vedela s Excelom a "terorizovala" tym svoje okolie.
> Zazil som par vecsich firiem, kde sa trapili s Excelom, pricom ta funkcionalita mala byt jednoznacne v ich informacnom systeme, kde by to bolo jednoduchsie a uzivatelsky privetivejsie. Vecsinou to bolo preto, lebo urcita vysie postavena osoba to vedela s Excelom a "terorizovala" tym svoje okolie.
Toto zvycajne nebyva problem vyssie postavenej osoby, "co to vie s Excelom" (z urciteho uhla pohladu by som sa v tom popise nasiel).
Realisticky je to tak, ze existuje nejaky problem, ktory treba riesit a ktory informacny system neriesi. Pritom ho treba urobit tak, aby vsetci, ktorych sa to tyka, to zvladli s tym, co maju na pocitaci -- teda na 99% je to Office, browser alebo miestny ERP.
Riesenie ala Excel je okamzite, bez investicii, obstaravania, dohadovania sa s dodavatelom a nakoniec o niekolko mesiacov pouzivania niecoho ineho, nez bola povodna predstava. ERP alebo webova aplikacia je presny opak.
Takze preto Excel.
Ovšem nahradit Active Directory, to už může být dost velká výzva.
To je trochu jak to rčení: „Windows jsou skvělý operační systém na řešení problémů, které by bez Windows ani nevznikly.“
To AD je výborná věc. Na věci v M$ ekosystému. V Linuxovém světě je nahradíš sadou nástrojů k tomu určených. Nezapomeň, že základ AD je LDAP a LDAP je v pouze strukturované úložiště informací, takže co do LDAP-u uložíš, to můžeš použít.
Ono je to trocha zlozitejsie.
Ano, zakladom je LDAP. Lenze LDAP je databaza, a ako kazda databaza, ma svoju schemu. Dve popularne schemy su Active Directory a RFC2307/RFC2307bis.
Problemom byva, ze drviva vacsina aplikacii tretich stran ocakava schemu Active Directory.
Potom okolo LDAP je postavenych viacero dalsich komponentov: NTP, Kerberos, DNS (a mozu byt chytaky: DNS v AD sa nereplikuje cez zone transfer, ale replikaciou LDAP databazy). Nad tym su dalsie komponenty: file sharing (GPO potrebuje SMB), vlastna CA a tak dalej.
Nerozumiem celkom pokusom zacat na zelenej luke a zacat stavat na cistom LDAP. Ono je to strasne vela prace. Existuju projekty, kde sa tomu ludia venuju fulltime uz roky a stale maju co robit, ako je v inom komentari spomenuta FreeIPA. To naozaj chcete toto vsetko replikovat vo vlastnej rezii?
Drtivá většina... No nevím... Měli jsme nasazené AD, fungovalo to skvěle na Win stanice, jejich správu, politiky, identity... Ale jen ve Win světě. Mimo Win svět jsme z toho všeho užili akorát identity, nic jiného jsme prostě nepotřebovali. Nakonec jsme narazili na limity, které bránily dalšímu rozvoji. To jsme vyřešili tak, že jako autoritativní zdroj identit jsme postavili LDAP (plněný primárním zdrojem) a ten LDAP sloužil k plnění AD. Takže opět, všechny ty věci navíc v AD reálně sloužily jen pro Win svět a jinde nebyly potřeba. Kolem toho LDAP-u pak vyrostl komplexní ekosystém pro ověřovaní uživatelů - radius, oauth, to AD pro stanice.
To je to, o čem píšu - Ano AD je velmi dobrá věc, ale když nemáš celou infra ve Win, tak je to nahraditelné.
Mluvím tu o organizaci se statisíci uživatelskými identitami.
Čistě ze zvědavosti. Jak řešíte na Linux správu a distribuci klíčů (TPM, FIDO, vSC), včetně integrovaných nástrojů v koncových stanicích (HP, Dell, Lenovo) a mobilních zařízeních (Knox), případně IOT terminálů?
S WS2019 AD DS elegantní a plně funkční řešení, které řeší i situace, kdy mi v terénu rozfláká token. Zajímalo by mě to, protože zatím jsem na nic podobného v Linuxovém světě nenarazil.
Active Directory sa da nahradit Sambou. Okolo komunity Samby sa mota niekolko firiem, ktore robia podporu velkym instalaciam, ako ma napr. francuzske ministerstvo vnutra.
Existuju aj nativnejsie riesenia, ako napr. FreeIPA. To je. celkom pekny balicek sam o sebe, ale tam je problem s integraciou tretich stran, ktore predpokladaju AD a nic ine.
Mimochodem, nápad udržovat vlastní distribuci zase nebyl tak špatný. To přece neznamená si naprogramovat celý OS od začátku, ale pouze mít kontrolu nad výběrem balíčků, což je ale pro po úřady, kde se dá požadovat jednotné prostředí aj SW vybavení, nutnost..
Hodně starý hardware se rovná ještě na těch úřadech používaný HW.
Naopak, nápad, kvůli OS zadarmo vyhodit současné počítače a nakoupit nové, to celé prodraží. A tak hloupí snad politici ani v Německu nejsou.
Btw zrovna hromadná korespondence, je pro úřady důležitá věc, kerou používají pořád. On jí sice Writer z LibreOfiice umí taky, ale složitější bude asi jejich konverze.
Plus tedy hlavně spousty na těch úřadech používaného SW, které na Linuxu chybí, takže by se musel dát znovu naprogramovat.
Active Directory sice i pro Linux rozpohybovat lze, jak se dá dohledat. Ovšem, nemá to smysl Protože při tom hromadném přechodu na Linux se stejně musí počítat s tím že se budou používat používat jiné aplikace, jiné servery , jiné služby, čili se to stejně bude muset překopat fungl od nuly, aby to komplet fungovalo..Nebo tedy -i za tu cenu, že se bude uživatel přihlašovat ke nějaké té apce zvlášť...
Takže, takové resume, slovy našich klasiků humoru "Nechci tu slevu zadarmo".. To že "Linux a LibreOffice je zadarmo, neznamená že přechod velkého zavedeného subjektu (ať úřadu nebo firmy) bude zadarmo. Ono to příjde i tak pěkně draho, ale navíc by muselo být garantováno, že na konci bude vše pod Linuxem, což se ani v tom Hamburku nepodařilo..
Jenze tam slo primarne o to, ze oni s tim prechodem nechali v provozu stavajici 5+let stary HW, coz v te dobe znamenalo HW prakticky uz davno nepouzitelny. Presto jim to nejakou dobu vcelku slusne fungovalo.
S tim navratem k Billovi samozrejme museli koupit i HW kompletne novy, protoze na ten ktery meli by to neslo ani nainstalovat.
Takze niekolko problemov:
1) Robilo sa to pod vedenim najdrahsej IT firmy sveta - IBM
2) Aby sa MS vratilo tak
- Dali 90% zlavu na produkty
- Prestahovali HQ do Mnichova
- A novy goverment im isiel z nejakeho 'zahadneho' dovodu po ruke
V principe sa to zmenilo na sutaz dame peniaze IBM alebo Microsoftu. Co je samozrejme cele zle.
Já si to pamatuji trochu jinak. Mnichov si nechal udělat analýzu nákladů, a přestože na Linuxu jim to vycházelo dráž než na Windows, tak šli do migrace, protože jejich lidi byli prostě srdcaři. Uživatelům "vysvětlili", že Linux desktop a aplikace jsou vlastně super. Bohužel to znamenalo běžet spoustu starých aplikací v rámci virtualizace, a navíc spokojenost uživatelů nebyla taková, jakou by si představovali.
Pokud jde o přestěhování sídla Microsoft Germany, tak to sídlilo na předměstí Mnichova (Unterhaching, okres Mnichov), a prostě se přestěhovalo o pár kilometrů do nové budovy. Ballmer asi v Mnichově jednal, ale já jaksi nevidím nic zvláštního na tom, když manager firmy jedná se zákazníkem. Pokud jde o slevu, tak nevím o tom, že by byla ve výši 90%.
Treba by to mohlo pomoct opravit blbe chyby v libre office a vubec ten balik trochu zlepsit.
Dokud sem nemusel delat moc papirove prace, tak libre office stacil, ale jak sem zacal psat i male seriozni dokumenty jako navody a dokumentace a v excelu si zacal hrat s ciselniky, podminenym formatovanim a podobnymi blbostmi, tak me bohuzel libre office prisel proti ms kramu bud neohrabany nebo dokonce nefunkcni. A to sem v libre office delaval vic jak v ms office.
Na jednu stranu tomu fandim, na druhou stranu nezavidim tem, kteri to budou muset pouzivat na realnou praci.
Ono samozrejme na serioznu pracu sa pouzivaju seriozne nastroje. LaTeX, asciidoc, ci docbook tam nie každý zaradí, ale treba si uvedomiť, čo je tvojím cieľom a náplňou práce. Máš sa sústrediť na obsah, alebo na výzor a formátovanie? Podľa toho si zvolíš nástroj, aby si bol efektívny.
Ja osobne zvačša potrebuje štrukturovane napísať manuál pre developra, alebo poznámky z niečoho. Volím markdown (teda "notepad"). Sústredím sa efektívne na obsah a nie na bojovanie s nástrojom na inteligentné domrvenie formátovania.
PS: Ak je vo firme ale zavedené, že výsledky práce sa ukladajú na sharepoint a nie do nástroju na verzovanie, tak človek musí zmeniť spôsob práce...
Jojo to si pamatuju jako včera, taky jsem psal diplomovou práci a W10 se aktulizovaly. OS nefunkční a diplomka má být druhý den vytisknutá a hotová, nový word (je to před skoro 7 lety) to suprově zablokoval pro openoffice a ani libreoffice to neotevřel.
No nic, nastartoval jsem live linux (pak jsem ukončil ÉERU WIN) a napsal si to v pluma editoru.
Kupodivu to šlo lépe než ve wordu...
Sorry ale toto je klasicka odpoved cloveka co nikdy nepracoval pre statne zakazky, ja tomu vasemu nazoru rozumiem (dokonca sa mi aj paci). Robim minimalne 70% prace pre statne organizacie a za tych viac ako 20 rokov som pochopil ako to cele funguje. Nema zmysel to externe vysvetlovat to treba realne v praxi zazit alebo este lepsie roky v tom zit a verim ze sa z vas stane mizantrop a cynik, mozno dokonca aj sociopat ale to je v poriadku. Bude to uplne v poriadku, je to len ochranny mechanizmus ktory cloveku umozni prezit.
Tohle se přece zkoušelo v Mnichově a ve Vídni, a nevyšlo to. Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.
V čem je tenhle projekt jiný? Podle Šlesvicko-Holštýnkého ministra pro energii, zemědělství, životní prostředí, přírodu a digitalizaci (ano, to je existující funkce) je rozdíl v tom, že do projektu více zapojí koncové uživatele, dlouho se bude používat staré a nové prostředí paralelně, a migrace proběhne postupně, jak na to budou jednotlivá oddělení připravena. Je samozřejmě otázkou, jestli dotyčný ministr rozumí energetické infrastruktuře, půdní erozi, ochraně kytiček, nebo IT. Nejspíš ani jednomu.
https://arstechnica.com/information-technology/2024/04/german-state-gov-ditching-windows-for-linux-30k-workers-migrating/
Přitom v Mnichově také zapojovali koncové uživatele, také se používala obě prostředí paralelně, a také se migrovalo postupně. Projděme si problémy, které řešili, a dočetl jsem se o nich ve veřejném prostoru:
- Nespokojenost uživatelů. Jejich prostředí neumělo spoustu věcí, které jsou na firemních počítačích jinak běžné. Uváděli například potřebu mít v jedné aplikaci mail, kalendář a kontakty, mít to k dispozici i na mobilu, apod.
https://www.heise.de/news/LiMux-Linux-in-Muenchen-unter-politischem-Beschuss-2260806.html
https://www.sueddeutsche.de/muenchen/muenchner-stadtverwaltung-von-microsoft-zu-linux-und-zurueck-1.2090611
- Pomalé a obtížné řešení problémů a požadavků. Uváděli například čtyři týdny na zprovoznění mailu na mobilním zařízení.
- Nekompatibilita dat se zbytkem světa. S dokumenty z Mnichova nebyli schopni nikde jinde pracovat, a opačně.
- Migrace nikdy nebyla kompletní, protože řada aplikací (a nejspíš HW) nikdy na Linuxu nepřešla. Z 18 000 PC jelo 15 000 na Linuxu, 3 000 na Windows, a 1 000 jelo na Linuxu ještě Windows ve virtuálu - jestli si správně pamatuji. A to bylo 15 let od začátku migrace, což je za mě dost odstrašující.
- Vysoké náklady. Hlavně kvůli nutnosti in-house vývoje, ale také kvůli vícenákladům s pořizováním a vývojem externích aplikací.
https://web.archive.org/web/20181103103210/https://www.schwarzbuch.de/aufgedeckt/fall-details/it-experiment-fuer-191-millionen-euro/
- Nekompatibilita HW. Vytvořili si vlastní distro postavené na Ubuntu (původně Debianu). Prvním problémem je kompatibilita s tiskárnami, skenery a dalšími zařízeními. Druhým problémem je to, že distro přichází s nějakými drivery, a nepodporuje HW uvedený později (včetně například nových CPU). V důsledku tedy není možné například kupovat nové notebooky, protože distro je rok staré a nepodporuje je. Dá se použít novější verze distra, ale ta zase odřezává nebo mění podporu starého HW, a přichází s novými verzemi desktopu i aplikací. Pokud chtějí kupovat nový HW a udržet jednu verzi distra (včetně aplikací) na všech strojích, tak to znamená přejít všude na nové distro, a s tím přetestovat všechno znovu na veškerém starém HW. Tohle částečně řeší Hardware Enablement Stack, který ale tehdy neexistoval, a navíc má od Canonicalu omezenou podporu na 9 měsíců.
Navíc čtu, že Šlesvicko-Holštýnsko má plán (první link výše) vytvořit si in-house náhradu ActiveDirectory a "open source telephony offering". Když se státní správa - tedy nejméně efektivní organizace na území daného státu - rozhodne psát si vlastní SW, který navíc nesouvisí s její primární činností, tak je to v podstatě zárukou problémů.
Pánům ze Šlesvicko-Holštýnska přeji hodně síly a štěstí. Budou obojí potřebovat.