WPF komponuje i obsah oken pomocí HW akcelerace. HW akceleruje také ClearType, antialiasing a rastrování fontů.
2D i 3D HW akceleraci vykreslování včetně antialiasingu a vykreslování fontů umí Qt taky, dokonce kvůli tomu nějakou dobu nefungovaly KDE na určitých nVidiích, protože měly zabugované ovladače.
Správa barev ve skutečnosti nezdržuje, a je důležitá pro zobrazení prakticky čehokoliv
Tvůj vlastní citát, že správa barev Windows zpomaluje, a proto je wine rychlejší
Obzvláště důležitá je na té většině HW (hlavně monitorů), který správu barev nepodporuje, že? :)
WPF není pomalejší, než Compiz
V tom případě co ty Wokna pořád dělají, že je to tak pomalé oproti Qt + Compizu, když i to WPF je rychlejší? :)
KDE nemá plnohodnotnou správu barev, jen pár velmi primitivních funkcí pro převod barevných prostorů.
KDE má plnohodnotnou správu barev pomocí ICC profilů a ICC profily podporuje i X11 server. Akorátže když se nepoužívají, tak nezdržují.
Kreslící systém Qt se jmenuje Arthur a umí používat OpenGL i X Render, oboje HW akcelerované (pokud to HW umí, jinak se použije frame buffer) a to ve všech verzích Qt 4. O tom, že kvůli tomu KDE nefungovaly na nVidiích, psal i Root.
Dokumentaci k digiKamu jsem linkoval proto, že tam je hodně dobře popsané, jak color management v KDE funguje (Qt color management asi nepodporují, nezjišťoval jsem). 16 bitů na kanál, 6 barevných kanálů - proč by to měl řešit operační systém? Tohle používá snad i Notepad a Internet Explorer z nějakého zvláštního důvodu? V Linuxu tohle podporuje třeba knihovna lcms (tu používají třeba ty KDEčka), ta umí i 7 barevných kanálů ;)
Qt to umí od nějaké prastaré verze, vykreslování přes primitiva umělo i Qt 2.3 (starší dokumentaci jsem už nenašel). Qt 4 k tomu přidalo "pouze" abstrakci backendu. V Linuxu se to řeší v X11 serveru (přes XRender), ty další způsoby implementace jsou hlavně pro multiplatformní vykreslování, případně lepší HW akceleraci při zapnutí compositingu.
KDE toho umí spoustu, co Qt neumí, a nepotřebuje k tomu podporu v Qt. Dost Qt technologií také původně vzniklo v KDE a do Qt bylo dodáno až později (třeba Phonon, ThreadWeaver nebo SVG) a některé se do Qt zatím nedostaly (třeba Solid). Ta technologie pro color management v KDE se jmenuje Pigment a do Qt se také ještě nedostala.
Ano, mluvím o té abstrakci back endu.
Napsal jsem to špatně, Qt mělo vždy abstraktní backend (QPaintDevice a odvozené třídy), změnil (zjednodušil) se způsob, jak si napsat vlastní.
A jak jsem psal, ještě by to chtělo standardní interface na druhé straně, podobně jako mají zobrazovací zařízení ve Windows standardní interface.
OpenGL vám nepřijde jako standardní? No jo, není to GDI, Direct3D ani jedné verze a ani WPF. Kolik vlastně mají Windows standardních interface?
Pigment je color management library pro KOffice, a je v kontextu nezajímavá stejně jako třeba nějaká knihovna WordPadu.
KOffice je jeden z modulů KDE. KDE má na rozdíl od Windows modulární knihovny, ne jeden velký všudypřítomný moloch. To je co? :)
Bohužel jsem nenašel žádnou dokumentaci (existuje vůbec?).
Stačí umět alespoň trošku hledat v Googlu
I z toho linkovaného popisu je ale zjevné, že třída KoColor zajistí správu barev jen pokud jí aplikace použije, a pokud explicitně provede převody před každou operací kreslení.
To je snad logické. Pokud bude někdo kreslit v true color RGB, tak nemá cenu to mapovat na 6 kanálů po 24 bitech, ale stačí provést jednoduché mapování, které podporuje Xcms.
Jaké explicitní převody? Prostě tu třídu používá úplně stejně jako QColor.
Srovnejte s Windows, kde má color management každá aplikace na každém kreslicím povrchu.
A ve naprosté většině případů úplně zbytečně.
A pro tisk se používá také OpenGL? ;) Nebo je to prostě zmatlanina, kde se pro každé výstupní zařízení používá úplně jiná code path? Jednou OpenGL, jindy GDI, pak zase CUPS?
Pro zobrazení je OpenGL, pro tisk CUPS. Jaksi tisk neumí grafickou akceleraci, tak nemá smysl tam podporovat grafickou akceleraci - ale to si stejně řeší Qt samo ;) GDI je Windows-specific a Linux jej nepoužívá.
Jenom jsem nevěřil, že by tohle mohla být dokumentace. Holt na Linuxu jsou jiné standardy.
Je to dokumentace, není to návod, jak se naučit programovat, jako je MSDN, navíc se spoustou docela vhodných věcí vůbec nedokumentovaných (např. si pamatuji flagy ve STARTUPINFO jako STARTF_MONITOR).
Pokud něco kreslíte v true color RGB, tak samozřejmě má smysl používat správu barev.
Ale úplně stačí jednoduché mapování, jako dělá Xcms.
A správa barev rozhodně není zbytečná
Jistě, ono je hrozně důležité, aby se video z YouTube zobrazilo barevně úplně přesně ;) Mimochodem nikde jsem nepsal, že by správa barev byla zbytečná, psal jsem, že pro naprostou většinu aplikací (a uživatelů) je zbytečná, protože stejně nespouštějí Photoshop na monitorech Eizo a netisknou na plotteru.
Ovšem uživatelé unixů jsou rádi, že mají vůbec nějaké GUI.
Dobrý vtip, X Window System je stejně starý jako Windows.
Grafická karta (i s 3D akcelerací) a tiskárna mohou mít stejnou strukturu driverů, a lišit se sadou podporovaných operací. Ale protože jde o Linux a o bordel, tak to vypadá, jak to vypadá.
Pořád lepší než pevně omezený počet GDI objektů (takový system-implemented DoS) ve Windows (a to i Vista!) oproti počtu omezeného jen volnou pamětí v Linuxu.
Overflowing GDI capacity can affect Windows itself, preventing new windows from opening, menus from displaying, and alert boxes from appearing. The situation can be difficult to clear and can potentially require a forced hard-reset of the system, since it prevents core system programs from functioning. For example, forcing a frozen process to end using the Task Manager normally makes an "Are you sure" alert window appear. With no free GDI, Windows just beeps an error and the alert choice does not appear, so the GDI-overflowing processes cannot be terminated.
Mimochodem jak jsem se dočetl v MSDN, tak GDI+ umí jen 32bitové ARGB, takže pro vícekanálové barvy musíte stejně použít něco jiného, a ve Windows Vista není ani GDI ani GDI+ akcelerované. Děkuji, nechci.
To je automaticky generovaná sjetina ze zdrojáku, ne dokumentace. Navíc je to dokumentace části zdrojáku KOffice, ne veřejného API.
Je to dokumentace veřejného API vygenerovaná ze zdrojáků. V Linuxu je běžně generována dokumentace z Doxygen komentářů ve zdrojácích, protože se tím snižuje pravděpodobnost, že dokumentace neodpovídá API.
Nedokumentované věci jsou obecně nedokumentované proto, že nejsou veřejným API. Když je použijete, tak se nedivte pádu aplikaci po aplikaci patche, service packu nebo upgradu Windows.
Otázka zní: lze stejné funkcionality dosáhnout i dokumentovanou cestou? Odpověď je bohužel (většinou) ne. V Linuxu je dokumentované i neveřejné API jednoduše z toho důvodu, že není problém zjistit verzi Linuxu a jestli to API podporuje a podle toho funkcionalitu použít nebo nepoužít.
Jednoduché mapování stačí pro některé věci, pro jiné ne. Navíc je správa barev potřeba pro každý kreslicí povrch. Jinak budete mít fotku zobrazenou v jedněch barvách v grafickém editoru, v jiných v Office (protože používá jiný color management), ještě v jiných prohlížečce obrázků, a v jiných na výtisku (a dost možná budete mít i různé barvy výtisku z různých aplikací).
Vy tady pořád děláte, jako kdyby pokročilou správu barev používal každý BFU a proto musela být všude. Pokud vím, tak ji používají většinou jen grafici a těm stačí, když je nastavená v grafickém editoru (přitom některé grafické editory pro Windows stejně raději používají vlastní správu barev). Navíc v Linuxu všechny běžné správy barev umí ICC profily, které lze načítat přes Xka nebo CUPS, takže není problém to nastavit jednou a mít nastavení ve všech aplikacích stejné.
X Window System je stejně starý jako Windows, ovšem prvních deset let se naučil jen xclock a xterm ;)
A ten váš oblíbený Motif ;)
Windows mají limit 65k handles na session, a by default 10k handles na proces (lze zvýšit až na 65k). Ovšem jsou to tak vysoké limity, že typicky dřív dojde k vyčerpání paměti
Jó, to jsem se při vývoji pro Windows předsvědčil už mnohokrát. Grafika se nekreslila, ale paměti bylo dost.
Když ho používáte, tak GDI podobně jako kompozitní desktopy na Linuxu SW renderují "do textury", a pak desktop manager ty textury honí po obrazovce dle libosti.
V Linuxu i tohle je (bývá) akcelerované. Některé ovladače s tím ale mají problémy.
týká se to jen GDI aplikací, ne WPF aplikací
A proč se to GDI aplikací týká? Co ta pověstná zpětná kompatibilita? :)
Ano, dokumentace je na Linuxu běžně jen sjetinou definice interfaců a komentářů u nich. Příšerné. Chápu, že opravdová dokumentace by stála daleko více peněz.
Co je v té "opravdové dokumentaci" navíc, co nejde zapsat do Doxygenu? Maximálně nějaký návod, jak programovat. Ten ale do dokumentace nepatří.
Navíc nejde o dokumentaci žádného veřejného interface, ale součásti KOffice.
KOffice je jeden z modulů KDE a jeho interface je veřejný. Je stejně veřejný jako třeba Solid, Phonon nebo Plasma. To, že si je pletete s WordPadem, za to KOffice nemůžou.
Správu barev opravdu ve Windows používá každý. Na Linuxu jen aplikace, které jí explicitně podporují, a to ještě každá jinak.
Neměl jsem na mysli aplikace, ale uživatele. Proč MS dělá něco, co naprostá většina uživatelů nevyužije a tedy se to vlastně nevyplatí? Myslel jsem, že tak neefektivně se chová jen OSS :)
Implementace je sice jiná, ale nastavení stejné.
Já naopak na vlastní oči viděl dodavatele profi unixů, jak za objednávky HW například zvou konkrétní lidi na "semináře" do USA.
No a já viděl, jak Autocont (pravá ruka Microsoftu v ČR) "daroval" docela drahý hardware adminům (pro jejich použití, nikoliv firmě), pokud přesvědčí vedení, že na server, kde běžel Linux, potřebují Windows. Ve státní správě jsem nedělal, ale nedivil bych se, kdyby to tam probíhalo podobně.
Bohužel prostá matematika říká, že cena supportu by musela být nechutně vysoká, aby to přineslo takové tržby, jako prodej licencí koncovým uživatelům.
A v tom je problém?
Když si 1000 uživatelů koupí licenci za USD 100, má výrobce SW příjem USD 100000. Když koncoví uživatelé licenci neplatí, a velmi optimistických 5% z nich si koupí support, tak by musel každý z nich zaplatit USD 2000 PLUS tu cenu supportu, aby výrobce SW dostal stejnou částku.
A proč by měl výrobce dostávat stejnou částku? Na rozdíl od komerčního prodeje licencí také platí jen minimální cenu za vývoj, takže vůbec nepotřebuje dostávat stejnou částku. Klidně mu může stačit 1 % nebo i míň a to najednou při těch 5 % platících 100 USD support je najednou daleko vyšší zisk z příjmu, než měl ten komerční výrobce.
Zbytek IT businessu nemá sponzora, který nacpe desítky milionů dolarů do napsání kódu OS a řady aplikací.
Proč by měli psát celý OS a spousty aplikací? Canonical, RedHat, SUSE, Linspire, IBM a Google - ti všichni vydělávají na jednom OS a jedné spoustě aplikací. Ten OS i ty aplikace spolu s nimi vyvíjí i spousta nadšenců, kterým za to nikdo neplatí.
Nebo si vemte třeba Trolltech, dnešní Qt Software. Ti z reklamních důvodů sponzorovali KDE (vlastně akorát poskytli svoje knihovny pod GPL) a vyplácelo se jim to, spousta firem si kupovala komerční licence a/nebo support, když viděli, co a jak jednoduše se s tím dá dělat.
Tady bych si dovolil oponovat autocont je partnerem microsoftu a microsoft stejne jako jini vyrobci sw i hw si sve partnery mohou vybrat a dokonce urcit pravidla tohoto partnerstvi. Z tohoto je jasne ze microsoftu politika uplaceni nevadi a jedine na co je bran zretel je obrat.
Clovece vy jste fakt nejakej zastupce windowsu (jen tak mimochodem byl jsem svedkem uplatku ze strany Vami opevovane firmy). Dale se asi moc neorientujete, protože velké ci korporatni společnosti rádi a dobre plati za support systemu a tyto sumy vyrazne prevysuji cenu os (plus je ze za support se plati neustale)
Jinak ukládat do RTC i čas s DST je pěkná hovadina, protože zaprvé dochází k nejednoznačnostem (díky bohu za NTFS) a zadruhé při změně DST a více systémech máme problém:
Při použití UTC nebo standardního lokálního času tenhle problém není, každý systém může přehodit na DST a v RTC je pořád jednoznačný čas. Navíc UTC je daleko vhodnější na notebooky, protože stejný problém (kdo má změnit hodiny v RTC) nemusím řešit ani při změně časového pásma.
A na x86 prostě nemá smysl rozbijet zpětnou kompatibilitu jen kvůli tomu, že někdo přijde s okrajovým Linuxem, který stejně umožňuje nastavit RTC v lokálním čase.
Aha, tak protože Linux, MacOS X (je hodně PC, které nepodporují EFI), Solaris, QNX, BSD a bůhví jaké další systémy jenom kvůli kompatibilitě s Windows podporují RTC i v lokálním čase, tak se na podporu UTC MS úplně vykašle a počká, až bude RTC z UTC na lokální čas převádět samo. Super strategie.
Jo ta zpětná kompatibilita je ve Windows vidět. NTFS třeba UTC používá, ale Windows potom ani neumí správně převést UTC na lokální čas, vždycky tam cpe DST podle aktuálního data, ne podle převáděného data. Nebo FAT používá lokální čas, ale Windows při kopírování z NTFS na FAT (nebo obráceně) ten čas nepřevedou. Fak super zpětná kompatibilita. Jak už jsem psal výš, NT jádro je povedené, ale ta nadstavba (a částečně i implementace) je příšerná.
A co dělá MacOS X, když je na systému bez EFI? Používá UTC. A jak EFI ukládá hodiny do RTC? Také v UTC.
Hmm, ta chyba s FAT nastává jen při změně DST:
The FAT file system records times on disk in local time. GetFileTime retrieves cached UTC times from the FAT file system. When it becomes daylight saving time, the time retrieved by GetFileTime is off an hour, because the cache is not updated.
Viz často se ztrácející konfigurace po přechodu na ext4 díky delayed alokaci, byl tu o tom článek.
Což je zdokumentované chování a je i zdokumentované, jak se to má správně používat (na rozdíl od té cache, kde máte smůlu a je nutný restart systému). Problém byl v tom, že spousta aplikací na to kašlala.
Jinak chcete opravdový problém s časem ve Windows? Funkce SetLocalTime
Určitě je hooodně moc lidí, kteří dual bootují Windows Vistu Premium (minimálně 1 GiB RAM, většinou vícejádrový procesor) s DOSem (640 KiB a jedno jádro by mělo stačit každému) :)
kteří si triviálně mohou nastavit RTC v místním čase, jako to dělají na PC platformě všichni ostatní?
Jak jsem tu už napsal: RTC v lokálním čase používá pár operačních systémů z osmdesátých let a Windows. Všechny moderní systémy, které běží na x86, používají UTC a to i bez EFI.
Alene, ono je jednodušší porušovat zavedené standardy, a pak házet vinu na jiné.
Žádný standard pro tohle neexistuje, je to pouze pozůstatek z DOSu a lenost MS programátorů, proč se tam dodnes používá lokální čas. Windows prostě neumí používat UTC v RTC, tak jak to dělají všechny moderní systém, ta podpora je tak strašně zabugovaná, že se to nedá používat.
Hmm, jakže ti líní programátoři v MS měli zajistit, aby ten druhý systém v dual bootu jel v UTC?
Ono by stačilo, kdyby zajistili, aby to uměly Windows. Případně aby se to dalo snadno přepnout (třeba v Ovládacích panelech).
A proč ti skvělí a produktivní programátoři dister Linuxu při instalaci nenastavují časovou zónu RTC rovnou na lokální čas, když se instaluje dual boot konfigurace?
Pokud se instaluje dual boot s Windows nebo DOSem, tak Ubuntu automaticky používá lokální čas. Což je ale věc, na kterou by se MS programátoři zřejmě nikdy nezmohli. To je co?
Fake by mě zajímalo, jak byste uživateli jednoduše vysvětlil, jak a proč si má vybírat časovou zónu RTC.
Prosím zvolte, jaké časové pásmo mají používat systémové hodiny:
Pokud budete na tomto počítači spouštět i starší systémy Windows, DOS nebo OS/2, zvolte lokální čas. Jinak doporučujeme zvolit UTC.
Aktuálním časem se v případě osobního počítače zjevně myslí kolik je u vás, ne kolik je v Londýně (nebo v Reykjaviku po dobu DST).
Aktuální čas je samozřejmě tolik, kolik je u mě, ale o převody se stará operační systém. Jaký čas je uložen v BIOSu mě (a naprostou většinu uživatelů) vůbec nezajímá.
Tak to interpretují i DOS, CP/M 86, OS/2, Windows a DESQview
Zajímavé. Lokální čas používají takové moderní systémy jako DOS, CP/M, OS/2, DESQview a Windows, zato ty zastaralé, jako Linux, Solaris, QNX, BSD nebo MacOS X používají UTC. Alespoň je vidět, do jaké kategorie systémů se Windows řadí. Škoda, že Windows nevyhynuly spolu s těmi ostatními ze své kategorie.
pokud zapnete počítač během změny času z letního na zimní či opačně
Už jenom z tohoto důvodu by nebylo od věci přejít na UTC. Ale co, nějaká hodina ročně, kdy Windows nefungují, se přeci na statistikách neprojeví :)
Na druhé straně udržovat ve Windows NT RTC v UTC by znamenalo vyloučit dual boot s Windows 9x, Windows 3.x a staršími, DOSem, OS/2, CP/M 86, DESQview a kdo ví čím ještě.
Pro Windows 9x, 3.x i DOS podpora UTC existuje. Ten zbytek jsem nezkoumal, ale takových dual bootistů bude zaručeně méně než setina ve srovnání s dual bootisty s Linuxem nebo jiným moderním systémem, který UTC používá.
čert vem těch pár dual bootistů
co bootují Windows 9x nebo OS/2 ;)
V BIOSu uživatel vidí a nastavuje aktuální čas.
Do BIOSu uživatel už hodně dlouho neleze.
Zajímavé je spíš to, že všechny systémy používající BIOS používají lokální čas v RTC, a jedinou výjimkou je Linux. MacOS používá EFI, a někdo jiný tu psal že RTC udržuje v lokální časové zóně bez DST.
Problém pochopit psaný text? Lokální čas v RTC používá pár mrtvých operačních systémů z osmdesátých let a Windows. Všechny moderní systémy na PC používají UTC a to i bez EFI. Lokální čas bez DST používal MacOS bez X, ten s X samozřejmě jako každý slušný operační systém používá UTC.
Windows samozřejmě po dobu změny času fungují korektně. Výjimkou je situace, kdy počítač *zapnete* během dvou konkrétních hodin v roce, kdy vám mohou jít hodiny špatně. Nejpozději po hodině se to dá samo dohromady. Tedy pokud dříve neproběhne synchronizace času s doménou nebo z internetu. Fakt katastrofa ;)
Další důkaz, že Windows jsou jen zavaděč na hry a na normální práci nehodí. Pokud bude čas špatně, může to mít pro mnoho aplikací nebo uživatelů katastrofické důsledky. Třeba zálohování zazálohuje starou verzi, protože má kvůli rozbitému času vyšší time stamp.
Jaká konkrétní podpora pro RTC v UTC existuje ve Windows 9x, 3.x, DOSu a dalších systémech? Nějaká oficiální?
Oficiální není, ale existuje třeba od Ronalda Q. Smitha.
Navíc to problém neřeší, protože u dual bootu nelze nijak zajistit, že druhý systém opravdu pojede v UTC.
Tak se Wokna alespoň můžou zeptat. Ale ne, to by bylo pro programátory moc práce, radši uděláme "něco jako podporu" (co stejně pořádně nefunguje) a schováme to v registrech.
Pokud si MS má vybrat jestli hodit přes palubu dual bootisty s Windows 9x a DOSem, nebo ty s Linuxem, koho si asi vybere?
Kolik lidí dual bootuje Windows Vista s DOSem? A kolik jich na to používá MS Virtual PC?
Na PC se odjakživa zapisuje čas do RTC v lokálním čase, a dělají to tak všechny systémy.
Fakt máte problém pochopit psaný text? Kromě několika mrtvých operačních systémů z osmdesátých let a Windows všichni na PC používají UTC.
Jen přivandrovalý Linux si z komerčních unixů vyjma kusů kódu, jmen proměnných a komentářů vzal i zvyk uchovávat RTC v UTC, a na platformě PC se neumí chovat jako slušný host.
Přivandrovalý systém jsou Windows NT, Linux byl od začátku vyvíjen pro PC.
Není důvod kvůli tomu rozbíjet kompatibilitu na PC, když řešení ve formě EFI je za rohem.
Tohle je pro MS typické. Je to sice bug, víme o tom, ale oprava možná bude v nové verzi (kterou samozřejmě musíte zaplatit) anebo se na ni rovnou vykašle. Mimochodem jaktože mi pořád chodí spam, když sám velký Bill Gates v lednu 2004 sliboval, že řešení je za rohem a do dvou let je po spamu? A nedopadne to s EFI úplně stejně?
Proboha kdo vám říkal, že dnes už uživatelé nelezou do BIOSu? Mají nějaký dobrý důvod lézt do BIOSu méně než před 10 lety?
Ano. BIOS všechny periferie detekuje sám. Pro výběr, z čeho bootovat, je boot menu. Proč by měli lézt do BIOSu?
Zkusíme to ještě jednou. Na PC všichni odjakživa používají RTC v lokálním čase, a je to NEZBYTNĚ nutné pro udržení zpětné kompatibility. Vy navrhujete tuto zpětnou kompatibilitu přerušit kvůli tomu, že 1% uživatelů Linuxu má jiné výchozí nastavení RTC. Pro mě je to pitomost, a rád si počkám na EFI, kde je problém vyřešený lépe.
Linux umí detekovat, jestli je zpětná kompatibilita nutná (a používá lokální čas) nebo ne (a používá UTC).
Dost překvapí, že historicky dané RTC v lokálním čase je veliký problém, ale ten nákladní vlak historie na unixech nevadí.
Protože ten nákladní vlak historie nezpůsobuje, že ten systém má feature, že se může dvakrát do roka rozbít.
Příšerný systém stovek typů terminálů s jejich sekvencemi je OK, jeho používání je velká výhra pro uživatele (fungovaly vůbec někomu backspace/delete a šipky bez nutnosti nastavování?)
Jaké stovky?
sten@Kass ~ $ find /lib/terminfo/ -type f | wc -l 36
Já jsem s nimi neměl nikdy problém a to jsem používal tak polovinu ze známých terminálů.
Proč proboha?
Nelze ignorovat, že existuje UI BIOSu, a také třeba diagnostické partitions s nástroji pracujícími v lokálním čase.
Nelze ignorovat, že by bylo možné nechat uživatele zvolit, jestli chce lokální čas nebo UTC.
Celkem podrobně jsem popisoval, co se za jakých okolností stane, a vše je to akceptovatelné. Není to ideální, ale je to lepší než rozbít zpětnou kompatibilitu.
<irony>Samozřejmě je daleko lepší, když se běžící zálohování může rozbít, než když by mi DOS, který bych si mohl chtít nainstalovat, ukazoval špatný čas. A samozřejmě je daleko lepší, když za mě rozhoduje MS, co chci upřednostnit, než když si to můžu zvolit sám.</irony>
Řešením je EFI, kde je časová zóna jedním z nastavení
EFI není. Konec vymlouvání se.
To přináší problém u diagnostických partitions, bootu z removable médií apod., protože byste musel zadat nejen jestli jede RTC v UTC, ale také ve které časové zóně jste
To druhé kvůli NTFS musíte stejně.
Ale navíc máme služby, které mohou běžet rovnou po bootu, a které do doby zadání těch informací nebudou mít lokální čas
Problém je právě opačný, protože se interně čas ve Windows (a všech slušných systémech) počítá v UTC, který Windows po bootu neznají.
takže jeho FAT média měla zmršené české názvy, údajně kvůli ošklivým Windows
Moje FAT média měla zmršené názvy jen při převodu z DOSu do Windows (na což jsem nakonec musel použít Linux). Kvůli ošklivým Windows jsem je nemohl používat, pokud nebyla na flash disku jako první oddíl.
Windows samozřejmě po dobu změny času fungují korektně. Výjimkou je situace, kdy počítač zapnete během dvou konkrétních hodin v roce, kdy vám mohou jít hodiny špatně. Nejpozději po hodině se to dá samo dohromady. Tedy pokud dříve neproběhne synchronizace času s doménou nebo z internetu.
Tady si odporujete. Tak bud funguji korektne a nebo ne. Sam pisete ve stejnem souveti ze ne.
Hm… Mate-li na mysli napr. Bakalar, tu udesnou nadstavbu nad snad jeste porad Foxpro, tak nic odpornejsiho a vice user-ugly neni. To je ono, pro Win mozna existuje fura komercniho softu, ale pri blizsim pohledu jsou to balasty nad balasty. Docel nerad bych videl vysledky prace projektoveho manazera, ktery pouziva tak priserny paskvil typu Bakalar a jemu podobne „kvalitni komercni produkty pro Win“.
Kde je psané, že něco za peníze musí být náležitě lepší jak free/zadarmo. Vykašlal jsem se na win a dal se na linux nebo pořád dookola ty samé sra.ky v oblasti hudby? Proč, na takovém Jamendu je tolik skvělé multižánrové hudby a freee, že jak slyším rádio a milión na entou ohrané písničky, chce se mi zvracet. Torvalds dal zadarmo světu potěšení z počítače a multimédií a Gates to za peníze dělá naopak zpátky :-)