Vlákno názorů k článku
Shuttleworth: Windows 7 je pro Linux příležitost od decumanus - Je zajímavé, že se skoro nikdo nevěnoval podstatě...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 4. 2009 21:45

    decumanus
    Je zajímavé, že se skoro nikdo nevěnoval podstatě věci. Ta je podle mě jednoduchá. Licence Windows je pro netbooky příliš drahá. Je příliš vidět. Je rozdíl, jestli si koupíte netbook s Linuxem za 7 tisíc nebo s windows za devět. Tedy, kdyby tam Microsoft momentálně necpal XP v podstatě zadarmo. A to se asi akcionářům moc nepáčí, co myslíte? Jak to Microsoft chce řešit? Brutálně osekanou verzí, která nebude nic umět s nadějí, že lidi zatnou zuby a dokoupí si? Tohle by se mohlo nepříjemně zaseknout.
    Jo, a prospělo už někdy někomu dominantní postavení jedné firmy?
  • 6. 4. 2009 14:27

    SB (neregistrovaný)
    "Jo, a prospělo už někdy někomu dominantní postavení jedné firmy?"
    Jasně, jedný firmě.
  • 6. 4. 2009 18:09

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Já jsem tu před časem pár lidem vysvětloval, jak se to má s cenou OS pro netbooky. Pokud cena Windows nepadá rychleji než cena HW, a zároveň je poptávka po HW dostatečně cenově pružná, tak MS na situaci jen vydělá. Je to prosté. Dojde pak totiž k navýšení objemu prodeje Windows, který vyváží snížení ceny.

    Prospělo už někomu, že Franta Novák má vlastní barák? Ne? No tak mu ho sebereme ;)
  • 7. 4. 2009 5:52

    Rodelero (neregistrovaný)
    Kapanek pleteni hrusek s jabkama.

    Kdyby tu nebylo AMD, ktere nuti Intel inovovat, nebyly by x86 stroje tak daleko. To same u grafickych karet a i jinde kde je konkurence.

    Kazdy ekonom vam potvrdi, ze nejzdravejsi je trh, kde si vice mensich firem konkuruje v jednom segmentu.

    MS nuti drzet ceny dole pouze konkurence (at uz je to legalni konkurencni OS ci nelegalni kopie vlastniho) a ke zvysovani kvality MS nuti taky konkurence a snaha dotlacit zakaznika k opakovanemu nakupu novejsich verzi.

    Cili teoreticky by se MS dokazal motivovat cam, ale prakticky by ten vyvoj byl minimalne s polovicnim tempem.

    At se vam to libi nebo ne, konkurence MS je vyhodna i pro vas (pokud tedy u MS vylozene nepracujete, coz by me tolik neprekvapilo, protoze clovek pracujici na plny uvazek jinde nebude za MS flamovat jak vy) protoze jednoduse mate k disposici kvalitnejsi system za mene penez.

    To, jestli nekdo ma nebo nema barak s tim nema zadnou souvislost a zustava mi tajemstvim proc ot sem pletete.
  • 18. 4. 2009 4:32

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Nebýt společnosti AMD, tak máme dnes dávno na stolech stroje s CPU na architektuře IA64, s EFI firmwarem, a x86 aplikace by vymřely stejně jako PPC aplikace pro MacOS. Bohužel pánové vymysleli ošklivý hybrid jménem x86-64, takže smůla.

    Úkolem státu není regulovat trh tak, aby to byla pěkná zahrádka. Jeho úkolem je chránit práva osob. A právo svobodně podnikat je zásadní pro existenci trhu. Každý ekonom vám řekne, že čím méně zásahů státu, tím lépe.

    Konkurence MS tu byla, je a bude. Navíc asi žádná firma nevydrží mít silnou pozici na trhu věčně. MS je ale pro ekonoma zajímavý hlavně tím, že dělá busisness správně. Je jedno jestli dělá cvičky, letadla nebo SW. Zajímavé je, že to dělá dlouho a úspěšně. Důvodem je mimo jiné otevřenost a zapojení malých partnerů, kteří vyvažují omezenou pružnost velké firmy. Třeba moloch jménem IBM, se svými zpěvníky a uniformami, by se mohl učit. No a až to jednou MS nedá, bude dříve či později v IT dominantní jiná firma. Málem to byla IBM, a to by bylo fakt hrozné.

    Neí důležité jestli Franta má nebo nemá barák. Důležité je, že má právo na ochranu svých práv. Nemůžete říci "nikomu neprospívá, že má Franta svůj barák, tak mu ho sebereme". Stejně nemůžete říci "pro není dobré, že MS má trhu čehosi majoritu, tak mu jí sebereme". Jedná se o obdobné omezení práv. Jenže demagog ttohle nevidí. Demagog by to všechno naházel do Vltavy, a nebo vymyslel jinou koninu. Nějaká práva ho nezajímají.
  • 18. 4. 2009 12:57

    Rodelero (neregistrovaný)
    A temi recmi o zasahovani statu do trhu reagujete na co?

    PPC architektura vykonove podstatne prevysovala x86. Jestli byla lepsi nez IA64 nevim a ani me to moc nevzrusuje. Pokud vim, delaji se pro tuto architekturu Linuxove distribuce stale. Takze mrtva jeste asi nebude.

    Co udelal MS pro jeji prosazeni? A ze na to paky ma. Jsou na to kiomplet portovany Windows? Jedou pod ni nativne hry (ano, proto ma MS nejvic mainstream uzivatelu). Pokud benchmark ukaze, ze gamblerovy pojede posledni hra lepe na IA64, nebude mit problem s instalaci systemu a s cenou, zakonite na ni musi prejit. Pokud tomu tak neni, smula.

    Nechapu porad vasi snahu mne ocernit podsunovanim blabolu o odebrani baraku.

    Konstatovani, ze je konkurence prospesna a ze je aktualni stav veci v neporadku ma k vyvlastnovani a regulacim statem daleko. Ani nejsem jejich priznivcem.
  • 18. 4. 2009 16:34

    Lael Ophir (neregistrovaný)
    Na ty řeči o tom komu pomáhá či nepomáhá dominance MS. Konkurence jistě prospívá trhu. Také si všimněte, že v IT máme konkurenci velkou. Konkrétně platforma PC je velmi otevřená. Historicky na ní jedou MS-DOS, IBM-DOS, CP/M 86, DR-DOS, DESQview, OS/2, BeOS, Windows, Windows NT, Windows 9x, stovky dister Linuxu, VxWorks... Spousta konkurence.

    "delaji se pro tuto architekturu Linuxove distribuce stale. Takze mrtva jeste asi nebude" - LOL, poprskal jsem si klávesnici.

    Architektura PPC měla lepší výkon, o tom žádná. Jenže cena byla vysoká, a aplikací bylo málo. Hry jsou úplně mimo, to by bylo až další možné nasazení. Prvním nasazením byly výkonné pracovní stanice, kde PowerPC mohlo nabídnout vyšší výkon a nevadila vysoká cena. Ale ani tam to nevyšlo. A protože portování aplikací ani podpora SW na další platformě není zadarmo, PowerPC umřelo.
  • 7. 4. 2009 10:37

    JardaP (neregistrovaný)
    Tak to aby ten HW vyrabely desetilete deti za $2 denne za dvanactihodinovou pracovni dobu bez volnych sobot a nedeli.