Tak jsem si koupil Lenovo 3000 N500 v ceně byl zahrnut i operační software Vista bussines u kteréhož lze provést downgrade na XP (proto jsem jej také volil).
Ano chtěl jsem downgradovat, o tom jsem byl rozhodnut předem a přiznám se že jakmile jsem po prvním restartu který trval na notebooku minimálně minutu a něco uviděl ty slavné WoW Visty, tak jsem měl o to větší chuť s nimi zatočit. Jenže ouha, jako běžný uživatel který má už za sebou pár instalací z média jak od MS tak jůzných dister linuxu jsem byl v koncích, neboť jsem poprvé narazil na "předinstalovaný" OS od MS s rozdělenými partišnami pro "snadné" Recovery and resume či jak se tomu nadává. Musím se zastydět, ale přestože jsem si s tím hrál den, nepřišel jsem na to jak tam ty XP se zálohou Vist dát. Visty mi tam zůstaly, ptají se mě na kde co, boot trvá na notebooku na tak velkého giganta MS, který vpodstatě udává tempo a směr výrobcům příliž, stále to hrabe na disk (což jistě na výdrži nepřidá) a kdo ví co ještě. Nevím jak Vy, ale Visty nevyšvihnou potenciál notebooků spíše si myslím že naopak.
Kdyby se mě někdo zeptal jak byly úspěšné Visty při nástupu mám jednoduchý názor. Kdyby MS nepřestal dodávat XP a nenutil tím prodejce cpát zákazníkovi Visty i přes to že je nechce, po Vistách by ani pes neštěkl. Visty mají možná smysl na desktopu, ale na laptopu? Měl jsem možnost zkusit Win7 a řeknu vám. To je jiné kafe ten systém se mi i docela líbil. Je to zvláštní, protože určitě z Vist vychází, přesto mě ten systém docela zaujal. Škoda, že upgrade z Vist na Win7 jistě bude stát další peníze...
Já myslím že by pomohlo i Live Ubuntu s Gparted kdy už. To by mě netrápilo, ale jde o to že pořádně nevím jak Rescue a resume funguje a tudíž jak ty partition zazálohovat. A zda vůbec mám to CD s windows XP protože co jsem se díval na to CD Rescue a resume pro windows XP tak to má jen 234MB což mi příjde velmi málo na instalačku XP. Co jsem četl na foru,notebooky.cz tak jim prý z lenovo poslali za úplatek 750kč 8xCD s XP (nechápu) a mě se upřímně prachy do toho rvát další nechce. A vzhledem k tomu, že na tom laptopu nepracuju jen já, tak tam Ubuntu a ani jiný linux dát nemohu, což mě moc mrzí.
Nebudu to řešit, já pracuju převážně na jiným stroji a tam je Ubuntu a ostatní uživatelé (rodina) si holt na ty Visty budou muset zvyknout.
Ale díky za tip. Knopix tam zkusím, zajímalo by mě jak se to s ním chová.
Pokud jde o zalohu, tak treba dd nebo partitionimage. Pretlacit na externi disk treba z toho Knoppixu, zbourat oddily a podle potreby nadelat nove. Jinak jsem slysel neco o tom, ze Vista umi konece menit velikost oddilu, cimz by se dalo vytvorit nejake misto na Linux. Jinak mohl byste sem hodit vypis z fdisk -l pro dany disk, porizeny z nejakeho live CD? Jen tak pro zajimavost, jak to tam vlastne maji udelane.
Jasný hodím. Jen si musím vzpomenout. Dám i screenshot pokud to sem jde.
Jako nějak jsem už udělal zálohu (právě přes ten jejich rescue /resume nástroj, má to 10GB a teď uvažuju zda to nějak rozseknout a vypalit na dvě dvd či přenést na zálohovací externí disk, ale také vůbec nevím jak to bude fungovat či jak s tímpracovat až zruším partition a případně až budu chtít zase přejít na visty tak až je opět vytvořím. Zatím moc nechápu tomu zrdcadlení disku a zálohování partition. Také nevím jestli to ten jejich systém pobere až bych to zpětně vytvořil manuálně.
Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xacb25c27
Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 1 192 1536000 7 HPFS/NTFS
Partition 1 does not end on cylinder boundary.
/dev/sda2 192 18183 144511996 7 HPFS/NTFS
/dev/sda3 18183 19458 10240000 7 HPFS/NTFS
Upozornění: možná se řítíte do problému. "Partition 1 does not end on cylinder boundary" znamená nejspíš to, že BIOS používá jednu geometrii HDD, a Linux si vymyslel jinou. Pokud založíte pod Linuxem partition, která nezačíná za hranici stopy podle BIOSu, bude z toho řada problémů pro ostatní systémy. Doporučuji zkontrolovat.
Nj, taky jsem se s tímhle nikdy nesetkal po použití linuxového fdisku (tedy pokud jsem jej k tomu explicitně a přes varování nedonutil), jen po použití windowsího diskpartu. Ale to je samozřejmě feature, ne bug :)
Tož to já jsem tu hlášku také nepochopil. Zvláště mi nějak neseděly ty velikosti.
Disk C: (SW_Preload) = 137GB; Q: (Lenovo) = 9,76GB; S: (servicesv003) = 1,46GB.
Takže kdybych si byl jistej že jsem zazálohoval tyhle divné partition správně, tak bych vzal LiveCD a všechny partition
předělal na C: = 30GB; D: = 90GB; a "/" na 20GB.
To má triviální důvod. BIOS historicky adresuje disky hodnotami Cylinder Head Sector (CHS). Disky ale už nějakou dobu nemají takhle jednoduchou fyzickou geometrii, a zapisují na vnější stopy více sektorů. bloky na disku se typicky adresují přes LBA, tedy prosté číslo bloku. CHS geometrie disku je vymyšlená, a to BIOSem. Autoři Linuxu ale mezi jinými ptákovinami udělali i to, že vymysleli vlastní překlad LBA adresy na CHS hodnoty. Ty vymyšlené hodnoty pak zapíšou do MBR, čímž jí zmrší, a pak jim nikdo jiný nerozumí. Smutný příběh o nedodržování standardů. Prý byla odstraněna závislost na BIOSu. Za cenu nekompatibility se zbytkem světa, nutno dodat.
Takze proto Windowsi partition manager kazi oddily zatimco Linuxovy ne. Dekuji za vysvetleni.
Linux to podle vas dela spatne a proto to podle zkusenosti fungue, zatimco Windows to dela spravne a proto to nefunguje. Hned jste do toho vnesl jasno.
Zkuste si to vysvětlení přečíst ještě jednou. V krátkosti: Linux mrší hodnoty CHS v partition table, protože si autoři kernelu vymysleli svůj vlastní překlad z LBA na CHS.
Pokud to zazalohujete pomoci dd if=/dev/sda of=nejaky_soubor_na_nejakem_externim disku, tak to pak muzete nacpat zpet minimalne tehdy, pokud to budete cpat na stejny nebo vetsi disk. Mrknul bych tez na partition image. Ten jejich rescue/resume nastroj neznam, ale asi to bude chtit windowsovy stroj na to, aby to clovek dostal zpet, ledaze by to delalo bootovatelna recovery DVD.
Pokud budete zalohovat na DVD, tak aspon dve zalohy. DVD se neda moc verit.