"Pro práci s videem je stále potřeba originální MAK zařízení, které soubor uložilo."
Ano, ale jen na prvni dekodovani, pak vam z toho vypadne obycejny mpeg2 stream, ktery prehrajete kdekoliv a bez MAK. Program tedy skutecne odstranil ochranu a ne ze ne ;-)
nerikejte ze kdyby nekdo moc chtel, tak by nemohl nekam ve windows SW sikovne umistnit odposlech, nekde uvnitr nakonec taky bude jen nejaky obycejny video stream a ten staci ulozit a prehrat...
Jak je znamo jiz pres 20 let z doby 8 bitu, kazda ochrana jde prelomit. Otazka je jenom kolik casu a penez se musi investovat do prolomeni.
Lide jsou od toho civilizovani a kulturni, aby si navzajem veci nekradli a ochrany nebyly potreba. (hahaha)
No, takle se kdysi ripovaly DVD. Ale az jednou Windoze pojedou na Paladium platforme, tak jsem na to ziskuchtivy. To abyste delal reverse engeneering na urovni chipu.
P.S. rootu: Pomichaly se vam cookies? Nejsem allah, ale JardaP
Chipy Paladia pokud vim nebudou "tamper resistant" (ono by se to taky zatracene prodrazilo), takze moznost tu bude ... do hernich konzoli se taky museli modchipy doletovavat ...
Az pojedou windows na Paladium platforme, tak bude nejspis docela vopruz na to programovat/nedej_boze_i_prodavat vlastni aplikace a nejspis clovek vubec nebude mit moznost se podivat dovnitr kernelu nebo debugovat cizi aplikace, takze pro mne je ta platforma absolutne nezajimava (presneji receno ji osobne povazuji za primo ohrozujici (!!!) moje soukromi a existenci (!!! mysleno smrtelne vazne) a v mem okoli budu tvrde bojovat aby se nikdy nic takoveho neuchytilo), mne osobne aktualni stav co se tyce bezpecnosti SW staci. Hodilo by se o neco vic spamassassinu (myslim tech zivych, jak to tehdy schytal nejakej ruskej spammer), ale asi ne moc lidi chce jit sedet za vrazdu, no. :) Ale jinak ja osobne radeji trochu rizika a moznost vsechno ovladat, nez mit blackbox v kterem nevim co se deje a "bezpecnost" je zavisla na tom jestli to nekdo neposral a ja bych byl jen pouha figurka.
A vubec "windows" mne uz moc nezajima, zrovna doma valcim s Ubuntu a snazim se ho presvedcil aby mi fungoval jako desktop (zatim dela naprosto bizarni veci, ted nevim jestli jsem jenom ja/muj HW divnej, nebo je 6.10 kterou vam nabidnou k stazeni tak zabugovana, ale prvni dojem byl velmi tezke zklamani :( ).
Az dovalcim a vyhraju, tak udelam windows papa-lala i na zbylych PC. Jen to chce investovat hodne osobniho casu a naucit se nove veci, ale zatim jsem odhodlan investovat nez to nebude funkcni a jeste kousek navic. (plus nasledne doufam pomuzu aspon malinko i s vyvojem, at to pak muzu klidne s cistym svedomim doporucit i znamym kteri chteji PC jen pouzivat a ne programovat .. a vedet co jim to vlastne doporucuji)
Ono, hovori sa, ze kazdu ochranu ide prelomit. Nie je to uplne pravda. Ak ulozite algoritmus a kluce priamo do zariadeni a zabranite, aby medzi zariadeniami tiekli data nesifrovane, tak si nepipnete. A jedine co nam zostava je branit sa tymto metodam tak zurivo ako to len ide. V opacnom pripade sa budu prenasat data sifrovane kde sa len da. Zbohom platforma, kde mozes menit komponenty. Zbohom moznost pustat si na procesore lubovolny kod. Co nebude certifikovane, to si nespustite. Domnievam sa, ze sucasni uzivatelia su natolko pohodlni, ze tento scenar sa moze stat realitou uz za 15-20 rokov.
Jiste. Prolomitelnost ochrany je zalozena na faktu, ze vam musi nejak zpristupnit nesifrovana data - kdo by si koupil film ktery si nemuze ani prehrat. Muzete se postarat o to, ze prenos mezi diskem a procesorem bude sifrovany, muzete sifrovat i prenos mezi procesorem a videokartou a mezi videokartou a monitorem, ale dal to nejde - mezi monitorem a ocima to uz musi jit nesifrovane.
Co se tyce prehravani na PC, je to jeste snazsi. Tam je desifrovani videa nutne provadet na procesoru (a samozrejme v desifrovane forme). V soucasne dobe jsou napady typu "klic bude hardwarove ulozeny v chipu, ktery ho nevyda kdyz si nebude jisty ze s nim bude dobre nalozeno". To ma ovsem jednu mouchu: jak ten chip pozna, ze s nim bude dobre nalozeno ? Poznat, ze si nekdo neco priletoval na sbernici je zatracene draha zalezitost. A i ciste softwarove ... videl jste nekdy prehravac videa bez chyb ? Fakt, ze si chip spocita ze je prehravac videa neposkozen je houby platny, kdyz i v original forme obsahuje exploitnutelny buffer overflow, pres ktery do nej lze dodatecne vlozit odposlouchavani ...
I sifry se daji prolomit, je to vzdy jen otazka casu (penez).
Nekdy ten cas pri korektni sifre muze jit do milionu let, ale u techto veci je temer pravidlem ze se nekde zapomene na nejake slabe misto, nebo nekdo neudrzi tajemstvi...
Vsetko je len otazka penazi, pokial ma clovek fyzicky pristup k zariadeniu, dostatocne know-how a technologiu a je motivovany, tak sa to da.
Tak 2 roky dozadu som cital studiu, kde jeden americky profesor dokazal, ze aj tamper proof zariadenia sa daju cracknut uz za cenu okolo 10 tis. USD, tusim konkretne sa hral s nejakymi USB tamper proof crypto tokenmi.