Ten projekt jsem neznal, ale podle toho prohlášení to vypadalo, že obsah vytvářela komunita. A ti dva zakladatelé se teď chtějí věnovat něčemu jinému (na to mají samozřejmě právo) a kvůli tomu to zavřou? Kam zmizí ten obsah vytvořený ostatními? Má někdo zálohy? Nebo jen archive.org? Přijde vám chování tohle normální?
To záleží na návštěvnosti -- pokud by byla malá, tak klidně mnoho, pokud by byla velká, tak bych čekal, že se toho ujme někdo jiný, koho to téma zajímá víc (můj obor to není).
Ale každopádně bych před ukončením udělal třeba dump databáze a hodil ho na torrent, aby komunita (tzn. ti, kteří ten obsah vytvořili) o data nepřišla a mohl provoz někdo převzít.
... pokud tomu staci Gbit konektivity, tak ty 3 kila mesicne ... me nejak nevytrhnou.
Me spis fascinuje, kdyz si nekdo mysli jak strasne je neco takovyho nakladny - mimochodem, i kdybych mel mit v racku vlastni server, tak se bavime o rekneme 10k mesicne sakum prdum = server + elektrika. Na to se slozi ... 10+ lidi a ani neni treba je nejak zvlast presdvedcovat.
Jo, samo, bude to bez supportu a kdyz neco chcipne, tak az se k tomu provozovatel dostane, tak se k tomu dostane ... strasny ... vzhledem k tomu, ze presne stejne funguje i draze placenej support.
Kvalitní vlastní server určitě nestojí 10K... :)
Kvalitní vlastní server (SuperMicro E3-1230v6) lze kdykoliv pronajmout za asi 2781,- Kč / 1 měsíc.
-- https://www.coolhousing.net/cz/server-supermicro-pronajem
Super-špičkový server (AMD EPYC 7401, 128 GB ECC RAM) lze kdykoliv pronajmout za asi 211 Euro
(= 5500 Kč) / 1 měsíc.
Tak on ten projekt může být i centralizovaný, ale je důležité, aby byl obsah pod svobodnou licencí a aby ho bylo možné průběžně stahovat/zálohovat. U svobodného softwaru to funguje velice dobře, protože tam máš staženou kompletní historii u sebe (díky verzovacímu systému -- většinou se dnes používají distribuované jako Mercurial nebo Git).
Ale přispívat někomu obsahem, aby ho on pak šířil pod nesvobodnou licencí a v kdykoli mohl smazat, to je hloupost a ztráta času. To se dá dělat tak leda s nějakými náhodnými komentáři na webu. Ale pokud jde o cokoli významnějšího, je potřeba mít vyřešené ty licence a zálohy. Jinak to člověk může psát na papír a rovnou strkat do skartovačky nebo ukládat do /dev/null
.
U wiki a ostatních CMS, fór atd. bývá problém v tom, že nejdou defaultně zálohovat lépe než wget --mirror, což je náročné na data, místo a hůř se to používá (např. nefunguje nativní vyhledávání) - i když je to pod svobodnou licencí, admin musí explicitně zveřejňovat nějaké dumpy.
Co se týče diskutovaného Medwikis, tak teď koukám na archive.org a přijde mi, že to snad ani nebylo veřejně přístupné?! Takže smůla.
Ještě by to mohla být taktika ve stylu: vystrašíme lidi něčím extrémním (např. "pivo bude stát 100 Kč") a nakonec nabídneme horší variantu než původní stav, ale lepší než ten extrém (např. "pivo bude stát 60 Kč").
Tak se třeba za chvíli vytasí s "crowdfundingovou" kampaní, kde si lidi budou moci koupit zpět obsah, který původně sami vytvořili.
...a pokud nechcete dělat DoS útok na jejich servery tak si lze stáhnout už zabalený archiv *.zim na stránkách projektu kiwix: http://wiki.kiwix.org/wiki/Content_in_all_languages
Bohužel, ta mediwiki tam na stažení není, jjsou tam ale *.zim z různých oborů, i medicíny. O projektu mediwiki jsem dovčera nikdy neslyšel, netuším, jestli je tohle rovnocenná náhražka.
Dovolím si částečně odpovědět, neb jsem jejich veterinární kolega.
Ve většině případů bohužel platí, že IT a lékař je velmi nebezpečná kombinace a to platí i pro mladé včetně studentů. Ti jsou rádi, že se vůbec naučili pracovat s PC a s nějakými Office. Pro spoustu z nich je problém se to po pár letech znovu učit, protože to autor předělal. O designových úletech ve stylu minimalismu radši pomlčím, kdy laik má problém rozpoznat, co je tlačítko, co je odkaz, kam má psát apod. Navíc se musí vzdělávat ve svém oboru a na IT kolikrát už nezbývají síly.
Tohle platí nejen pro lékaře, ale i biology a v podstatě pro všechny netechnické a neúřední profese.
A spousta Ajťáků, úředníků, manažerů a dalších lidí pracujících s IT profesionálně to navzdory své geni(t)alitě odmítá pochopit.
Teď tady máme e-neschopenky, e-recepty, EET a další e-vychytávky. Pokud se zavedou povinně, tak 1/3 praktických lékařů a zubařů skončí a začnou si užívat opožděného důchodu.
Kdyz ma lekar problem rozpoznat, co je tlacitko, co hyperlkink a kde textove pole, chapave se kyve hlavou s tim, ze to IT je proste prilis slozite. O tom, ze s tim nema problem drtiva vetsina sedmiletych deti, se tak nejak taktne mlci. A o tom, ze tlacitka, hyperlinky a textova pole jsou jaksi zcela na okraji IT, o tom snad neslysel ani ministr zdavotnictvi.
Kdyz se ma lekar podivat, jak ze to vypadaji ty nove Office (sorry, nejak mi nejde pres pysk, nazyvat to vzdelavanim), chape se to, protoze lekar proste nema cas. Kdyby si ovsem IT geek stezoval , ze ma problem naucit se ovladat novy elektricky kartacek, bude se vseobecne soudit, ze je dementni. Kdyby se zminil o tom, kdo mu to "studium" zaplati, asi by jej rovnou zavreli do blazince.
Velka cast lekaru jsou soukromnici a je ciste na nich, zda se budou snazit vyuzit moznosti pracovat efektivneji. Na pochopeni faktu, ze efektivnejsim vyuzitim prostredku se da udelat vice prace za mene casu a tim tedy zvetsit zisk - tedy zaplatit to "vzdelavani", snad nikdo nepotrebuje doktorat.
Ted mne ovsem napada, ze mozna nekteri lekari by radi, abychom jim my ostatni zaplatili i to "studium zvysovani efektivity", jak znas vytriskat jeste vice penez.
leprousek funeral:
"tom, ze s tim nema problem drtiva vetsina sedmiletych deti, se tak nejak taktne mlci."
Kolik hodin ty tvoje sedmileté děti strávily učením se s počítačem, než se dostaly na tuhle úroveň?
"Kdyz se ma lekar podivat, jak ze to vypadaji ty nove Office"
Osobně souhlasím s tím, že tohle pojetí nemá smysl, ale jaké vzdělávací kurzy stát platí, takové vzdělání lidi dostanou.
"Velka cast lekaru jsou soukromnici a je ciste na nich, zda se budou snazit vyuzit moznosti pracovat efektivneji."
Evidentně velká část z nich došla k závěru, že se jim to nevyplatí.
"Kdyby se [IT Geek] zminil o tom, kdo mu to 'studium' zaplati, asi by jej rovnou zavreli do blazince."
Informatici se s novými technologiemi učí v pracovní době. Živnostníci taky. Jen ti to svoje učení vyfakturujou jinak.
"Kolik hodin ty tvoje sedmileté děti strávily učením se s počítačem, než se dostaly na tuhle úroveň?" Tezko rici, kolik hodin tim stravily, lze ovsem vyslovit hypotezu, ze maximalne 7 let. Lze ovsem takze vyslovit pochybnost, zda je fyzicky mozne, aby sedmilete dite stravilo 100% zivota s pocitacem. Dovoluji si odvodit, ze dnesni lekar se s pocitaci musi denne setkavat dele, nez tech 7 let, presto jej lze - dle meho nazoru - v porovnani s tim ditetem povazovat za IT negramotneho. Rad bych jeste upozornil na fakt, ze tem detem zrejme za ziskani IT gramotnosti nikdo neplati a presto se nekteri z nich mozna jednou stanou lekari. Tesim se, az jim jednou, jako starej dedek, budu povidat o tom, ze jejich profesni predchudci odmitali samostudium IT s tim, ze je za to nikdo neplati. :-)
To je dobre: Kdyz se ma podnikatel-lekar neco naucit, mel by mu to zaplatit stat - tedy my ostatni. Kdyz mu to stat nezaplati, tak se to podnikateli-lekari nevyplati.
Inkriminovany odstavec preformuluji, aby jej chapali i lekari:
Kdyby si ovsem IT geek stezoval, ze ma problem naucit se ovladat novy elektricky zubni kartacek, bude se vseobecne soudit, ze je dementni. Kdyby se zminil o tom, kdo mu to "studium" ovladani elektrickeho zubniho kartacku zaplati, asi by jej rovnou zavreli do blazince.
Obávám se, že to děcko se to neučí kvůli sebevzdělávání, ale protože má spoustu času a je to pro něj nutná podmínka jak se dostat k zábavě.
U toho lékaře bych zase preferoval, aby například znal vedlejší efekty Ritalinu v porovnání s Adreallem podle nedávné studie, věděl jaká je tenhle podzim rezistence ambulantních kmenů vůči jednotlivým antibiotikům která jsou volná v současné ATB politice etc. než aby plácal svůj čas hledáním, kam nějakej blb zase schoval při posledním updatu položku menu nějakého programu jen aby byl více free, cool a in.
Opravdu nechápu, o jaké efektivitě práce se tu mluví, když z pohledu (praktického) lékaře je naprostá většina použití počítače pouze zpracování rostoucí administrativní buzerace, která nemá s medicínou ale vůbec nic společného.
Pěkně prosím, kolik užitečné práce udělají na počítači ty sedmileté děti?
Já nejsem přesvědčen, že dnešní PC umožňuje dělat práci nějak efektivněji než bez ní. Vě většině případů - pokud pominu určité dílčí úlohy - jsem efektivnější bez počítače. A to se programováním živím už desítky let.
To, že je počítač koncipován více na zábavu než práci (a proto se s ním tak snadno učí ty sedmileté děti - a je to zábava, ne práce), dokládá třeba mimo jinéi to, že rozlišení všech monitorů je voleno podle formátů videofilmů - což je opět zábava.
Když navrhuji elektroniku, je pro mě sakra rychlejší začít papírem a tužkou. Protože elektronické schéma nakreslím rukou stokrát rychleji než počítačem. (Simulace obvodů či návrh DPS už pomáhá docela dobře.)
Když chci kreslit chemické vzorce, dtto.
Když chci nakreslit obrázek vystínovaný do detailů jako rukou, nakreslím ho na PC mnohem pomaleji a dřevěněji než bez počítače.
Když jsem sázel knihy - to jsem se nasmál. Současné sazečské programy jsou spíše na ostudu než jako pomocníci. Ale holt jsem to používat musel, vyzkoušel jsem fakticky všehcny známé sazečské programy - a po nadávání j ako špaček to nakonec udělal. Opakovaně.
Atd. atd. atd.
Já bych strašně rád, aby se PC koncipovalo jako něco, co ulehčuje práci. Ale jaksi pro to nejsou programy, vybavení. Jdětě do PC obchodu - kolik tam toho bude pro hry, sledování facebooku, sledování filmů, kolik tam bude herních kompenont. A kolik tam toho pořídíte užitečného pro práci.
A kolik uzitecne prace na tom PC udela lekar? Ostatne, on nekdo vubec lekare nuti pracovat s PC? Nemel by snad na takovou cinnost mit radeji spersonal?
Kdybych byl podnikatelem, mel bych eminetni zajem pracovat co nejucinneji. A rozhodne bych se neptal, kdo mi objevovani takovych ucinnejsich metod prace zaplati. Stejne jako se neptam kdo mi zaplati studium cizich jazyku, ziskani ridicaku a dalsi bezne zalezitosti. A to i presto, ze nic z toho primo nesouvisi s mou praci. Mam ve svem socialnim okoli nekolik uspesnych lekaru, nekteri s PhD, a neni mi znamo, ze by se nektery z nich kdy tak divne dival na investice do vlastnich schopnosti.
Kreslit schemata na PC je sice pomalejsi, protoze zkuseny elektroinzenyr "uz to vidi v hlave". Jenze navrhnout optimalni (v matematickem smyslu slova) obvod dle danych kriterii v hlave nikdo jen tak nedokaze. Pokud bychom se zacali bavit o vysokofrekvencni technice, elektromagnetickem poli a jeho dynamice, tak tam se bez pocitacu skutecne jen tezko neco dela.
Inu, PC kazdy pouziva tak, jak umi. Mou otazkou je, zda maji pocitace delat skutecne veci za nas a nebo nam umoznit delat veci, ktere bez nich nedokazeme.
@Miloslav Ponkrác: Pekne napsane
nekdy se najdou i aplikace, kdete jsou k uzitku, ale jejich ovladani je des-bes. prave je to cilene na 'zabavu': vidis, jak krane se animuje to tlacitko? jake sranda zvuky to vydava? jak jsou ty tlacitka pekne daleko od sebe, jake maji krasnoucke balvicky? ...
na zobrazovani toho, co kdysi (opravdu tech 20 a vice let nazad) stacila jedna VGA obrazovka (640x480) dnes potrebujeme 3 - 4 obrazovky ve full HD. predtim se docela rychle dalo prepinat pomoci klavesovych skratek (ktere clovek za chvili do sebe dostal bez problemu), dnes misto 1 kalvesove skratky se pouziva 3 - 4 kliknuti pres menu. uzasna efektivita.
ale reknes neco ohledne toho dizajnerovi a dostanes omlacene o hlavu, ze jsi zaspal dobu
Ponkrác:
Je třeba si uvědomit (jak píšete), že samotným nasazením IT se efektivita vůbec nemusí zlepšit.
Jednou možností je, že je nasazení samoúčelné, aby na tom někdo vydělal, nebo prostě proto, že se přece dnes všechno dělá přes počítače. Nebo může být nedomyšlené, protože vyměním-li papír za počítač, musím řešit související věci jako HW, SW, aktualizace, zabezpečení, zálohování, školení, elektřinu, ergonomii, mobilitu, ...
Pak může nastat ještě jeden případ (typicky ve státní mašinérii), kdy nasazení vskutku zvýší efektivitu, ale tím se pracovníkům uvolní ruce, takže musejí vymyslet další agendu, aby je pro nadbytečnost nepovyhazovali. Tím je situace ještě horší, než byla, protože je vykonávána zbytečná práce, která navíc buzeruje obyvatelstvo.
Zásadní výtka k tomuhle:
"Kdyz ma lekar problem rozpoznat, co je tlacitko, co hyperlkink a kde textove pole, chapave se kyve hlavou s tim, ze to IT je proste prilis slozite. O tom, ze s tim nema problem drtiva vetsina sedmiletych deti, se tak nejak taktne mlci."
Tohle je problém uvažování IT lidí. To sedmileté dítě s tím samozřejmě problém má taky a nedokáže při nejlepší vůli rozlišit tlačítko, hyperlink a textové pole. To, co vy vidíte jako bezproblémový stav je to, že dítě to nerozlišuje. Pomatlá celý display a kouká, jestli se něco stane. Proto ví i takovou věc, že když v iDOSu v detailu spoje omatlá název poslední stanice, kde vlak byl, tak se otevře mapa s vyznačenou pozicí vlaku. Jasně, když o tom víte, tak to dává smysl. Dospělý má ale problém v tom, že nic na té obrazovce nenapovídá, že ten název je ve skutečnosti link/tlačítko pro zobrazení mapy. Sedmileté dítě v tomhle není chytřejší - ani ono to nepozná. Není jak. Ono o té volbě ví jen proto, že prostě zkoušelo mačkat všechno včetně puntíků u odrážek.
Vypozorováno na devítiletém synovci - on ani kolikrát neví, jak se na danou věc dostat. Jen ví, že to tam někde je. A tak matlá, dokud se k tomu nedostane. Pozoruji u něj speciální hmat - dejte palec na spodní okraj displaye, zbývající čtyři prsty na horní okraj displaye a pak je prudce posuňte po displayi tak, aby se potkaly ve středu. Opakujte tak 2x až 5x za sekundu.
Tenhle způsob uvažování je dospělím lidem poměrně cizí. A ti s vyšší inteligencí (což by lékaři být měli), s touhle metodou "omatlám/oklikám všechno a uvidím, co se stane" mají dost zásadní problém. Navíc na věcech jako je PC selhává. Viz opět můj synovec - dívá se na obrazovku a kouká a čeká. Tak se ptám, proč nepíše? A on že neví, že může. Jo jo, dialogové pole pozná podle toho, že se mu na mobilu/tabletu objeví virtuální klávesnice. Na PC ale žádná není, takže nepozná, zda psát může nebo ne. Tak používá jinou metodu - mačká nějaké písmeno a dívá se, zda se něco děje. Obvykle "a", protože ho mátlo, že v některých programech mu to "samo od sebe skočí někam nesmyslně", což je jeho označení pro funkci "vyhledávání v textu podle zadaných znaků". Mně přijde fakt, že když stisknu d, tak mi to odscroluje na první výraz začínající písmenem "d" docela logický. Jemu ne. A to, že mezerník scroluje dolů o jednu stránku, ho přímo vytáčí, protože pak vůbec neví, kde je. O posuvníku ví, ale nejspíš nechápe, co to vlastně je - alespoň si to myslím, protože z něj nepozná, že už je na konci.
A teď ještě k lékařům - tam nejde obvykle o to, zda dokáží nebo ne. Tam jde spíš o to, zda ještě chtějí nebo už ne. Je takovým folklorem IT, že neustále nadáváme na zbytečné změny v oblíbených programech, ribbon v Office 2007 považujeme za nehorázný omyl, přecházíme na jiný webový prohlížeč, protože ten dosavadní "to už vážně přehnal", fóra plníme dotazy "proboha proč zrovna tohle měl někdo potřebu měnit?!" atd. A lékařům nechceme dopřát to samé - aby se naštvali, že jim někdo pořád něco mění bez toho, aby to jakkoliv zkvalitňovalo nebo usnadňovalo práci. My tady pláčeme nad tvarem tlačítka pro záložky, oni pláčou nad eReceptem, který většině přinesl jen problémy a zbytečnou práci a HW navíc. Efektivita jim nevzroste. Papírový recept je prostě rychlejší a pohodlnější než eRecept. Nedá se tomu konkurovat. A obzvláště ne u lékařů, kteří si na nejčastěji ordinované léky nechali vyrobit razítka, nebo tiskli recepty přímo z elektronické evidenční karty pacienta. To, co by naopak potřebovali, ale nedostanou. A je paradox, že ty eRecepty tím být mohly - jenže se holt místo na lékaře nebo lékárníky myslelo na SÚKL.
A také nechceme vidět konkrétního lékaře a jeho podmínky. Odvoláváme se na nějakého univerzálního, který ovšem neexistuje. Takže máme kupříkladu mého psychiatra, který dva dny v týdnu ordinuje u sebe, dva dny na poliklinice a jednou týdně v psychiatrické léčebně. Z eReceptů je nadšený tak moc, že vážně uvažoval o tom, že se na to už vykašle. Stejně jako moje praktická lékařka, které zestárla klientela natolik, že několikrát denně musí jet za pacientem domů. A tam je eRecept ještě větší komplikace. Všechno to má řešení (vzdálená plocha, mobilní zařízení s tiskárnou atd.), ale je to prostě o tom, že je to další zbytečná změna a lékaři se ptají: stojí mi to vůbec ještě za to? Stojí, jdou dál a naučí se to. No a pak jim přistane na stole další vyhláška, která jim nic nedá ale jen přidělá práci. V duchu "změna je život, takže čím víc změn, tím více života!" Mluvit o změně, kdy něco, co trvalo 30 sekund, teď trvá tři minuty, jako o "zvyšování efektivity", lze snad jen právě s těma uvozovkama.
toto je typicka frikulinska odpoved neznalka, co se prave naucil delat nejakou jednoduchou apku pomoci knizky 'Zaciname s ...'
bohuzel takovi prave delaji z IT bordel: ne zeby se naucili, co je na starsich technologiich a dizajnech to dobre, oni to hned vehementne prekopavaji: vypada to jinak, chova se to jinak, nastavuje se to jinak, ...
a k tomu de desne 'moudre' reci, ze se lidi maji ucit a ne zustavat v praveku.
a vsadim se , ze prave takovi pak nejsou schopni precist cizi rukou psany text - ne svabach! kdebak, tak narocny nejsem. ale ani obycejne psane pismo.
2MKzB: ITky z toho vynech, ti nemaj problem a pro drtivou vetsinu z nich je nejlepsi vstup obycejny textovy pole.
Potiz je, kdyz se do neceho naserou managori a patlaltove. Ostatne, podivej se jaky "novinky" inzeruje trebas chrofox. A pritom jsou v bugzillel bugy starsi 20ti let.
BTW: tuhle sem se kralovsky pobavil, dotycnej managor si nenechal vymluvit ze fakt je lepsi mit sedmicky dokud je mit muze, tak dostal desitky, a pak se strasne rozciloval, ze nepozna, kde jedno okno konci a jiny zacina, tak sem se mu vysmal, a rek ze dobre mu tak, ze ma presne co chtel.
> 1. vseobcny odpor voci vstekemu IT
A divíte se? Dělám ženě IT support v ordinaci praktického lékaře. 99% SW a řešení kolem je čirý hnus. Přijde borec na EKG a rozesere celé Windows. Opraví se to, rozesere se něco jiného. Chceme systém do čekárny s tím, že pacient tam vloží kartičku pojišťovny / občanku / ... a dostane pořadové číslo / víme, že je v čekárně. Borci dojdou, rozeserou celou síť, do existující sítě strčí další router, další APčko a udělají díru do vnitřní sítě. Šli tak rychle jak přišli. Změníte heslo uživatele a PC Doktor přestane fungovat. eRecept? Si to zkuste aktivovat ať vidíte o čem to je a co je k tomu potřeba. Sám jsem na to čuměl jako péro z gauče a říkal si, že to není možné. Takhle je to se vším. Celé IT hřeší na to, že doktoři nemají moc alternativ, sere se na UX, ... a akorát je dojí. Jakmile řeknete MUDr. je to všechno asi tak 10x dražší. Všechno co mi prošlo pod rukama bylo děsný. Ten odpor k IT je opodstatněný a můžeme si za to sami.
> 2. neskutocna neochota zdielat informacie a vedomosti z inymi ludmi a to dokonca aj z odboru
A to máte odkud? Není den aby si žena (praktická lékařka) nevolala s nějakým doktorem, doktorkou, ... a nekonzultovala IT, medicínu, smlouvy s pojišťovnama, ... To volá nejen známým, ale i cizím doktorům do nemocnice, apod.
To mozem potvrdit ten softver je casto hrozny.
Cim ma viac uhladene UI tym je menej funkcny (isty nemenovany softver stomatologom vyse roka sluboval napojenie do elektronickeho zdravotnictva, ktore musia mat zo zakona a nakoniec sa na to vykaslali).
Plus na Slovensku je plno spekulantov, co svoje rienia (nedorobky) chcu presadit namiesto tych aspon funkcnych, staci si precitat diskucie slovensko.digital.
Já se kvalitě SW ani nedivím, spíš mi přijde divné, že to vůbec nějak funguje, když vidím, co za lemply a diletanty (jak jednotlivce, tak firmy) se v IT vyskytuje.
Na druhé straně požadavky na sdílení dat, které je dnes řešeno počítači, narostlo, takže některým uživatelům se do toho nechce.
Neboli chyba může být na obou stranách.
Jakýkoliv MediaWiki projekt se širokým záběrem, který má méně 200 000 editací je...myslím...dlouhodobě mrtvý a prakticky zbytečný. Nemá nárok na existenci.
Například...já osobně jsem 9. května 2012 vytvořil — 90 202 editací za 12 hodin práce.
Výjimkou jsou, samozřejmě, silně specializované projekty popisující 1 hru (wiki.wesnoth.org), 1 aplikaci nebo 1 operační systém (http://gunkies.org/wiki/OS/2).