To je známá chyba skype a microsoft s tím nehodlá nic dělat, podle microsoftu je to feature a ne bug. K tomu, aby se někdo tvářil na skype online stačí, aby si nainstaloval skype do mobilu a zalogoval se tam, pak bude online 30 dní, i když skype z mobilu odinstaluje a vůbec nepoužívá:
http://community.skype.com/t5/Windows-desktop-client/Contacts-show-online-when-they-are-off-line/td-p/3115524
Zrušit to jde pomocí příkazů /showplaces a /remotelogout v chatu.
Aha, MS zase neco koupil a promyslene vylepsil.
Skype, would like to give us customers the best features with Skype. Therefore, Skype is working on important changes in the background improving our chat services to enhance our Skype chat experience. These changes will be enabled gradually for different Skype accounts and clients, so you may not have the same experience with different Skype account or on different Skype clients. Please make sure that you use the latest version of Skype for your platform to benefit from those changes when they are enabled for the Skype platform you use.
This is not a bug. This is just one of the benefits of MSNP24.
MSNP24 – Phase 1 enables the following to the users:
Offline messaging via cloud – No need for the users to be online at the same to receive offline messages
Same messaging history on all clients – No need to open the device where the original messages were received to view older messages
Synchronized messaging history – Same read/unread message state on all devices
Mobile presence persistence for 30 days – Unless user signs off, his status will be online for the next 30 days when he signs in to Skype from a mobile client.
MSNP24 will be enabled for different Skype clients at different times.
MSNP24 will be enabled for different Skype accounts at different times.
Nevim, kdo to napsal, ale jestli to puvodne bylo takto pohromade, tak to asi musel byt nejaky debil, protoze to pocatecni PR a hlaska o "Mobile presence persistence for 30 days" pusobi jako hodne dlouhy oxymoron.
Když zrovna tohle bylo požadováno. Lidé, co si zprovoznili Skype na mobilu jinak měli problém, že i když měli mobil u sebe, tak na Skype se zobrazovalo offline. Bylo kolem toho docela dost diskusí a zvolilo se to menší zlo - pokud si zprovozníte Skype v mobilu, tak se bude tvářit jako mobil. Takže jste vidět online.
Ve hře byla i možnost, že se Skype client v mobilu bude co pár minut někam připojovat a říkat, že je spuštěný a vy jste tedy online. Ale to se lidem také nelíbilo. Proto zvolili možnost, že se ukazujete online dokud se neodhlásíte nebo si nezměníte status. Že je možné aplikaci odinstalovat bez toho, že by vás donutila se nejdříve odhlásit, je vlastnost OS. A že se mi mobil pravidelně nepřipojuje pravidelně někam na server MS a cosi neposílá, to já považuji za výhodu. Už takhle máme dost konspiračních teorií.
Možnost "když mám mobil a neřeknu jinak, tak jsem online" je sice poměrně pragmatické řešení problému. Druhým extrémem je ale původní stav, kdy se uživatel tvářil offline, přestože měl mobil u sebe.
Aha, no to to tedy soudruzi z NDR dobre promysleli. A to jako nemohli do mnoziny ikon prihodit dalsi, se symbolem mobilu, aby clovek vedel, ze je uzivatel *mozna* k dispozici na mobilu, ale nejspis ne online? Na Fejsbuku toho jsou schopni, ale megakorporace s mozna sto tisici zamestnanci neumi zbastlit ikonu a trochu balastu okolo! Se clovek pak uz ani nedivi, ze neumi napsat OS.
Muj klient je aktualni, klient lidi, ktere vidim porad online, take. Ostatni me nezajimaji. A kdyz MS dokazal odpojit stare linuxove klienty, aby vynutil aktualizaci, nevidim duvodu, proc by nemohl odpojit klienty na Widlich. Krome toho, widlacky klient umi zjis, jestli je k dispozici aktualizace a ohlasit to.
Jak už někdo psal dříve, zřejmě se vám seknul nějaký klient.V libovolném Skype chatu zadejte příkaz /showplaces - ten vám ukáže, kde jste momentálně připojený. Pak můžete pomocí /remotelogout odhlásit všechny instance Skypu vyjma té aktuální. Pokud je problém na u těch lidí a ne u vás, musí tuhle akci provést oni.
Jak už tu někdo psal, mobilní aplikace jsou na tenhle problém trochu náchylné. Skype neběží celou dobu na pozadí, protože by to žralo prostředky. Místo toho je aplikace ukončená, a dostáváte jen push notifikace. Jenže když takový telefon vypnete, zůstáváte dál přihlášený na serveru - neběžela aplikace, která by serveru řekla, že telefon vypínáte.
Mohu vam spolehlive slibit, ze minimalne jeden z kontaktu, urcite neni online, prestoze ho online vidim. Klient (MS Surface se surfacovym Skype) odjel na Sardinii a pritom, jake tam je pokryti verejne dostupnym WFi, urcite online neni cely den, ale tak jednou za cas, kdyz je v pizzerii. A v te ted urcite neni, protoze odjel na jih, daleko od more, kde to s pokrytim je nejspis jeste horsi, protoze turisti tam zavitaji obvykle jen omylem.
Hm, takže si představujete, že když se zařízení dostane mimo signál, pošle serveru zprávu "už nejsem online"? To se dělá dost blbě, pokud nechcete používat kouřové signály. BTW vás kontakt může mít klidně otevřený Skype na jiném počítači.
Pokud je timeout na mobilních zařízeních opravdu 30 dní, tak je to zbytečně dlouho. Ale nepodařilo se mi najít zdroj toho tvrzení.
Ne, predstavuji si to tak, ze kdyz se zadne zarizeni napojene na dany ucet, neozve po nejakou rozumnou dobu, napriklad 20 minut, je klientum, kteri se na stav daneho uctu dotazuji, natvrdo vracen status offline. Nevidim duvod, proc by treba uzivatel, kteremu upadl telefon do more a zarizeni se tedy nemohlo odhlasit, mel byt stale viden online, kdyz jeho telefon lezi mrtev na dne Marianskeho prikopu. Vyzadovat, aby se zarizeni odhlasilo, je opravdu blby napad hodny Microsoftu. Naopak, chce-li zarizeni, aby uzivatel byl videt jako online, musi o sobe dat vedet. Pokud na telefonu neni Skype spusten, uzivatel stejne zpravy neprijima, i kdyz telefon je zapnuty. Stav online je zduvodnitelny pouze tehdy, je-li zarizeni schopno zpravy prijimat, coz v pripade mobilniho Skype zretelne neni pravda, pokud si ho uzivatel vyslovne nespusti. Zkousel jsem to a polovicce, ktera ma Skype na Androidim founu, poslal zpravu. Dostala ji, kdyz si vecer pustila pocitac.
Jeste bych pochopil, kdyby v pripade mobilnich zarizeni byl timeout nejak prodlouzen oproti PC klientum, ale mesic neni jen zbytecne dlouho, je to holy nesmysl. Jinak, jak jsem napsal, necht si MS zavede ikonu se symbolem mobilu, jako ma fejsbuk, kdyz to jinak nejde.
Tvrzeni o triceti dnech pochazi odtud: http://community.skype.com/t5/Mac/I-show-up-as-Online-when-I-m-not/td-p/2071155/page/29
Kde to ten clovek vzal opravdu nevim, ale dela to dojem nejakeho oficialniho textu, nehlede na to, ze uvodni PR by normalni clovek asi takle napsat nedokazal. Nicmene ten tricetidenni timeout se zda byt pravdepodobny, staci se podivat, jak se to chova.
Nevim proc se cilis, to je u M$ prece normalka ... mas trebas wsus, a ten ti ve svy uzasny konzoli (ktera startuje asi 20 minut ...) zobrazi u vsech stroju, ze need (tedy nutne potrebuji) 20 aktualizaci ... a kdyz obetujes par hodin zkoumani co ze je to za pitchovinu ... kdyz ty widle samy o sobe tvrdej, ze zadny aktualizace k dizpozici nejsou, tak zjistis, ze na M$ webu je asi tak tisic stranek dlouhej thread, kde ti dementi tvrdej, ze to tak je dobre, protoze to sou jazykovy balicky ... lol (80% postu je tam skrytejch, protoze zjevne lidi psali presne a doslova co si o tom myslej).
Takze je ti ta konzole naprosto k hownu, protoze proste neexistuje zpusob jak zjistit, jestli mas widle aktualizovany ... teda mozna leda tak, ze si na to napises vlastni SQL query ... (ktery bude jako bonus asi tak o 10 radu rychlejsi).
A jestli zijes v naivni predstave, ze to zmenej ... tak leda nas..at.
Ja se necilim, ja Widle sleduju od verze 3.0 a tak si myslim, ze jsem z ta leta ziskal jistou imunitu a celkem me uz nic neprekvapi. Prekvapilo by me snad leda tak to, kdyby ty mikrosofti sracky zacaly najednou fungovat. Opravdu doufam, ze useri dostanou rozum a tahle firma jednou pojde na ubyte. Jedina nadeje je, ze Satela nebo jak se jmenuje, do toho vnese trochu logiky. Vypada jako o hodne mensi dement nez Gates a Ballmers.
Ad Pokud na telefonu neni Skype spusten, uzivatel stejne zpravy neprijima, i kdyz telefon je zapnuty - to se mýlíte. Koukněte se, jak jsou řešené push notifikace. Jako příklad si můžeme vzít iOS, na ostatních platformách je to podobné. Výrobce aplikace má přidělené Push Application ID. Když chce server zobrazit na telefonu notifikaci (například příchozí zprávu na Skypu), pošle na server společnosti Apple notifikaci pro dané zařízení, s daným Push Application ID. Na telefonu aplikace v danou chvíli neběží, a OS má otevřené jediné persistentní http spojení na server společnosti Apple (což je stav ve kterém CPU spí a čeká na interrupt). Když přijde notifikace, OS telefonu dostane z http spojení kus dat s notifikací, a tu zobrazí formou změny ikony (u WP změnou dlaždice), textové zprávy, případně vydá zvuk.
https://developer.apple.com/library/ios/documentation/NetworkingInternet/Conceptual/RemoteNotificationsPG/Chapters/ApplePushService.html
Tenhle mechanismus nevyžaduje, aby pro přijetí notifikace aplikace na telefonu běžela. Tím se šetří paměť, CPU, a v důsledku toho i baterka (což je hlavní přínos). Apple využití tohoto mechanismu požaduje v podmínkách pro přijetí aplikace do Store: "5.1 Apps that provide Push Notifications without using the Apple Push Notification (APN) API will be rejected"
https://developer.apple.com/appstore/resources/approval/guidelines.html#push-notifications
Tenhle mechanismus má samozřejmě tu nevýhodu, že když telefon nemá konektivitu, z hlediska serveru se může dále tvářit jako že je připojený. Teprve při odeslání zprávy se zjistí, že ji na telefon nelze poslat. Je to problém společný všem implementacím.
To co navrhujete vy je běžet aplikaci na telefonu po celou dobu, a pravidelně provádět ping na server. Bohužel to vyžaduje, aby aplikace běžela, měla alokovanou paměť a žrala baterku. Ještě drsnější je to v případě, kdy vám takových aplikací běží na telefonu víc, a všechny se občas probouzejí a komunikují. S takovou byste baterku vybil fakt rychle.
Proto: "Mi stačí jako důkaz to kolik skype sežere paměti a procesoru na PC"
http://www.root.cz/zpravicky/skype-4-2-a-starsi-uz-v-linuxu-nefunguje-uzivatele-musi-aktualizovat/509635/
Jo, na slabsim sestakovem tabletu to startuje nejmin pet minut a kazda akce v tom je utrpenim, nehlede na to, ze treba kontakty mohou byt pouze v portrait, ale vlastni video chat musi byt v landscape, jinak mate otoceny obraz. Uvazte, ze to zere vice, jak Firefox a startuje nekolikanasobne dele. Logicky by web browser byl mnohem komplexnejsi kus softwaru nez nejake kecatko, ale zda se, ze MS to nevadi a Skype je asi nekolikanasobne vetsi. Nejspis je v tom zabaleny cely .Net a pulka Widli.
Tak by se ten ping poslal místo ze Skype z APN na APN server, a informace by se vrátila M$/Skype. Nevidím problém.
Mimochodem, znamená to, že: a) zprávy vidí kromě M$/Skype a uživatelů i Apple?
b) že můžu poslat skype zprávu i někomu, kdo skype nemá, protože se to pošle přes APN a Skype do toho nezasahuje, protože neběží?
Jenže to ten ping musíte provést ze zařízení - tedy ho periodicky probouzet. Když zařízení pouze naslouchá, může CPU spokojeně spát, a zareaguje až když na socket přijde nový paket (tj. dojde k HW přerušení od sítě).
a) Notifikace by měly být šifrované - koukněte se na link, který jsem posílal. b) Aplikace se musí registrovat na serveru, aby mohla dostávat notifikace. Vizte sekci Registering for Remote Notifications v linku. V důsledku to znamená, že když se aplikace Skype nezaregistruje pro příjem notifikací, nemůže server notifikaci poslat (a kdyby ji poslal, zařízení by ji zřejmě ignorovalo).
https://developer.apple.com/library/ios/documentation/NetworkingInternet/Conceptual/RemoteNotificationsPG/Chapters/IPhoneOSClientImp.html#//apple_ref/doc/uid/TP40008194-CH103-SW1
Aha. A co me je do toho, jak to ma MS blbe zbastlene? Me se zadny klient nesekl a tezko muzu porad zadat vsechny me porad-online-kontakty, aby napsali /remotelogout. To jaksi popira uzitek zobrazovani statusu.
Na kazde normalni chatovaci sluzbe, kdyz se klient po urcitou dobu neohlasi, vyprsi timeout a status se zmeni na offline nebo neco. Chodilo to tak i u Skype, nez to koupil Microsoft. Chodi to tak u Skype i dnes, ovsem pouze Microsoft, jako jediny ve vesmiru, ma nastaveny timeout 30 dni!
Ty bohuzel musi zadat clovek, jehoz skutecny status se snazite dozvedet. Cili zcela jednoduse kontaktujete sve kontakty a pozaate je o zadani prikazu /remotelogout, nasledne pak vidite spravne jejich status. Funguje to. Jiste uznate, ze je to velice prakticke, jak je ostatne u produktu Microsoftu zvykem.
Tak si to mas na telefonu vypnout .... na WP defaultne bezi na pozadi .... on teda nemusi bezet (to neni hloupy system jak android), jenom ma push notifikace, takze se spusti az kdyz nekdo vola, ale je pochopitelne online, akorat absolutne nevytezuje CPU, cili nezere baterku. Na hovnodroidu se furt tvari, ze nekde v systemu bezi a vyzira baterku, takze je asi taky online ..... takze bud nastavit, odinstalovat nebo pouzivat lepsi OS:)
Předně v tom že na počítačích se starýma Athlonama XP nejde vůbec spustit kvůli absenci instrukční sady SSE2 (ale bez gdb to člověk nezjistí, protože to spadne se SIGABRT místo se SIGILL kde bych hned věděl na čem sem), potom ta nutnost mít PulseAudio, ale to už by tam nevadilo.
Taky končí podpora Skype pro smartphony se Symbianem. Tahle verze mi taky bude chybět a nemam jí čim nahradit.
Zatim mi kupodivu obojí stále funguje, ikdyž by podle všeho by už dávno nemělo, jak verze 4.2 na linuxu tak ta verze pro Symbian na Nokii. Upgradovat není na co (jedině si sehnat novější komp a smartphone s Androidem), nechce se mi kvůli nějakýmu Skypu upgradovat hardware aby to tam vůbec šlo spustit.
Tak konkretne treba ze to pada, blbe se z toho kopiruji odkazy, naprosto dementni omezeni delky zpravy, nekdy se neda zalozit ad-hoc konference a je nutne vytvorit meeting, automaticky to do textu rve emotikony, kdyz nakopiruju nastylovany text treba z wordu, tak v dalsi zprave to zacne psat tim samym fontem a musim to rucne zmenit zpet a jeste par dalsich kravinek. Neprijde mi to jako nastroj pro praci.
Mě Lync nepadal - samozřejmě může být, že vám padá. Odkazy se kopírují buď z kontextového menu přes Copy Link, nebo z textu (pokud je na serveru vypnutá podpora hyperlinků). To "dementní" omezení délky zprávy je na 800 u první zprávy a 8000 u dalších zpráv - jde o chat, ten není na tapetování :). Ad-hoc call uděláte jednoduše tak že vyberete kontakty (klik, CTRL+klik) a z kontextového menu vyberete Start a Conference Call. Emotikony se v chatu běžně používají, ale pokud si píšete do chatu řekněme zdrojáky, může být dobrý nápad je prostě vypnout na serveru - je to na tři příkazy v PowerShellu (command line - to by se vám mělo líbit). Samozřejmě to jde nastavit i v každém klientu zvlášť. Formátování se resetuje stejně jako ve Wordu klávesou CTRL+Space.
Jak na to koukám, tam problém nebude v SW, ale v tom, že s ním neumíte zacházet. A teď si zkuste představit, co si lidé asi myslí o editoru vi :)
Kopirovat se da, ale strasne blbe to oznacuje(od verze 2013). Kdyz je link uprostred textu, tak se skoro neda to oznacit bez predchozicho radku. Proste to funguje hur nez v jakekoliv jine aplikaci. Na tom dementnim omezeni delky je nejhorsi to, ze se neda vypnout. O tech limitech samozrejme vim, ale nekdy mi pripada, ze to nezere ani tech 8000(i kdyz to neni prvni zprava). My tam netapetujeme, ale kolikrat potrebuju poslat treba stack trace vyjimky a musim to jako cu*** delit rucne. Nebo mi chces rict, ze je efektivnejsi psat e-mail? S emotikony je problem, ze si to musi nastavit druha strana. Jestli to ma byt urcene na praci(soudim dle integrace s outlookem a dalsimi moznostmi), tak proc tam vubec defaultne jsou? Na serveru to asi nevypnu, ve firme se stovkami zamestnancu jsou programatori pravdepodobne v mensine. O resetu formatovani jsem nevedel, diky za tip.
P.S. Ze mi pada asi nebude zpusobene tim, ze s tim neumim zachazet. Pri rekreacnim pouzivani to je mozna ok, ale ja na tom jedu cely den, mam tam treba deset konverzaci naraz, do toho nejake konference a ten soft to proste nezvlada a obcas vytuhne. Stalo se mi treba nekolikrat za sebou, ze mi chcipnul kdyz jsem oznacoval odkaz a omylem na nej pritom kliknul. Jenze kdyz jsem pak zkousel nasimulovat reprodukovatelny scenar, abych poslal bugreport, tak uz se mi to znovu nepodarilo.
Nejjednodušší je hodit do konverzace UNC path příslušného logu (alespoň u nás stack trace končí v logu). Samozřejmě můžete do konverzace hodit rovnou soubor pomocí drag&drop. Osobně ale většinou používám mail, protože pád aplikace je u nás dost výjimečná událost.
Pokud emotikony nejsou potřeba, tak byste neměl mít problém je vypnout v nastavení serveru. Pokud potřeba jsou, tak je to holt na programátorech. BTW neměl by být problém vypnout emotikony jen programátorům přes Group Policy. Buď je to v Office 2013 Administrative Templates (lync15.admx), nebo si .admx template můžete vyrobit sám.
Jak jsem psal, tuhnutí ani pády se u mě nevyskytovaly. Ale máte k dispozici Event Log i textový trace log v adresáři %USERPROFILE%\AppData\Local\Microsoft\Office\15.0\Lync\Tracing. Samozřejmě se můžete kouknout v Process Exploreru, kde se thread zatoulal. A pokud jste vývojář, jistě máte při ruce debugger, víte že můžete vyrobit dump atd. BTW aplikace mohou mít problém i pokud máte nabouranou registraci nějakých COM komponent, nebo poškozené knihovny (včetně .NETu).
Mne se Lync 2013 chova hodne divne.
Pokud nekdo zapne video, zejmena u videokonference s mnoha lidmi casto zatuhne - prestane se prekreslovat okno a vypada jako by havaroval. pomoci klavesove zkratky Ctrl-Shift-P jde ale prepnout do compact view a zase se zacne chovat normalne.
Lync 2010 mi funguje fajn.
Takhle vypada chat na praci! https://www.hipchat.com/
Ne ta M$ sracka
Nejsou to otazky, to co je hloupy. Nejsou to otazky. Krmis tady forum reklamou na sra*** od nejakyho nadnarodniho koncernu. Prosim moderatory, at daji na toho cloveka ban, to uz tu muzu cist reklamu na oriflame. Kazdej thread je hijacked, co uz se tu muzu dozvedet rozumnyho.
Mate z toho roote taky neco, nebo vas microsoft obchazi a dela aktivni protikampan na vasich forech zadamo?
Nikdy jsem na root nenapsal žádné reklamní sdělení. Samozřejmě mám nějaké názory na technické věci a nějaký světonázor - jako každý. Z příspěvků jiných lidí jsou také vidět jejich názory, nakonec proto je do diskuse píšou.
Na rozdíl od vás netoužím dávat lidem ban jen proto, že nesouhlasím s jejich názory. Naopak by mi hlídání "názorové čistoty" diskutérů přišlo jako dost nebezpečný trend.
- Občas se splaší a třeba půl hodiny se nemůže přihlásit, dělá to náhodně většine lidí ve firmě
- Odešlu zprávu, ukáže se tečka (odesláno) potom se začne točit kolečko a nakonec se změní ikona u zprávy na neodesláno
- Jsem přihlášený normálně příjmám a posílám zprávy ale furt vyskakuje okno pro přihlášení a držkuje že mám špatné heslo
- špatně ukazuje statusi
mám pokračovat?
Pokud se většina lidí ve firmě nemůže k nějakému systému půl hodiny přihlásit, zřejmě máte problém s dostupností toho systému. To je ovšem problém na serveru nebo na síti, který by vaši lidé měli řešit - nikoliv problém produktu (který se takhle běžně nechová). Totéž u ostatních popsaných problémů.
Pro srovnání: předpokládám že kdyby se půl hodiny lidé nedostali řekněme na intranetový portál, asi byste netvrdil, že použitý typ web serveru je špatný. Spíš byste věděl, že máte někde problém s konektivitou nebo správou serveru.
Jo, to když vám nejede intranet postavený na Apache serveru, a všechno ostatní jde, zjevně musí jít o chybu v Apache serveru :). Pokud se - jak tu kolega popisoval - spoustě uživatelů nejde přihlásit na Lync server, na rozdíl od vás nevidím jediný důvod šmahem tvrdit, že je to chyba produktu. Asi to bude tím, že už mám na rozdíl od vás nějaký ten troubleshooting serverových produktů za sebou.
Přesně klasika... Když už vám docházejí argumenty co by asi tak mohlo být blbě všude jinde než na straně MS, tak začnete zpochybňovat odbornost diskutéra a prsit se svojí. Takže to vrátím na vaši stranu, ať jsme si kvit a už s váma dále nemám co diskutovat:
Vzhledem k tomu, že víte prdlačky jaký mám ma za sebou troubleshooting serverových a jiných produktů za sebou, tak jen jako vždy vaříte z vody a prostě šmahem odsuzujete cokoli, jen aby jste našel argument (ale jen pro ten argument), proč to určitě je jinde.
Kromě vaření z vody podsouváte ostatním, že řekli (napsali) co neřekli (nenapsali) a proto si myslím, že si diskutovat vystačíte sám, založte si vlastní vlákno (nejlépe na jiném serveru, tady jste trochu špatně), vymýšlejte si hypotetické argumenty a protiargumenty sám, uspokojte tím to co si tím uspokojujete a my ostatní budeme spokojení taky.
Naopak jsem neviděl žádný dobrý argument, ze kterého by plynulo, že jde o problém produktu. Samozřejmě chápu, že podle některých lidí musí jít vždy automaticky o chybu v produktu MS, protože proto :)
K tomu vaření z vody: pokud jsem si všiml, zatím tuhle techniku používáte vy. Možná čekáte, že vám každý poklepe na rameno a řekne "jo, jasně, je to od MS, takže automaticky musí být chyba tam". Nicméně jsou na světě i lidé používající zdravý rozum, takže vám to neprošlo.
Takže:
- je to příšerně pomalé, někdy čekám i 25 sekund neš se mi zjeví hlavní okno a dalších asi 10 než se otevře chat. Na novém kvalitním a výkonném notebooku.
- udělat výběr textu pomocí myši je výzva
- pošlu kousek kódu a už to rencá, že zpráva je moc dlouhá. Člověk aby nejdřív spojení prošťouchnul něčím krátkým, třeba mezerníkem, pak to jde.
- ukládání historie (když už funguje), tak trvá dlouho, když okno zavřu hned, nic se neuloží. Asi to souvisí s výkonnostníma problémama.
- někdy je sranda sledovat, jak se vykresluje okno chatu.
- taky je sranda sledovat za jak dlouho zpráva dorazí kolegovi.
- někdy něco udělám dvakrát, protože mám pocit, že moje akce nebyla zachycena. Ono se to ale jenom zpracovává. Na stroji co umí miliardy operací za sekundu trvá vykreslení znaku po stisku klávesy i několik sekund.
Mám pokračovat, nebo už je jasné proč je to s*ačka? Je to jenom předělávka původního komunikátoru, který už předtím stál za houby a tím že k němu přilepili další bastl se to samozřejmě nezlepšilo.
A slyšel jsem že na tom výkonnostním problému v Microsoftu už pracují. By mě zajímalo jak dlouho jim bude trvat než přijdou na to, že nejlepší to bude zahodit a začít znovu. Nedivím se jim že v tom slepenci nemůžou nic najít.
Všechno co popisujete vypadá jako problém s výkonem serveru (snad s výjimkou toho výběru textu). Nevím jak jste implementovali - dost možná vám Lync jede na virtuálu s dynamickou pamětí, přetížených SATA discích a se špatnou konfigurací síťových karet, data jsou na přetíženém vzdáleném SQL Serveru, a Lync server používají stovky uživatelů pro videokonference :). Dost možná potřebujete zahodit odborníky kteří Lync implementovali, a najmout na to někoho, kdo to fakt umí. Firmy běžně používají Lync na většinu ne-mailové komunikace, a zpravidla bez problémů.
Nebo se můžete učit. Pro začátek vám Frank White vysvětlí pět nejčastějších problémů, a na TechNetu máte popis Lync Server 2013 Stress and Performance Tool. BTW pokud si myslíte, že s jiným SW to půjde bez učení, tak jste na omylu.
https://www.youtube.com/watch?v=ziuxm9nlKu0
http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj945609.aspx
Dost možná potřebujete zahodit odborníky kteří Lync implementovali, a najmout na to někoho, kdo to fakt umí.
No pochopitelně, implementace toho shitu chce celý tým ocertifikovaných expertů M$. Možná se někdy někdo u MS ale náhodou praští do hlavy a rozbřeskne se mu natolik, aby se zamyslel nad tím, zda je normální, aby implementace instantního kecadla s hovory a videem vyžadovala několik serverů, přičemž samotná instalačka té hrůzy má 1,3GB, SQL server v to nepočítaje. Megakrám.
Co vyvádí? No, tenhle Lync zázrak prostě vytvářel podobný megaloman, který má na svědomí Exchange. Ono je to i stejně velké. Absolutně nepochopitelné. Po dvoudenním studiu se nám to monstrum povedlo korektně zlikvidovat - k odinstalaci existuje 101stránkový dokument ve Wordu.
A vy máte na SIPu například historii konverzace po stovky či tisíce lidí za nevím jakou dobu zpátky, včetně příloh, s full textovým vyhledáváním? A kolik lidí vám přes ten SIP hovoří najednou, že nepotřebujete QoS? Ono když si pár lidí začne tahat z file serveru řekněme ISO image, a k tomu chcete plynulé video pro pár dalších lidí, tak to bez QoS moc nejde.
SIP potřebuje pro videohovor méně než 1 Mbps, pokud máte gigabitové sítě, tak to nebývá problém i bez QoS, pokud je nemáte, tak vám většinou QoS stejně moc nepomůže. QoS se hodí tak maximálně na WiFi a i tam to spousta WiFi hardwaru umí dělat automaticky.
Fulltextové vyhledávání v historii není zrovna běžně používaná vlastnost, navíc si to řeší jednotliví klienti.
Bandwidth pro video záleží na rozlišení a frame rate. Samozřejmě pokud vystačíte s obrazem 320x240px, kde horko těžko spočítáte kolik očí má ta čmouha na druhé straně :), tak se dostanete na poměrně nízký bitrate. U MS Lync se u peer-to-peer spojení dostanete typicky na 0.5Mbps, nejvýše na 4Mbps.
http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj688118.aspx
QoS samozřejmě pomůže. Pokud máte 100Mbps síť, je to naprostá nutnost. Pokud máte 1Gbps síť, pomůže to v případě že vám po síti běží dva DB backupy, a k tomu si spousta lidí tahá soubory přes file sharing. Minimálně na serveru se vyplatí mít network offloading. Samozřejmě je rozdíl mezi síti s deseti uživateli a jednou aktivní chat session, a sítí s tisíci uživateli, stovkou aktivních chatů a několika video konferencemi.
Historie se drží na serveru - když se uživatel přihlásí na jiném stroji, automaticky se mu dotáhne. Drží se to v DB, a pokud server nemá dost paměti a dost rychlé disky, může se řada operací dost protáhnout. Lync je na rozdíl od podvojného účetnictví real time aplikace, takže je nutné sizing HW dělat trochu jinak.
Mozna by to chtelo nekdy vyzkouset:) V praci mame 2010, osobne mam 2013 klienta a zatim jsem nevidel nic lepsiho (asi proto, ze proste neexistuje). Schuzky, kalendare, volani, sdileni obrazovky atd .... proste genialni nastroj. Taky je pekelne drahy a licence pro kazdeho uzivatele, ale MS vi, proc si takove ceny muze dovolit. Konkurence prakticky neexistuje a kdyz jo, tak v podobe sranda kecalku jako "firemni" gugl a podobne nesmysly. Jinak se mi moc nechce verit, ze by MS prekopaval jadro ze skypu na lync .... spis naopak, respektive to nejak spojil (proste pouzil to lepsi do obou).
Nemusí, mohou to přestat používat.
Jak si vyzobat knihovny a upravit ELF na správný .interp, aby to běželo na 64bit systému, aniž bych ho musel celý zaplevelit jenom kvůli Skype byla jedna věc, ale že bych k tomu ještě musel vymýšlet, jak tam nějak podobně narvat pulseaudio (což by se mi podle ohlasů beztak nepodařilo). To těch pár zbylých Euro na SkypeOut oželím. Nebo když bude správná nálada, tak si o ně zkusím říci. ;)
Mě ani tak nevadí, že zařízli starší verzi. Prostě tu službu má pevně v rukou její provozovatel, tak s podobnými zásahy musím počítat nebo jí nepoužívat. Spíš mi vadí, že nejsou schopní mi zobrazit chybovou hlášku, která mi to dá vědět (píše mi to "Skype se nemůže připojit" místo "Stáhněte si novou verzi"). Už 2 dny se nemůžu přihlásit do skypu a tak jsem si myslel, že prostě mají výpadek. Microsoft opět ukázal jak neuvěřitelně jednoduché a uživatelsky snadno použitelné programy dělá (buď to funguje automaticky nebo jste v ...).
Ráno se mi to nechtělo přihlásit, po následujícím (ale velmi tvrdém) zákroku to jde:
sed -i 's#4\.2\.0\.11#4\.3\.0\.37#g' $(which skype)
nápad není můj, ten je zde.
Dík za link. Já na Macu taky používal "poslední použitelnou verzi 2.8.0.x" - viz zde
Takže to v historicky dohledné době vyzkouším. Už jedna z prvních verzí (tuším 5.něco) od Microsoftu mě svým převratným GUI rozhodně nenadchla, snad mi ta historická nějaký ten pátek ještě vydrží :)
Mimochodem, Skype na Macovi (OS X 10.8.5, Skype 2.8.0.851 - Copyright © 2004-2010 Skype Technologies S.A.) nešel ani korektně ukončit, všemu dominovala "NABÍDKA" downloadu nové (ze všech úúúplně nejlepší :) ) verze.
Vyzkoušeno, funguje. Díky, Michale! Pro jistotu jsem použil jeho verzi i build. Netuším, jestli si to nehlídá existující verze a nechtělo se mi experimentovat.
Pouhá úprava /Applications/Skype.app/Contents/Info.plist (XML). Jak prosté (a elegantní), milý Watsone.
Nyní tedy mám na Macu Skype 5.18.866 (18210), Copyright © 2004-2010 Skype Technologies S.A. jsem z piety ponechal :)
odzkousel sem nasledujici:
http://linphone.org/ =opesource/SIP=funguje OK anebo pomerne nova vec jako reakce na post-Snowden era https://tox.im/ =open source PLNE sifrovana (knihovna NaCl vyvinuta z grantu v EU) nahrada Skype-zatim beta ale funguje OK) - uplne dole se ten pokec da prepnout do cestiny. Anebo neco browser-based+multiuser pro total dummies https://appear.in/ :o)))) na textovani only semi osvedcil http://en.wikipedia.org/wiki/TorChat (umi posilat i prilohy cca max 200kB/s zalezi na lajne a na zatizeni TOR site+nema zadny problemy s NATem) anebo eventuelne http://en.wikipedia.org/wiki/Bitmessage (http://www.businessweek.com/articles/2013-06-27/bitmessages-nsa-proof-e-mail) nevhodny na tablety/founy a do budoucna bude asi blbe delat skalovani protoze se vsechno posila vsem a jede to na public/private key.........zpravy se po 2dnech mazou. Na zaver 1 myslim dobrej pocin ze Svycarska (asi posledni zeme sveta kde ochrana soukromi neni jen reklamni zvast) =sifrovanej email http://en.wikipedia.org/wiki/Protonmail
Zapomel jsem na neco??? PLS doplnte me :o)
No to jste vyzkoušel moc pěkně. A k čemu mi to je, když se potřebuji spojit s lidmi, kteří používají Skype?
Pokud jde o důvěrnost přenášených dat, tak provozovatel má povinnost na soudní příkaz data vydat. Některé případy lze sledovat veřejně:
http://www.computerworld.com/s/article/9250102/Microsoft_ordered_to_turn_over_customer_data_stored_in_the_cloud
V jiných případech dostane firma v US soudní příkaz od United States Foreign Intelligence Surveillance Court, jeho součástí je to že ho firma musí zachovat v tajnosti, a odvolat se můžete leda k United States Foreign Intelligence Surveillance Court of Review. Takhle například telefonní operátor Verizon dostal příkazem, aby dodával vládě metadata telefonních hovorů, v reálném čase, včetně polohy volajícího a volaného, a to pro mezinárodní i vnitrostátní hovory. Podobná legislativa platí ve většině světa, včetně ČR.
ad "A k čemu mi to je.." no pokud vam vyhovuje Skype a nulova ochrana soukromi vasich hovoru tak asi k nicemu, zalezi ale jestli se na to divaji stejne i vase kontakty ve Skypu= spousta beznych uzivatelu totiz o techto vecech nema tucha a zde byste vy jako "tech-savvy user" jim mohl pomoci a dat jim tim moznost volby. I kdyz od cloveka ktery tady tak srdnate haji Microsoft-evangelium je asi naivni neco takoveho ocekavat.....
ad "Pokud jde o důvěrnost přenášených dat.." jsem rad ze sledujete jak pod vasim chlebodarcem vlada USA zvolna podrezava vetev :o))) o tomto pripadu se toho napsalo vic nez dost a neni to nic noveho. (ja sam jsem rad a jen vice takovych rozhodnuti=zvysuje se pak sance ze evropske firmy a hlavne ta bruselska particka vytahnou svy hlavy z americke prdele a zacnou se vice starat o zabezpeceni SVYCH dat a SVYCH obchodnich zajmu=poslou US IT/cloud firmy do rite...(uz Cisco a Netgear opravili ty backdoory ve svych routerech anebo to opravili jako posledne tak ze to jeste vice schovali??)
http://www.jupiterbroadcasting.com/55952/intentional-backdoor-techsnap-159/
Ale zpet k veci- jedna vec je zakonna povinnost data vydat a druha co z nich urady pak mohou vydolovat ci spise jestli je vubec CO vydavat. Terminy jako perfect forward secrecy ci Diffie/Helman key exchange urcite znate...ZRTP/SRTP
u emailu se to da resit treba takto
https://protonmail.ch/pages/security-details
Technologie tedy jsou a jen pro vasi informaci Skype v dobe kdy ho Janus Friis ( http://en.wikipedia.org/wiki/Janus_Friis ) svetu predhodil jako "free goddies 4 everybody" byla PRESNE JEDNOU Z NICH!! :o) Ja jsem pouzival Skype uz od jeho drevnich pocatku a dobre si pamatuju jak mi muj firewall ukazoval kolika lidem delam relay pro prenos jejich (uz tenkrat velmi dobre sifrovanych) souboru a kolika nestastnikum za NATem zajistuju "randevous-connection" protoze kdo mel tlustou lajnu+verejnou IP staval se temer automaticky tzv. supernodem.....dnes vam stejnou sluzbu zajistuji black-boxy v Redmondu :o)))) Schvalne se podivejte (v EtherApe pro Linux) kolik sifrovanejch spojeni to tam ma natahany ;o) jj ty casy jsou pryc kdy Skype byl cistokrevnej DECENTRALIZOVANEJ P2P s VELMI kvalitnim open source sifrovanim ktere urady sralo a vzpominam si jaxem nekde cetl narky FBI jak jim tahle technologie mari jejich "vysetrovani zavazne kriminality" (urcite i znemoznovala potirani detskeho porna a terorismu protoze to bysme ani nebyli v USA aby tam tyhle 2 veci chybely :o)))) stal se z toho uz takovej folklor)
Z podobneho konceptu jako (good old)Skype vychazi i projekt https://tox.im/#about
viz.rozhovor s 1 z devs http://www.fsf.org/blogs/licensing/interview-with-tox a je kouzelne ze prave tvurci z "rozvinute demokracie" kladou duraz na zachovani anonymity DEVELOPERU https://wiki.tox.im/DevAnonymity :o))) asi jako Americani dobre znaji taskarici kterou US administrativa rada hraje se svymi vzpurnymi obcany/firmami tzv. NSL alias National Security Letter + gag-order (jinak diky za exkurs do pravniho systemu USA :o))) to co uvadite je pravda, ja jen na doplneni dodam ze onen slavny/tajny FISA court Americani prezdivaji "rubber stamping machine" protoze z tech cca 35tisic zadosti co podepsali (coz se odhaduje protoze oni jsou tak tajni ze nemusi zverejnovat vubec nic) udajne zamitli jen 2 zadosti ;o) Takze kdyby to tam stemplovala opice za kilo bananu tak vysledek bude zhruba stejnej. FISA court tvori 7 soudcu kteri se NIKOMU nezodpovidaji a zadost predklada FBI anebo NSA (udajne jeto uz tak zautomatizovany ze to prijde mailem (ze by jejich kamos Gmail??? :o)))))))))))))))) a oni to jen elektronickym podpisem podskrabnou. Zadna oponentura ani diskuze tam neprobiha, cili 7 statecnych si tam za zavrenymi dvermi vyklada Ustavu USA podle sebe a vsechno co s tim souvisi je rated "top secret" =coz je opet novej trend v Juuuesej totiz ze se v US administrative oznacuje top secret i pocet rulicek hajzpapiru. Da se totiz takto elegantne vymanit z dosahu Freedom of Information Act (FOIA), 5 U.S.C. § 552 kterej ty hajzlove novinarsky radi pouzivaj kdyz strkaj nos do toho jake metody vlada pouziva aby zvysila blaho naroda......
ad "Verizon dostal příkazem.." neprekvapuje me ze Verizon vlade vybleje vsechno na co si vzpomene- spis me prekvapuje ze by jim to nekdo musel davat prikazem. Ono totiz donaseni na vlastni zakazniky zaklada narok na "refund s tim spojenych nakladu" a Verizon, At&T, Comcast, Sprint & cela ta povedena banda velice rychle pochopili ze to je zlatej dul :o)))) Byli zvykli po leta dojit zakazniky tak proc nepodojit i federalni vladu? takze se z toho brzy stal sport a to do te miry ze je nasledne zacal vysetrovat DoJ za "uctovani premrstenych cen vlade za poskytnuta data" :o)))) Proto kdyz se zeptate dnesnich Americanu jaky je jejich vztah k jejich telef.operatorum tak vam reknou "We hate them and they hate us! But you can not live today without a f*cking phone" :o)))) PS: podobnost s ceskym triopolem a jeho happy zakazniky je samozrejme ciste nahodna :o)))))))
tenhle clanek
https://www.techdirt.com/articles/20140606/05481927492/vodafone-reveals-government-agencies-have-direct-access-to-its-network-around-world-no-warrants-required.shtml
tyhle praktiky jenom doklada, a kazdemu musi byt jasne ze Vodafone je stezi jedinny operator ktery neco takoveho provadi- me tam ale chybi udaj KOLIK za to kasirovali .........protoze o $ jde u operatoru vzdy az v prvni rade viz.pripad z Holandska
https://www.techdirt.com/articles/20131017/08120824913/dutch-telecoms-companies-used-highly-personal-user-data-retained-to-fight-terrorism-serious-crimes-everyday-marketing-purposes.shtml
Na zaver 2 "educational" videa ktere stezi kdy uvidite na CT1 :o)
A Conversation with Edward Snowden at HOPE X
http://www.youtube.com/watch?v=0bB7tTknkDw
a security guru himself Bruce Schneier -chvilemi velmi vtipne- probira jednotlive NSA programy a techniky a jejich dopady na nase zivoty a co s tim delat
NSA Surveillance and What To Do About It
http://www.youtube.com/watch?v=QXtS6UcdOMs
Ad evropske firmy a hlavne ta bruselska particka vytahnou svy hlavy z americke prdele - když odhlédnu od jazykových prostředků, tak jste dost naivní. Fakt si myslíte, že evropané neposlouchají síťový provoz, neodposlouchávají mobily, neumisťují odposlechy a neprovádějí špionáž? LOL
Ad Skype... kolika lidem delam relay - jo, to fungovalo fakt skvěle. Jednak vám to žralo spojení a datový limit, a pak to pro ostatní klienty znamenalo větší zpoždění, více výpadků, a nižší kvalitu služby. Přesunout relay na páteřní síť je technicky správné řešení. Můžete si všimnout, že tím došlo k *výraznému* zlepšení kvality služby.
Ad onen slavny/tajny FISA court Americani prezdivaji "rubber stamping machine" - jo, a podle všeho mají pravdu. Ovšem podobné zákony najdete i v Evropě, nemluvě o zbytku světa.
Ad 7 statecnych si tam za zavrenymi dvermi vyklada Ustavu USA podle sebe - těžko můžete čekat, že tam sto nestatečných bude veřejně probírat, jestli přikážou nějaké firmě vydat třeba elektronickou komunikaci drogového dealera, vraha nebo únosce, a budou se z toho odpovídat... nevím komu. Kdyby o tom rozhodování věděl ten koho se týká, jaksi by to neplnilo účel. Nakonec u nás se o odposlechu, domovní prohlídce nebo vydání dat také rozhoduje neveřejně.
Ad neprekvapuje me ze Verizon vlade vybleje vsechno na co si vzpomene - Verizon ze zákona musí, stejně jako kdokoliv jiný v US, Evropě i jinde. Samozřejmě když už musí, tak to vládě alespoň opepří cenovkou.
Radši méně spolehlivý, ale o to bezpečnější komunikátor.
"Přesunout relay na páteřní síť je technicky správné řešení."
Technicky a hlavně politicky. To se to panečku šmíruje ;-)
"Ovšem podobné zákony najdete i v Evropě, nemluvě o zbytku světa."
Vážně? Můžete dát nějakou EU podobu FICA, Patroit Act, nebo třeba NDAA?
Ad Radši méně spolehlivý, ale o to bezpečnější komunikátor - když použijete pevnou linku nebo mobil, může také poslouchat kde kdo. P2P Skype prostě fungoval mizerně. Za mě raději stejně kvalitně a stejně nebezpečně jako telefonem, ale zadarmo, než nekvalitně a dost možná stejně nebezpečně. Samozřejmě pokud potřebujete probírat něco opravdu důvěrného, telefon i Skype jsou špatné prostředky.
Ad podobné zákony - znáte český zákon 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích?
§ 97 odstavec 1
Právnická nebo fyzická osoba zajišťující veřejnou komunikační síť nebo poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací je povinna na náklady žadatele zřídit a zabezpečit v určených bodech své sítě rozhraní pro připojení koncového telekomunikačního zařízení pro odposlech a záznam zpráv
a) Policii České republiky pro účely stanovené zvláštním právním předpisem^36),
b) Bezpečnostní informační službě pro účely stanovené zvláštním právním předpisem^37),
c) Vojenskému zpravodajství pro účely stanovené zvláštním právním předpisem^37a).
odstavec 3:
Právnická nebo fyzická osoba zajišťující veřejnou komunikační síť nebo poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací je povinna uchovávat po dobu 6 měsíců provozní a lokalizační údaje, které jsou vytvářeny nebo zpracovávány při zajišťování jejích veřejných komunikačních sítí a při poskytovávání jejích veřejně dostupných služeb elektronických komunikací^37b).
http://portal.gov.cz/app/zakony/zakon.jsp?page=0&nr=127~2F2005&rpp=15#seznam
Dále se v odstavci 3 dozvíte, že provozovatel musí data za daných podmínek vydat orgánům činným v trestním řízení, Policii České republiky, BIS, Vojenskému zpravodajství a ČNB.
Pokud jde o data, je to obdoba zákonů v US. Samozřejmě pokud jde o zadržování osob apod., jsou americké zákony drsnější. Je to divočejší a násilnější země, plus má výrazně rizikovější menšiny. Zkuste si představit, že bychom v ČR měli podobné incidenty jako v US. Řekněme několikrát do roka střelbu na školách (zbraně by si střelci koupili v Tescu po předložení občanky, případně je ukradli rodičům), půlka taxikářů by měla zbraň, běžně by probíhaly války gangů (převážně romských) se střelbou a mrtvými, měli bychom za sebou bombový útok na pražskou správu sociálního zabezpečení se stovkami obětí, bombový útok na maraton na Národní třídě se stovkami zraněných a jednotkami mrtvých, náraz letadel do budov na Pankráci s tisíci mrtvých... A k tomu by čeští občané bojovali na straně džihádistů v Sýrii, Iráku Afghánistánu a Libyi. Potom by asi ty naše zákony také vypadaly trochu jinak.
Gangy a střílení na školách jsou spíš pro dokreslení atmosféry. Samozřejmě jde o primárně o ochranu proti teroristům.
Ad radši komunikaci P2P, třeba méně kvalitně - to je vaše preference, klidně se ji držte. Dost možná časem zjistíte, že aplikaci kterou používáte napsali nějací bad guys a je záměrně děravá jako řešeto, nebo se dočkáte jiného překvapení.
On ani ten "původní" Skype nemusel být vzorem anonymity a soukromí. Viz cca 9 let starý článek Petra Krčmáře - 10 důvodů proč nepoužívat Skype.
Dovolím si parafrázovat Churchilla: Nevěřím šifrám, které si sám nenavrhnu.
A protože to neumím, používám (obecně) to, co je k dispozici, ale nevěřím tomu natolik, abych si např. do svého šifrovaného deníčku psal o všech trestných činech, které jsem spáchal nebo na ně jen pomyslel :).
Už za "totáče" většina našich spoluobčanů věděla, že do telefonu se prostě některé věci neříkají.
Ještě jedno rčení z totalitních dob:
Nemysli!
Když myslíš, nemluv!
Když myslíš a mluvíš, nepiš!
Když myslíš, mluvíš a pišeš, nepodepisuj!
Když myslíš, mluvíš, pišeš a podepisuješ, tak se nediv!
Firmy musí na soudní příkaz vydat data, šifrovací klíče atd. - to je prostý fakt. Koukněte se třeba na Lavabit nebo Silent Circle. Na rozdíl od Levisona a Jankeho nechtějí Apple,Google, Microsoft, Verizon, Yahoo a další prostě zavřít krám. Nemají v tom roční úspory jednoho člověka, ale desítky miliard dolarů a stovky tisíc pracovních míst.
Tenhle pablb MUSÍ být placený Microsoftem nebo Krčmářem nebo mít nějakou poruchu, jinak nedává vůbec žádný smysl, proč se sem každý den sere a pouští tu takové sračky, když Linux nenávidí. Zvládnout zasrat diskuse celého portálu, to je nadlidský výkon. Umíte si představit, že budete roky každý den chodit na nějaký widlí portál a reagovat tam na každou hovadinu?
Tak, byl to porod, díky rozšířeným závislostem (phonon, qt-webkit, qt-xmlněco) ale nakonec jsem to Squeeze 64bit dostal. Rozbilo mi to zvuk ve wine, ale to je malá daň za to, že Skype opět funguje. A to jsem si liboval jak mám Squeeze bez pulseaudio. Ehm, měl. Ale z toho všeho zůstává nepříjemná pachuť v ústech. Že si MS bez předchozího ohlášení klidně dovolí takový zásah. Stejně tak může jednou Skype/Linux vypnout kompletně. Jisté je jedno. Existuje první známá killer app pro Pulse audio.
Ja len chcem k obsiahlej debate dodat ze starsie verzie Skype prestali fungovat aj na Windows. Mam "v udrzbe" jeden notebook s legalnym Windows XP ktory ma ale SP2 pretoze SP3 sa tam jednoducho neda nainstalovat kvoli nejakej chybe nad ktorou som uz bezuspesne stravil hodiny. Stary Skype (nemam presne verziu po ruke ale tusim to bol 6.6.x) tam uz nejde a novy 6.18.x tam nespustim lebo kernel32.dll nepodporuje "GetLogicalProcessorInformation" co je nejake nova funkcia ktoru pridali v SP3 a samozrejme prave tu novy Skype vyzaduje...
Ked tak nad tym rozmyslam tak ak bude M$ chciet tak mozu znefunkcnit Skype na XP uplne...
Ak nemate nejaky tip ako to vyriesit tak tam asi hodim Linux Mint LTS...
Dik
Pokud starý hardware funguje a vyhovuje, proč upgradovat? Jenom kvůli tomu, abych mohl nainstalovat nový OS?
Jo, až budou paměťové, diskové a procesorové nároky nových OS směřovat k nárokům tohoto: http://kolibrios.org/en/download (velikost instalace cca 50 Megabajtů), s přechodem na novou verzi bych se nerozmýšlel.
KolibriOS je maličký OS s minimalistickým API, psaný v ASM. Jednak je nevhodný pro jakýkoliv vývoj (snad vyjma výuky programování v ASM), a pak je vázaný na x86 HW. Psát v ASM přináší řadu nevýhod včetně vysoké pracnosti, náchylnosti na chyby, prakticky nulové portability, obtížné optimalizace na nové CPU atd. Ale pokud chcete takový OS, tak KolibriOS je k dispozici ke stažení. Třeba s ním budete mít úspěchů, než s instalací SP3 pro WinXP :)
Proč by měl být nevhodný pro vývoj? Vždyť pro něj existuje i kompiler C. Vázanost na x86 také není takový problém ... i ASM je jenom zdroják, který lze přeložit do jiného jazyka.
Vždycky je to něco za něco. Malé a svižné, více vázané na hardvér nebo nabobtnalé a pomalé (na stejném hardvéru), free v portabilitě na jiný hardvér. Kolik mají W7? 4GB? Kolik W8.1? KolibriOS je asi 100x ! menší než W7? Jak je to možné?
Navíc KolibriOS zřejmě nemá API pro 3D akceleraci, podporu skenerů, transakční zpracování dat, faxování, zálohy, tisk, kompresi a dekompresi multimédií, podporu přihlašování čipovými kartami a *obrovskou* spoustu dalších věcí.
Win7 jsou sice asi 77x větší, ale obsahují drivery k obrovské spoustě HW (ty zabírají většinu instalačního média), zatraceně velké soubory pro rozeznávání řeči v několika jazycích, a jen samotné Unicode fonty pro pár set jazyků jsou větší než celý KolibriOS.
Vida, to ani nevím, že Window mají. Asi jsem to nikdy nepoužil - teda kromě toho skenru. Hlavně u té 3d akcelerace netuším, k čemu by mi byla dobrá, netuším, kde se ve Win používá transakční zpracování dat. Čipovou kartu pro přihlašování do Win taky nemám. Vlastně ani nevím, kde se něco takového dá sehnat.
Když srovnám W7 s Linuxem, stejně mi vychází, že po čisté instalaci mají win7 cca 4 GB, a to se tam pak ještě musí dontalovat mraky dalšího softwaru, zatímco čistá instalace Linuxu má tak 3 GB, ale pro změnu s veškerými programy, které používám (a které si po doinstalování do Win vezmou při dnešních velikostech další GB) a několika okenních manažerech (u Win jich snad ani víc nainstalovat nejde, co vím).
Co na WinXP - já to potřebuji dostat na asi pět mašin s Windows 2000 Pro, používaných dosud jen "na ty mejly a Skype" plus čtení internetových novin.
Ti staří uživatelé ani novější hardware nechtějí a Linux, i když ho prosadím, na něm taky pojede jen ve starší verzi (Ubuntu 10.04, 12.04 už ne...)
Aktualizoval jsem Skype na Androidu a jedna věc mě mile potěšila - už nemusím čekat 20 minut na načtení kontaktů a zpráv, teď je to načítá rychle. Co mě trochu zarazilo, že zmizely stavy jako nedostupný a nerušit, jsou k dispozici pouze dostupný a neviditelný.
Co mě ale zaráží hodně, že vidím on-line i lidi, kteří zrovna online nejsou. Já vím, už to tady někdo vysvětlloval, proč to tak je, ale nevěřím tomu, že server, pokoušející se odeslat zprávu některému z kontaktů, nedokáže sám změnit status dotyčného na nedostupný/offline, pokud mu nedokáže doručit zprávu.
Mám Skype 4.0 a fungoval mi dodnes, protože jsem pouze uspával notebook. Dnes jsem rebootoval a už se nepřihlásím. Čili ta nepodpora je pouze teoretická. Je tam někde jen "if(verze_vaseho_skype <= 4.3) error();". To je poněkud trapas podle mě. Nepodporují starší verze skype ÚPLNĚ ZBYTEČNĚ.