Ja som si na systemd už tak zvykol, že už sa k OpenRC vrátiť nechcem, aj ked init je unix klasika. Na druhej strane dochádza k štandardizácii Linuxu, preto považujem systemd za pozitívnu vec, ktorá uľahčí prácu vyvojárom, ale v budúcnosti aj všetkým užívateľom linuxu pri riešení problémov. Systemd spolu s kernelom vytvoril jeden štandardný kompaktný celok. Tá stúpajúca závislosť aplikácii na systemd Slackware raz donúti prejsť na neho.
Patrick Volkerding prý totiž prohlásil, že : "Systemd ve Slackware nikdy nebyl a nikdy nebude."
AFAIK tohle nikdy neprohlasil. Na druhou stranu pokud neni vazny duvod nahradit soucasny sysvinit, tak k tomu nedojde. Tenhle pristup se mi libi, na rozdil od frikulinstvi kdy se bezhlave implementuji novinky a pak se nadava na nestabilitu, nekompatibilitu a rozbiti rozhrani.
Vzpominam jak vetsina mainstream distribuci zavadela nedodelany a deravy PAM a jak se plnila CVE security reporty jak na bezicim pasu. Uzivatele Slackware tomu zustali usetreni.
Slackware je distribuce, na které jsem začínal. Kdysi kolem roku 1997. Nebyla to moje volba, spolupracoval jsem na projektu, který jel na Slackware serveru a pokud jsem na tom chtěl pracovat i z domova bez nutnosti sedět na modemu, tak rozjet to na vlastním PC byla nejlepší volba.
Prvních pár let jsem ho byl nucen používat bez internetu, protože jsem na něm nerozchodil (win)modem. Když člověk potřeboval něco zjistit a nastavit, tak neustále přebootovával mezi MS Win a Linuxem. Přesto to na programování byl výborný systém. Jo to byly doby, to byl ještě internet malý a Altavista neměla problém najít relevantní informace. A webové technologie a zvyky umožňovaly stránky uložit na disketu pro offline prohlížení.
Svět počítačů se za těch pár let ohromně změnil. V případě Linuxu k lepšímu.
Jak se to vezme...
Tenkrát jsem se děsil, že někdy nastane invaze blbů do toho našeho světa počítačů... a bohužel se to stalo. Vše se jim přizpůsobuje a ani OpenSource software nezůstává ušetřen. Viz. např. podivnosti v aktuálních verzích grafických prostředí, které nijak nepřispívají k efektivitě jejich užívání, ale jde tam hlavně o módu a tunu podbízejících se blbostí :-(, "sociální" funkce a další....
Prakticky si už ani nemohu koupit např. kapesní počítač. Tehdy jsem měl na svou dobu skvělého Psiona. Co dnes? Prý "chytrý" telefon, který mnohdy spíš připomíná zábavní cetku pro méně bystré, prolezlou spywarem :-((
Už je to otravné...
Debilove se zmocnili i zcela technickych zalezitosti, nejen priblblych funkci grafickych prostredi. Ja prave besnim s updatem BIOSu na Lenovo T60. Nejen, ze clovek musi mit ten jediny spravny OS! Ono je potreba nainstalovat i ten zasrany .Net. Byly doby, kdy to bylo treba na bootovaci diskete nebo se to jen hodilo na disketu, pri bootu se zmackla klavesa a pocitac si to sam nasel. Dnes jsou potreba Widle a .Net.
Nastesti ne, ja tu tech Thinkpadu mam stos, tak jsem vyrval disk z jineho, kde jeste nebyl Debian. Takze BIOS mam zaktualizovany a Debian uz nerve o zastaralem BIOSu a konzole nabiha normalne, ne bez pismenek, jako ve vetsine pripadu predtim.
Nicmene to bylo dost zajimave. Zjistil jsem, ze existuje nejen ten jejich think center vsechno update (BIOS, ovladace), ale i CDROM .iso a i .exe soubor, ktere updatuji jen BIOS. Ovsem z nejakeho zahadneho duvodu jsem se z Linuxoveho stroje vzdy proklikal jen na ten vsechnoupdate, zatimco ze stroje s Widlem jen na ten .exe a .iso. Nechapu, ale asi tam maji nejake bludiste s odlisnyma vyhybkama pro Linux a pro Widle.
Ten vsechnoupdate jsem zkousel a bylo to take zajimave. Instalator vykrikl, ze nasel starsi verzi, kterou je nutno predem odinstalovat. Tak jsem to odsouhlasil, nacez mi instalator rekl, ze ta verze neni kompatibilni s Win XP. To si to nemuzou overit predem?
Nasledne jsem stahnul verzi pro XP a instalace skoncila chybou. Nastesti jsem pote nasel ten .exe soubor, takze se nakonec, po dlouhem porodu, povedlo.
A nasledne jsem se pokusil u Lenova zaregistrovat, abych se zeptal supportu, jak to mysleli a registrace skoncila nejakou chybou Java nullpointer error. Takze mam neblahy pocit, ze od doby, co jim to IBM prodala, se to sune na uroven nejakych cinskych nonamovych bastliru.
Že to půjde po prodeji Lenovu s těmi IBM PC do hajzlu bylo jasné už tenkrát před 10 lety....
Teď prodali i servery a já už nechápu, kam to vlastně všechno půjde. Technici z většiny úrovní vedení kdysi klíčových společností zmizeli a ti lehkoživkové co to teď řídí, nemají k těm věcem nejmenší vztah. A tak to požírá debilizace :-(
12 let na desktopech, 8 let na notebooku.
Patrik a komunita kolem linuxu nebude systemd začleňovat, dokud to jen půjde. Volkerding se hlavně obává velkých distribucí, které přejdou na systemd a následném tlaku na vývojaře. Vznik závislostí.
Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.
-- Henry Spencer
Slackware je super, používám ho jako první distro až dodnes, začal jsem s tím cca v 99 a mámho všude včetně serverů kromě IA64(tam se nedá rozjet) Je sice pravda, že až to patrick zabalí tak bude po slackwaru, ale snad se toho někdo chytne jiný, svět je jako vždy zase vyhrocený a těch pár ostrůvků klidu a stability vždycky potěší.