Stejně bych byl klidnější, kdyby i ten notebook měl fyzický vypínač na mikrofon a kameru, jako měly staré ThinkPady na WiFi.
Já třeba kvůli tomu nerad používám TeamViewer na notebooku, protože vím, že to umí přenášet i zvuk. Kdybych se uklikl a nevšiml si, že se tam přenáší i audio, tak by to občas asi nějaký zákazník těžce nesl.
Od Androidu 12 sa da vypnut aj mikrofon a kamera. Netvrdim, ze to nejde obist, ale nepodarilo sa mi to. Zaroven ma Android notifikacie, ked nieco pouziva mikrofon, kameru a GPS a to vratane systemovych aplikacii. Je na to aj historia.
Ibaze mikrofon musi clovek zapinat pri kazdom hovore; inak riesi, ze ho druha strana nepocuje. Takze to v skutocnosti zostava na pravach aplikacii.
Na ten můj ho dal už výrobce. Má to navíc výhodu, že podle barvy kontrolky pořád vidím, jestli je zapnutý nebo ne (ikonka ve webové aplikaci je obvykle skrytá, dokud nehnu myší nebo nenajedu do příslušných míst). Jen je otrava, když má přehnaně aktivní moderátor ve zvyku pořád vypínat mikrofon všem ostatním v aplikaci, protože si toho nevšimnu.
to šlo dobře dříve, když se používal analogový konektor, dneska je vše přes usb, vypnutím mikrofonu ho odeberu z počítače a kecálek ho přestane používat, opětovné zapnutí je někdy již nemožné nebo jen přes velice problematické klikání v menu. Pohodlnost ta tam.
Používám předzesilovač a mikrofon ztlumuji přímo tam. U notebooku to je složitější, stejně tak u telefonu.
Jak to mají Microsoft Teams mohu výzkumníkům prozradit, protože jsem zkusil MS Teams použít. Teams poslouchají, i když je mikrofon vypnutý, jinak by nemohly uživatele upozornit, že mluví, ale má vypnutý mikrofon. Pokud má ze stejného důvodu zapnutý mikrofon i jiný software, je to za mne naprosto v pořádku – protože mluvení s vypnutým mikrofonem je nejčastější problém u videokonferencí.
Je to debilní funkce, protože to reaguje snad na jakýkoliv zvuk - píšu na klávesnici a dostávám upozornění, že jsem "muted". Navíc spoustů mikrofonů lze vypnout tlačítkem někde na kabelu, takže pak totální schíza, kdy někde "muted" jsem a někde ne. A nebo jsem pro jistotu "muted" dvakrát...
U spousty mikrofonů se ten stav synchronizuje, ale u některých ne. Paradoxně tu mám třeba headset, kde synchronizace fungovala na Zoomu, ale na Teamsu nejde.
Zadnou standardni synchronizaci delat nelze. Existuji alespon 3 zpusoby jak se to muze chovat:
1. usb zvukovka muze mit mute tlacitko a driver cist stav toho prepinace, zda to lze poskytnout aplikaci skrze nejake API - to nevim
2. analog mikrofon muze byt zatlumen, ze nebude poskytovat prevod zvuku - zde musi appka poznat ze uroven sumu je pod typickym okolnim hlukem
3. analog mikrofon se muze odpojovat (jack detection - ztrata typicke impedance) - tohle vetsinou resi drivery, ale pokud ma appka otevrenej audio device asi tezko zmizne ze systemu
(a pak mame na noteboocich tlacitka, ktere muzou byt obsluhovany bud biosem pres system management - kde muze dojit treba k rekonfiguraci nejake casti audio cesty, nebo pak jen lowcost - v audio driveru je acpi button hook)
Ne, když se podíváte, tak na straně 7 mluví o tom, že je zajímá vypnutí v browseru a v počítači, ne v aplikaci samotné - a jestli se to snaží služby obejít (doslova aktivně obejít). To, že si to vypnete/ztlumíte v aplikaci, ale aplikace dál dostává od browseru input, je hezké, jistě pravdivé, ale to v dokumentu ani tak neřešili. A aby zjistili jak moc se to snaží aktivně obejít, museli by do kódu. To je ta pointa. Ne jestli to v aplikaci ztlumíte, ale aplikace samozřejmě dostává input dále. To by pak z podstaty věci ani nebyla vlezlost (důvod studie), ale prostě jenom mute feature.
19. 4. 2022, 12:49 editováno autorem komentáře
O obejití vypnutí na straně browseru se aplikace nesnaží, protože nemají, jak to obejít. Nic o aktivním obcházení se na straně 7 nepíše, naopak se tam píše, že operační systémy nemají možnost, jak mikrofon vypnout – takže ani v tomto případě aplikace nic obcházet nemůžou, protože není, co by obcházely.
This lack of an OS-mediated software mute means each native app must implement its own internal mute functionality.
Vždyť vám to tam píšou
Native apps can collect data from the microphone with few restrictions. Web apps—implemented in JavaScript— request access to the microphone through a web browser, which generally has more restrictive policies for data collection and more tools that allow the user to control the app’s access to hardware.
To je rozdíl v tom jak applikace získávají přístup a co je cílem tohoto cvičení?
4 Analysis of Mute Button Following the results from our user study, we investigate whether the actual behavior of VCAs matches user expectation by focusing on desktop environments. Our objectives are to determine: (1) if VCAs actively access the microphone when muted and (2) what kind of indicators (if any) they give users that the microphone is being accessed.
No zjistit, jestli náhodou nějak neobcházejí funkcionalitu i když je mocrofon "mute" - každá aplikace používá jiný přístup - Např. Zoom, ale i ten Skype, pokud to nevíte, má jak aplikaci tak webovou aplikaci a každá používá jiný přístup k mikrofonu, takže to co by mohla porušovat nebo obcházet je jiné. Máte to výše.
20. 4. 2022, 13:42 editováno autorem komentáře
O obejití vypnutí na straně browseru se aplikace nesnaží, protože nemají, jak to obejít. Nic o aktivním obcházení se na straně 7 nepíše, naopak se tam píše, že operační systémy nemají možnost, jak mikrofon vypnout – takže ani v tomto případě aplikace nic obcházet nemůžou, protože není, co by obcházely.
This lack of an OS-mediated software mute means each native app must implement its own internal mute functionality.
Horší je, že se ten zmetek (MS Teams) svévolně přepíná na jiné mikrofony (třeba jack konektor, do kterého není nic zapojené), klidně i během hovoru, nebo vyžere všechnu RAM a CPU a počítač uvede do prakticky nepoužitelného stavu.
Když to srovnám s Jitsi Meet, je to propastný rozdíl. Ten na stejném počítači funguje výrazně lépe.
Jinak ten trapas, že člověk mluví a má ztlumený mikrofon, zažil snad každý z nás - tomu se akorát zasměješ a příště si dáš pozor. Nicméně pokud tuhle funkci má svobodný software (a lze tudíž ověřit, že signál z mikrofonu používá jen k detekci, zda uživatel mluví, ne k tomu, aby ho bez souhlasu uživatele někam odesílal), tak proti tomu nic nemám (ale mělo by to jít vypnout, protože ikona signalizující aktivní mikrofon na liště může někoho zbytečně znervózňovat, když zrovna netelefonuje a aplikaci má puštěnou jen na pozadí).
ad "Pořád nechápu, že někdo důvěřuje té aplikaci, že nezneužije to, co se pronese normálně na zapnutý mikrofon, ale bojí se, aby nezneužila něco, co se řekne, když je mikrofon vypnutý."
To je jednoduché. MS Teams tu mám nainstalované (na separátním stroji) kvůli jednomu projektu/zákazníkovi. Nenechali si to vymluvit, tak to mají - je to jejich problém, nikoli můj. Jestli/až něco unikne, tak to budou jejich data a jejich škoda. Já během těch hovorů nic soukromého, na čem by mi záleželo, neprozrazuji - řeším tam jen věci týkající se jejich projektu.
Jim se ale hodí, abych byl na příjmu a měl tenhle malware puštěný, i když zrovna žádný hovor neprobíhá. S tím problém nemám, ale normální slušný software by v tu dobu neměl otevřený mikrofon, nečetl by z něj a po síti by komunikoval minimálně nebo vůbec. Ale MS Teams ne - ty ten signál z mikrofonu čtou pořád a po síti taky komunikují víc, než je zdrávo, navíc je to proprietární software, takže ta nedůvěra a opatrnost je skutečně na místě. To je pak potřeba mikrofon vypínat/odpojovat hardwarově.
Během hovoru se mi to ještě nestalo, ale každou chvíli se mi stane, že se volba mikrofonu přepnula zpátky na default, což je mikrofonní vstup zvukovky, kam nic zapojeného nemám. A co je horší, na rozdíl od "meetingu" při klasickém 1:1 hovoru nejde ten mikrofon přepnout, dokud hovor nezačne, dokonce ani během vytáčení ne. Takže až když mi to protistrana zvedne, musím rychle zkontrolovat nastavení a případně přepnout na správný mikrofon. Ach jo, proč se celosvětově nejvíc používají zrovna ty konferenční aplikace (Teams a Zoom), které jsou zdaleka nejhůř zbastlené?
Teams a Zoom si alespoň pamatují poslední volbu a pokud je dané zařízení stále k dispozici, použijí ho.
Přeborníkem je v tomto ohledu Skype, který nemá možnost výběru zařízení, ale vytváří jakési profily, a teprve v profilu je volba, který mikrofon a který reproduktor do něj patří. Profily se dají přepnout rychle před začátkem hovoru, ale co je v profilu se konfiguruje složitě asi na 9 kliknutí. To všechno by bylo hezké – kdyby ty profily negeneroval snad náhodně a kdybych se nemusel před každým hovorem proklikávat dovnitř Skypem vybraného profilu a zjišťovat, co je tam vlastně nastavené.
Teams a Zoom si alespoň pamatují poslední volbu a pokud je dané zařízení stále k dispozici, použijí ho.
Ne, pro MS Teams tohle rozhodně neplatí. Jednou za čas se mi náhodně nastavení zresetuje na default, přestože USB mikrofon mám připojený permanentně. Nevím, v čem přesně je problém, možná vyprší nějaká cookie, která se automaticky neobnovuje, těžko říct, já to nepsal. A bohužel to nastavení (u 1:1 hlasového hovoru) nemůžu ani zkontrolovat, natož opravit, dokud se hovor nespojí, takže pokud nejsem dost rychlý, následuje vždycky netrpělivé "Hello? Hello?" a následné trapné vysvětlování. To, že si kvůli Teams musím vyrábět vlastní build chromia, protože u MS si ušetřili práci a podporují jen H.264 a Google to zazdil tím, že přestože na H.264 normálně používá ffmpeg, pro WebRTC jedině přes Cisco openh264, což je sice technicky open source, ale šíření binárních buildů je de facto vyloučeno licenčními podmínkami (a aby to jo nebylo jednoduché, tak ho ani neumějí linkovat dynamicky), je už jen taková třešnička na dortu.
Zoom má zase jiné vypečenosti, pop-up pro výběr zvukových zařízení se zobrazí tak, že nemalá část zasahuje mimo obrazovku (nebo se uřízne na okraji okna, kdybych to chtěl obejít zmenšením a posunutím). A jednu dobu si na mém notebooku dokonce náhodně vymýšlel nějaké jiné defaultní zařízení pro přehrávání zvuku (přičemž nic jiného než "default" ani nenabízí), přestože tam je jen jedno.
Jedno mají ovšem společné: veškeré stížnosti na (ne)funkčnost jsou odpálkovávány s tím, že mám používat "nativní aplikaci".
Nativní aplikace rozhodně nepotřebuje, aby jí váš systémový prohlížeč povolil přístup k mikrofonu. Například. Rozdíl mezi webovou aplikací a nativní aplikací je ten, že webová aplikace může použít pouze prostředky, ke kterým jí dá přístup prohlížeč. Naproti tomu nativní aplikace může využít všechny prostředky, ke které jí dá přístup operační systém – kterých je nesrovnatelně víc. I když se prohlížeče a implementují jedno nové API za druhým.
Preto tieto videokonferenčné aplikácie, ktoré školy a firmy nás nutia používať, riešim tak že je spúšťam len v kontajnery, kde mám plnú kontrolu nad tým k čomu aplikácia pristupuje,... takto keď vypnem mikrofón, tak aj keby aplikácia sa snažila poslúchať, bude počuť hrobové ticho, pretože do samotného kontajnera pošlem ticho. Btw. za takéto praktiky by nemali dávať pokuty, ale trest smrti spoločnostiam (zakázať ich fungovanie a zakázať akékoľvek podnikanie všetkým ľudom z vedenia spoločnosti)...
...nikoli že není zaznamenán, analyzován, poslán někam jinam a podobně.
Ještě dává smysl, aby po ztišení byl zvuk z mikrofonu lokálně analyzován za účelem uporoznění na ztišení. Nicméně, pokud si uživatel přeje ztišit zvuk, proč by měl být zvuk z jeho mikrofonu zaznamenán, analyzován a někam posílán?