Používal jsem Nemo (nainstalované v GNOME) nějakou dobu jako náhradu za Nautilus.
Nemo je skvělý souborový manažer, to jo, ale s postupen času si k sobě při aktualizacích začal tahat víc a víc závislostí z Cinnamonu a ty mi kolidovaly s věcmi z GNOME, což působilo problémy. Tak jsem se Nema zbavil, společně s dalšími balíčky z Cinnamonu, a byl konec problémů.
V té době jsem si myslel, že si na Nautilus budu obtížně zvykat, a proto jsem si vybral a nainstaloval Xfe. Další skvělý souborový manažer, není však natolik integrován do GNOME jako Nautilus, což je výhoda i nevýhoda.
Výhody: nemá mnoho závislostí, je ohromně rychlý a je udělaný a navržený postaru (dá-li se to tak říct).
Nevýhody: pro mě jako pro uživatele GNOME bohužel s prostředím nespolupracuje tak, jak bych si přál, a neumí náhledy souborů ani funkci, která je v Nautilu dostupná prostřednictvím mezerníku (což ale neumí ani Nemo, ten ale umí ty náhledy souborů).
Používám Xfe a Nautilus; když mi u Xfe chybí funkce Nautilu, jdu k Nautilu, a když mě chytne staromilská nálada nebo mě změny Nautilu začnou sr*t, jdu k Xfe.
A na nový Nautilus jsem si nakonec zvykl a vůbec to nebolelo. Stačilo ho prostě občas používat.
Nicméně, proč by měl být stejný jako Nemo? Třeba jednou přijdou na to, že tudy cesta nevede, nebo sestaví něco geniálního i když to zatím na to vůbec, ale vůbec nevypadá. Holt je to trend všechno mít připravené na leptání displaye, ale to, že někdo potřebuje i pracovat zkrátka vývojáře některých projektů nezajímá.
Moc nadšených reakcí sice nesklidilo, ale uživatelé si – zdá se – zvykli.
Ehm - a co jim take jineho zbyva? Ano, existuji i jine "file managery" (rikat file manager necemu, co nema dva panely, bez uvozovek proste nemohu), ale "bezny uzivatel" a tech je mezi uzivateli ubuntu a gnome vetsina, bud nevi jak je nainstalovat, nebo dokonce ani nevi, ze existuje alternativa.
Musim rici, ze podobna vyjadreni me neskutecne stvou. Chapu to u firmy jako je apple, proc ne - ale proc ma podobnou "debilizaci" prochazet i kazdy druhy opensource projekt?
Rozciluje me, ze efektivnost prace s GUI se s kazdym rokem snizuje, a to jsem jiz pred cca 5 lety mel pocit, ze s beznym Unity/Gnome/Windows nejde rozumne pracovat. Nemluvim pouze o tom, ze ovladani klavesnici je v naproste vetsine vsech GUI aplikaci bud nemozne, nebo naprosto neprakticke. Vadi mi, ze se vsechny aplikace navrhuji primarne tak, aby s nimi byl schopen totalni laik, lama a n00b udelat par primitivnich operaci. Cokoliv komplexniho je POROD.
Jak zde jiz nekolikrat padlo - zda se, jakoby jiz nikdo nepredpokladal, ze na pocitaci chce nekdo PRACOVAT. Ja bych podobna GUI pro idioty chapal u tabletu, u ovladani televize, u herni konzole, nebo na informacnim kiosku na letisti - ale na normalnim pocitaci to je zrudnost, ktera me vhani slzy do oci.
Ano, chce se mi brecet, kdyz vidim jak vic a vic projektu jde cestou debilizace UI a moje prace je stale tezsi a tezsi, protoze mi tito "zjednodusovaci" hazi klacky pod nohy a komplikuji mi zivot.
Asi uz jsem vazne stary.
Je zvláštní, že místo aby zaběhaná aplikace splňující svůj účel byla zakonzervována (což je pro vážné nasazení skoro požadovaným stavem) a vznikla větev (fork), kde si může autor v klidu kurvit, tak se kurví v původním a ostatní rychle větví, aby zachovali fungující. Buďto se jedná o počáteční nekoncepčnost aplikace, nebo nedodržení unixového „jedno a pořádně“.
Mne to připadá, že každý ten projekt má snahu nějak historicky zamávat s používáním jejich aplikace, proto se vymýšlí, to co se vymýšlí. Chtějí za každou cenu přijít s nějakou revoluční změnou, ale přitom nemají žádné vize budoucnosti. Když to tak rozvinu, tak to platí i o HW. Tablet je sice fajn, ale těžko na něm udělám rychle to, co na 10" netbooku s plnohodnotným systémem. Takže spousta věcí se změnila z pracovního prostředí na zábavné ... no, ale kolik hodin deně se člověk může věnovat virtuální zábavě? Zeptejte se na to svých složenek.
10" netbook si většina lidí stejně kupovala jako hračku a nikoliv pracovní nástroj a jako hračka mi připadá tablet opravu lepší. Když si chci večer v posteli jen tak chvíli pročítat weby, tak tablet je na to dokonalé udělátko. Co mám tablet, tak notebook již doma takřka nepoužívám. Buď desktop s velkou obrazovkou spíš na práci, nebo tablet na "gaučing".
Znám lidi, co si 10" NB koupili jako pracovní nástroj. Sice šlo většinou o studenty, kteří jej používali místo sešitů, ale psali na něm i seminárku. Kupovali ho zejména kvůli váze a výdrži na baterku. Na ten nějaký texťák jim ten výkon plně stačil. S tabletem by to prostě nedali. Obliba hlavně byla u mladých dívek, které ho dali do kabelky a měli klid. Já mám na obojí notebook, jak na práci, tak na gaučing. Na práci má dock, kde je napojen na velký display a na gaučing jde s docku ven. Uznávám, že na listování webem je tablet lepší, ale končí tam, kde je třeba psát delší text. Třeba tento příspěvek bych jistě dával delší čas.
jiste, pro lidi co maji 10" ntb to plati. jenze pro lidi co maji pc nebo velky ntb to neplati. ti se spise rozhoduji pro maly tablet nez pro maly ale o dost drazsi ntb. je to proste o tom ze nastroj volite podle ucelu. na pisek taky vezmete koste, lopatu nebo bagr podle toho kolik ho je.
jinak ergonomie a moznosti psani jsou hodne individualni veci. napriklad tohle pisu na sgs2 - 4.2" lcd se sw klavesnci. a to pouzivam hackers keyboard bez jakekoli predikce - proste na ni pisu dvemi palci za jizdy autem (jako spolujezdec). pocet preklepu individualne hodnotim jako cca 1 preklep na 10 slov, coz je dle mne uplne v pohode. takze rict ze tablety konci tam kde je treba psat delsi text je silne diskutabilni ;-)
"Nemluvim pouze o tom, ze ovladani klavesnici je v naproste vetsine vsech GUI aplikaci bud nemozne, nebo naprosto neprakticke."
Nevím, jak u aplikací, ale u samotného prostředí (spouštění aplikací, přepínání mezi okny, window/desktop management,...) je ovládání klávesnicí v případě GNOME 3 výrazně lepší než v případě GNOME 2. Pro všechny ty činnosti prakticky nemusím sáhnout na myš, což u GNOME 2 bylo bez šance.
"GNOME 3 výrazně lepší... Pro všechny ty činnosti prakticky nemusím sáhnout na myš"
Shlédl jsem Vaši přednášku na LinuxAltu. Klikal jste tam naopak velice hojně. Spíše to působilo, že bez myši to mnohdy ani ovládat nejde. Popř., že musíte pro činnost, která obvykle vyžaduje jeden klik, kliknout 2x a ještě to kvůli samoúčelným animacím trvá déle.
"...u GNOME 2 bylo bez šance"
Možná jste GNOME nikdy neuměl dobře ovládat, protože to jednoduše není pravda.
O tom jak chutná paskvil ve verzi 3, ukazuje statistika na Linux Journalu. GNOME 3 má méně uživatelů než součet Cinnamon+MATE+GNOME2, o které se stará hrstka vývojářů. Téměř stejný počet hlasujících používá XFCE.
Co se týká Gnome 3, nemám problém. Hnusná klávesa, napíšu 2-3 písmena z názvu programu a světe div se, kurzor je v 99% na ikoně, kterou potřebuju. A ještě vidím dokumenty se stejným začátkem názvu, takže pokračováním v psaní názvu se dostanu rychle tam, kam potřebuju. Přepínání aplikací je taky jednoduchý, Alt+Tab, pro okna Alt + ~. Desktopy se přidávají samy podle potřeby, není problém mezi nima přepínat z klávesnice, mám tam namapovaný hot keys pro nejčastější aplikace,... S tím není sebemenší problém.
Nautilus je kýbl výkalů na úrovni Rhytmboxu. Stručná charakteristika:
- Jenom jedno okno (záložky v okně se nedají hodit vedle sebe)
- Zkratky jako F5 - Copy, F6 - Move,... jsou sci-fi, stejně jako práce s pomocí klávesnice. Zlatý MC
- Při kopírování nebo přetahování ze SMB po 10MB zdechne a bez killnutí natvrdo s tím nic nenadělám. Prostě si jenom tak visí. Nejlepší je to uprostřed nějakýho souboru.
- Všecho včetně zavření okna musím pracně hledat v roletě
Takže Gnome3 je sice super, ale bez těch defaultních "aplikací" (zředěných odpadních produktů metabolismu) v něm.