Pred mnohými a mnohými rokmi sa Windows lifecycle pre Windows Vista udával niekde okolo roku 2030, pre windows 7 som videl dátum na 2048 - VISTA bol neúspešný produkt a preto sa support značne zosekal. Takže všade kde môžem prechádzam na linux - ktorý je zadara a má stabilnú podporu. Napríklad Windows 10 bude posledný windows, na ktorom mi pobežia aplikácie napísané v staručkom visual basicu. Linux je o mnoho predvídateľnejší.
To není úplně pravda, já mám novou verzi systému cca každý půlrok a podporu každé verze na rok. Ale jistota je, že
1. Pokud autor používá CI, tak se balíček pro novou verzi vygeneruje a otestuje prakticky automaticky
2. Pokud je to z ofiko repa, tak se na to většinou i někdo koukne
3. Pokud se na to autor vyflákne, můžu si forknout GIT/SVN k sobě a s aktuální verzí to zbuildit s minimem úprav proti aktuálnímu jádru
Ono to vyzní tak, že nevíte, že Windows 10 je poslední windows. Vyšší verze už nebude. Místo vydávání major verzí nyní Microsoft jednou za čas uvolní tzv. "update". Ten je navíc až na výjimky povinný, takže MS míří do stavu, že všichni jejich zákazníci budou mít na PC Windows 10 víceméně stejné verze.
Ačkoliv se tady MS zjevně inspiroval právě Linuxem (už jen ten název "April 2018 Update"), tak mně to nevyhovuje. Ze stejného důvodu nemám rád Ubuntu, přestože tam jsou alespoň LTS verze.
No, nejprve by se museli nějak vypořádat se současným "OS as a service". Vlastně oni to tak chtějí i u dalších produktů, kupříkladu Office 365. Časem asi na Windows 11 dojde, jenže to může trvat klidně více než 10 let, protože dnes naopak kde co přechází právě na "pravidelně platím a dodavatel mi dává updaty".
A aby nedošlo k mýlce, mně nešlo ani tak o to, že "nebude 11", jako spíše o "všichni zákazníci na stejné verzi". Tak to chce MS. A v takové situaci číslo verze vlastně nic neznamená, ne?
PCs running life-dependent, highly secure or mission-critical systems, for example in a life-support centre or a military aerospace controller etc. have the option to deploy point-in-time releases known as Long Term Service Branch (LTSB). These will not be updated with new features but will have security and critical updates applied, although the organisation can manage and control the distribution of these updates. LTSB releases will be supported for at least 5 years (10 years if the customer has software assurance). New LTSB releases will be made available every two-three years and customers will have the option whether to install them or not.
https://blogs.technet.microsoft.com/uktechnet/2015/07/13/windows-10-licensing-logic/tim nechci Win10 obhajovat - na zadnem stroji je nemam ani neplanuji, ale uz jsem par Win10 musel opravovat po update (nekolikrat reboot-loop resitelny pouze reinstalaci, nebo reset hesla uctu...)
PS: jelikoz "++" operator nejak v poslednich letech nefunguje spravne (nejen na Win), tipuji, ze dalsi verze bude 13, 17 nebo treba Cloud edition
V podstatě souhlasím, ale to by nesměl být Win10 otevřenou placenou betaverzí, u které je v každé aktualizaci napsané v kolonce "known issues" něco jako "networking not working". Win8 je nechtěný bastard, kterého se snaží zabít i M$. Win7 je jediný, který se dá (s výjimkou XP) nazvat jako "stable release".
No já myslím, že to pro velkou vlnu protestů prodlouží. A aby se sedmiček zbavili, začnou doručovat k*vítka. NA XPčkách jsem poslední rok podpory začal pozorovat nepěkný snižování výkonu apod., vyřešil to zákaz automatických aktualizací a instalace jenom toho, kde byla oprava konkrétního CVE...
Což o to. Nainstalují. Ale nezaktualizují. Což je to výše zmiňované kurvítko, protože jinak ty věci fungují i s novými procesory, s trochou snahy se nechá takový počítač donutit, aby i přes microsoftí omezení aktualizace instaloval.
Ale přiznám se, že použít to ve firmě bych si teda netroufla. Člověk nikdy neví, kdy se funkce kurvítka trochu přifoukne a počítače začnou startovat do BSOD...
S tim plynule bych si tak jisty nebyl. Rekl bych, ze aktualne je snaha dostat na jiz zakoupeny HW Win7 a zadny velky tlak na prechod nebude. Vsadim boty, ze dokud stavajici HW neumre budou tam Win7. Ostatne s XP to bylo podobne. Jedina "plynulost" je v tom, ze s novym HW jaksi neni na vyber..
Je na výběr... Linux řešení. Mámu jsem ošálil tím, že jsem na nové hw jsem místo win10 dal ubuntu mate a dal to celé do kabátu Win7 (protože nerada změnu a hlavně skok mezi 7 a 10 je dosti velký a opravdu by byla dost nasraná, že nemá Win7 a vysvětlit ji to... je na rok a to ještě ubírám). Nic nepoznala a každej je spokoje nej.
Ono hlavne neni na co prejit, protoze ti nebozaci, kteri dostali desitky, na to nadavaji kudy chodi. Nic totiz nepotesi vic, nez kdyz prijdes na jednani s notesem, a 2 hodiny tam na tebe sviti "neco pro vas jeste delame". A kdyz to nahodou teda nejak prezijes, tak zjistis, ze si neotevres ani fotku, protoze ti widle veskery asociace prehazely na ty svoje integrovany srackomety.
A proto doporucuju desitky primarne implantovat nejvyssim managorum, at si to uzijou ;D. Uz sem parkrat zazil, ze nasrane prilit a rek ze tohle musi pryc, jinak ze muze misto notesu nosit cihlu, vyjde to nastejno.
BTW: Sem resil jak se zbavit predinstalovanych opic ze storu. Fakt uzasny, v nainstalovanych appkach to nevidis, ze storu to odebrat nejde. Nakonec sem nasel postup v powershellu, ale stejne ti to zustane viset na disku .... a smazat to nejde, protoze nemas (jako admin) prava ...lol. Tak sem nabootoval tuxe a ten foldr tech m$ store sracek smazal celej.
No, ony i malé firmy postupně přechází na Win10 - jak se kupují nové PC a NTB, navíc i Win7 stále lze updatovat na Win10 (i když se to nepropaguje).
Že budou malé firmičky, kde Win7 bude i po skončení podpory je stajné, jako jsou i dnes firmičky, kde teprve nyní dochází k umírání HW a s tím i WinXP - pár takových firem znám.
Vzhledem k cenám repasů s Win7-Upd Win10 to lze celkem snadno - cena je příznivá.
Takže, ano. Win10 (bohužel) budou brzy na většině PC ať chceme, nebo ne.
Jen kdyby tam nebylo tolik blbin, které člověk nepotřebuje a jen překáží - stále něco opravuju v GPO, abych něco někde vypnul (a hodně toho ještě vypnout neumím :-( , ale pracuji na tom).
A roku 2050 budou windows 7 stát...
http://aussiememes.com.au/media/created/ONE-HUNDRED-MILLION-w4ti3a.jpg
Jediná výhoda Win 3.11 WFW byla ta, že jsme byli mladí. Ale jinak to je jako téměř časově souběžná realita WC, kde jsou místo toaleťáku nařezané noviny.
WFW měly ještě jednu výhodu, daly se provozovat jako diskless - boot z Novell Netware serveru, všechno na síti. Ale z hlediska UX byly následující Win 95 jako zjevení.
No jestli ty W 10 budou takto stále aktualizovat, tak to za chvíli nikdo chtít nebude, protože na co mi je operační systém, který se pořád mění a není zpětně kompatibilní a aklikace která chodí bez problémů ve W 7 a W 10 build 123, přestane chodit ve W 10 build 234. Uživatel si koupí aplikaci a následkem aktualizace W 10 mu aplikace po x měsících přestane fungovat. To mi připadá, že MS si z lidí dělá těžkou pr... a bezplatě z nich dělá betatestery. Jó on ten upgrade zdarma vůbec nebyl zdarma.
No tak například WMI. Pokud přistupujete z Windows 10 buid 1803 mimo Active Directory na jiné desítky stejné verze zapojené do AD (v rámci jedné AD to chodí), nebude vám fungovat třeba takovýhle příkaz:
wmic /NODE:"servername" /USER:"yourdomain\administrator" OS GET Name
Vůči předchozímu buildu (například 1709) to funguje, stejně tak ze starších verzí (např. z Windows 2016) na build 1803. Chyba se projevuje jen mezi posledními buildy 1803. Všimla jsem si toho proto, že mi vůči těmhle počítačům přestal fungovat placený Lansweeper, kterým skenuju více domén. A zatím nevím, jak se toho zbavit, pokud by někdo poradil...
No ať hledám jak hledám, nacházím jen nové ksichty pro stejné API na pozadí. Jste si jistý, že jde o nový protokol?
Popravdě, mně je celkem fuk, že to nejde z PS nebo z wmic. Já mám problém s Lansweeperem, pokusy s wmic a PS mi pouze potvrdily, že to není problém Lansweeperu, protože chybují i nástroje přímo od Microsoftu.
A jinak: problémy způsobené přechodem na nový build Windows musí tedy být omezeny jen na běžné uživatele a administrátoři se z toho mají klidně podělat a nic se něděje?
Tak vsechny regrese nepochyti nikdo, to co popisujes se stat muze i pri updatu co resi nejaky bezpecnostni problem. Ale chapu ze je to neprijemne.
No v linuxu je kompatibilita v user space na takovy urovni, ze ted je nejvetsi novinka ze si sebou kazda aplikace taha celej operacni system a to neupdatovanej takze z toho jsou sileny bezpecnostni a UX problemy, ale stale se to bere jako nejlepsi reseni. A samozrejme se jim stalo to, ze ted maji nekompatibility na urovni te dbus komunikace, kdo by to byl cekal ...
Gnome devs (tzn red hat) se od microsoftu maji sakra co ucit co se tyka kompatibility.