RPM je pro masochisty. Ve SLES jsme si s RPM balíčky užili tolik srandy (kolize verzí v různých repozirářích, instalace kdejaké hlouposti zabere desítky minut googlení nějakého repozitáře nebo přímo závislých balíčků, atp.) že jsme raději přeinstalovali všechny servery na Debian. Práce s RPM se s jednoduchostí „apt-get install“ nedá srovnávat :-)
asi moc netušíš jak to celé funguje, že ??
1) z hlediska jednoduchosti obsluhy nevidím rozdíl mezi „apt-get install“, „yum install“ nebo „zypper install“ .. jestli ten co se staral o SLES netušil, že k RPM má nadstavbu podobnou jako je apt-get, je to jeho chyba.
2) kolize verzí v repozitářích – proboha co do bylo za magora ten admin ? sám si tam udělá bordel přidáním buhvíjakých repos a pak na to umí jen nadávat ??? VYHOĎTE HO !
Ostatně, zrovna u oSuSE se mi líbilo, že mají na veškerá media repos packman a nemusím přidávat nic jiného. Pravdou je, že ten není pro SLES/SLED, které jsou dokonce ořezány ještě víc. Což ale většinou u SLED nevadí, pokud na něj člověk nechce dávat balíčky, které defakto na server nepatří. Na SLED11 jsem si momentálně udělal svuj názor, který nemůžu veřejně poblikovat aniž bych byl napomenut za vulgarity. :-D
Asi jsem to nenapsal úplně srozumitelně a nebyl jsem zřejmě pochopen.
Chtěl jsem poukázat na to, že Debian a systémy od něj odvozené většinou mají kvalitní centrální repozitář a v drtivé většině případů stačí napsat „apt-get install“ a nový software je nainstalován. U exotičtějších programů je třeba přidat nějaký repozitář, případně stáhnout a nainstalovat .deb balíčky, ale většinou s tím není žádný problém, protože tvůrci těchto balíčků je udržují kompatibilní s centrálním repozitářem.
U RPM balíčků není problém v balíčkovacím systému, ale ve způsobu jakým ho jednotlivé distribuce používají. Čehož extrémní příklad je zmíněný SLES, který nemá žádný centrální repozitář a nějaký „yum install“ je tedy úplně k ničemu. Ano, můžu si sednout k serveru s krabicí originálních DVD, nebo si ty DVD nahrát na disk, apod., ale jakmile je cokoliv z tohoto těžce proveditelné (a hlavně v době internetu nepohodlné), nebo potřebuji nainstalovat software který na originálních médiích není, či potřebuji novější verzi, apod., pak instalace čehokoliv připomíná porod (viz. ten předchozí příspěvek). Nehledě na to, že RPM balíčky přímo pro SLES jsou k dispozici málokdy a člověk se musí spokojit s variantami pro OpenSUSE apod. Dnes už to vypadá, že se situace u systémů využívajících RPM balíčky zlepšila, ale co si pamatuji (prakticky jsem se se systémem využívajícím RPM už nějaký pátek nesetkal), tak vždy byly problémy s roztříštěností a vzájemnou nekompatibilitou repozitářů pro různý software.