Když jsem začínal s Linuxem. A připojil jsem disk s NTFS (Win), tak se připojil read only.
Přesně to začátečník potřebuje. Aby tam nezapsal něco špatně. Později se zeptal jestli read nebo write. Což je správně. Dnes ho připojí pro zápis a na nic se neptá. Což v rukou začátečníků může být nebezpečné. Teď už to není můj případ, ale každý pokročilí uživatel byl začátečník.
EDIT:
Read only jsem bral jako vlastnost. Ne jako něco zastaralého a omezeného.
10. 3. 2024, 07:11 editováno autorem komentáře
"když zjistil, že do NTFS nejde zapisovat, tak Linux poslal do pryč."
Já osobně jsem si připojil jiný disk.
V té době běžné USB flash FAT32.
V případě dualboot jsem dělat partišnu se společnými daty. Připojit ext3 jde i do Win.
Podobný problém měl QNAP který se exFAT naučil až ve veri QTS 5.0.1
Mě se stalo že disk si vyžádal kontrolu a CHKDSK našel "nepotřebné" soubory a smazal je.
Naštěstí šli obnovit.
Začít zapisovat na disk o kterém nic nevím, jen že ho někdo připojil. To je špatně. Už jen kvůli tomu CHKDSK. Win10 se po připojení disku zeptaji co mají s diskem udělat. Jsou tam nemožné možnosti jako import fotografií. Něco podobného by mohl mít i Linux.
Nezacal jste tu tim, ze read-only pripojeni ntfs v Linuxu ma byt jakasi ochrana zacatecnika? ;-) Ja jen, ze pripojovani ext3 ve Windows neni vec, co by bezny zacatecnik resil ;-)
Podpora exFAT je opet dana podporou obdobne jako u NTFS... vsak QNAP je jen obliknuty Linux. A exFAT zde zacinal s implementaci nad FUSE, coz nebylo zrovna rychly, sviznejsi kernelova implementace prisla take az pozdeji... konkretne asi pred ctyrmi roky.
"Začít zapisovat na disk o kterém nic nevím, jen že ho někdo připojil. To je špatně. Už jen kvůli tomu CHKDSK. Win10 se po připojení disku zeptaji co mají s diskem udělat."
Ano, ano. A proto mi Win10 přepsaly na cizím disku data asi 2x.
Jednou při instalaci. A podruhé při velké aktualizaci.
Podivuhodně naprogramované, že zapisují data na disk, na který se neinstalují.
No třeba se věci změní, když teď odešel ten Ind z vedení.
Od té doby při instalaci Windows veškeré vedlejší disky odpojuji nebo přenastavím v BIOSe, aby byly pro Windows nedostupné.
11. 3. 2024, 14:22 editováno autorem komentáře
Nic vam prece nebrani ten svazek pripojit v read-only, a to obecne pro jakykoliv filesystem ( mount -o ro
)... to, ze se svazky se starym ovladacem pripojovali bez moznosti zapisu bylo dano jen urovni (ne)podpory zapisu ve starem ovladaci proprietarniho filesystemu, nikdy to nebylo zamysleno jako nejaka ochrana...
2Bartolo: A jak myslite, ze se ze zacatecnika stane pokrocily uzivatel? Je to tim, ze muze zkouset, objevovat a pak se ucit na tom, jak co opravoval a zkoumal? A nebo tak ze bude mit vyslapanou cesticku a bude hlidan na kazdem kroku aby nahodou nekam nevybocil?
Jak chcete hlidat uzivatele, aby si nahodou nesmazal nejake svoje soubory? Nemela by misto toho technologie fungovat a clovek se ucit?
“ Idealizmus je taka krasna vec, ale v zivote nefunguje. Dnes chcu ludia pocitac pouzivat a uzivat si ho a nie sa nieco ucit.”
Vzdyt presne to bohuzel delaji a proto to jde postupne do haje vsechno… Ale moje reakce byla na to, ze FS ma chranit uzivatele pred vlastni blbosti, nejak nevim jak by mel FS rozpoznat, ze zrovna tahle fotka je pro uzivatele dulezita a proto je jen pro cteni. Jestli nekdo pripojuje disk s daty k PC, tak asi musi taky trochu vedet co dela, nemyslite? Tenhle trend, ze se bere jako bezny, ze kazda lina a hloupa hlava ma narok na to a to je cesta do pekla, pak tu mate uzivatele co sotva rozpoznaji monitor od klavesnice, tezce premysli kde je leva a prava mys atd… stejne jako ridici dneska uz neumi ani doplnit vodu do ostrikovacu. To neni pokrok, to je cesta do pekel…
Toto je reakce a předřečníky tak celkově...
Ten starý a trošku pohrdaný NTFS ovladač v jádře je věc, která by naopak dle mého pohledu měla dostat pomník.
Ano, neumožňoval zápis, ano, byl vlastně experimentální celou svoji živou existenci, ano, brzy ho nahradil/doplnil NTFS-3G ovladač. Ano, někteří mohli zažít určitou frustraci z nemožnosti zápisu.
Ale co bych chtěl vyzvednout jsou podmínky, za kterých vznikl. Bylo to v době, kdy M$ nenáviděl Linux. Bylo to v době, kdy se samotný ntfs filesystém měnil doslova s každou verzí Win. A k napsání tohoto ovladače měli vývojáři jen a pouze NTFS disk. Celý tento ovladač vznikl bez přispění M$, je to čistě práce vývojářů a jejich reverzního inženýrství.
V dnešní době je to jako se dívat na 70 let stará auta - můžeme v nich vidět vyježděné vraky, nebezpečné na silnici a s limity dnes nepřípustnými. Do šrotu s nimi a nikdy více, je to votrava a vůbec, i kdyby to zach...! Nebo to může být pomník a svědek doby, umění tehdejších konstruktérů a tak. Tím neříkám, že musí být v jádře zachován za každou cenu, ale věnujme tichou vzpomínku vývojářům, kteří zde předvedli neuvěřitelný výkon a přinesli možnost (alespoň) číst disky těch druhých.
Nejak nechapu co tim zamyslite. Praveze zacatecnik chce mit disk pro zapis, protoze kdyby byl jen pro cteni, tak nevi jak ho pro zapis prepnout. A pokud si orepise neco co nema, tak si za to muze sam nebo snad chcete vazat odpovednost na tvurce driveru? Kde zijeme ze nikdo neuzna svoji chybu a chce po ostatnich aby ho vedli za rucicku.
predpokladam ze to bude tou prasarnou FastStartup kdy WIndows hibernujou cast systemu (jadro a ovladace?) i kdyz das vypnout aby priste o par vterin najely rychlejs, kdyz pak jiny OS chce zapisovat musi provest "nekalost" aby slo zapsat a Windows si pak ten oddil prekontrolujou, pokud tomu chces zamezit vypni FastStartup, jak na to (polo)cesky napr. tady...
Jo, je to tim. Kdyz se FastStartup vypne, tak to windowsy nechteji kontrolovat.
FastStartup je uzasna vec. Ve windowsech usetri mnoho cennych sekund. No a po tom neskutecne rychlem startu se probudi mrkvosofti synchrnonizace a firemni antivir aby ty sekundy ukradly zpatky, spolu jeste s dalsimi desitkami sekund navic :)
Diky bohu ze existuje Linux a podpora NTFS v nem.
Jsem nedavno obnovoval fake-raid (R0) vytvorenej na intelu, kdy uzivatel ty dva disky zapojil do AMD platformy po upgradu.. a co se nestalo - Win si jeden disk napartisnovali znova a na pocatek strcili totalne zbytecny "microsoft reserved" (nikdy jsem nevidel k cemu by se pouzil, ale win to tam skryte cpe vzdy).
Po sestaveni pole pres DM v linuxu jsem data mohl extrahovat bez poskozeni. Dokonce jsem udelal 1:1 kopii toho 2x4T volume na jinej 8T disk - ale disk byl mensi, takze chybelo cca 170KiB z konce ntfs partisny.
Takovou orezanou kopii Win odmitali zprovoznit - a partition oznacovali jako "RAW". Ruzne pofiderni zachranne tooly pro win to samozrejme rozpoznali, ze tam je ntfs a dovolili by exportovat data, ale nativne ani za boha - a ani opravu nesvedli. Chechdisk na win ve stavu "RAW" nejde spusit, protoze ho nezajima co je na disku, ale jak je disk prezentoval.. problem slepice a vejce.
Linux se vubec nezajimal o to, zda je to zkraceni legit ci nikoliv - proste to slo namountovat jako kdyby nic (bylo tam 6T dat a do toho urizleho konce nic nebylo referencovano).
S tou náhradou v podobě NTFS3 od Paragonu to asi nebude tak horké, ne?
Sice je to v kernelu asi třetí rok, ale zatím je to ve standardních distribucích buď blacklistované (např. v Suse Tumbleweed) nebo ten modul pro sichr ani nekompilují.
Co si vzpomínám, tak po tom úvodním commitu do jádra si toho také nikdo úplně nehleděl. A bylo poměrně znepokojivé množství reportů, jak to někomu nakoplo FS, což bude asi primární důvod pro vypnutí v distribucích (i když u RH tam bude možná také nějaká licenční obezřetnost)..
Sám používám pořád komerční verzi UFSD od Paragonu, hlavně na starších distribucích. Sice trochu hraní s DKMS a aktualizace jsou občas na vyžádání od supportu ;), nicméně jsem s tím neměl nikdy žádný problém za x let používání. Výkonnostně mi to přijde pořád docela značný rozdíl oproti FUSE NTFS-3G, hlavně u náhodného přístupu, vytížení CPU a na SSD.
Používáte NTFS3 modul někdo prakticky?
Pro mě je to pořád na některých počítačích důležité.
Mám dost externí datových disků, které buď přenáším z místa na místo, nebo je někdo přinese. Případně na hlavním počítači doma mám multiboot (Windows, Linuxy, ještě chvíli i Hackintosh), kde se hodí mít interní datové disky přístupné R/W ze všech systémů.
Můj primární obor jsou audio/video věci a přestože virtuály používám zhusta taky, tak třeba na hlavním počítači potřebuju mít normální systémy s přímým přístupem k hardware.
Rychlé síťová úložiště, příp. SAN s nějakým clusterovaným FS tohle sdílení dat mezi systémy může samozřejmě řešit, ale používám je jen v práci, nebo na reálných projektech. Pokud bych se s takovým úložištěm měl i jen přiblížit k výkonu dnešního běžného lokálního NVMe disku v sekvenčním přistupu (3GB/s+), tak se dostávám do kategorie, kdy je to pro jeden počítač úplný overkill (cena, prostor, nutná infrastruktura).
NTFS mi po nějakém testování různých řešení přišlo jako rozumná volba napříč operačními systémy s tím, že do Linuxu a macOS mám placené verze od Paragonu.
Jak to jde samozřejmě pojmout i obráceně a mimo Linux třeba řešit EXT4 drivery, ale tohle mi přišlo lepší s hlediska kompatibility v případě přenosných disků. EXFAT je sice kompatibilní, ale spíš taková nouzovka - nemá žurnálování, sparse file atd.
11. 3. 2024, 09:06 editováno autorem komentáře
To, že neriešite jeden disk alebo partition a aký má súborový systém Má súborový systém aký je vhodný na danom NAS a so súbormi pracujete cez sieť. Bez ohľadu na práve nabootovaný systém v dualboote.
Prečo 10Gbit a nie bežnejší 1Gbit? Pri 1Gbit je to stále pomalšie ako samotný disk. Pri 10Gbit je to naopak.
Áno, nvme disky majú vyšší peak pri sequential I/O, ale bežné spotrebiteľské modely narazia na hranice svojich možností po zápise jednotiek GB. Rovnako ich položí aj random I/O.
Pri SATA diskoch sa nie je o čom baviť. SATA3 dokáže teoreticky vyťažiť tak polovicu 10 Gbit. To je možné len so SATA SSD, rotačné disky vedia tak 170-200 MB/s a s RAID 5/6 výkon nejde lineárne hore s počtom diskov, paritu stále treba počítať.
Delate, jakoby RAID5/6 byla jedina cesta, jak docilit vetsich kapacit. Samozrejme, ze tam kde honite specificky vykon se zvoli jine usporadani, kterym.ten vykon ziskate i pri zachovani redundance. A i s temi 200MB jste skoro u toho gigabitu, takze i s tupym RAID10 se z nej muze stat uzke hrdlo celkem snadno... a ne vsecky workloady jsou o random I/O, ze? A to zcela prechazime to, ze ethernet provozovany rychlostne na hrane propustnosti sam o sobe take neni uplne idealni medium...