Bohužel většina lidí provozuje HDD v jiných režimech než tyhle firmy. Výraznější počet startů/roztáčení ploten udělá úplně jiné výsledky. Jinak mně 40-120-160-320-500 GB HDD 7200 i 5900 rpm drží jak helvétská víra. Windows XP je jediný MS systém, který nikdy úplně neopustím. Tedy dokud se neporouchá všech asi 7 základních desek a ještě víc disků.
Je vidět, že už to "řízené zastarávání" mají dobře zmáknuté.
Mám server který jede 7/24, bez pár let už 1/4 století. Žádná navoněná servrovna, ale běží půdě starého baráku, kde rozptyl teplot od -15 do +60, vlhko i sucho, prach uj , hromady much a pár metrů od něj je siréna hasičů.
Disky se tam za tu dobu měnily 3x. Teď jsou tam dva 500GB rotačáky
WDC WD5000AAKB-00H8A0
WDC WD5002ABYS-01B1B0
Ten starší už žije cca 15 let.
Co se XP týče, tak jsem je byl nucen, hlavně kvůli nepodpoře nových verzí webových prohlížečů, zmigrovat do virtuálu.
Běží mi tak na hostovi Linux Mint a ve VMware playeru jedou virtualizované XP s těmi cca 500 programy, které na tom chceme provozovat.
Pokusy rozběhat to přes Wine, Virtualbox, nebo najít adekvátní náhradu selhaly, řada těch programů bylo fuška rozběhat i na těch Win XP, na Win Vista a vyšších by to bylo ještě horší.
Jsem zvědavý, jestli nám, třeba AI, napíše takový OS, ve kterém to poběží bez problémů.
Jsou to počítače na ZŠ. Jde o cca 250 výukových programů, 80 editorů a obslužných prográmků a zbytek vybrané hry pro děti. Ono toho bude ve výsledku víc. Pár desítek offline uložených her pro Adobe Flash player beru jako jednu věc, nebo výukové prostředí Brána vědění od Langmasteru, ve kterém je > 40 titulů ale přístup je pod jedním zástupcem.
Ty výukové programy má škola koupené, učitelé je znají a ví kam je zapojit.
Nové samozřejmě také pořizujeme, ale za některé není adekvátní náhrada.
Když si vezmu, co všechno jsme dnes schopni spustit přes DOS-Box, a to i ten WebAssemblovaný, tak klobou dolů:
https://archive.org/details/softwarelibrary_msdos_games
Nebo všemožné emulátory 8bitů...
To si myslím, že je správná cesta.
Tuhle statistiku můžu potvrdit i na malém vzorku svých disků: v NASu mi vydržely fungovat typicky opravdu 2.5 roku (plus-mínus pár měsíců). Dokud fungovala typická prodloužená tříletá záruka, tak mi dodavatel po reklamaci oznámil, že tyhle disky už nemáme
a vrátil peníze - a já obratem koupil disk o větší kapacitě, s mírným doplatkem. S tříletou zárukou... ;oD
Není to survivorship bias? Tj. máte pocit, že starší disky vydržely víc, protože ty, co už to mají za sebou, jsou dávno ve šrotě a tak kolem vás logicky zůstávají jen ty výjimečný kusy? :-)
Taky tu mám bedýnku s asi deseti starými disky, převážně 160-320 GB, všechny mají hodně naběháno a všechny jsou funkční. Dělali je tehdy spolehlivější? Nebo jen nevidíme těch asi 50 dalších disků, který jsem za tu dobu vyhodil?
Není a dává smysl, že plotny s nižší hustotou zápisu a nižším počtem ploten vydržely víc. Staré disky když přežily záruku, tak pak byla větší šance, že přežijí neuvěřitelně dlouho. U nových tohle neplatí a lidi jsou rádi, když přežijou 5 let. Něco podobného jsou staré a nové NAND FLASH. Staré flešky a starší SSD (horší nanometry) mně a okolí tak často určitě neumírali.
Nemám problém přiznat opak, ale těch 3 a více TB HDD držáků znám ve svém okolí a z diskuzí přesně 0 kusů, zatímco těch starých s nižšími kapacitami a s až absurdním datem výroby znám spoustu. Kupoval jsem kvůli tomu i HDD za stovku z druhé ruky, abych narazil na vyjímečné kusy a žádné poruchy.
Taky bych to tak tipoval.
Mám doma sadu PATA disků s kapacitami od 3,2 GB do asi 120 GB a nejvíc z nich odcházely 80GB Westerny a 40GB Maxtory. odešel i 8,4GB Seagate, který ještě nedávno vypadal, že bude v pohodě fungovat. Z té sady asi patnácti disků je jich momentálně funkčních asi pět, různě starých, relativně náhodný rozprsk.
Jediné, co žije dlouhodobě, jsou staré vzorky, které fungovaly už tenkrát, když se ke mě dostaly a už tehdy byly dost staré - MFM 5,25" Seagate (ani už nevím, jestli má 20, nebo 40 MB) a SCSI DEC Full-height 5,25" hovado s kapacitou 1 GB a dobou roztáčení asi 15 sekund (čert ví, kolik to má při té výšce ploten).
"Ty nové disky jsou tedy pěkné šmejdy."
Jak jste na to přišel?
I ten nejhorší Seagate má poruchovost jen 2%.
Což je velmi slušný. Jo když to jde k 10% tak se to dá označit za šmejda. Ale ne v případě této statistiky. Jsou to levné disky určené pro běžné uživatele, ale nasazené v extrémní zátěži.
Čas od času se stane že někomu upadne celá paleta. Když se to stane v Německu, tak se zboží prodá v ČR. Běžná praxe. Jedině tak si umím vysvětlit 120% poruchovost.
Když ještě LCD monitory trpěly na vadné pixely,
Tak stačilo koupit v Německu a měl jste jistotu že LCD bude OK.
Moje zkusenost:
velke storage 6T jeste IBM (Hitachi) - 6 let a konec masivne. Nema smysl vymenovat ale cele odepsat. Do te doby ale drzak. Vic jsem ani necekal.
WD 10T 120% poruchovost pri nakupu (ano, skutecne vsechny disky bud nejely nebo odesly behem nekolika dnu, nektere dokonce (tj i dodane nahrady). Disky mely zjevne HW zavady (rany a skripot). Cca 3 roky tomu. Tehdy byla i prodejci uvadena poruchovost >60% nasledne. To me vedlo masivne prejit na Seagate, nahradit WD - dosud zadne zavady.
K diskum SSD se nedovedu vyjadrit. Mam jich sice nekolik set, ale prakticky je nevyuzivam... jen mam jednu tier0 storage a tam se ted budu zajistovat. Neverim, ze SSD v takovem provozu vydrzi vic 1r (RAID10).
Kdyz uz jsem u toho.. ECC DDR pameti Samsung - nic moc.. Vysoka umrtnost v prvnim roce pouziti, respektive v prvnim mesici. Cca 10%. S ohledem na skutecnost, ze tech pameti je v bezne v pocitaci aspon 8, tak fakticky temer vsechny pocitace postizeny (trimistne cislo) - pad jedne pameti (skutecne to na potvoru tak vychazelo.. ne 3 pameti v jednom pocitaci, ale jedna! a bez opakovani), znamena pad celeho serveru coz ma pro nektere aplikace dost fatalni naskedky.. dokonce to vedlo k pravni bitve a nahradam.
Pro overeni jsme spustili zatezove testy (jakysi vypocet prvocisel na 24h).. Nedobehl ani jeden.. Na klicovych mistech vymenen Samsung za jinou znacku.. zatim bez potizi (ale jak rikam, i tam kde jsem je nechal vymenit za stejny Samsung se porucha zatim neopakovala (1rok). Pro nas to melo celkove fatalni nasledky, prvni 1/2rok jsme nedokoncili zadnou ulohu bez selhani.
CPU Intel - fakt jsem nezazil ze by mi nektery ze stovek Xeonu odesel. Zakladni desky <1%. Jine komponenty (sit apod.) jsou neviditelne. Co odchazi, ale to kazdy zna, jsou vrtule a zdroje. Ale jsou to nizka cisla (kusy v prvnim roce a na konci zivotnosti), mam nahradni.
Nicmene upozornuji, ze fakt chladim.. na 18C.. zadne vyhrate streva.
5. 5. 2023, 20:46 editováno autorem komentáře
Poruchovost je velice subjektivni. Treba disky od doby co raiduji a chladim je pod 50st. tak odesli jenom 4x 6TB WD RED ze 6ks, zadne jine cca ze stovky disku ne. Zrejme nejaka vada navrhu.. jeden nebo dva byly v zaruce, dalsi uz tesne po.
U ram me odesli obycejne Crucial DDR4 dva ze ctyr - ty meli dozivotni zaruku ale v alze u druhe reklamace uz se na me divali trocha blbe - taky jsem pak upgradoval na dvojnasobek kapacity, protoze vraceli penize.
Jinak jedu 99% srot ale ted jsem koupil novou SP3 zakladovku.. a nejedou v nic CPU ktere jinde ano. Tak bud tam je blbej FW (pro 3rd gen epyc) anebo je to mrtvy.. novy veci kupuji fakt vyjimecne, takze treba me nepotkava ta rana umrtnost se kterou maji zkusenosti jini.
A pak SSD, je kapitola sama o sobe. Vyssi desitky vadnych TB jde na vrub Intel-u, ktery neni schopen poskytnout nastroj na factory reset (jde o chybu fw ve vsech pripadech.. stav disku je v nejakem assertion).
6. 5. 2023, 00:24 editováno autorem komentáře
Ad Samsung ECC - bavime se Registered modulech? Pokud ano, znate nejakou nahradu za 128G DDR5 modul https://semiconductor.samsung.com/dram/module/rdimm/m321raga0b20-cwk/ ?
S disky je to fakt ošidné, do nasů a serverů kupuju jen to nejlepší, ale přesto je to vždy sázka do loterie. Naučil jsem se objednávat od různých dodavatelů, abych pokud možno měl disky z různých výrobních sérií. Už se mi totiž stalo, že jsem koupil 4ks WD Ultrastar 4TB a během několika hodin z nich 3 odešly. Reklamace sice bez potíží, ale při kolapsu 3 disků ze 4 je RAID bezmocný a je konec zábavky. Paradoxně ten jeden disk už několik let pořád jede a ty zbývající 3 vyměněné kousky rovněž bez problémů. A o SSD raději nemluvit, také toho některé kousky moc nevydrží, dokonce i nejlepší Samsungy PRO mají potíže. Te%d beru jen Kingstony DataCenter Mixed Use a bez problémů. Čas ukáže :-)
HDD? A to ještě někoho zajímá? SSD stojí 1Kč za 1GB.
Standardní záruka SSD je 5 let.
Což je 44 000 hodin. Po této době jsou SSD tak zhruba v půlce životnosti.
Takže životnost běžného SSD se vyrovná lepším HDD.
A co se týče spolehlivosti. Tak ten nejlepší WD (podle této statistiky 0,3%) má stejně jak běžná SSD.
Ojíždím SSD v diskovém poli pro virtualizaci.
Takže se na něj neustále zálohuje obsah RAM.
Když se pole rozumně poskládá, tak se zátěž rozloží a vydrží to desítky let.
Samozřejmě kdyby to bylo RAID 1, tak se SSD opotřebujou zhruba po 6 letech. Ale ani to není problém protože HDD se běžně vyměňují po 5 letech provozu.
Záleží na použití, řekl bych. Jeden SSD jsem uváděl nový do provozu na přelomu roku. Teď smartctl hlásí Percentage Used: 31%. Jelikož v mém případě stačí kapacita méně než TB a pole nemá smysl, "rozkládání zátěže" mě napadá leda tak, že ho brzy nahradím a nechám na nějaké méně intenzivní použití. Ale ne že by to bylo nákladné, elektřina za to období pořád vyjde násobně dráže i při předválečných cenách...
"Záleží na použití"
Ano. Data která se používají patří na SSD.
Na HDD jen zálohy a nebo kamerový systém.
I když stavěl jsem jedno NVR na SSD.
Zákazník požadoval výdrž na baterku.
A to SSD sloužilo neuvěřitelných 7 let.
Pak jsem ho pro směšnou kapacitu (120GB) vyhodil.
Přepisu mělo cca 50%.
Co tam bylo předtím 2,5" HDD se ukroutilo po 3 letech. Nepřetržitý zápis dělá problémy jak SSD tak HDD. Jen u toho SSD máte přesnější představu jak dlouho se na něj můžete spolehnout.
>>Jen u toho SSD máte přesnější představu jak dlouho se na něj můžete spolehnout.<<
Nemáte.
V obou případech - u SSD i u HDD - se vyskytují závady, které o sobě dají vědět s předstihem a dají se řešit včasnou výměnou, než se to sesype zcela i závady, kdy to prostě nečekaně chcípne bez varování. Ani HDD, ani SSD v tom nejsou nějak výrazně lepší než to druhé.
Temer kazdy SSD v me sbirce mrtvol odesel na chybu ve FW - takze SSD v tomto z me osobni zkusenosti tahaji za kratsi konec. Ano, idealni stav je akumulace neopravitelnych chyb v NAND a prepnuti na RO rezim, ale do takoveho "kremikoveho nebe" se dostane jenom mala cast disku. Vetsina jich skonci spis v "kremikovem pekle" :-)
Já mám v PC 60GB SSD (Kingston V300), které letos oslavilo 10 let a to je ten PC až na výjimky denně v provozu a slouží jako hlavní disk - na OS a programy... naběháno má 46914 hod., stav hlásí 70%, ale funguje. Uvažoval jsem, že ho už nahradím za větší, jenže pak jsem začal uvažovat, že bych PC nahradil koupí notebooku, ale ani na jedno zatím nedošlo a tak ho používám dál.
Už mi odešly tři SSD, takže to taková výhra ve srovnání s HDD není. Rozdíl byl v tom, že harddisk dal většinou vědět, že se něco děje (akusticky nebo se objevilo pár vadných sektorů), ale SSD prostě přestal pracovat. Jedinou výhodou bylo, že dva z těch tří SSD skončily v read-only režimu, takže z nich šlo zkopírovat data.
Nicméně: SSD není právě vhodné pro použití v RAIDu, takže tam volím spíš klasiku.
Proč by nebylo SSD vhodné pro RAID?
Mám RAID 5 v QNAPu. A běží už 5 let.
TRIM neřeším. Věřím že ho QNAP řeší. A jestli ne, tak mi to je jedno. TRIM je o výkonu. A toho mám víc než dost. Časy kdy SSD bez TRIMu jelo stejně rychle jak HDD už jsou dávno pryč. Dnes jsou SSD 100x rychlejší než HDD. I když jim padne rychlost na desetinu, tak se nic neděje.
Overprovision je důležitý. Ale ten se dá nastavit na libovolném poli.
O každém disku mám info o teplotě a opotřebení.
Víc nepotřebuji.
Trochu to upřesním: měl jsem na mysli RAID5/RAID6 (to jsou ty běžné v NASech). Tam ty disky zapisují poněkud víc, než jen zapisovaná data, takže se i rychleji ošoupou. Zároveň se nepříjemně projeví zpomalení při zápisu velkých objemů dat - a navíc často asynchronně, což si RAID můře vysvětlit, jako výpadek disku...
Tady hodně záleží na tom, co na daném úložišti provozujete. Respektive jaký je tam typický access pattern. Když tam máte převážně sekvenční přístup ve velkých blocích z jednoho klienta současně, tak pravděpodobně dřív vysaturujete i ten standardní gigabit NASem s pár rotačními disky. Jakmile do toho ale zamícháté náhodné přístupy s menšími bloky, případně i třeba intenzivní sekvenční přístup z víc klientů naráz a na různé části toho úložiště, tak s pár disky brzo narazíte na IOPSy limitované dlouhou přístupovou dobou u klasických disků. Pak ty agregované rychlosti z NASu padnou i výrazně pod gigabit (pro představu si vyzkoušejte kolik MB/s vám při čtení dá jeden rotační disk s náhodným přístupem a 4k bloky).
Když má někdo doma NAS na fotky, muziku, komprimované video (které převážně streamuje v reálném čase nebo třeba lineárně zaznamenává z CCTV kamer) a sem tam nějakou zálohu z pár zařízení, tak je to fuk a rotační disky mají samozřejmě lepší poměr velikost/cena. Ale když třeba vyvíjíte, testujete a na tom úložišti máte image blok. zařízení pro virtuální servery, databáze, nějaké cache, repozitáře s tunou malých souborů atd. - je to o něčem jiném. Podobně např. práce s videem i v nějaké menší pracovní skupině (nebavíme se o desítkách, stovkách lidí) kdy úplně stačí, že z pár klientů ti lidé zároveň přehrávají, skáčou v terabytech materiálu, rednderují, exportují a ty přenosové rychlosti z malého NASu s pár rotačními disky půjdou úplně do kopru.
Samozřejmě hodně zjednodušuji, je tam i spousty dalších faktorů, co tam můžou hrát roli (např. CPU na NASu, velikost cache a hit rate pro daný workload atd.), ale tak pro představu.
Navíc 10Gbit zařízení (síťovky, NASy, switche i třeba jen s uplinkem) jsou dneska relativně dostupné, žádná exotika.
8. 5. 2023, 12:40 editováno autorem komentáře
Já s vámi obecně souhlasím, ty SSD jsou v mnoha ohledech lepší a kdyby se mě někdo ptal na obecně rychlý NAS, nebo třeba ty použití, co jsem zmiňoval, a kde to fakt s rotačními disky bude drhnout, tak mu řeknu totéž.
U typického NASu na doma jsem měl na mysli to, co převážně vidím kolem sebe - minimum zápisů, téměř statická data, která občas prohlíží, případně nějak streamují. Občas tam "přilejou" další data z ostatních zařízení, ať už ručně, nebo nějakou rozdílovou synchronizací (Time Machine atp.), nezřídka i přes WiFi. Málokdy vidím, že by ta data přímo editovali ze sítě. Fotky, pokud je v tom množství vůbec editují, tak na počítači, kam je stáhnou z karet, telefonů a pak to finálně odloží na NAS.
Cena a kapacita je tady pro většinu lidí pořád naprosto rozhodující faktor. Sice s těmi QLC ceny větších SSD významně klesy, ale jde to zároveň ruku v ruce se zvětšujícími se kapacitními nároky. Pokud tam máte zmíněné zálohy, tak stačí v rodině 3-4 současné notebooky, telefony, plus typický, pořád se zvětšující "kýbl" historických fotek a videí, tak třeba typický malý NAS jen s SSDčky buď nebude mít dostatečnou kapacitu, nebo bude třeba dvakrát až třikrát dražší oproti HDD.
Takže ano, na spousty věcí to bude sice pomalejší, ale finálně je to prostě o penězích. Pokud vyloučím geeky a lidi, co na tom reálně pracují, tak neznám moc ostatních, co by mohli/chtěli dát třeba 50k do domácího NASu pro zmíněné použití a ještě ideálně ho za 4 roky preventivně vyměnili.
Ale samozřejmě jsem ujel, tohle je odbočka - primárně jsem předtím odpovídal kolegovi, proč ty SSD moho mít význam i když klienti nejsou připojení 10 Gbitem.
Děkuji za dotaz. I když o virtualizaci toho moc asi nevíte. Servery mám bezdiskové. Všechny data jsou na externím diskovém poli. (Prý jde synchronizovat dva servery a zajistit tak HA, ale to se mi zdá dost šílené, ještě víc než mít jeden server s jedním polem. Taky jsem to tak provozoval před 15 lety. Ale doba se dost změnila. Na IT jsme čím dál víc závislý)
Gigabit je použitelný tak leda pro jednu virtuálku. A to virtualizace dost ztrácí význam, když máte jednoho guesta na jeden host.
Měl jsem optické pole 2x2,5Gpps s HDD.
A nahradil jsem ho metalickým 2x10Gbps s SSD.
Takže v pohodě zvládá 2 hosty s 10 virtuálkama.
K tomu 8port switch full 10Gbps který to vše propojuje navzájem (zbylé 2 porty připojují 48port 1Gbps switch.)
Rychlost 200MB/s to jistě překročí. Ale o tu vůbec nejde. Jde o IOPS.
S HDD to taky fungovalo dobře, protože pole mělo slušnou vyrovnávací cache a disky byli 10 000rpm.
Takže si to s těmi IOPS co tam valila optika poradilo dobře.
Ale ceny SSD mě přesvědčili. A nelituji protože to už 5 let funguje a SSD hlásí 10% opotřebení.
HDD touto dobou už odcházeli.
Evidentně nejsem jediný protože celý segment 10 000rpm disků jaksi zmizel(byl nahrazen SSD)
Dneska najdete 10Gbps metalickou síťovku na lepších základních deskách. Takže optiku používám už jen na velké vzdálenosti.
Cetin nabízí 2Gbps internet. Což je víc než zvládne HDD zapsat. No ty rychlé HDD to možná tak tak zvládnou. A to se bavíme o běžné domácnosti.
Já řeším malou firmu.
Zkrátka SSD nahradili HDD skoro ve všech segmentalech. Až na zálohy a cold storage.
Díky výrazným slevám 20TB disků se ještě drží segment kde jde jen o kapacitu. Ale na jak dlouho? Můj odhad je 5 let.
Sorry, ale ta zatez je velice smesna - jedna se o 30% kapacity pri 30 dnech - to mame 0.3 / 30 = 0.01 DWPD (drahe ssd jsou staveny na 1 nebo 3 DWPD, vy pozadujete setinu tech read intensive).
Vychazi to tak, ze 1TB disk ziska 3.65 TB zapisu rocne pri teto zatezi - i kdyby to bylo nejake nejhorsi QLC s 200TBW, tak pri vasich prepisech by to vydrzelo 54 let.
Rychlostne to vychazi na 115MB/s, coz pri dane kapacite se rozlozi kvuli inherentni paralelnosti uloziste, takze ani IOPS nepotrebujete a davaj vam to holt i rotacni disky (takze QLC to da taky).
Za ty penize tohle uloziste jako solidstate lze postavit - a bude to fyzicky male a nejspis i mene zrave nez rotujici rez :)
To mnozstvi generovanych dat je omezeno prevazne dostupnou rychlosti a dalsimi faktory. Kdybych mel nelimitovane finance tak umim generovat klidne 5PB mesicne. Specificky uzivatel. ;)
Pokud se podivam na cast kde mam SSD tak tu SSD cast prepisuji 7x denne. A serverove SSD u tohodle menim docela casto.
Ta statistika je hezka a zajimava pro firmy ktere kupuji tisice disku. Pro domaci pouziti je to vzdy o stesti, zatimco muj kamarad neda dopustit na seagate protoze mu vzdy vsechny ostatni znacky do mesice odesli, ja nedam dopustit na wdc gold protoze mi vzdy vsechny ostatni znacky odesly. Mam doma necelych 200disku, takove mensi domaci uloziste s kapacitou 1PB+ a zalohou. Vse na wdc gold ktere prubezne upgraduji na vyssi kapacitu. Na SSD mam nejakych 300TB, vice jsem za rozumnou cenu nebyl schopen postavit (4TB me stoji nejakych $500 v SSD ktere neco vydrzi a nepokadi se do mesice).
Mě odešly WD Green 1TB po cca osmi letech (koupil jsem je asi 2011, prodloužil jsem jim pomocí nějakého nástroje parkování hlaviček asi na 6 minut nebo co bylo maximum). Byly v RAID1, nejdřív to vzdal jeden, podařilo se mi obnovit pole s přidaným novým 2TB diskem a nedlouho poté kleknul druhý. Asi dva roky života byly v desktopu, kde zažily haldy startů. Pak jely 24/7 víceméně bez zátěže. Nové 2TB disky jsou už Seagate Ironwolf a WD Red Plus (i když si myslím o rozřazení disků do kategorií své).
Vedle sebe mám svůj starý domácí NAS - 2x 3TB v RAID1. Disky jsou z dubna 2014, od té doby jely víceméně nepřetržitě 24/7 až do loňských Vánoc, mají pod 200 startů. Je na nich i OS a hlavně domovské adresáře uživatelů, takže si užily dost aktivního života. Šlapou doteď. Zvláštní je, že je to mix WD Green a Seagate Video, nevím, co mě v době koupě přepadlo :-D Ale žijou spokojeně bok po boku celou tu dobu :-)
Do nového NAS jsem koupil 4TB Seagate Ironwolf Pro (7200ot/min.) a WD Red Pro (7200ot/min.) - celkem tři kusy (dva z nich jsou stejné značky). Jedou v RAID5, mám je krátce... Není na nich OS, ale jsou na nich domovské adresáře, audio a videoknihovna a TVheadend s PVR (nahrávám tam televizi). Ale proti serverovému využití se u mě doma flákají, uznávám :-)