Tady hodně záleží na tom, co na daném úložišti provozujete. Respektive jaký je tam typický access pattern. Když tam máte převážně sekvenční přístup ve velkých blocích z jednoho klienta současně, tak pravděpodobně dřív vysaturujete i ten standardní gigabit NASem s pár rotačními disky. Jakmile do toho ale zamícháté náhodné přístupy s menšími bloky, případně i třeba intenzivní sekvenční přístup z víc klientů naráz a na různé části toho úložiště, tak s pár disky brzo narazíte na IOPSy limitované dlouhou přístupovou dobou u klasických disků. Pak ty agregované rychlosti z NASu padnou i výrazně pod gigabit (pro představu si vyzkoušejte kolik MB/s vám při čtení dá jeden rotační disk s náhodným přístupem a 4k bloky).
Když má někdo doma NAS na fotky, muziku, komprimované video (které převážně streamuje v reálném čase nebo třeba lineárně zaznamenává z CCTV kamer) a sem tam nějakou zálohu z pár zařízení, tak je to fuk a rotační disky mají samozřejmě lepší poměr velikost/cena. Ale když třeba vyvíjíte, testujete a na tom úložišti máte image blok. zařízení pro virtuální servery, databáze, nějaké cache, repozitáře s tunou malých souborů atd. - je to o něčem jiném. Podobně např. práce s videem i v nějaké menší pracovní skupině (nebavíme se o desítkách, stovkách lidí) kdy úplně stačí, že z pár klientů ti lidé zároveň přehrávají, skáčou v terabytech materiálu, rednderují, exportují a ty přenosové rychlosti z malého NASu s pár rotačními disky půjdou úplně do kopru.
Samozřejmě hodně zjednodušuji, je tam i spousty dalších faktorů, co tam můžou hrát roli (např. CPU na NASu, velikost cache a hit rate pro daný workload atd.), ale tak pro představu.
Navíc 10Gbit zařízení (síťovky, NASy, switche i třeba jen s uplinkem) jsou dneska relativně dostupné, žádná exotika.
8. 5. 2023, 12:40 editováno autorem komentáře