Tak si rikam, jestli by nebylo zajimavy udelat "falesnej raid", kterej by bezel az nad (libovolnym) souborovym systemem. Neco jako UnionFS, ale zapisovalo by se na vsechny filesystemy pod tim podle nejakyho balancovaciho algoritmu. Byla by i moznost zrcadleni, kdy by se jeden soubor ulozil na dva nebo vic filesystemu pod tim. Pripadne by jeden z filesystemu mohl bejt sitovej.
Ted me uplne nenapada zadnej duvod, proc by mela redundance bejt resena uz na urovni blokovyho zarizeni... Jasne.. par odlisnosti tam je, ale mohlo by to bejt pouzitelny.
Default backend je BlueStore, t.j. ten, co chce cely disk. Ano, je mozne pouzit starsie backendy, ktore ukladaju do vymenovanych filesystemov, ale preco?
Zdovodnenie preco BlueStore mozno najst v "File Systems Unfit as Distributed Storage Backends: Lessons from 10 Years of Ceph Evolution", https://dl.acm.org/doi/10.1145/3341301.3359656
Diky, se musim na ceph zase bliz podivat a doplnit si mezery :) https://docs.ceph.com/docs/mimic/rados/configuration/storage-devices/#osd-backends
> Ted me uplne nenapada zadnej duvod, proc by mela redundance bejt resena uz na urovni blokovyho zarizeni...
Možná protože je to jednodušší. U blokových zařízení máte prostě bloky a TRIM. (Hmm, jak se vlastně RAID popere s atomickými zápisy?) U redundance na úrovni filesystému je potřeba řešit různé srandy se strukturou FS, s metadaty, se sparse soubory a nakonec bloky a TRIM na úrovni souborů musíte řešit také. Navíc bloková zařízení asi budou uniformnější než různé filesystémy.
A v neposlední řadě: Proč to řešit jinak? Věřím, že různé problémy budou nějak řešitelné, stojí za to ale to úsilí?