pred nejakou dobou presel hlavni vyvojar firebirdu Jim Starkley prave do mysql, najednou je mysql koupeno. podle me o tom Jim vedel a chtel, aby dalsi vyvoj projektu, na kterem bude pracovat byl financne zajisten velkou spolecnosti.
myslim si, ze s jimem v cele ma sance mysql o dost "vyrust" a pote i predehnat firebird, ktery je dle meho nazoru lepsi... bude zajimave sledovat co bude dale...
Vypada to, ze Sun chce z LAMPu (Linux, Apache, MySQL, PHP) udelat SAMP (Solaris, ...). Uvidime, co linuxove firmy vymysli. Nadsene z toho urcite nejsou - z jedne strany na ne bude tlacit Microsoft se svymi komercnimi resenimi (Silverlight, ...) z druhe strany Sun s resenimi otevrenymi.
Kdyby byl LAMP Sunu volny, tak by CEO Sunu ve svem blogu nepsal "we're putting a billion dollars behind the M in LAMP", ale proste by napsal, ze koupili MySQL. Kdysi davno (kolem 1995) Sun snil o tom, ze jeho servery se Solarisem a Javou budou dominovat Internetu. Pak prisel LAMP a Sun utrel nos. Skoro to vypada, ze chysta odvetu.
Sun také snil o firmwaru zařízení v Javě, o Java Stations, o Java aplikacích na desktopu, o Java Appletech na inetu, o StarOffice jako používaném Office produktu, o Solarisu a Javě jako desktopovém prostředí... Kupodivu z toho nikdy nic moc nebylo.
Vyšlechtit z MySQL dospělou DB, a prosadit jí na trhu, to nebude jen o 1G dolarů. Technicky to bude veliká spousta práce. Navíc je trh RDBMS velmi konkurenční, a možnost se na něm prosadit je spíše teoretická. To zjistilo více hráčů, včetně Great Bridge, Command Prompt a Pervasive Software. S ohledem na zkušenosti Sunu se spalováním peněz investorů se obávám, že se bude historie opakovat.
MySQL se na trhu prosazovat nemusi :). Podle toho, co se pise, se pro bezne uzivatele nic nezmeni. Sunu jde o dodavku kompletu Solarisu se vyladenou databazi. Asi nejdulezitejsi je Falcon - db engine dalsi nastupujici generace databazi, ktere pocitaji s modernim hardware. Nyni je Falcon tak ve stavu funkcniho prototypu, nicmene uz ted je v nekterych ohledech rychlejsi nez innodb. Behem roku by mohl byt doladen, je otazka jak se projevi byrokraticky pristup Sunu - v kazdem pripade je to ohromna financni injekce, ktera se projevi. Akvizice Sunu se podle mne vaze na podobnou akvizici Solidu fy. IBM http://www.linuxelectrons.com/news/general/15580/ibm-acquire-soliddb-database-software . Je otazkou, kdy podobnou technologii koupi Microsoft (pozn. Oracle ma vlastni).
Jenže Sun není charita. Když někam napumpuje 1G dolarů, tak si akcionáři představují, že je časem dostanou zpátky. A nejen to. Chtěli by také nějaký zisk. Jak Sun ty peníze vydoluje zpátky z MySQL? Falcon, kdyby šlo o fakt dobrou technologii, může dostat MySQL blíže trhu RDBMS, ale stejně to neslibuje žádný zisk pro Sun.
Otázkou tedy je, co je záměrem Sunu. Nebo McNealy předstoupí před akcionáře, a řekne "my jsme do toho M v LAMP nacpali 1G vašich dolarů, ale bohužel to nějak nevyšlo"? Faktem je, že vzhledem k finančním výsledkům Sunu v posledních letech musí mít v podobných vystoupeních praxi :)
Sun je dodavatelem řešení a služeb - a je pro něj životně důležité mít co dodávat. Podle toho, co bylo zveřejněno, tak Sun nebude měnit obchodní model MySQL, tudíž rozhodně nečeká přímý profit, ale nepřímý - z prodeje služeb, případně hw. Nyní má Sun kompletní sadu nástrojů pro vývoj pod svojí kontrolou. Jestli to za to stálo nebo ne, to se ukáže. V každém případě by byl bit, kdyby MySQL koupila Oracle nebo IBM (Oracle se o to snažila). Zajímalo by mne, kolik zaplatila IBM za Soliddb, pak bych to mohl trochu porovnat, jenomže tu hodnotu jsem nedohledal. Vyladěný komplet 32 procesorového jádra s 64G paměti může být atraktivní. S Oraclem, u kterého si musíte nad 4 procesory koupit Enterprise verzi možná až tak ne, a MySQL která je zdarma bez omezení spíš ano. Odpovídá to charakteru uživatelů, kteří raději platí za hw než za sw. A podobného mamuta spíš nakrmí rozjetý e-shop než SAP. Ale to je jenom moje domněnka. Řekl bych, že Sun vidí byznys na netu než v Enterprise oblasti (což on odjakživa). Je to ve hvězdách - nedokáži odhadnout jak se bude vyvíjet situace v USA.
Jenže Sun měl v roce 2007 zisk USD 473M, v roce 2006 pak ztrátu USD 864M. Opravdu je v situaci, kdy si může dovolit akvizici za USD 1G, a následné náklady na vývoj? Jednak mi to přijde finančně poněkud na hraně, a pak nechápu tu návratnost. Při současném poměru tržeb a zisků by ta investice musela přinést obrovský nárůst tržeb, aby se vyplatila. A to vidím jako nereálné.
Vyladěný komplet 32CPU a 64GB RAM působí dobře, pokud je na Oracle. Se současným MySQL působí spíše úsměvně. Rozjetý webový shop je jistě zajímavý, ale rozjetý SAP je daleko zajímavější, protože ten HW opravdu využije (což bych o webovém shopu netvrdil).
Enterprise oblast je samozřejmě pro Sun cílovou oblastí. Jenže ta se postupně zmenšuje. To, co před pár lety bylo enterprise businessem, je dnes věcí pro menší firmy, a HW v dané kategorii nabízejí už i PC servery. High end serverů je potřeba čím dál méně, a bude zjevně hůř (Moore's Law). Já spíš myslím, že se Sun snaží nějak proniknout na masový trh. Jenom pořád nechápu, kde je ten business model, který bude generovat peníze.
Uz to tu padlo. K cemu Oracle, kdyz neni vyuzit? Zatimco za hw se zaplatit musi, za sw nikoliv. Urcite MySQL nabizi 1% funkcnosti Oraclu, nicmene to 1% pro www bohate staci, a staci to i pro celou radu Java based aplikaci, ktere pouzivaji db jen jako uloziste. Jestli Americani maji krizi, jako ze ji maji, tak v Enterprise sfere se toho letos moc neproda - coz pociti SAP, IBM a Oracle. Ze by se Sun snazil proniknout na masovy trh je nesmysl. Na desktopu je zahackovany Microsoft a Apple. Pro Sun je nadejna sfera www based aplikaci, ktera roste, a kde je mensi sance, ze se projevi krize. Navic pro Sun nejsou Oracle based aplikace nebo SAP based aplikace atrakivni - z celkove dodavky maji vetsi radost akcionari Oracle nebo SAPu. Letosek bude hodne zajimavy a dost mozna na podobna prekvapeni bohaty.
p.s. To, ze neco nechapete, je normalni, a vubec mne neprekvapuje. Chce to otevrit oci.
Bohužel velcí hráči dávno uvolnili light verze svých produktů zdarma. Dnes můžete mít například MS SQL Server 2005 Express zdarma, s omezením velikosti DB na 4GB. Oracle má také nějakou edici zdarma. Pokud by se Sun s MySQL dral na tyto pozice, není problém limity těch light edicí povýšit. Na rozdíl od MySQL to navíc nechává zákazníkovi možnost kdykoliv bez přepsání aplikace přejít na "velký" DB engine. A samozřejmě (minimálně v případě MS SQL) máte velmi dobré možnosti vývoje nad takovou DB. Pořád tedy nějak nevidím místo na trhu.
Opakovaně tvrdíte, že Sun tím podpoří prodej svého HW. Jenže já tvrdím, že Sunu by to muselo dramaticky zvýšit prodeje HW, aby se koupě MySQL zaplatila.
Záměrně neříkáte celou pravdu, nebo přímo lžete. Není jen omezení velikostí databáze. Expres edicím chybí dost podstatná funkcionalita. A nejen expres edicím. Expres edice jsou funkčně a hlavně výkonnostně omezeny podporou jednoho procesoru. Basic verze podporují max. 4 procesory. Pokud chci víc, tak si musím hoodně hluboko sáhnout do kapsy a pořídit Advance verzi. MySQL nebo PostgreSQL bezproblémově jedou na 8 procesorech, pg i na 32. V případě komerčních databází mohu povýšit, ale krvavě to zaplatím. Víceprocesorové servery jsou podstatně prodejnější s MySQL než s Oraclem, MSSQL či DB2. Navíc MySQL dělá přesně to co se od ní čeká. Rychle ukládá a rychle vyhledává data a to rychleji než komerční konkurenti (jednoduché dotazy). Asi jste přehlédl, psal jsem, že Sun dodává hw a služby - většina sw ze Sunu není omezená na jednu hw platformu. Sun může v klidu prodávat i intel hw pokud o to bude zájem. 800M plus případně další mi přijdou dost - na základě zisku MySQL bych odhadoval tak 600M, chce to počkat dva roky a uvidí se. Myslím si, že tenhle rok bude dost turbulentní pro všechny fy.
Mohu se zeptat, na co vám u 4GB DB bude více než 1 CPU? Navíc když mluvíte o webu? Bottleneck je typicky disk, nikoliv CPU. Navíc jak říkám, povýšit limity light verzí je celkem jednoduchá věc.
Ano, za vyšší edice DB dnes dost zaplatíte. Ovšem za ne-Intel Sun HW platíte krvavé peníze tak či onak. A na Intelu nemá Sun šanci, protože je trh plný (nakonec stejně jako u RDBMS).
Společnost MySQL AB měla údajně v roce 2006 obrat USD 40M. Údaje z roku 2007 ani údaje o zisku jsem nedohledal. Každopádně akvizicí takové firmičky těžko vyděláte USD 1G (investice) plus nějaký zisk. Ale jak jsem říkal, čas ukáže, jak to bude. Myslím, že za rok za dva uvidíme. Sun už odepsal řadu investic, tak proč ne MySQL.
Pokud inteligentně využíváte cache, tak pak při stovce a více souběžných session je bottleneck CPU. Nevím jak dlouho už neprogramujete, trochu se to vyvíjí - navíc weby jinak zatěžují databázi než enterprise aplikace. Na nějakém blogu jsem našel, že zisk za 2007 bylo $70M.
Samozřejmě pokud jde o malou DB, velkou cache, a dotazy nevyžadují příliš diskového přístupu, bottleneck může být CPU. Nebývá to ale typické. Weby považuji za "nejnižší formu života" (vývojáři webových aplikací možná zaječí a bouchnou do stolu), a nemám s nimi tedy větší zkušenost.
Co lidska pamet saha, pro Sun byl vzdy prodej hardveru primarnim zdrojem prijmu. Na softveru nekdy vydelaval vic nekdy min, ale hardver mel vzdy prioritu. Stejne je tomu i v tomto pripade: Sun potrebuje softver, aby ty jeho servery s Niagarami a pod. nekdo kupoval. Na svych x86 serverech sice muze prohanet Windows a tisice pro ne napsanych programu, ale marze z prodeje techto serveru jsou male a nadale se budou zmensovat. To by americkou firmu by neuzivilo. Oni potrebuji vlastni hardverovou platformu. A bez softvaru, ktery v soucasnosti frci, je jim ta platforma na nic.
Tomu rozumím. Ale jak jsem psal výše, problém je v tom, že high end serverů je potřeba čím dál méně, protože výkon Intel HW postupně roste (viz třeba servery Unisys na Windows). Navíc nabušený Solaris s dnešním MySQL působí úsměvně. Viz co jsem psal zde: http://www.root.cz/zpravicky/sun-koupil-spolecnost-mysql-ab/180798/
Great Bridge a Pervasive Software pohořely s PostgreSQL - nikdo si nekoupí podporu, když má vynikající podporu zdarma a díky BSD licenci není důvod proč platit za licence. Uživit se může jen globální support, což předvádí Sun, nebo speciální úpravy na zakázku čímž se živí Command Prompt (který existuje a zaměstnává vývojáře). Naopak svůj segment našla a s BSD kódem PostgreSQL uspěla Netezza http://www.netezza.com/ Ale souhlasím, že konkurence je drsná - v podstatě zůstaly jen OSS databáze a pak několik málo komerčních. Fy. které stály za středními komerčními databázemi buďto jsou pohlceny, nebo vývoj vzdaly (případně jen uržují SAPDB, 602SQL Server, Ingres)
Vytopit miliardu Sunu (plus pokrýt vývoj MySQL, plus zaplatit ten vlastní support), na to se zákazníci Sunu (všichni dohromady) asi necítí. No uvidíme, za rok za dva se to vyjasní.
Presne tak, tenhle model "software zdarma" totiz nefunguje kdyz musite platit vyvoj, protoze vase konkurence prodavajici support (coz diky OSS modelu muze) ten vyvoj platit nemusi. Support si koupi minimum zakazniku a pokud by jste chtel z penez za support platit i vyvoj, tak budete mit support tak drahej, ze se proste neproda.
Napriklad EDB support stoji dvakrat vic nez support Oraclu. EDB stoji asi pulku toho co Oracle, ale je na to minimum aplikaci (SAP, ...) a taky toho ta databaze moc neumi. Neni duvod proc to kupovat.
OSS je dobrej model pro takovy soft co si pisi lide po vecerech nebo studenti aby ziskali praxi, ale malokera firma se tim dokaze uzivit. Znam pripad jedne firmy, ktera mela dobry produkt, naletela na reci ohledne OSS, uverejnila ho pod GPL. Tim padem vetsina jejich zakazniku co za to platila prestali platit, protoze uz nemusi a ty novi zakaznici co si to diky GPL licenci stahli ti take nechteli platit. Support si koupilo minimum lidi a tak krachli.
To je problem Sunu, napady ma dobry, ale realizace mizerna a tak se neujmou. Pokud jste znali stary Solaris, je vam jasne proc lidi utikali na Linux. Levny hardware a lepsi funkcnost. Prelozit neco na solarisu byla hruza. Ono je to slaby i ted - out of box firefox tam taky nejde prelozit.
Java - napad dobry, ale applety byly prilis bugove a pomale - ujal se SWF. OO - no to nevim jak se jim ty prachy do toho nacpany vratili - rekl bych se vubec, s MySQL to bude podobne.
Pokud chce z MySQL udelat databazi srovnatelnou s velkou trojkou, tak to ho bude stat strasne moc penez a jednak mu bude dost konkurovat vlastni open source verze. To je nerealne. Lidi plati velmi neradi za neco, co muzou dostat zdarma.
Sun nam vsem nazorne predvede, ze se prodejem support sluzeb neda uzivit. Z prodeje supportu musi ziskat jednak to gigo zpet a zaplatit vyvoj, coz konkurence prodavajici MySQL support nemusi. Navic, kolik lidi si ten support koupi? Moc ne. A ocekavat ze podniky zahodi Oracle a prejdou na mysql od Sunu je utopie.
Sun uz mele z posledniho, dela jednu chybu za druhou. Vetsina firem prodavajici Unix uz crashla nebo zivori. V soucasne dobe mame unixy dva - Solaris a AIX a databaze tri MSSQL, DB2, ORACLE. Navic Solaris jde dolu a lidi ho cim dal tim vice zacinaji pouzivat na Intelech, takze zadne vetsi ksefty se sparc hw se nekonaji.
Neviem, ale toto mi na normalny prispevok nepripada. Je to zaujatost voci SUN.
Takze pome na to s prikladmi. V roku 2006 mal sun niekolko milionovu stratu USD a v roku 2007 uz vykazoval niekolko nasobny zisk vysky minulorocnej straty. A prave za tym stoji jeho politika dodavat servis otvorenemu softveru.
MySQL vykazuje kazdym rokom staly zisk niekolko milionov americkych dolarov. A to dokazala ako zoskupenie, za ktorym nestal ziaden velky hrac na poli HW a SW. Tymto dokaze MySQL vyprodukovat este niekolko milionov navyse, pretoze aj nerozhodnute firmy, ktore potrebuju mat istotu, ze za tym stoji niekto vacsi, a tym SUN prave je. To ze bude dalej podporovat aj ine DB systemy je viac ako iste, ale majoritny podiel v jeho sluzbach bude mat hlave MySQL.
Ked bude chciet zakaznik inu konfiguraciu, tka mu ju nerobi problem vytvorit, peniaze ziska tak ci tak, len nemusi k inym produktom ponukat taky rozsiahly servis. To je predsa jednoducha moznost.
Zkuste se zamyslet ještě jednou. Mějme náklady na pořízení MySQL AB ve výši miliardy USD (1000 milionů). Teď máme zisky MySQL AB, které v budoucnu sklidí Sun Microsystems. Hovoříte o milionech dolarů ročně, se Sunem v zádech možná více. Nyní trojčlenka: když máme zisk třeba 20 mln ročně, za jak dlouho se nákup zaplatí? Samozřejmě trojčlenka (která vychází dost děsivě) je jen začátek, protože existuje něco jako časová hodnota peněz, cena příležitosti (obojí vysvětlí učebnice ekonomie nebo schopnější absolvent), a budou řeba investice do MySQL. Ještě pořád koupi MySQL vidíte jako dobrou sázku?
Tak sa na to pozrime logickejsie. Zisk (cisty) MySQL za minuly rok bol $80 milionov. Po akvizicii Sunom stupli akcie o niekolko percent, co je len plus pre Sun. Pocitam ze zisky sa rocne minimalne zdvojnasobia. Falcon je na ceste, nemusia sa platit licencne poplatky za InnoDB. Do 6-7 rokov je MySQL splatene, ak uz nebude samo o sebe generovat zisk pre celu spolocnost.
Cize MySQL vidim ako velmi dobry tah. PostgreSQL je komunitne (univerzitne), to sa kupit neda. Apacche Derby nie je take popularne. V oboch tychto databazach ma SUN svojich ludi. Nie je problem z MySQL urobit velmi kvalitnu databazu.
Odkud máte těch USD 80M zisku? Mě se podařilo pouze dohledat, že v roce 2006 měla společnost MySQL AB *obrat* USD 40M. Společnost své výsledky nějak moc nezveřejňuje.
Sun bude muset do MySQL masivně investovat. Navíc jsem psal, že pokud za něco dáte USD 1G, za X let musíte dostat zpátky nejen USD 1G, ale i jejich časovou cenu, a cenu příležitosti. Jenom inflace vám po 6 letech ukousne 20-25% vaší investice, tedy je musíte dostat zpátky na zisku.
Zajímavé je, že o tom, jak je PHP špatné, nejvíc křičí ti, co ho nedovedou používat. Jestli se Vám Java zamlouvá víc, je to Vaše věc, ale nezastírejte tím vlastní neschopnost naučit se používat PHP.
Nebo jste měl na mysli něco jiného, než ono oblíbené klišé, že z každý větší projekt v PHP musí zákonitě přerůst v prasečinu?
Nevetsi problem PHP je nekompatibilita sama se sebou. Zazil jsem nekolikrat, kdy se musel upgradnou system a zmena verze PHP znamenal prepsani pulky aplikace, protoze se nekdo rozhodl pouzit jiny zpusob parsovani XML. To jak uz kdo v PHP pise nebo ne je vec druha, ale osobne si myslim, ze na vetsi projekty bych vzal jinou technologii.
No upgrade jeste chapu, ale ja napsal rok a pul zpatky kod, ktery shodil PHP. Proste to nerozdejchalo. A nez jsem zjistil, ze to je tim, mi trvalo docela dlouho. nebo mam scripty, ktere nebezi pod CLI (PHP spadne), ale pod apache behaji v pohode. U takovych porjektu se bojim jen trochu sahnout do konfigurace, aby mi fungovalo vse, co potrebuju.
no a? java 1.3 a 6 tiez niesu kompatibilne, a nikoho to nejako moc neirituje, lebo vie ze evolucia nemusi byt spatne kompatibilna, ale to vie aj male decko.
Javu jsem naposledy viděl před rozlučkou Sunu s Microsoftem :), ale předpokládám, že Sun dodává nástroje pro převod kódu do novější verze JDK. Alespoň MS to tak ve svých prostředích dělá. Existují takové nástroje pro PHP?
Java je samozrejme zpetne kompatibilni, takze cokoliv mate pro 1.3, tak prelozite treba na 5.
Srovnavat navzajem PHP a Javu (J2EE) znamena neco jako srovnavat rotoped s tryskacem.
Souhlas, srovnavat PHP a Javu je jako srovnavat rotoped s tryskacem. A je třeba říci, že i když .NET je lepší alternativou Javy, rozdíl zdaleka není tak dramatický.
Jojo pod to bych se podepsal. Rekl bych, ze vetsina jich jeste nechape, ze Java a Php neni totez a ze kazdy je urceno na odlisny veci. Kazdopadne i v Php lze napsat solidni ERP aplikace a v podstate je internetova aplikace jen o zobrazovani vysledku, validacich a jednoduchych vypoctech. Hlavni zatez zustava stejne na databazi => jestli Java nebo Php to na rychlosti aplikace a obsluznosti systemu moc nemeni (zvlast kdyz pouzivam opcode cache). Je spousta aplikaci, ktery nepotrebujou bezet na clusteru ani nepotrebujou k zivotu EJB.
Problem je jen, ze se ted Php ocitlo nekde napul cesty mezi MS a Sunem - Sun ma databazi, s kterou je vetsina aplikaci integrovana a MS zase investuje nemaly penize na podporu Php - viz. Phalanger a Silverlight, ktery bude mozne psat v Php a do budoucna ma velky potencial. Aby toho nebylo dost, tak jeste IBM podporuje PHP Eclipse a spekuluje se o tom, ze by Oracle chtel koupit Zend.
Vyvodit z tyhle slamastiky nejaky prognozy do budoucna je docela tezky.
Tak pod tohle su muzu podepsat i ja. Pisu leta poměrně velké objektové aplikace pod PHP a až tak nevidím problém v jazyku (od verze 5 už asi vůbec). Java má svých nectností také dost. Ale pokud se snažím zatěžovat spíš databázi pak už je jedno v čem scriptuji zobrazovací vrstvu a zátěž mi zvládá i 1000 on-line uživatelů bez problémů. Web server měním z IIS na APACHE a na scripty to nemá vliv. Jasně něco se chová maličko jinak, ale to se dá jednoduše ošetřit a většinou to nesouvisí s PHP. Pro mě je zase nedotažené Ruby :o)
No tak je jich parta... viz přednáška Bruce Eckela, který o tom asi něco ví. http://mindview.net/WebLog/log-0055
Je to tedy z 2004, ale stále platí, že Java vylepšeními často jen "odpovídá" na něco, s čím přišla konkurence (momentálně C# a .NET).
Jinak - já čekám:
1) Marketingový tlak SUNu na dosavadní PHPčkáře používající MySQL na přechod k J2EE - začne za rok
2) Integraci Javy do MySQL podobně jako do PostgreSQL
3) Lepší podporu pro MySQL v Java světě - NetBeans, Hibernate, návody, tutoriály
[5] oracle z toho asi neudela:
Chvála bohu. Oracle je z historických důvodů neuvěřitelná splácanina. Na všem je tam vidět překotný vývoj bez velké rozvahy a později už se takto stvořené věci "zajedou" a nelze je změnit. To se týká zejména rozšíření jako prostorové db, temporal db, medial db atd...
MySQL zatím příliš nevybočila z obyč relační db, a Sun to doufám nesplaší.
1) Nema preco byt, to by najprv musel tlacit na webhosterov. Vacsina tych co bastlia ine z casoveho hladiska sa nedokazu naucit. Ti co v tom robia dlhu a su v tom dobri, ucite vedia preco nemaju zatial cas na nieco druhe. Ak im zaplatis ten casovy sklz, tak budiz, mozu sa ucit nieco ine.
2) PostreSQL nema integrovanu Javu, len je SUNom podporovany tak isto ako Derby. Proceduralny jazyk je v Postgre zatial SQL,Perl,Python,Tcl
3) Len vitam
Tiez dufam, ze to Sun nepokazi, no MySQL vazne potreboval nejaku injekciu, nie financnu, pretoze od verzie 5.0 z roku 2005 to nejako ten vyvoj stagnuje. (ano viem, ze 5.1 je uz RC)
No a to je prave problem Sunu - neschopnost dotahnout suprove napady.
Zacali s javou ale na desktop to bylo moc pomale a osklive a na web zase slozite.
A marketingove to ve sve dobe rozhodne nemeli spatne rozjete - vzdyt i netscape si ten nazev pujcil pro javascript.
MS zaspal, potom jim javu ukradl, okopiroval a vydal jako .NET.
K tomu pridal mocny vyvojovy nastroj a zapracoval zejmena tam, kde to sun nedotahnul. A vysledek zname.
Je to obet sveho vlastniho rustu. Puvodne navrzeny jako jednoduchy skriptovaci jazyk pro web a kvuli sve uzasne jednoduchosti (jee ono to funguje, ja umim delat webove aplikace - ano taky jsem si tim prosel) a silne podpore hostingu, a take snadne praci s databazemi se rozsiril.
Nezvladl ale rust - neexistujici konvence (funkce jako najdi(kde, co) i najdi(co, kde)), fatalni problemy s utf-8, zpetna kompatibilita, tragicke objekty, ...
Ano da se v tom ledacos napsat. Kdyz se dava dobry pozor a clovek/tym je velmi disciplinovany tak to bude nejspis i docela prehledne. Formulare, blog, redakcni system, nejaky ten eshop proc ne, ale na neco s komplikovanejsi business logikou bych se to popravde bal dat.
Ano programovat v PHP dobre se asi opravdu musi umet. Problem ale je, ze ten kdo chce programovat v PHP nejak, nemusi umet skoro nic :) A ono to bude fungovat.
--------------
jinak mysql si je s php dost - jednoduche, snadno pouzitelne, odlisne od 'prumyslovych best practices' a to az tak, ze nam to kazi mladez :) - programatori nepouzivaji datove typy, databazisti neumi pouzivat vnorene dotazy a cizi klice :)
O tom, jestli je Php hnus nebo ne, to neni. Java proste nema v oblasti, kde figuruje Php sanci - J2EE aplikace je vlastne soucasti kontejneru (Tomcat,JBoss, ...) a tedy rozhodne neni idealni pro multiwebhostingy, kde v pohode bezi stovky aplikaci na jednom serveru.
Tady uz se dostavame k tomu, ze Php script si bohuzel vzdy musi vse nacist a na konci vse uvolnit, zatimco v Jave to mam porad k dispozici. Kdyz pominu rychlost (coz neni zas takova tragedie), tak je tu opravdu problem se slozitejsim domain modelem, to se ale s vetsimi ci mensimi problemy da obejit pomoci ruznych cachovacich systemu (a je z ceho vybirat :)).
Z toho ale take vyplyva dalsi fakt a to je: temer nemoznost vytvareni komplexnich komercnich knihoven v Php. Pokud se vytvari projekt je treba si bud vse resit sam (maximalne pouzit nejaky hotovy framework - zalezi na vyberu). Sam si treba svuj navrzeny framework pro urychleni prevest do Php extension je temer nemozny (vysoka znalost c a caste zmeny + fixace na verzi Php)
Dal je tu samorejme ta vec s organizaci projektu po strance kooperace lidi. Tady bych ale pridal to, ze pokud to architekt dobre navrhne a pouzivaji se klasicke tymove techniky (aserce,unittesty,webtesty,spravna hierarchie vyjimek,cvs...), tak se da v tymu pracovat hodne podobne jako v Java (castecne taky diky Eclipse, ktery konecne mysli i na Php :) ).
Dalsi co tu zminujete je, ze v Php se da bastlit a ono to funguje. Osobne si myslim, ze to je jedna z klicovych vlastnosti Php, ktere zarucili jeho uspech a myslim si, ze je to dobre. Spousta lidi se dostalo k Php diky tomu, ze jiz na skole v nem jednoduse neco nabastlili a postupne se programatorsky vyvyjeli. Ted uz maji Php tak v ruce, ze je pro ne prijemnejsi v nem pracovat nez v Jave. Nakonec to, cim by se Java mohla ucit z Php je pojeti pole. Php pole je tak univerzalni, ze pokreje temer vsechny Java kontejnery (mapa, pole, zasobnik) a co si budeme povidat ta mala datova rezie, ktera za tim stoji nikoho nezabije.
Co se tyce te spatne semantiky, tak to je bohuzel dan za zpetnou kompatibilitu a historicky vyvoj z C - pokud ale pouzivas rozumny IDE, tak ti to doplnuje a nevadi ti to.
Jinak nakonec musim rict, ze jsem pracoval na ruznych projektech jak v Php, tak v Jave i v C a videl jsem spoustu radoby j2EE aplikaci, ktere byly nabastleny a navrzeny otresnym zpusobem - dokonce internetove bankovnictvi cela jako JSP stranky a s politovanim musim priznat, ze to "nejak" funguje. Tim se vracim k tomu, co uz jsem tu psal, a to je ze 99% a mozna jeste trosku vic webovych aplikaci je jen obycejnym frontendem pro zobrazovani a validaci vstupu z/pro databaze...
Mno... tento příspěvek na mě působí, jako by se nějak pomíchaly části vět.
Jak třeba vadí multihostingům to, že J2EE aplikace běží v rámci kontejneru? PHP taky běží v Apache jako modul. Naopak, J2EE kontejner může v jedné JVM spustit více aplikací a tím opětovně využije minimálně knihovny z J2EE, a pak např. databázové drivery atd.
Ad frameworky v PHP - dost často vidím v PHP komunitě, jak se dostává do módy nějaký "framework" - tak na to kouknu, a jsem zklamán (Drupal, Joomla, Jaws), protože opět to není framework, ale... jak to nazvat - jakási spleť modulů (stránka pro login, stránka pro správu uživatelů, stránka pro emailové rozesílání zpráv), které si můžu naskinovat a popropojovat, ale s frameworkem (aspoň jak já ten pojem chápu) to nemá skoro nic společného - framework je třeba JSF, Struts, atd.
Co se týká pole v PHP... no nevím, jaká je výhoda v tom, že pro hash i pro očíslované pole použijete stejný typ. Já na žádnou nepřišel. A kromě toho - já popravdě např. v Javě pole (očíslované) skoro nepoužívám, protože skoro není třeba.
Poslední odstavec - ano... i v J2EE je možné bastlit :-) Ale když člověk aspoň ví o těch možnostech!... tak mu to prostě nedá a aspoň to zkusí udělat pořádně ;-)
Ještě dodám, že právě přecházím od PHP k J2EE, a tudíž mám růžové brýle a jsem neobjektivní a navíc o J2EE vím ještě docela málo. Takže tento příspěvek berte s rezervou. BTW - téma PHP vs. J2EE je natolik oblíbené, že by si zasloužilo vlastní web :-)
Len Vas poupravim. Tie Vami nazvane akoze frameworky, su len a len a CMS s podporou pluginov, ktore ponukaju nejake API. Cize uz maju svoje smerovanie.
Frameworky pre PHP su napriklad Agavi, Kohana, PhpOnTrax, Akelos, Cake, Zend Framework a pod.
Proc neni Java vhodna pro multihostingy? Je to celkem jednoduche - Java aplikace se nadeployje do kontejneru cela a zustava v ni cela pouzita cast - vysledek je, ze maly pocet pomerne rychle zahlti pamet. Php oproti tomu pracuje pouze a jen s bezicim skriptem -> do pameti je vzdy nacten jen jeden skript a ten ma jeste ke vsemu jasne definovanou pamet, kterou muze pouzit -> jednoduse se spravuje velky pocet aplikaci na jednom pocitaci.
S tema frameworkama je to jak psal kolega - je treba znat poradne frameworky, ktere resi komponentualni strkuturu, zasilani zprav, model flow a spoustu dalsich veci. Kdyz uz tady zminujete J2EE frameworky, tak Struts je dle meho nazoru hnus a je jiz davno prekonany - sam jsem v nem delal na velkem projektu a nic prijemneho to neni.
Vyhoda poli v Php je jednoduche vyuziti tam, kde Java pouziva tisice preddefinovanych value objectu - je to hodne o rychlem a pohodlnem psani.
Jinak je samozrejme pravda, ze v Jave pracuje vice profesionalu nez v Php, takze spousta aplikaci je dobre psanych, ale je to jen o lidskem potencialu... S tim bastlenim je to vetsinou tak, ze si nekdo precte knizku o J2EE vzorech a pak je tlaci uplne vsude.
Jeste dodavam, ze jsem prechazel z Php na J2EE a vratil jsem se po dvou velkych projektech zase zpet na Php :-). Tim nechci rici, ze Java neni pekny jazyk - jeji koncepce je velice pekne navrzena a spousta veci by se dala preportovat do Php, ale v Php je vetsina veci rychlejsi a lze jej vhodne vyuzit i na skriptovani v systemu (dokonce i ve Windows :))
Pročetl jsem si tvé příspěvky a šikovně tu manipuluješ s polopravdami. Pokud se budeme bavit o enterprise úrovni, nabízi SUN zajímavé hw produkty včetně komplexního řešení zálohování dat. SW? Snad jen Solaris, ale tam vidím čím dál tím častěji přechod na IBM a AIX nebo Linux Redhat. OpenSolaris jsem v ČR ještě v bance ani telku neviděl. Aplikační servery samozřejmě Java, ovšem nejčastěji BEA WebLogic s JRockit JVM nebo IBM WebSphere. SUN má výborný nový JEE server GlassFish, ale zatím ho jen občas někdo zkouší při vývoji. Databáze? Jednoznačně Oracle, dost často potkávám verzi Oracle Express. Pro enterprise je zajímavější to že BEA teď patří pod Oracle. Krachne SUN? Ne :) Sun je poněkud jiná firma, nazval bych ho spíše společenstvím. Tohle společenství je tak propojené se spoustou jiných úspěšných firem že má budoucnost zajištěnou. Ještě k tomu Solarisu, situace tam není zas tak zlá. Tento rok by se mohl stát návratem Solarisu a to prostřednictvím zejména serverových distribucí třetích stran. Vyšlo to u javy a může to vyjít i zde.
Ty produkty jsou ale neskutecne drahe. To zakaznikum nevadilo behem dotcomove bubliny a podivejte se na vysledky sunu z te doby. Ale potom konec. Navic vykon standardnich intelovskych masin se od te doby jeste vice zvedl a pri pouziti virtualizace jsou i velmi dobre skalovatelne. A to za mnohem rozumnejsi cenu.
A i kdyby tak sun neni v tomto odvetvi zdaleka sam a jeho produkty nejsou nijak nedostizne.
Sun HW produkty pro vetsi db servery nejsou nic moc technologicky podprumer, rozhodne maji mizerny pomer vykon/cena oproti intelu. AIX ma mnohem vhodnejsi hardware pro provozovani db serveru, asi proto AIX v poslednich letech roste a Solaris jde dolu.
x86 Solaris pouzivaji semtam ISP pro webhosting jako alternativu k linuxu.
Glassfish neni zdaleka vyborny aplikacni server, featury sice ma, ale je prilis zabugovany aby se dal pouzit do produkce. Sam jsem ho pouzival asi 2 mesice a musel jsem se vratit k websphere.
V soucasne dobe take vidim prechod v J2EE od opensource databazi k lite verzim velkych db. Jak tady nekdo psal navysit jejich limity je trivialni zalezitost.