Vlákno názorů k článku
Sun uzavírá některé části MySQL od LENIN POWER! - Zasadne netroskarit, stahnout OSS verzi MYSQL ihned. Akcionari...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 4. 2008 16:29

    LENIN POWER! (neregistrovaný)
    Zasadne netroskarit, stahnout OSS verzi MYSQL ihned.

    Akcionari Sunu budou timto krokem nadseni nebot za tu pitomost MySQL vyplacli gigo, ktery nikdy nedostanou zpet.
  • 18. 4. 2008 0:34

    bez přezdívky
    Sice MySQL zrovna nemiluji, a pokud to jde tak dávám přednost PostgreSQL, ale váš přístup "hlavně aby na tom nevydělali" se mi příčí ...

    Ale docela by mne zajímalo jakými argumenty máte podložen svůj výrok že se jim ty peníze za MySQL nevrátí? Asi se nedá počítat že by to získali zpět přímo na prodeji licencí, nicméně pokud jste si všiml tak na enterprise úrovni (a to je úroveň na které Sun primárně působí a dělá obrat) se peníze vydělávají primárně službami (support, vývoj na zakázku, atd.). A vzhledem k portfoliu zákazníků které při koupi MySQL získali, to není zanedbatelné. Připočtěte si k tomu "synergický efekt" prodeje hw (protože Sun tam bude tlačit svoje servery), a možná svůj názor na rentabilitu té koupě změníte ...
  • 18. 4. 2008 20:56

    LENIN POWER! (neregistrovaný)
    Zisky MYSQL se mi nepodarilo na webu najit, ale nasel jsem obrat. Cisty zisk byva tak 15-20% z obratu, alespon kdyz to beru podle nasich dat (delame taky v IT). Aby se ta investice vratila rekneme za 10 let, tak by muselo mysql zacit vydelavat priblizne 100x tolik co doposud. A to je utopie.

    EE sferu mysql moc nezajima. Pochopitelne nainstalovany ho mit vsude budou, napriklad u nas najdete v produkci snad vsechny komercne dostupne systemy, x86 linuxem a windows severy pocinaje mainframy konce. Taky mame freebsd, openbsd a snad i jeden stroj s netbsd na kterym bezi smtp posta nebo alespon pred 2ma lety bezela. Tim chci rict ze udaj jako mysql je nainstalovano ve 100% z top100 spolecnosti o nicem zvlastnim nevypodiva.

    Dulezity soft napr. SAP, CICS, MQSERIES ale podporuje jen DB2, Oracle, MSSQL. Prepisovat velke SW baliky pro MySQL nikdo nebude, neni pro to zadny duvod. Komercni verze MYSQL stoji priblizne stejne co light verze DB2 ci Oraclu a umi toho podstatne mene, takze tim neusetrite. Pokud by MYSQL zacala brat DB2 a Oraclu trh, verte tomu ze jen mirne snizi ceny a tim mysql utre.

    Otazka je proc lidi pouzivaji mysql misto neceho jineho a pro jake projekty to pouzivaji. Vetsinou to pouzivaji protoze je to zadarmo a ze zasady nechteji nic platit. Tahle skupina 'zakazniku' je ta nejhorsi mozna. Navic mysql je jen pro jednoduche aplikace a male databaze jinak je velmi pomale a postrada zakladni funkcionalitu ktera je potreba pro efektivni manipulaci s velkymi objemy dat.

    Neverte tomu ze lidi zacnou kvuli MySQL nejak vyrazneji kupovat SPARC hw. Intely jsou totiz rok od roku rychlejsi a lidi chteji radsi intel pokud je to jen trochu mozne. Je to stejne jako se Solarisem, ten lidi taky nechteji (pokud nejsou hardcore fandove Sunu) Sun se snazil cpat lidem Solaris misto linuxu a proste pohorel s tim, se sparc hw je to to samy. Vetsina lidi to proste nechce.

    Jo a supportem moc penez fakt nevydelate, psani aplikaci na zakazku tim ano, ale support je vice mene jen nutne zlo nez neco o cem by se dalo rici ze to opravdu vydelava.
  • 19. 4. 2008 19:58

    Milan Jurik (neregistrovaný)
    SPARCovy trh je dnes stabilni, ano, neroste tolik, co x86, ale to je dano jeho odlisnosti (ovsem akcelerace tam je docela pekna diky Niagare, ktera ziskava zakazniky mimo SPARCovy trh). Solarisi trh roste dost slusne a velmi dobre se projevuje na prijmech Sunu. Ta castka za support je v celkovych prijmech velmi pekna.

    Co se tyce MySQL, tak zisk samostatne MySQL je v dnesni dobe radove vyssi nez uvadite vy.

    A jen pro vasi predstavu, Oracle za MySQL podle verejne dostupnych informaci loni nabidl 800 milionu dolaru. Jake s ni mel umysly neminim hadat.
  • 19. 4. 2008 22:23

    LENIN POWER! (neregistrovaný)
    ja jsem nikde oficialni verjene dostupny mysql annual report nenasel a neoficialni zdroje hovori o obratu 80m. Pokud je tento udaj pravdivy tak to rozhodne za 10 let nevydela 1.5G (investice + inflace).

    Kdyby Oracle nechal mysql krachnout, tak by to bylo to nejlepsi co pro IT udelal za poslednich 10 let.

    Dost pochybuji ze by vyrazny pocet uzivatelu migroval z linuxu na solaris pripadne z x86 na sparc. Z nasich zakazniku nikdo. Pokud roste solaris, neni to tim ze cely IT trh roste?
  • 20. 4. 2008 11:16

    LENIN POWER! (neregistrovaný)
    Mame dobre platici zakazniky. To je nejlepsi mozny druh zakazniku.

    Taky jsme delali 2 nebo 3 pilotni projekty se Solarisem, Sun directory serverem, Glassfishi pro zakazniky kteri chteli solaris testnout, ale ukazalo se ze se na nej z linuxu nevyplati prejit. Administrace obtiznejsi, patchovani obtiznejsi, vice bugu, support mizerny (bugy co jsme nahlasili asi pred 3/4 rokem porad patchnuty nejsou), instalace OSS softu problematicka. Nejvic mne zklamala Glassfish v2, to je opravdu zabugovany soft, memory leaker jak prase, to se do produkce fakt nasadit neda, padalo to kazdych 30 minut. Od te doby si Websphere AS 6.1 + EJB3.0 pack vice vazime.

    Solaris ma opravdu nejake featury navic oproti linuxu, ale za ty problemy co s nim jsou to nestoji.

    Pro zajimavost co udela solaris kdyz nainstalujete nejaky novy device driver a neudelate korektni shutdown (reboot misto init 6)? Mate k solaci jenom remote pristup? hahahaha!
  • 21. 4. 2008 11:01

    Milan Jurik (neregistrovaný)
    To, ze jste nahlasili nejake chyby a neni patch venku, je podivne. Otazka zni, jake chyby jste hlasili a kam. Pred nedavnem jste tu tvrdil neco o tom, ze vite o bezpecnostnich problemech v Solarisu, ktere stale nejsou fixnute. Kde jsou?

    Administrace obtiznejsi? V cem? Kde? Pro mne je dnes uz administrace Linuxu neprijemny porod v nekterych situacich (treba sprava vice NIC, zavislosti sluzeb, sdileni jednoho serveru vice systemy, udrzba dele nez 5 let).

    Patchovani obtiznejsi? Ano, je nepohodlne, ale jeho cilem nebyla pohodlnost. Je zastarale a potrebovalo by zmeny? Ano.

    A kdyz ten system neumite administrovat, tak proc sahate na takovy produkt a nabizite ho? Pripominate mi ty adminy Linuxu, po kterych jsem prebiral kdysi davno jejich stroje. Neco tam naplacali, nevedeli, jak to poradne udelat, ale hlavne, ze to obvykle jelo. Dokud se to nerozsypalo. Tragedie.
  • 21. 4. 2008 21:10

    LENIN POWER! (neregistrovaný)
    Ten exploit jsem si prave overil na SunOS solaris 5.11 snv_79a a je porad funkcni, novejsi verzi tady nemame. Jde o local kernel write memory bug ve funkci mprotect s parametrem PROT_NONE v kombinaci s memalign, koukam do exploitu a jedna se o zaokrouhlovaci chybu nekde v kernelu stranku na hranici regionu to zvore prekvapi i fakt ze po nastaveni prot_none se da do pameti vubec zapsat. Pokud mam verit zaznamu v nasi servisni db, tak jsme tento problem reportovali v listopadu vcetne exploitu. Ale tohleto je mi fakt uplne ukradeny jestli mame solac deravej nebo ne.

    My solac adminovat vicemene umime jen ho opravdu nemame radi. Kdyby jsme ho pro nejake projekty nepotrebovali, tak verte tomu ze bychom ho tu velice radi nemeli. Porad je jeste Oracle nanestesti nejlepe podporovan na Solarisu (otestovanost a dostupnost patchu). Oracle to s podporou AIXu zrovna moc neprehani. Nove instalace Oraclu mame jiz pochopitelne na x86 linuxu, ackoliv tam je problem s drivery pro diskova pole ktere umi jen zakladni funkce. Premigrujeme casem x86 Oracly na Windows. Ty jsou easy to use a jsou pro ne nejlepsi drivery.

    Nedavno jsem byl na navsteve v Nemecku u firmy delajici IT pro stavare a mistni osazenstvo nadavalo na solaris presne stejne jako mi. Sun vi moc dobre co lidem na solarisu vadi, ale dlouhodobe to neresi priority Sunu jsou zjevne jinde nez ty nase. My jako zakaznici chceme easy to use system a bugfree. Chceme totiz kupodivu delat nas byznis a ne se otravovat se Solarisem. AIX zdaleka takova hruza neni, treba moznost instalovat software z RPM je velmi dobra, ponevadz se da vyuzit stavajici knowhow. U sunu ovsem zacali vytvaret vlastni balickovaci system IPS, je mi jasny jak to dopadne - nekolik let vyvoje a bude to mit 10% funkcionality rpm.

    Pak se Sun nesmi divit ze krome skalnich fandu mu dost lidi preje krach, k cemuz se rad pridavam. Firma ktera neni ochotna za vice nez 6 let opravit terminfo definici xtermu tak aby tam fungovali home/end/pgup/pgdn si opravdu nic jineho nez krach nezaslouzi. To ze to nefungovalo v solarisu bez editaci nikdy je snad duvod k tomu aby to tak zustalo jeste dalsich 10 let? Podle Sun zjevne ano. A to se bavime o onelinefix trivialite.
  • 22. 4. 2008 10:55

    Milan Jurik (neregistrovaný)
    Build 79a je podzimni, aktualni je 87. Mate-li cislo CR nebo exploit, Milan Jurik u sun com je ma adresa a ja uz zaridim, aby to bylo opravene briskne, neni-li to (ale pul roku od hlaseni by to opravene opravdu byt melo v pripade security). Btw. Nevada je alfa verze, ne produkcni.

    Ano, je opruz pracovat s SVR4 pkg, kdyz se nikdo (v Sunu) nenamahal okolo toho postavit dalsi vrstvu ala apt. Coz bylo dano scestnou filozofii instalace clusteru. O tom, jak vypada smpatch jako nadstavba patch utilit ani nemluve. Velmi dobre to vim. Ovsem IPS ma byt udajne prave to, co vy chcete - "easy to use". Cele to prekopani systemu pod hlavickou Indiany ma na stite "easy to use". Jedna vec se v Sunu zmenila, jiz nejaky ten patek si i vedeni uvedomuje problemy v oblasti "easy to use" a snazi se je nejak resit. Tezko to vyresi za par patku a nejspise se nekolikrat spali.

    Bugfree system bych mel taky rad, ale takova vec neexistuje. Ne, ze by Solaris nemel sve zasadni mezery v tomto smeru.

    Celkove, predstava, ze Solaris umre a zustane tu AIX (na platforme, ktera narazi na hranice fyziky), Linux (se svym neustale chaotickym stylem vyvoje) a MS Windows, me moc netesi.