reálně? nejsou staré stroje cílem a co je určené od 8.0/8.1, kolikrát už od WIn10 nefungujou na starších strojích, třeba "proklatá" Vista má tu výhodu, že nejde kolikrát ani z WinXP či starší... s tím, že třeba hodí se k tomu nějaký antivir, třeba od Esetu, kdy si ani člověk pomalu nevšimne, že kontroluje až když člověk kliká nebo stahuje...
Co se týče prohlížečů tak třeba firefox má ESR a i dnes v klidu a bezpečně lze chodit na net.... Vždy je to o uživatelích jak se na internetu chovají... klikat na vše co jde.. (viz důkazem facebook, kdy to vidí člověk na příspěvcích).
Win8/8.1 osobně můžu říct, že byly stabilní (ano začátek 8.0 byl první rok fakt peklo, ale pak super), ale Win10 ani po tolika letech jsou stabilní jak ženská při měsíčních splátkach... To samé Win11... stejný bordel v menu, stejná stabilita, stejné chyby dokola a dokola...
on nemusí otevírat internetové stránky, stačí, když to bude ovládací terminál pro nějaké stroje/zařízení/server, který má již novější webový server.
Autor tohoto stojí za organizací https://www.legacysoftware.co.uk/, tak si tam můžeš přečíst více důvodů.
Čo pozerám tak tie aktualizácie sú vydávané komunitov. Zaujímalo by ma ako to funguje, lebo si neviem predstaviť že by dokázali držať tempo s plátaním chýb v closed-source systéme, kde je potrebné už tak mnoho času na reverzné inžinierstvo. Síce bol "únik" zdrojákov XPčiek, ale tam by bol problém s licenciami. Neviem si predstaviť že by to mohlo plnohodnotne fungovať a nahradiť podporu od výrobcu systému teda Microsoftu. Stále si myslím že i tak to XP bude deravé.
Funguje to jednoduše.
Žádné reverzní inženýrství se nekoná.
Našel se jeden bohatý zákazník (USArmy) co si aktualizace zaplatil u M$. A když už jsou na světě, proč je nejrozšířit.
Jakou má licence platnost? 20let? Nevypršela už?
Děrave to bude. Mám jeden skener s WinXP embedet.
Neumí to nové síťové protokoli například TLS 1.3. A staré jsou děravé natolik, že jsou v novém OS zakázány. TLS 1.1 a starší (všechny SSL).
SMB nefunguje. FTP jsem ani nezkoušel.
EDIT:
Na nový 36" skener nemám peníze.
5. 3. 2024, 16:02 editováno autorem komentáře
Ďakujem za info. No tak si viem predstaviť tie aktualizácie len pre staré systémy, ktoré sa ťažko menia a nie sú pripojené priamo k Internetu. Inak vážne asi nie. Ak to stále používa staré protokoly plné der, tak to už v domácom prostredí, kde je zmena systému jednoduchá, by som to riešil cestou inštalácie Linuxu.
Ak nie je prístup ku skeneru z netu, tam si to viem predstaviť, ale prehliadač rozhodne nie. Skutočne ten Supermium mi nedáva žiadnu logiku. To bude jedno veľký špatný botnetácky.
Tu sa nebavíme ale o HW... tu sa bavíme o podpore systému prehliadačom. Aj na veľmi veľmi starom HW je možné mať podporovaný systém, kde môžeš mať aj najnovší prehliadač. Dokonca také Ubuntu 18.04. (s podporou do r. 2030) rozbeháš aj na HW z čias kedy ešte o CD nebolo ani známky, a všetko sa jelo disketami. Takže vážne je nezmysel sa snažiť podporovať WinXP, ktorý je už tak dávno po smrti, že dnes každý kto pripojí takýto systém k Internetu sa stane botnetom takmer okamžite po troche používania. Navyše dnešné webstránky, už fakt len zťažka môžu na takom HW fungovať, systém ako taký určite áno, ale web sa mení a mení sa veľmi rýchlo. Aj keď pravda že aj dnes sa nájdu aj webstránky s tabuľkovým layotom či framesetmi.
4. 3. 2024, 23:15 editováno autorem komentáře
Navyše dnešné webstránky, už fakt len zťažka môžu na takom HW fungovať,
To je bohužel často pravda. Bohužel to není automaticky spojeno s vyšší kvalitou. Spousta webů používá kvůli zobrazení několika odstavců textu a pár obrázků zbytečně složité technologie, přestože totéž šlo i před dvaceti lety. Mám pocit, že spoustu nároků na HW přidávají akorát různé skripty na identifikaci a vytěžování dat uživatelů.
Vlastně mi ty rámce a tabulkový design vadí méně než nějaký šílený vykreslovací skript na zobrazení primitivního novinového článku.
Kupodivu 15 let starý notebook pro WinXP s Linuxem Mint a Firefoxem to i dnes obstojně zvládá :-)
<em.Navyše dnešné webstránky, už fakt len zťažka môžu na takom HW fungovať...
Asi byste byl dost překvapen, na čem všem může i dnešní web fungovat. Jako pravda, na hardwaru z doby Windows XP už by to dřelo fakt hodně, ale poměrně levný patnáct let starý hardware je dnes použitelný. Ano, bez tehdy slušné grafické karty vám full HD videa přehrávat fakt nebude, ale používat se to dát bude.
Nehovorím že to nejde, ale je to vždy s tým "ale". Menšie rozlíšenie videa, rôzne obmedzenia pri používaní, a pomalosť je jasná. Záleží web od webu, niektoré budú fungovať fajn, ale niektoré skutočne budú fungovať štýlom, že klikneš na link a 10 sekúnd čakáš, kým sa načíta tých 800MB dát do pamäte (spolu s V8 kontajnerom, čo vytvorí nový process) a preSWAPuje to. Len taký príklad pár relatívne jednoduchých webstránok čo bežia momentálne na mojom laptope, a koľko Chrome dokáže zobrať pamäte či iných prostriedkov.
YouTube Music - 572 748 kB
Prehliadač - 560 552 kB
Rozšírenie: AdGuard blokovač reklamy: 296 424 kB
Karta: Odpoveď na názor ke zprávičce Supermium: moderní prohlížeč pro Win...: 185 452kB
Proces GPU: 100 828kB
Pomôcka: Network Service: 96 748 kB
Pomôcka: Storage Service 17 488 kB
Vykresľovací modul: 15 432 kB
Pomôcka: Audio Service: 12 972 kB
U Vivaldi či Firefoxu je to len o niečo menej, ale stále dosť veľa. Sčítaj si to, a máš výsledok. 2GB pamäte ako nič preč. Ak si pričítaš samotný systém, tak potrebuješ nejaké 4GB, čo mali počítače bežne za čias Win7 až Win 8.1... za čias WinXP boli nižšie kapacity, viem si predstaviť ako to SWAPuje. Môžem sa pobaviť aj o CPU, ale trebárs taký Celeron B820 čo je relatívne nový CPU (2012) síce ten najmenej výkonný, tak je už na hrane s dnešnými webmi a pri bežnom prehliadaní Internetu ide v priemere na 80% oboch jadier (praktická skúsenosť s laptopom A55A-SX458H ktorý vlastní môj otec, a to bol s Win8, vážne relatívne nový). Stačí eshop, či článok a v pozadí hudba na YouTube. Takže taký HW z prelomu tisícročia by bolo fakt bolesť. Samozrejme dá sa to riešiť aj vypnutím JS (čo znefunkční tak väčšinu webov), alebo odľachčeným prehliadačom, ale vždycky je to už kompromis.
Web rozbeháš samozrejme aj na úplne lacnom 20 ročnom šrote, ale s veľkými "ALE". Ono jedna vec je niečo spustiť, a iná niečo plnohodnotne používať.
No ano. A co je to "plnohodnotné používání"? Na takovém víc než deset let starém notebooku pouštíme dětem pohádky z YouTube. Bez dedikované grafiky by to už nedal, ale s ní i to full HD kupodivu jede. Je to "plnohodnotné používání"? V tomto případě ano protože od toho žádnou jinou hodnotu nečekám ale náhradu taky po ruce nemám a když mám tohle, je stejně zbytečné ji shánět. To je to.
Nic jako "plnohodnotné používání" neexistuje. Existuje pouze účel, k jakému je to zařízení dedikováno a ten buď naplňuje nebo ne. To je celé. Všechno ostatní jsou jen akademické diskuze. A často ho deset patnáct let staré zařízení naplňuje dostatečně.
5. 3. 2024, 16:33 editováno autorem komentáře
Po přečtení diskuze se až divím, že jsme dokázali žít v časech, Pentií na 133 MHz, s 38 MB RAM, 2GB na disku, Win98SE. S prohlížeči, kancelářskými balíky, grafickými editory, přehrávači videí a hudby, tísicemi dalších aplikací tisícemi her, které dodnes napodobují a upscalují. Pravda, že po 4K videích tehdá moc lidí netoužilo.
Zajímavá situace byla před cca 15 lety, když FF a OpenOffice zrušili podporu pro Win 98. Našli se koumáci, kteří využili systém zpětné kompatibility a postavili na něm dopřednou kompatibilitu. A jelo se dál.
Dodneška provozuji smečku Win XP, byť už jedou ve VMware pod Linuxem, protože spousta z těch cca 600 programů, které na tom spouštíme, má problém fungovat pod čímkoliv jiným. Moderní prohlížeč sice nepotřebují, ale rád slyším, že na tom někdo dělá, protože těch starých kompů, které mohou ještě dobře posloužit, potkávám víc než zanedbatelné množství.
PS: O bezpečnost se bát nemusíte. Lanka je za Turrisem, provoz monitoruji a občas udělám hloubkový scan, při jakémkoliv podezření není problém obnovit virtuál ze zálohy smazáním 1 souboru. A navíc to vypadá, že útočníci nemají o opatchované XPčka moc zájem.