Prvni dve vety - souhlas. Ale zkus se na to podivat z pohledu firmy, chces platici zakazniky, delas na necem a nekdo z komunity ti do toho dava veci ktere te treba blokuji v rozvoji. Bez platicich zakazniku nemas jak podporovat komunitni verzi. Opensource komunita se neumi domluvit na zakladnich vecech a vsichni to vnimaji jako vyhodu. Z pohledu firemniho zakaznika jedna aplikace chce oracle linux, dalsi chce redhat, dalsi chce ubuntu, proste pruser z pohledu maintenance. Z pohledu domaceho uzivatele - naucim se delat s ubuntu, mam problem, prijde znamy a rekne mi hele to chce fedoru. Prejdes na fedoru a zjistis ze ti neco nefunguje a prijde dalsi znamy a rekne ti ze ted je popularni arch… tak se vam vsem na to s prominutim vyprdnu a do firmy si poridim widle a domu mac.
Tak na jednu stranu ano, je to přehnané. Protože uživatel, který přeskočí všechny klacky po nákupu nového HW (nebo bazarového) = zamknuté UEFI, předinstalovaný OS v ceně, synchronizace s ostaními v rodině jako např podporované tiskárny, scannery, televize apod) a začne používat linux (libo jaká edice) tak bude imunní již proti takovým čajíčkům, jako hledáníé optimální distribuce. Na druhou stranu, pokud to zároveň bude aktivní člověk v podnikání a bude se snažit přenést své zkušenosti do rozvoje firmy, ty widle (a msox) ve zpětném pohledu se pro něj bude zdát snazší cesta. Protože stokrát nic umoří i osla a čas jsou peníze.
Taky mi přijde, že by byla škoda, aby se tahle vazba mezi SUSE a OpenSUSE, nebo jak se to bude v budoucnu jmenovat, rozbila.
SUSE jsem prvně zaregistroval a zkoušel před víc než dvaceti lety jako jednu z prvních slušných distribucí, kde se objevovala i podpora uzavřeného software. Pak , abych se upřímně přiznal, jsem po mnoho let jejich produkty moc neřešil, protože RedHat distribuce (ať už přímo RHEL nebo klony). Sedlo mi to, následně zvyk, přímé požadavky zákazníků, nebo vendorů dalších aplikací, nebo případně kompletní dodávky systémů s OS.
Po pár posledních letech s "dramaty" ohledně RHEL vs. CentOS, freeloaders, pár nucených migracích, vyhodnocování provozu různých klonů atp. a přemýšlel jsem, že bylo fajn zkusit nějaký plán i B (nebo C, záleží kam zařadím Debian).
Tak si říkám, co třeba SUSE - vypadá to dobře po letech. Spousty komponent stejných jako na RH nebo aspoň jednoduše přepnutelných, RPM a tooling okolo fajn. Na první pohled zdánlivě jasná lajna - Tumbleweed vývoj a Leap jako cesta k SLES + nějaké specifické varianty jako je MicroOS. Tak si už přes rok mám Tumbleweed s BTRFS snapshoty na PC, nahodil jsem pár VM s Leapem na své věci. Zkouším paralelně nastavovat stejné věci jako u ostatních projektů s RHEL, vychytávat odlišnosti, řešit reálné provozní problémy, dělal si balíčky, playbooky.. Zatím víceméně fajn, přes některá zakopnutí dobrý pocit. Docela jsem i nedávno uvažoval, že by SLES se supportem mohl být zajímavý na hypervizor a storage do projektu s HA, live kernel patchingem a ostatní virtuály okolo na Leapu.
Ale mea culpa, měl jsem si místo technikálií víc nastudovat vazby mezi distribucemi a projekty. Jestli se tady zas odehraje nějaké podobné drama jako u RedHatu, vyjeví se spousty nejasností ohledně budoucího směřování těch volně dostupných variant, případně od toho SUSE bude postupně dávat ruce pryč, přestávat to podporovat a nakonec třeba rovnou řekne, že primární důvod existence komunitní verze je kradení jejich práce ;), tak z toho nadšený rozhodně nebudu. (A předesílám, že to nevidím rozhodně jen černobíle, čtrnáct už mi bylo a chápu, že se vývoj musí financovat, společnost udržet a snažit se vydělávat peníze). Uvidíme.