To je temná stránka praxe "vše stavět na službách".
Po letech života s chytrými telefony už uživatelé vědí, které služby v chytrém telefonu opravdu potřebují, a které ne. Ty nejběžnější jsou dostupné.
Na straně výrobců se to projevilo tím, že Android úpravy jednolivých značek jsou minimální, čím dál víc je to skoro čistý Android - tím pádem uživatelům odpadá rozhodování o značce, protože ode všech dostanou prakticky to samé. Dnes se maximálně "bojuje" o kvalitu fotoaparátu a o velikost paměti.
...no a proč si pak kupovat drahý mobil, když z 90 % dělá to samé, jako levnější?
Ano, to je tak, kdy se použije reverzní strategie čínských podinků odkoupit celé subdivize ala Lenovo. Tady to vlastně ti levní zaplatili a pak se nestačí divit (viz Chuawei).
Podle mě největší risk pro všechny tyhle výrobce je to, že Google má své vlastní železo a nic mu nebrání, aby vytlačil ostatní z trhu.
Přesně tak. Google má geniální marketing (podobně to dělá náš premiér).
Vytáhne téma, které se lidem libí: zajistíme, aby výrobci dávali dlouho aktualizace.
"Nepatrný" side-effect je: 1. malí výrobci zkrachují (jejich uživatelé nebudou kupovat nové náhrady za morálně zastaralé modely); 2. velcí výrobci se už o svoje vývoje nepokoušejí, tím pádem Google má do budocna rozvázané ruce.
Ten vedlejší účinek ve skutečnosti jednoho dne pocítí i spotřebitel, ale bude to s takovým odstupem a téma je tak technicky komplikované, že si ho nespojí s Googlem. Pro spotřebitele je a bude tím špatným výrobce telefonu a ten nemá šanci vysvětlit, že nesměl jinak.
Používám stále starý iPhone 6s a zatím nějak moc nevidím důvod k tomu pořizovat něco novějšího.
-5G mě totálně nezajímá, protože LTE mi stačuje na cokoli co si dokážu na telefonu předestavit...
-10 foťáku je mi taky ukradených, protože stejně je to furt mobil co fotí nic moc. Na fotky mám něco lepšího.
-Výkon mě také nezajímá pokud se už jen uživatelské rozhraní neseká
V podstatě jediný důvod proč bych uvažoval o upgrade je bezdrátové nabíjení, které můj starý model nemá.
To jsou validní argumenty, ale:
Shrnuto: životnost telefonů je rozhodně dlouhá, nové modely obvykle už nepřinášejí dramatické novinky. Přesto není životnost nekonečná a jsou důvody, proč telefon vyměnit.
Máte určitě pravdu až se bude LTE rušit tak nebude jiná možnost. SW podpora mi také končí, ale jelikož iOS vyšel ted nedávno tak mám v podstatě ještě rok čas. Kde jsou ty časy, kdy každý rok byl na smartphonech strašně moc poznat a mělo fakt cenu upgradovat častěji. Na druhou stranu můj model má ještě headphone jack jako poslední z iPhonu takže v podstatě díky upgrade o jednu důležitou funkci příjdu.
" iPhone 6S je nejstarším podporovaným modelem a dá se předpokládat, že příští rok mu bude (po pěti letech) podpora ukončena."
Nebude ukončena podpora, iP 6S pouze nedostane iOS 14. Dokud budou vycházet aktualizace na iOS 13, tak bude iP 6S v pohodě. Dokud neutrpí fyzické poškození nebo nenastane čas výměny baterie, moc důvodů pro výměnu skutečně není.
On Apple taky nemůže iP 6S takto zaříznout, protože ještě letos se dá koupit nový.
Mám 6s, v podstatě plně souhlasím. Pro me je deal-breaker hlavně FaceId, nechápu. Navíc mám za to, že opuštění TouchID a zavedení FaceId je čirý marketing, aby se odlišili. Mám tak volbu jít na iPhone 8, kde budu potřebovat redukci na jack. Baterie v 6s jde vyměnit za do 1000 kč, většinou levněji. Mě vydržela 4 roky, už rok jedu na novou.
Tak já telefon s FaceID mám a opravdu bych se nechtěl vracet k touch, komfort a praktičnost je úplně jinde a přitom bezpečnost narostla.
Fakt by mne zajímalo, zda vám na FaceID něco reálně vadí anebo to jsou "jen takové řeči" bez reálné zkušenosti :-)
Jinak obecně - z mého pohledu je FaceID je jedna z mála zajímavých inovací v posledních letech, on to totiž Apple v řešení 3D skenu obličeje posunul skutečně dost jinam než kdokoli jiný před ním a zajímavé je, že zrovna tuto funkci vlastně žádný konkurent do plně srovnatelné kvality nedotáhl ani následně (ač to je venku už přes dva roky). Přitom u spousty jiných věcí Apple na prvním místě není (nebo třeba i je, ale je to na hraně rozlišovací schopnosti), určitě to není tak, že by nějak obecně dominoval, zrovna FaceID ale docela vybočuje.
Pravdou taky je, že podle uniklých zpráv zrovna FaceID ve výrobních nákladech docela cítit je, není to právě triviální věc...
Sice nejsem tázán ale jsem v podobné situaci: jeden z důvodů proč jsem si nedávno koupil iPhone 8 a ne nějaký vyšší model je právě to FaceID. Co mi na představě že ho mám vadí (když jsem ho nikdy prakticky nepoužíval?) - něco jak ”neexplicitnost” nebo (zde doslova) ”nehmatatalnost” jeho použití. U TouchID prostě vím že se identifikuji protože se dotýkám. U FaceID (i když ho spustím tlačítkem) tam pocitově tahle vazba chybí a je mi to nepříjemné. Je to stejné jako s hlasovými pokyny (všemi těmi “Hej Honzo” spouštěči) a Siri diktuji jenom když je to opravdu z praktických ohledů potřeba. Je to nepochybně primárně psychologická, nikoli bezpečností nebo podobně otázka, interakce “se strojem”.