Systemd sa uz dlhsiu dobu snazi posliapat zakladnu ideu unixu ze program robi jednu vec a robi ju dobre. Staci si pozriet fedora-devel mailinglist a zistite, ze ani core vyvojari fedory nie su so systemd spokojni. Uz len cakam kedy do neho pridaju X server lebo vsak treba prist s niecim novym :)
Klasicke sysv init skripty maji dost vad (nemusi zajistit ani spravne vypnuti sluzby, spousti se spousta shellovych skriptu). Systemd je elegatni nahrada. Koreny ma v MacOS a ma lepsi architekturu nez upstart.
http://0pointer.de/blog/projects/why.html
Vrele doporucuji i jednotlive blogy pro administratory. Na me Fedore16 to beha jak vino. Start je velmi rychly a systemctl je paradni.
Co se tyce PulseAudio, neznam nikoho, kdo by s nim mel problem. PA je takova dostavba Alsy, doplnuji se. PA se stara o mixing (ruzne urovne hlasitosti ruznych aplikaci) a dokaze veci jako automaticky ztlumit hudbu, kde mate VoIP hovor, streamovat vas zvuk pres DLNA.
Na journal lidi plivaji, ze ma binarni log. Ovsem syslog Vam porad klidne bezi, takze grep je mozny. Binarni format journal pouiva, protoze uklada meta-data o log message. A na rozdil od syslogd resi zakladni bezpecnostni mechanismy (neni mozna fake uzivatele). A take to logicky doplnuje systemd.
Tudiz, ve zkratce, dnes mame v Linuxu spoustu programu ktere delaji jedno a to same (Gnome-shell, unity, lxde, kde, ...) a nevim jestli to je uplne super (plytvani energii). Vubec mi nevadi, kdyz prijde nekdo, kdo to ma v hlave v poradku a zacne veci opravovat tak, ze zachovava pokud mozno maximalni kompatibilitu a presto veci zlepsuje.
Pan Lennart musi mit hrosi kuzi, jinak by ho nadseni uzivatele Linuxu nejspis sezrali.
To, ze si nekdo na neco stezuje, je, bohuzel, v dnesni Linuxove komunite uplne normalni.
To jsem rád, že jsem normální. Zmiňované PulseAudio mě neustálými výpadky zvuku připravovalo o nervy (Kubuntu 64bit), než jsem přešel na ALSA. Pravda, mixování teď má své mouchy, ale to je mnohem přijatelnější, než výpadky zvuku. PA mi přijde jako krásná sekretářka se 2 doktoráty, hovořící 96 jazyky, jen trochu roztržitá a ztrácející šéfův program tu v restauraci, tu v tramvaji.
Podobnou vychytávkou na Kubuntu je Nepomuk. S každým novým vydáním se vnucuje agresivněji, vždyť co bych měl být připraven o dokonalý přehled o svých datech. Doteď jsem se v nich přece neorientoval, tak rád přehlédnu některé libůstky, jako schopnost sežrat jakýkoli čas procesoru, libovolné množství paměti (když byl povolen, pozoroval jsem před zabitím rekord asi 5 GiB) a spadnout třeba jen jednou za pár minut.
Když teď žiji smutný život bez výše uvedených šampionů, snad mi zlepší náladu třeba Network Manager, až bez ptaní přepíše /etc/hosts (i přes změnu práv). V diskusi se pak jeden dočte, že to je v pořádku, uživatel by přece systémové konfigurační soubory neměl ručně upravovat! A pak že Linux nemůže Windows nikdy dohnat.
Zkusil jsem (na oSuse). Systemd oproti sysv init mi neusetril ani setinu vteriny. Oba startuji sluzby paralelne (pokud lze). Takze zazrak se nekona.
Souhlasim, ze sysv.init je zastarala vec, ale nehrada by se nemela rozbujet jako rakovinovy nador.
Kazdopadne, argumenty mate hezke, nejak v tom ale nevidim obhajobu toho, ze syslog ma byt soucasti systemd. At si ten clovicek vymysli nahradu za syslog, ale jako samostatny projekt. At nekrmi nador na systemd.
Mam takovou zivotni zkusenost: jak je neco "na vsechno", tak je to fakticky jen na dve veci. Na ho... a na nic. Opravdu funkcni je jen skupina nastroju, kde kazdy dela to svoje, ale PORADNE. A v unixu neni zadny problem je pak propojit dle pozadavku uzivatele do globalniho nastroje.
PS: Ohledne PA jsem vcelku spokojen, vespod je Alsa a PA mi umoznuje automaticky prechod na BT sluchatka a podobna kouzla. Jen mi na nem vadi, ze mi hlasitost od streamu dokaze zvysovat uroven master kanalu. WTF? Asi zacnu programovat a opravim si to .. grr.
Pan Leonard je podivna osobnost dnesniho Linuxu. Vzdy jsem mel linux rad a jiz skoro 10 roku ho pouzivam. Bavila mne Fedora jeste v dobach RedHat 6.x . Fandil jsem ALSA a myslim, ze je to velmi dobry a dulezity pocin v oblasti audia.
Pak prisel pan Leonard a demagogicky poplival ALSA a namisto lehke abstrakcni vrstvy prisel s hroznym, pomalym, vykonove narocnym a neuveritelne lupajicim PulseAudio.
Ok, ALSA mohu stale pouzivat tak, ze si prekonfiguruji defaultni Fedora zpet na ALSA a pan Leonard se muze ukajet se svym PulseAudio.
Nyni z Fedora 14 posilhavam po novejsi verzi, nenaleznuvsi odvahu ve verzi 15, premyslim o Fedora 16. Na druhy pokus zjistuji, ze systemd je stejne rychly jako ve ctrnactce a tak nevim kde najit podporu pro ten nejsilnejsi argument - rychlost. Musim studovat novou dokumentaci, pokud se mi ji tedy podari najit. Libi se mi grafika GNOME3, ale ovladani je mizerne neefektivni. Chybi global menu... Nevim, nema v tom prst pan Leonard?
Jeste ze mam syslog a znej pres grep zjistim vse co potrebuji a podari se mi premluvit GRUB2 k tomu aby mi pridal do boot menu i moji funkcni Fedora 14. Ale ejhle, on ma pan Leonard i zalusk na muj syslogd. Sakra, jestli se mi podari prejit na Fedora 16, je mozne, ze to bude ma posledni...
Apropo, nevi nekdo z mistnich Fedoraku jak je tezke (pstychycky) prejit na LinuxMINT? predbezne jsem si ho vybral, ale mam obavu z podpory modernich technologii a driveru modernich HW. Pracuji v oboru, kde musime podporovat posledni HW a tak bych sebou rad vzal i celou zakladnu nasi firmy, ktera nyni vpodstate bezi na Fedore.