ten prechod z gentoo na arch mi nevadi, ale to zrusenie 32bit verzie ma trochu mrzi. :(
potom to uz nie je tak "rescue system", ked to nemoze bootnut na starej masine. na druhu stranu, nepamatam, kedy naposledy som s takou masinou prisiel do kontaktu... mozno este niekedy pred rokom 2k.
inak SystemRescueCD je super, neraz mi toto liveCD(/liveUSB) pomohlo (oprava RAIDu, zachrana dat z NTFS - testdisk, stiahnutie network driverov pre windows, chntpw, atp.). taka fajn alternativa PartedMagic-u.
32 bit je na ústupu a případně starší 32 bit verze bude stále ke stažení. V 32 bit verzi už nebudou zásadní změny a celkově vývoj skončil (lehce řečeno). Takže proč by měli udržovat v současnosti něco co někdo použije jednou za uherák, to už je lepší nechat starší vydání k dispozici a zaměřit se plnohodnotně na jednu a novou verzi.
Jinak oceňuji, že přešli na arch, sám o něm silně přemýšlím zda z ubuntu přejít.
32bit je sice na ustupu, ale ze by v 32bit nebyli zadne zmeny je samozrejme nesmysl, jadro, gnu i vsechny programy v systemrescue obsazene jsou ve vyvoji a vice ci mene zasadni zmeny v nich budou... takze pokud by nekdo chtel vyuzit novou/opravenou fuknci programu/nastroje tak v stare 32bit <6 verzi proste nebude...
Já ale odpovídám na něco jiného než co vy myslíte. Já nemluvím o systemrescure, ale o 32 bit jako takovém. Jaké jsou tam změny, aby systemrescure měl pořád držet 32 bit projekt na živu? Všechny bitové změny, které by ovlivnili výsledek jsou už jen na 64 bit verzi. A když nejsou změny v 32 bit verzi jaké nové věci či udržovat dál? Je snažší doladit a ukončit projekt. Držet se zuby nechty starého není nic dobrého, je z toho vždy hroznej průser.
Neni možné spustit 32 bit verzi v každém případě. Jeden z příkladů mě napadá starý state of war 32 bit verze 1.1 (mám na cd). Ani zaboha jsem nemohl spustit pod 64 bit a řešil jsem to na linuxu přes wine (další možnost virtual, ale to mi bylo trochu nepraktické). Těch příkladů by mohli udat tuny ty co jsou zaměřeni na CNC stroje, nebo je nějakým způsobem spravují. (nebudu rozvádět, byl by z toho fakt dlouhej článek s HW dohromady)
> mozno este niekedy pred rokom 2k
amd64 bylo uvedeno v roce 2003. A já potkávám x86_32 hardware pořád, typicky starší notebooky (Celeron/Centrino, Atom v EEE PC) a embedded (Alix, Via a takové destičky). Osobně se mi líbil ten předchozí koncept se dvěma kernely a jedním userspace (userspace byl 32bit, ale výběr 64bit kernelu umožní chrootnout se do 64bit systému).
Nicméně přechod na „binární“ distribuci schvaluji -- občas jsem potřeboval do SystemRescue něco doinstalovat (mám pocit že nějaký pwdump/samdump/chntpw pro extrakci a náhradu hashů hesel ve widlích) a na Gentoo to znamená natáhnout celý toolchain a kompilovat, což se v live s omezenými zápisy dělá špatně. Uvidíme jak dobře to bude na Archu realizované.
ano, mas pravdu. diky za opravu :).
a teraz, ked uz to spominas, tak som si spomenul, ze tiez mam doma jeden starsi ALIX (x86), jeden pocketCHIP (32bit ARM) a jeden stary Commodore64 (8bit) :). ale kedze ich nepouzivam na pracu, iba na hranie/ucenie sa, tak mi ani neprisli na um. kazdopadne s 32bit procesorom v beznom PC, ci notebooku som sa naozaj dlho nestretol. tym vsak nechcem povedat, ze by 32bit verzia bola zbytocna. prave naopak, nepaci sa mi, ze ju pri "rescue" distribucii "odrezali". viem, ze stale mozem pouzit starsiu verziu SystemRescueCD, ale co ak napr. z nejakeho stareho 32bit PC niekto spravi NAS s brtfs. a v pripade problemu nebude mozne zachranit data, lebo ta stara verzia SystemRescueCD nebude vediet pracovat s tym novym brtfs (ciste teoreticky priklad). preto si myslim, ze ma vyznam udrziavat aj 32bit verziu.
Jo to byl jeden z hlavnich duvodu proc sem se od Archu vratil zpet ke Gentoo. To a configurovatelnost Gentoo. Presto ze dnes uz je systemd celkem pouzitelnej (stale pouzivam RedHat na serverech a Raspbian), tak u Gentoo na laptopu a vlastnim serveru tentokrat rozhodne zustanu, protoze temer vsechny negativa, kvuli kterym sem od nej kdysi odesel jsou pryc.
Celkem v pohodě. Já to už léta používám přes PXE, takže z tohoto pohledu se to změnilo dost, ale na fóru už jeden člověk adaptoval archlinuxový PXE návod (víceméně pár věcí přejmenovat), to zase moc pracné nebylo.
Mnohem víc času jsem strávil řešením, jak rozjet autorun skripty.
Je tam drobná chybka, takže unsquashfs, opravit a mksquashfs.
Napřed jsem měl dojem, že chybějící 32 bitová verze bude problém, ale pak jsem zjistil, že vůbec nevím, kdy naposledy jsem ji použil.
ad PXE - pro pxelinux jsou volby jsou normalne v ISO:
systemrescuecd-6.0.0.iso/iso9660://sysresccd/boot/syslinux/*.cfg
a dalsi parametry pri pouziti GRUB2 na USB_Flash pri bootu z ISO pak popsane zde:
http://www.system-rescue-cd.org/manual/Booting_SystemRescueCd/
pokud autorun scriptem myslis treba automaticke pusteni startx, tak puvodni dostartx byl oficialne odebran, viz link vejs
Ne, myslím ar_source= apod.
Dokumentace u sysresccd.org zatím změny nereflektuje.
Pro Arch lze použít script=http://........ (provede to po prvním přihlášení z /dev/tty1 "curl http://.......|zsh"), to je v pohodě. Jediná vada, kterou to má, je, že se to realizuje .zlogin, ale v sysresccd je použitý bash, takže buď ručně (no, to je jen poloautomat), nebo rozbalit ten .sfs, ten jediný řádek .zlogin přidat do .bashrc a zase .sfs zabalit.
Používám to na mass deployment, skript si natáhne potřebné, připojí síťové disky, zjistí, co je to za stroj a případně nakopíruje image systému.