To jsou problemy pokrocilych uzivatelu, tedy asi vsech ctenaru Roota (doufam).
Predstava, ze mi nekdo vnucuje modem, nebo mi brani jej plne spravovat je hnus!
Dnes se dobre routery s SFP pohybuji kolem $70 takze neni duvod jim platit pronajem pokud si zvladnete delat spravu sam.
Taky bych rád IPv6 az k memu routeru a zdarma.
U GPON siti obvykle ISP SFP nenabizi. Rezim bridge u dodane krabicky ale obvykle neni problem, a navic nehrozi nefunkcni pripojeni kvuli prehrati GPON SFP modulu. Pronajem zarizeni v rezimu bridge je u T-M zadarmo (ale musite si o nej rict).
IPv6 by u TM snad konecne meli mit v planu, posledni informace indikuji dostupnost letos nebo pristi rok. U VF samozrejme clovek nikdy nevi, tam nemaji IPv6 ani na DSLku doted.
Zhruba před rokem a něco jsem zařizoval přípojení do Internetu, na vesnici, VDSL. Udělal jsem si na to tabulku 18 potenciálních providerů a nejlépe mi vyšel T-mobile. Nebyl sice nejlevnější, ale jeho nabídka byla jasná a jednoduchá (IPv6 dával /48; zdarma!). Většina ostatních nějak spekulovala nebo neposkytovala IPv6 vůbec, buď třeba chtěli smlouvu na 2 roky, nabízeli "výhodné" ceny při platbě rok předem apod. Vodafone dával "IPv4" a "IPV6 adresu" (co to znamenalo jsem nezkoumal) po 176 Kč každou, Eri veřejnou IPv4 adresu za 300 Kč, atd.
Je to docela zajímavé, jaké byly mezi providery rozdíly, když všichni jeli téže na infrastruktuře od Cetinu.
18. 3. 2022, 08:30 editováno autorem komentáře
Ta IPv6 u T-Mobile je /56. Něco o tom vím. :-)
S IPv6 je situace lepší, /56 už umí i Metronet, UVTnet, Avonet, FIXnet (na požádání), Giganet (bohužel za příplatek). Menší bloky umí i další přeprodejci (O2, tuším Viridium, brzy snad 365internet). Vodafone má IPv6 jen "zděděnou" na kabelovce, na DSL/optice ji neumí.
Veŕejná IP je za různé příplatky, jen pár ISP ji má v ceně (T-M, FIXnet, Metronet na požádání). Pokud se připlácí, je to obvykle do 100 Kč, ale výjimkou nejsou ani ceny jako 175 (Vodafone) a 254 (O2) Kč měsíčně.
Takže ano, nabídka TM je ve srovnání s konkurencí (přeprodejci DSL) docela dobrá.
Je to taky důkaz, že se služby jednotlivých přeprodejců liší, a občas dost výrazně.
Fakt ze bezi na infrastrukture Cetinu jeste neznamena ze se tam neda manipulovat na sitove vrstve.
Cetin pouze poskytuje pristupovou sit.Kam to povede dal z IP uz rozhoduje uz ISP. Zas chapu ze v nasi zaostale, telekomunikacne rozvojove a realnym telekomunikacnim kapitalismem malo dotcene zemi na to musi koukat typicka cecha jak eskymak na zetor.
Rekneme to jinak. Klidne bych ozelil IPv6 nebo verejnou ip adresu pokud by byla slusna konektivita. Zbytek si mohu zajistit terminaci na nejake VPS a tunel mi stejne navaze mikroblik. Neni to idealni, nedostane to razitko od premka podlahy, ale na dekadu nez to ISP zavede je to jen mensi neprijemnost.
Tak pokud někdo nabízí gigabitové rychlosti, snad neočekává, že si je někdo pořídí jen kvůli facebooku. Takové připojení si bude pořizovat náročný uživatel.
Na co je mi gigabitový internet za tisíce, když se předražený modem od poskytovatele několikrát za den zasekne/restartuje a ještě mi jeho věstavěný firewall rozhoduje o tom, co je "normální" provoz a co ne.
Je to otazka jak definujete narocny. Gigabit pripojeni za tisicovky mesicne uz by mohlo mit nejaky slusnejsi modem ( cca 10-25kkc). Ty duvody proc se neco seka nemusi byt jen smejd zarizeni ale tlemejsi co nezvladli provisioning nebo vlivem ceskeho mikromanagementu na odladeni dostali 3 tydny. Z toho 2 tydny resili jen provisioning servery a jednani s cinou.
Narocny uzivatel muzi byt i jen ten, kdo nechce resit ze mu facebook nejede vzdycky kdyz mu na stromech narostou listy nebo zaprsi. Ta narocnost muze spocivat ciste jen ve stabilite sluzby, rychlosti pri soucasnem uploadu/downloadu nebo RTT. Nemusi vubec spocivat v rychlosti.
Pokud je predavaci rozhrani na modemu reklamoval bych to v ramci sluzby a nechal v tom ISP radne usmazit.
Tak pokud někdo nabízí gigabitové rychlosti, snad neočekává, že si je někdo pořídí jen kvůli facebooku.
To bych si dovolil pochybovat, ač samozřejmě je nesmysl si to pořídit kvůli facebooku. Proč by jinak Vodafone machroval s tím jejich "gigabitem", pokud by ho nenabízel širému lide facebookovému (který to samozřejmě nepotřebuje)? Je to přece free-cool-in a je to přece gigabit!
Nedávno mi kamarád říkal, že si asi pořídí od VF (exUPC) gigabit. Tak se ho ptám, na co že to potřebuje - a prý kvůli tomu, že to je jediná jejich použitelná varianta internetu, kde je nějak rozumný upload. Tak si říkám, jestli podobným způsobem asymetricky nezmrší i ty optické linky. Vůbec by mě to nepřekvapilo, když v současnosti nabízí třeba něco jako 1000/100 Mb/s, místo aby dali možnost volby to rozdělit třeba 1:1 nebo 1:3 v obou směrech, dle potřeb uživatele.
„Takové připojení si bude pořizovat náročný uživatel.“
No, vzhledem k tomu, že dnešní velké hry mají řádově desítky GB, lidi už si zvykají, že se klidně objeví i něco okolo 100 GB, vzhledem k tomu, že day-one patche umí mít pár dalších desítek GB, vzhledem k tomu, že krabicové verze her se prodávají stále méně (nehledě na to, že PC hry už většinou obsahují jen papírek s pár písmenky) a vzhledem k tomu, jak masivně se rozjely nejrůznější slevové akce či dokonce hry zdarma, řekl bych, že takovým náročným uživatelem je každý hráč velkých her kromě těch, co jedou na Nintendu, což u nás v ČR prakticky znamená takřka každý hráč velkých her...
Bohužel se to bude jenom zhoršovat, protože "storage is cheap". Na konzolích se objevují technologie pro DMA mezi NVMe a GPU, tj. grafika si načítá textury přímo z disku bez režie procesoru, a to vyžaduje ukládání textur jako monolit (bez fragmentace) a bez moderní souborové nebo obrázkové komprese. A textury jsou čím dál větší (megatextury světa, atlasy, atd).
„Bohužel se to bude jenom zhoršovat, protože "storage is cheap".“
O to je paradoxnější, že PS5 nemá ani 1TB místa na disku, takže udrží jen pár jednotek her, a tedy náročnost na linku tím stoupá, když se člověk bude chtít vrátit k nějaké dřívější hře.
„Na konzolích se objevují technologie pro DMA mezi NVMe a GPU, tj. grafika si načítá textury přímo z disku bez režie procesoru [...]“
Což jsem pochopil, že není ani tak kvůli tomu, že by bylo či nebylo úložiště levné, ale s rostoucími velikostmi textur jde o urychlení procesu načítání. (Z jedné prezentace PS5 mi přišlo, že se Sony snaží vyvolat dojem, že hry budou moci dynamicky nahrávat to, co je ve výhledu kamery, jak se hráč otáčí dokola.)
Měl jsem na mysli obecnou kompresi jako např. lz, zstd. Totiž klasická "texture compression" jako ASTC nebo DXT může být z principu jen bloková, aby to compute jednotka mohla konvertovat na bitmapu bez znalosti kontextu. V praxi se dnes tolik nepoužívají, protože to vypadá hůř a moc místa to neušetří. V současné megatextuře např. terénu bloková komprese nepomůže, tam právě chcete dosáhnout úspor opakováním nějakého large-scale vzorce, např. nějaké velké bílé místo. Koukám teď do instalace CoD Infinite Warfare, na disku necelých 90 GB, textury jsou RGB888, tj. žádná komprese.
Navíc, DirectStorage se nepoužívá jen na textury, streamují se tím i třeba vertex buffery a volumetrika.
Nevím, kolik by pomohly obecné bezztrátové komprese. Výrobci té hry jsou asi jen líní, protože DirectStorage-like technologie na nových konzolích je tak rychlá, že jsou hry, které načtou v jednom frame místnost, do které vstoupíš, a její data okamžitě zahodí, když ji opustíš.
19. 3. 2022, 05:08 editováno autorem komentáře
Tak hlavně, aby se ty přípojky budovaly tam, kde vysokorychlostní internet ještě není.
Nebo to bude zase klasika, kdy se již po několikáté zasíťuje sídliště, a o ulici vedle bude 20/5Mbps? Aby si pak nestěžovali, že o ty služby nikdo nestojí, když místní ISP má 250/250Mbps za 250Kč/měsíc. Gigabitové rychlosti bude chtít reálně platit málokdo.
Zalezi na tom, jak se ta vystavba umozni. Pokud se bude formalne lpet na zakopani pod zem, logicky drazsi (a pomalejsi) to bude. Pokud to bude mozne tahat i vzduchem, tak to nakladove tak strasne byt nemusi - a zakope se to az casem. Zvlast v mistech, kde je dosud i ostatni vedeni vzduchem neni moc duvod krecovite nutit optiku zahrabat - tam proste staci pockat, az se toho bude kopat vic a pak to jen pod zem presunout.
V zahranici je vedeni optikou vzduchem naprosto bezne k videni... casto i v odlehlych koutech, kde jinak lisky davaj dobrou noc. U nas se spis vymysli, proc to nejde :-)
Do obce a po obci je u nás telefon rozvedem nadzemním vedením, takže vyměnit to za optiku je materiál + týden práce. Nemluvě o tom, že nad zemí je rovněž přivedena elektřina, prakticky do každé chalupy. Opět, natáhnout tam o kabel navíc by nestálo teměř nic.
Vše v porovnání s výstavbou na zelené louce.
Eon ale postupně nadzemní vedení ruší, sloupů ubývá ale když se zakopává kabel, chráničku navíc do výkopu nikdo nedá. Telefonní sloupy také postupně padají, vedení je zpřetrhané a nikomu to nevadí, protože o pevnou linku ani internet AŽ 6Mbps nikdo nestojí.
A tak nám zbývá jen bezdrát přes kopce a lesy, který funguje podle počasí.
Tady uz nejde o pretahovani. V tehle fazi uz pomuze jen kupovat zakose od konkurence akvizici nebo rozsirovanim site. Jsou lokality ktere uz jsou proste vytezene.
Na nevytezene lokality se nikdo nehrne protoze legislativa/vecna bremena/hloupi zastupitele... dopln si sam.
Bylo mnohem jednodussi budovat site v 90tych letech nez dnes.
Je otazkou jak se definuje zapadla ulicka. Jak se definuje lokalni kupni sila a kdo vubec udela pruzkum aby zjistil jestli jsou lide ochotni sami investovat. Chybi ta spravna data. Co se zatim sype z ruznych iniciativ jsou blaboly neskutecne.
BCO,CTU srovnavac, data od ISP, teoreticke mapy pokryti... vse nesmysly. Chybi realna data z terenu. Ti urednici snad ani nectou mapy siti ktere jsou ulozeny.
18. 3. 2022, 10:37 editováno autorem komentáře
No vidíte a já dneska objevil Kiwix a stáhl si offline verzi Wikipedie, Gutenberga a hledám aktuálnější dump stackoverflow. Svůj Nextcloud včetně kalendářových služeb už mám, jen si musím udělat pořádek ve filmotéce. Obzvlášť v současné situaci je dobré nebýt závislý na (zahraničních) online službách, když už jsem závislý na čínském hardware...
Není to tak hrozný, mají na to vlastní komprimovaný formát. Komplet česká Wikipedie z března je 7,7 GB a jsou v tom i obrázky/animace byť jen v malém pohledu vložené ve stránce (nedají se zvětšit). Anglická wikipedie je 87 GB. České wiktionary je 140 MB, anglické 6,2 GB... Akorát archiv StackOverflow je 144 GB :-). Českou wiki jsem si stáhl do mobilu na paměťovku, ten Kiwix je i pro Android.
18. 3. 2022, 21:13 editováno autorem komentáře
Hmm.. po zkušenosti s T-machýrkou a VODAfounou to shrnu takto: " prosím odejděte a polibte si, děkujem, ozveme se vám"
Reálně nové přípojky se vedou do zahrádkářských kolonií, případně tahá se optika každé co 3 roky na pořád tom samém místě.. A to je holej fakt.. reálně "po tomto oznámení" na tom lidi budou pořád stejně...
jinak v nových založených sídlištích ze zákona má být připravena optika.. reálně to je tak, že obec, nebo město si to samo zaplatí, aby to tam bylo, aby byli dotace.. na vyžádání to neudělá v 99% nikdo zadara, jak to má bejt.
Dle mého názoru opět dost reklamštiny kde výstavba přípojek provedná je n jiným výkladem tabulek.... ....výsledek pro koncáka stále bude krabice ve sklepě, vnější zdi obytného domu, nebo xxx metrů od bytu\baráku.
O tom že půjde optika do bytu si uživatel ale muže nechat zdát i když výklad FTTH vs. FTTB je často velice problematický a nebývá přesný.
a ona musí nutně ta optika víst až do bytu?
zrovna u nás "na vesnici" t-mobile letos ma začít stavět právě svoji optiku - a momentálně je ve hře varianta s optikou do krabice v přízemí a rozvod do bytů gigovým ethernetem stávajícími datovými rozvody.
nevidím jediný důvod, proč bych měl trvat na optice až do bytu.
U nás začalo město s ČEZ budovat optiku. Natěšeně jsem se zařadil na seznam zájemců, abych se pak dočetl, že v místě mého bydliště se kabel tahat nebude. No jo - čtvrť rodinných domků je nelukrativní místo, to chápu. Zapojit panelák s padesáti partajemi a sídliště s osmi takovými paneláky nese vejvar, ale domkáři můžou být rádi, když dostanou ADSL 30/0,3 Ať se jdou bodnout (město a ČEZ). :-(