Zajímalo by mě, co k tomu dodávají jako CPE a kolik žere proudu. Předpokládám, že krabice co zvládne uforwardovat 8 Gbps bude dost drahá a bude dost topit.
Ve Švýcarsku dává iWay modemy Zyxel AX7501-B0.
https://www.studerus.ch/de/support/download/204514
2. 10. 2023, 13:27 editováno autorem komentáře
Co k tomu dodavaji netusim, ale i treba takovy RB5009UPr+S+IN by to zvladnout mohl - nerikam, ze na malych paketech... ale na typickem payloadu ano. Samotny router si vezme asi 15W, coz zas tak moc take neni. A fajnsmekri muzou jit treba do CCR2004-16G-2S+PC, 36W zas tak moc taky neni.... v porovnani s takovym "UPCackym" gigabitovym Arrisem, co si taky vezme k 24W...
Ve FAQ (https://www.t-mobile.cz/fiber8000) píšou o PPPoE. To bude první problém (ten CPU je sice rychlý, ale že by až tak? v testech Mikrotiku píšou "routing", ale nejspíš bez PPPoE).
Další problém bude v tom, že RB5009 má jen jednu 10 GbE šachtu a mezi CPU a switch chipem je jen jedna 10 Gbps linka (https://i.mt.lv/cdn/product_files/RB5009UPrS_220805.png), takže symetricky vytížená služba by končila někde na 4,5 Gbps. Se switchem s více 10 Gbps porty by to asi nějak používat šlo. Jinak tenhle RB má notoricky známý problémy s 2,5 Gbps portem.
Pokud někdo dá 4k za službu, tak ho asi nebude trápit těch pár desítek wattů na spotřebě navíc. :D
BTW, T-Mobile neuvádí, jestli ONT bude mít metalický nebo SFP port, zato uvádí, že budou dodávat jen ONT (takže v bridge). Neuvádí, kolik si naúčtujou za pronájem (snad nic).
Ta linka zvlada 10 gbps oboma smermi naraz. V nej nie je problem, ale v cpu, ktory realisticky zvladne tych uvedenych 7,5 gbps. Okrem toho vsetky ostatne rozhrania maju spolu 9,5 gbps (7 x 1 gbps + 1 x 2,5 gbps), takze keby aj prislo 10 gbit a cpu to zvladlo spracovat, tak 10 nema kam poslat, iba 9,5.
Vami uvadzanych 4,5, to iba keby mal len jeden interface a fungoval ako router on a stick.
RB5009UG+S+IN - Block diagram
https://i.mt.lv/cdn/product_files/RB5009UGS_220852.png
Tady těch 8 Gbps využít dá dost práce. Na vstupu 10 Gbps je OK, do CPU 10 Gbps pro reálný provoz taky, ale na výstupu je 7x 1Gbps a 1x2,5Gbps. Tedy k té jedné 2,5 Gbps lince budete potřebovat využít ještě dalších šest 1 Gbps linek téměř na plno. Buď budete dělat mohutný bonding linek nebo za tím budeme mít hodně různých sítí. Pokud budu platit 4000 kč měsíčně asi nebudu šetřit na routeru abych měl polovičaté řešení.
Tak ta polemika je spis o tom, ze zarizeni co teoreticky utahne 8Gbit linku bude nesmyslne zrat... to uz dnes taky uplne neplati. Jasne, ze ta 5009 architekturou neni asi nejdokonalejsi (ale zas na ten form-factor a cenovku, proste me to napadlo jako prvni... mno a uvidime jaka bude nova krabicka od turrisaku)... a na podobne problemy s tim, ze nekde je uzsi hrdlo clovek narazi i u enterprise-grade boxu. Samozrejme, ze na single-stream to ani s tim "mohutnym" bondingem da maximalne to, co zvladne jeden fous - ale ono tohle omezeni clovek najde casto i u drazsich krabic, vtipny je kdyz je interne - pres to pak nejde vlak.... :-)
A v realu navic spousta lidi smysluplne nevytizi ani ten gigabit... a myslim ze i T-Mobile by zakaznika rychle zariznul, pokud by jim to nekdo vytezoval trvale.... aneb to se vsichni marketingove ohani gigabity sem a tam, ale pak si ve vseobecnych podminkach clovek precte, ze kdyz sit "nadmerne vytezuje"... tak ho proste ufiknou... :D