gapps jdou doinstalovat, v Jolle C mi to funguje https://openrepos.net/content/coderus/opengapps-pico-installer akorat se pak musi zablokovat update, pry nejaky novy play store ma problem se stahovanim
Přiznám se, že jsem nad ním chvíli uvažoval, ale nastavený limit se mi zdá dost malý, aby mohl někdo uvažovat nad seriózní výrobou ne Foxconnu a původ projektu v Číně ve mě také důvěru příliš nebudí. A nakonec, nelíbí se mi docela malá RAM.
Pokud se někdy přímo Jolla rozhodne oprášit svůj tablet v silnějším HW, tak do něj asi půjdu, ale toto se mi zdá až příliš podezřelé.
Na co chcete větší RAM než 2GB na Sailfish OS? Na mém Nexus 4 s 2GB RAM a Sailfishem když jsem zkoušel vytížit mobil naplno, tak jsem musel spustit cca 50 (nativních) aplikací (tj. většinu co mám nainstalovanou) aby se ta RAM celá zaplnila - zbývalo pak jen 50 MB protože se žádná neukončila/neuspala. Android aplikace a prohlížeč s desítky otevřených tabů by tu RAM vyčerpaly asi rychleji, ale jinak si myslím, že rezerva je dostatečná.
Jolla nejspíš už nic přímo nevyrobí, protože z ní je jen SW společnost. Možná se třeba časem objeví od Jolly oficiální podpora nějakého tabletu od Sony, uvidíme do čeho se po Xperii X pustí.
V podstatě jste si odpověděl sám, Android aplikace si ukousnou dost a sice nemám přímou zkušenost se Sailfishem, ale počítám, že běhové prostředí pro Android aplikace si tam ukousne něco více, než na nativní platformě. Také počítám s tím, že náročnost samotného SailfishOS a jeho nativních aplikací časem určitě poroste a obnova potenciálního HW bude jistě problematická, takže by tablet měl být připraven i na budoucnost.
Na Sony moc nesázím, kdo ví jak dlouho je bude SailfishOS bavit, navíc mám tuto firmu na svém blacklistu.
K Jolle jsem se předevčírem musel vrátit, když mi přestal fungovat Nexus 5X (známá výrobní chyba mobilů LG té generace), a upřímně, všechny ty záseky, špatná odezva a nutnost přesného klikání jsou teď dost otravné. Než jsem přešel na Marshmallow, tak mi Jolla taky přišla v pohodě (hlavně ve srovnání s Jelly Bean a KitKatem), ale Android se od té doby hodně zlepšil, zatímco Sailfish po fiasku s tabletem prakticky zůstal na místě.
No srovnávat Android 6 na Nexus 5X se Sailfishem na 3-4 roky starém HW a to tehdy už ten smartphone od Jolly měl nic moc HW... nutnost přesného klikání znamená přesně co? To Androidu musím šahat prstem přes celý displej na tlačítka umístěná na krajích.
Loni jsem po půl roce používání Sailfishe hodil na Nexus 4 na zkoušku Android 7 a cítil jsem zlepšení oproti předchozím verzím Androidu, ale stejně jsem se vrátil zpátky na Sailfish a s několika patchi se mi ovládá mnohem lépe a i GUI se mi líbí víc než světlý Material design, ale to je individuální.
Nutností přesného klikání myslím třeba chybějící touch area kolem odkazů v prohlížeči (v Androidu/Chrome stačí kliknout okolo linku, aby se aktivoval, v Sailfish je nutné kliknout přesně na něj), chybějící táhla pro přesouvání kurzoru při psaní (je nutné se přesně trefit přesně tam, kam chcete umístit kurzor) či chybějící nebo slabý Kalmanův filtr při tažení výběru (pokud neudržíte prst při tažení přesně na řádku, začne to strašně skákat).
Co se týče těch záseků a problémů s plynulostí, to zřejmě není způsobeno stářím HW, protože v androidích aplikacích (a i některých aplikacích pro Sailfish, ale ne těch předinstalovaných) na té samé Jolle se to neděje. Jsou samozřejmě o dost pomalejší než na Nexusu 5X, ale pořád mají nějakou odezvu: zobrazují spinner, reagují na stisky či třeba OsmAnd vykresluje alespoň hrubé obrysy. Nejhorší je tohle v Prohlížeči (ten se často zasekne i při zavření), ale třeba Galerie nebo Obchod by taky zasloužily hodně vylepšit.
Už si přesně nepamatuju, jak je to s těmi odkazy v prohlížeči na Androidu, ale třeba na nezvětšené desktopové verzi webu (které někdy preferuju oproti hrozným mobilním verzím webu), když je text malým písmem a je těch odkazů víc u sebe, tak to klikání jde na Sailfishi právě kvůli absenci touch area myslím snadněji (na Androidu jsem myslím často musel zoomovat abych se trefil na ten správný odkaz), což ale souvisí i s velikostí a rozlišením displeje.
Chybějící táhla pro přesouvání kurzoru při psaní? ťuknu někam a pak znova na tom místě přidržím prst, posunu ho směrem kam potřebuju a během toho posouvání se text zvětší, což usnadní dát kurzor tam kam chci. Až na to skákání mi kopírování textu mi přijde snažší na Sailfishi, ale zároveň mě štve, že ne všude můžu text označit (a zkopírovat ho). Na nějakém levném Androidím tabletu od Aceru jsem text nemohl vůbec označit, nešel mi vůbec vyvolat ten výběr textu a až druhé osobě se to po chvíli podařilo.
Galerie by potřebovala hodně vylepšit. Strašně moc chybí i třeba pouhé řazení podle složek. A správci souborů dost chybí podpora zip a dalších komprimovaných souborů.
Pokud je víc odkazů vedle sebe, tak Chrome na Androidu příslušnou oblast zvětší sám. Tohle je tam vyřešené velmi dobře.
Ou, ten tap and drag jsem neznal, tím se všechno hodně ulehčuje. Bohužel hned mě zklamalo, že nefunguje ve formulářích v Prohlížeči.
Ještě jedna věc mě právě teď při psaní na Jolle irituje: chybějící swipe klávesnice.
Existuje swipe klávesnice OKBoard, ale bez podpory češtiny.
http://www.jollausers.com/2017/05/sailfish-os-and-alternate-input-methods/
Já mám Cube i7 Stylus. Jediný problém je s drivery pro Wifi, které je třeba pokaždé při aktualizaci jádra zkompilovat a nainstalovat (https://github.com/lwfinger/rtl8723au_bt). Novější jádra mají sice podporu pro RTL8723BU v sobě, ale spíš to nefunguje než funguje.
Tady je laptop s oficiální podporou Linuxu, tak snad ta firma udělá i nějaký takový tablet: https://gizchina.cz/2017/06/19/chuwi-lapbook-12-3-oficialne-podporuje-ubuntu-slevnen-299/
Ubuntu Touch je stále neprekonané, hoci dnes už len s komunitnou podporou, stále je to ten načistejší Linux na mobile, bez uzatvorených sračiek, teda keď sa nebavíme o ovládačoch a svojvôli výrobcov.
Niečo som o tom aj písal:
http://linuxos.sk/clanok/chytry-telefon-s-ubuntu/
http://linuxos.sk/clanok/ubuntu-touch-zhodnotenie-po-styroch-mesiacoch-pouz/
http://www.abclinuxu.cz/blog/Linux_nieje_jadro_ale_komunita/2014/10/ubuntu-touch-phone-je-uz-doma
U toho tabletu se vyuzily komponenty, plany apod. od Jolla Tabletu a take image s OS, ktery nepotreboval asi moc uprav oproti zcela jinemu zarizeni. Navic se dokoncuje Sailfish pro Xperii X, vybrani betatesteri jiz testuji a pak nejspis bude ke koupi image se Sailfishem vcetne podpory Androidich appek a MS Exchange.
Je to stejny tablet, vicemene nahoda, nasly se kompletni design dokumenty a soucastky jdou porad objednat a koupit tak to nekdo proste udelal, je o tom thread na talk.maemo.org, prvni post je od cloveka co za tim stoji http://talk.maemo.org/showthread.php?p=1526181#post1526181
akorat to za tu dobu trosku zastaralo :-)
Já hlavně nechápu, na co si kupovat tablet. Když ho jednou za nevím jak dlouho chci použít, tak vezmu notebook, překlopím ho do módu tablet nebo "stan", a je hotovo. Není problém sehnat 2-in-1, na kterém člověk bez problému rozjede 2-3 VM na testování, k tomu MS SQL Server, Visual Studio a MS Office, a přitom poslouží i jako tablet.
treba je problem sehant 7-8" 2in1 a/nebo zarizeni co po preklopeni do modu tablet je stejne tluste a pohodlne na drzeni jako normalni tablet, take lide na tabletu vetsinou ctou maily, web ci prohlizej fotky takze MS SQL Server, Visual Studio a MS Office jsou jim naprosto ukradene vcetne celeho Microsoftu, protoze na tabletu radi pouzivaji aplikace ktere jsou k dispozici pro Android a/nebo iOS ;)
Pokud vystačíte s tak malým displayem, tak proč nepoužít rovnou telefon? Za mě to ale chce větší display, aby to mělo vůbec smysl. Ohledně aplikací: sice je jich plný Windows Store, ale upřímně na to čtení mailů, webu a ebooků jich moc nepotřebuji :). Hyper-V, MS SQL and VS na tabletu nepotřebuji, ale MS Office se hodí, a třeba MS OneNote je velmi praktický. Navíc když přijde email a potřebuji reagovat, nebo dokoukám na youtube a chci pracovat, tak si prostě připojím klávesnici, a mám zase "opravdový" počítač.
Mimochodem stroje 2-in-1 používám už dlouho, ale ještě ve Windows Vista to nebylo nic moc, protože systém prostě nebyl stavěný na dotekové ovládání. Ve Win8.x to bylo výrazně lepší, ale na desktopu to bylo s těmi Metro apps poněkud matoucí, zvlášť zpočátku ve Win 8. S Win10 se MS podle mě strefil, protože se opravdu dobře používají v obou režimech. Navíc se za tu dobu výrazně zlepšil HW, nové stroje jsou velmi výkonné, lehké a tenké. Srovnejte si třeba Surface Pro 2017 s iPadem Pro 12.9". Na tom iPadu přitom můžete běžet jen browser a pár nezajímavých aplikací, na práci je naprosto nepoužitelný. Na 2-in-1 můžete dělat všechno, od brouzdání youtube v tabletovém módu až po debugging aplikací ve VS, profesionální úpravy fotek ve Photoshopu, nebo střih videa v Adobe Premiere Pro. PC už dávno nejsou šedivé krabice z devadesátých let, ani těžké notebookové cihly ze začátku tohoto století. Navíc když sečtete cenu slušného notebooku a slušného tabletu, tak zjistíte, že ty 2-in-1 nejsou drahé.
Ten Dell, který používám nejčastěji, váží 1.24 kg. Chtěl jsem 16GB RAM, 1TB SSD a 4K obrazovku. Do kanceláře i na cesty je to za mě ideální. Pak tu mám jedno Lenovo a jeden MS Surface Pro. Ale myslím že si vybere každý, je to na trhu spousta. Například:
MS Surface Pro 2017 váží podle konfigurace 768-784 g, k tomu připojovací klávesnice 310 g.
Lenovo Yoga 910 váží 1.38 kg.
ASUS Transformer Mini T102HA má 530 g, k tomu připojovací klávesnice 260 g.
Huawei MateBook má 639.56 g.
Osobně s tím nemám problém. Kdybych měl problém, tak ho dám do reverse mode, nějak takhle:
http://images.techhive.com/images/article/2013/12/yoga-2-pro_5_1160-100160506-orig.png
Pokud jde o Windows, tak k těm na zařízeních 2-in-1 asi neexistuje moc alternativa. Na iOS ani Androidu se nedá pracovat, takže 2-in-1 nemá smysl. Na Linuxu chybí podpora jak systému, tak aplikací. Pokud už bych stál o Linux, tak bych použil spíš WSU. Prakticky automaticky se tím řeší problémy uspáváním a probouzením, drivery, autorotací displaye atd.
https://www.root.cz/galerie/ubuntu-ve-windows/