Na novém procesoru mě zaujaly dvě věci:
Dnes píšu zprávičku o vektorizaci u -O2 u GCC a v konferenci je email od Tachyonu, že by to chtěli na svém procesoru zapnout taky. Tak se podivím, co to je za procesor, ale teď už to je jasné :)
https://gcc.gnu.org/pipermail/gcc/2021-August/237202.html
Druhá věc je, jakou ten univerzální procesor Prodigy má architekturu. Prý na tom běží jak x86, tak ARM i RISC-V.
Je to trochu iné, mám podozrenie, že z toho bude jednorožec
18. augusta 2020
Používanie CPU, GPU, TPU a iných urýchľovačov namiesto Prodigy pre tieto rôzne typy pracovných zaťažení je neefektívne. Heterogénna štruktúra spracovania s jedinečným hardvérom vyhradeným pre každý typ pracovnej záťaže (napr. dátové centrum, AI, HPC) vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov a náročnejšiemu programovaciemu prostrediu.
Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi týmito rôznymi pracovnými zaťaženiami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier.
Procesor Tachyum Prodigy prekonáva najrýchlejšie procesory Intel Xeon pri 10-krát nižšej spotrebe na jadro pri zaťažení úrovne dátových centier a tiež prekonáva najrýchlejšiu GPU NVIDIA A 100 na skúšobných a inferenčných neurónových sieťach pre umelú inteligenciu.
https://techbox.dennikn.sk/procesor-tachyum-prodigy-prekona-cipy-intel-aj-nvidia/
14.1. 2018 20:29 Počas uplynulých dvadsiatich rokov stál hardvérový architekt Rado Danilák pri zrode zásadných inovácií počítačových čipov. Bol šéfdizajnérom recenziami vyzdvihovaného čipsetu Nvidia nForce 4, ktorý zmenil vzťahy jeho vtedajšieho zamestnávateľa s Intelom z top konkurenta na top zákazníka.
https://www.trend.sk/trend-archiv/cipovy-genius-rado-danilak-viem-ako-superit-intelom
Slovenský procesor Tachyum získal jako investici další desítky milionů dolarů
Jan Sedlák
20. 7. 2021
https://www.lupa.cz/aktuality/slovensky-procesor-tachyum-ziskal-jako-investici-dalsi-desitky-milionu-dolaru/
Slovenský procesor za miliardy letos půjde do výroby. Testují ho velcí hráči nebo armády
21. 1. 2021
Prodigy je univerzální procesor pro prvky umělé inteligence, který má podle vyjádření společnosti překonávat jak klasické procesory (CPU), tak grafické čipy (GPU) a tensor jednotky (TPU) od Googlu, a to s výrazně nižší spotřebou
Připravovaný slovenský procesor Prodigy od společnosti Tachyum by se měl začít vyrábět letos. Na druhé čtvrtletí se chystá odeslání finálního návrhu výrobci k produkci. „Od jejich výrobního cyklu pak bude záviset dodání na trh. Záleží, kolik tomuto výrobci zaplatíte za zrychlenou výrobu, pod čtyři měsíce se ale nejde dostat,“ popisuje pro Lupu zakladatel a šéf Tachya Radoslav Danilák.
https://www.lupa.cz/clanky/slovensky-procesor-za-miliardy-letos-pujde-do-vyroby-testuji-ho-velci-hraci-nebo-armady/
Tak podle nabidek prace jeste maj tak 2 roky vyvoje pred sebou pokud je nepotka neresitelny problem - nez to prijde na skutecny kremik, a pak se to podle dnesnich specifikaci (128C) zaradi nekam pod nabidku existujicich spolecnosti (intel/amd/nvidia).
Spis si rikam, zda ten cpu se bude prezentovat jen jako jedna predvolena architektura, nebo to bude moct jet v nejakem hybridnim rezimu (asi co virtualka, to jina arch - necekal bych mixed-arch podle procesu v jednom OS - i kdyz to by byla zajimava post-biglittle vec).
A pri zmince ze to umi vicero architektur - nikde zatim nerikali jaky konkretni feature set to umi, ale prvni co me napadlo je - zda si ono x86-64 nebo aa64 opradu licencovali - nebo tim jenom drazdi hada bosou nohou a nakonec z toho bude RV-only cpu.
Mala firmicka sa este zvladne. 10x narast vykonu za rovnaku elektrinu uz je pochybny. Mna skor zaujima, ako ma byt ich procesor lepsi ako buduce:
"This important milestone demonstrates that Prodigy will enable customers to run their legacy applications transparently at launch with better performance than any contemporary or future ARM or RISC-V processors."
To by mi stacil jeden CPU az naveky a tomu neverim.
Tak informace jsou nejasne - ale pokud melo jit o rozsireni instrukcni sady, tak bych rekl ze se tama dali poslat ty nativni uops, nez aby zadane instrukce vykonavalo nejake jine jadro (a to hlavni cekalo?). Leda ze by to bylo neco na zpusob akceleratoru, jak se resilo v pocatcich x86 fpu (jen tady to sdili registry i pamet).
Skoda ze se k tomu samotna VIA nevyjadrila lepe - ale maji maslo na hlave, ze to zustalo na nekterych systemech nevypnuty :)