Podle prispevku na https://forum.openwrt.org/t/adding-openwrt-support-for-qnap-qhora-301w/96934/447 to na osmigigabit s PPPoE nevypada.
Nevím jak s OpenWRT, ale teď koukám na release note ze Září u QuRouter OS a mají tam mimo jiné napsáno: "Improved the overall network performance of QNAP routers by enhancing the network throughput of WAN PPPoE, VLAN, bridge connections. QHora router series can now support up to 9 Gbps network throughput on the PPPoE 10 GbE WAN ports.", viz: https://www.qnap.com/en/release-notes/qurouter/2.3.0.220/20230904
Chápu správně, že dle toho vyjádření by to mělo být ok?
A naozaj je PPPoE problem? Pretoze, napr. starsie verzie OpenWRT balili PPPoE v userspace, ale pokial viem, tak sa to prerobilo a PPPoE sa bali uz v kerneli. V tom pripade, mozno nie je uzke hrdlo PPPoE, ale samotne natovanie/routovanie (a sietovky s jednym IRQ). Ale zariadenia s 10Gbit ethernetom by to uz mohli mat vyriesene...
Na pateri providera Huawei politicky nevadi, pritom 8gbps predpokladam nemiri na domacnosti, ale na firmy. Jako koncove zarizeni by nejvic daval smysl Huawei EN8010Ts-20 ($45 za kus a mnozstevni slevy), ale z nejakeho duvodu se tato koncova zarizeni u nas ani nenabizeji.
Uz se v tech EU politickych regulacich/doporucenich nevyznam. Podporovat Hamas (USA navzdory) EU levicakum nevadi, ale prodavat Huawei (po vzoru USA) vadi ?
ConnectX-3 jsem mel v linuxovem routeru spolu s i3-6100T - a na dvougigabit PPPoE s aktivnim QoS to nestacilo. Po upgradu na i3-13100 je to lepsi, router zvladne mnohem vic. Stejne jsem ale musel vypinat ruzne hw offloady, obcas mi pozraly PPPoE pakety a spojeni spadlo. Ted mam u toho i3-13100 jako hlavni sitovku Intel XXV710-DA2 a nepozoruju zadne problemy. Ale, pravda, na bezne domaci sitovani to neni. :)
(Multigig ONT mam zapojene do switche od Juniperu a ten pak do 10G portu na routeru. Osmigigove PPPoE bych si rad vyzkousel, ale nejsem v pokryti.)
Ten "novy turris" je co? Posledni Omnia s 10Gbit SFP modulem? Zkousel to nekdo a jaky je realny vykon treba pri jednoduchem routovani mezi sitemi?
Pokud je mysleno posledni enterprise, tak proc je pro cloveka hovoriciho cesky obtizne pochopit pojem "pripravuje" a "prototyp"?
16. 10. 2023, 12:41 editováno autorem komentáře
Podelili o zazitky... T-Mobile stále IPv6 nenabízí. Firma na dotaz Lupy sdělila, že z jejího pohledu k tomu zatím není důvod, protože není masová poptávka. Takze milej T-Mobile v klidu uz i verejne deklaruje, ze na nejaka pravidla FENIX proste kasle, IPv6 koncovym zakaznikum nenabizi a resit to nemini... a to ani u novych sluzeb, kam bezesporu muzeme XGS-PON zahrnout - kdyz uz na to systematicky kaslou v mobilni siti, byt se ty pravidla zavazali dodrzovat uz v roce 2017... to uz je docela dost dlouha doba na to, aby to nasadili.
Poskytovatel, který nedokáže nasadit IPv6 mě prostě nedokáže přesvědčit ničím, aby mě stálo o něm vůbec uvažovat. Zároveň jim nevěřím, že tohle dokážou provozovat, už jenom kecy typu, že nemohou použít router od dceřiné společnosti jenom ukazuje v jakem hnoji tahle firma je. Ať si raději doženou obrovský technologický dluh, dokud ještě můžou (zatím ještě to můžou řešit celkem v klidu).
Pokud budu mit isp ktery mi v miste poskytne jen ipv4 a aspon asymetricky gigabit optikou miste a isp ktery ma sice ipv6 ale max 50-100mbit wifinou pres hory doly lesy, koho si asi vyberu?
Ani v centrech mest nebyva situace, krom par megasidlist a opticke site CETINu, takova ze by si clovek mohl vybirat.
Pokud jako koncak do toho par mega a roku cekani nevlozim, nejsem ve vyjednavaci pozici kdy si mohu vybirat.
To sice chápu, ale vy to neformujete jako Saljack. To je ten hlavní rozdíl mezi vámi a jím. Navíc je lidí jako vy dost málo. Ano, ne mezi čtenáři roota, ale to zase není majoritní skupina zákazníků T-Mobile.
Mimochodem, nestačila by vám VPN a VPS za padesát korun? Pak by vám všechny tyhle starosti mohly být doživotně (toho VPS) kompletně jedno.
Potreba se podivat treba na kameru doma ci pustit vzdalene topeni tohle ale muze postupne menit. Vy tady argumentujete starymi navyky ala devadesata leta - kdy tyhle zarizeni proste na trhu nebyla (zatimco dnes toho jsou hromady), stejne jako argumentuje T-Mobile s absenci masivni poptavky, coz je take argument jak vystrizeny z devadesatek. Samozrejme ten spotrebitel se nebude pidit po tom, jakym protokolem se svou chytrou domacnosti bude komunikovat - on se k tem zarizenim co ma doma proste bude chtit pripojit. A zdaleka ne vsecko musi mit "osli mustek" pres cloud...
Jo, jenomže to je, Danny, přesně ten váš pohled geeka. To, že by to třeba některým (ale zase jen některým protože drtivá většina lidí to stejně neřeší a řešit ani nebude) uživatelům pomohlo ještě opravdu neznamená, že to ti lidé vědí. A to, že to nevědí znamená, že je jim to fuk. Takže jsme tam, kde jsme byli dokonce i u těchto uživatelů.
Prostě zespoda, od uživatelů, tenhle tlak nepřijde a je nesmyslné se nad tím rozčilovat. Není od koho. Ta přijde a přijít nutně musí a taky přichází od koncových poskytovatelů internetových služeb ať už proto, že potřebují IP adresy a nemají je nebo proto, že by pak mohli své vlastní služby rozvíjet.
A stejně tak je nesmyslné vyprávět něco o "návycích z devadesátých let". Jednak věřte, že spousta lidí má návyky tak z let osmdesátých a to ještě se štěstím a to i dost mladých a druhak většina lidí to prostě řešit nepotřebuje. Když budete třeba tady u nás vyprávět sousedovi co si dělá na zimu dřevo, že potřebuje mít kameru přístupnou přes IPv6, pošle vás tak maximálně k šípku. To je jaký návyk, to, že neřeší vaše celkem zbytečné problémy prvního světa? Ze čtyřicátých let? Ne, je to prostě blábol.
Jasne, ono treba ty ikea smarthome vychytavky si dnes kupuji jen geekove... :-) Mozna byste sam mel zajit mezi normalni lidi, treba zrovna do ty ikey o vikendu... To ze u toho pripojovani moc neresi bezpecnost (a ty reseni jsou vesmes odflaknuta/derava) je jiny pribeh... ale ruzna "chytra" zarizeni si dnes pripojuje kdekdo a samozrejme potreba se na "to" divat zvenci a treba machrovat pred kamarady v hospode se postupne objevuje. A ne, nebude u toho resit protokol (to jste si tam milej zlatej podsunul sam) - ale proste bude chtit tu vec pouzivat nejen z obyvaku... treba prave pri hlidani te hromady pracne nastipaneho dreva. Sam blabolite, protoze jste asi mentalne v tech osmdesatkach zamrznul... hele, nedelate vy v tom Tycku? :-) Asi byste tam zapad... :D
Mimochodem, nestačila by vám VPN a VPS za padesát korun? Pak by vám všechny tyhle starosti mohly být doživotně (toho VPS) kompletně jedno.
To jako proč? Že poskytovatel zaspal posledních 10let? Jako opravdu chci moc, když chci mít možnost připojit se domů pomocí adresy bez toho abych musel používat prostředníka? Když existuje řešení, které tenhle marast řeší. Neodpadnou pak ty starosti náhodou taky?
Tak porad pokud to potrebuji si muzu spustit ipv6 tunel na VPS ktery nemeri.
Co mne ale dokaze znacne nakrnout pokud ISP nenabizi ani verejnou ipv4 nebo to resi jako NAT 1:1 ( a neprolezaji pres to nektere protokoly). Ale i tak... jsem ve slabe vyjednavaci pozici. Porad se vyplati pustit tu VPSku nez vrazit ty 3-4 mega do vystavby.
T-Mobile je komerční firma a tak nějak ji zajímá především jak bude vypadat v očích těch, kterým chce svou službu prodávat. A těm je dost výrazně majoritně IPv6 tak nějak jedno jak placatej šutr a jestli jim bude připojení bude fungovat přes IPv4 nebo IPv6 je nezajímá a nejspíš si toho ani nevšimnou. Takže sice pro vás to není dobrá vizitka, to chápu, ale masu jejich zákaznků žádná taková vizitka jednoduše nezajímá. Nadávat na to můžete jak chcete, ale na věci to nic nemění. S nějakou neznalostí problematiky to opravdu nesouvisí.
Asi by opravdu bylo dobré smířit se s tím, že dobrých důvodů k přechodu na IPv6 je několik ale tím důvodem rozhodně nebyla a není reálná potřeba většiny běžných uživatelů. Což z nějakého důvodu tři čtvrtiny geeků nechápou a neustále se hrozně diví, že to tak atokonto nepřekvapivě i reálně skutečně nefunguje.
17. 10. 2023, 13:42 editováno autorem komentáře
Bylo mnohokrát vysvětleno, že uživatelé skutečně neřeší verzi IP, stejně jako neřeší ICMP, BGP, OSPF, DNS, TLS a spoustu dalších protokolů. Uživatelé jen potřebují funkční internet.
Aby se internet mohl dál volně rozvíjet, potřebuje adresy. Ty v IPv4 dávno došly, nezbývá než přejít na IPv6. Čeká se na koncové sítě. Už téměř půlka uživatelů je k IPv6 připojena a další budou následovat.
@poljak
Pochopit co?
Poukazujeme tady na problem ve sluzbach operatora z velke trojky. Tedy zadny "wifinar z horni dolni co to ma jako pridruzenou vyrobu k montazi EZS a kamer".
My tady dobre vime, ze implementace IPv6 by nemela byt iniciovana zakazniky TMO, ale naopak TMO mel mit jiz davno zavedeno. Stejne tak dobre vime, ze beznemu uzivateli je protokol naprosto sumak. Benefity IPv6 jsou nejen v "pristupu na domaci kameru".
Proc tedy rozporujete, ze naprosto opravnene peskujeme operatora, ktery se v Cesku sveho casu oznacoval jako "technologicky leader", ze ma sit neodpovidajici standardum?
@poljak
Opet michate hrusky s jabkama. Stale nechapete meritum veci.
To, ze po zavedeni podpory dalsiho protokolu majorita uzivatelu nic nepozna, je ocekavany a kladny vysledek.
To, ze uzivatele po operatorovi chteji zavedeni podporu neceho, co je uz 6 let schvaleno jako standard, poukazuje na technologickou stagnaci. Rozpor mezi skutecnosti a marketingovou prezentaci TMO jako "technologickeho leadra" je flagrantni.
V pripade Ceskeho TMO je to dlouhodoby problem managementu dotykajici se nekolika oblasti, tedy nejen implementace IPv6. Slepa ulicka v podobe PPPoE@fiber je nejnovejsim prikladem.
V pripade podpory IPv6 by poptavka uzivatelu rozhodne nemela byt iniciatorem implementace.
Pokud by vase "byznysova uvaha" byla uz nejak hypoteticky spravna, jak byste osvetlil to, ze o2 i VDF uz IPv6 zavedli?
Kupovals nekdy auto? Pozadoval si v nem motor? Slapaci funguje taky.
Vsichni uzivatele ocekavaji predevsim funkcni pripojeni, rychlost 10M+ je pro naprosto drtivou vetsinu z nich naprosto vpohode. Ovsem to, ze nevedi proc jim to nefunguje, neznamena ze ta pricina je neznama. A duvodem je ve 100% pripadu, ze nemaji internet. Jen tomu, stejne jako ty tem autum, nerozumi.
No copak motor... ale kdyz clovek jde kupovat auto, tak take nezkouma, jake typy zprav litaji tam po CANu... :-) U toho motoru clovek zkonci u nejakych zakladnich parametru typu palivo, vykon, kroutak, pocet hrnku... ale rozhodne nezkouma low-level veci z kategorie "jak to uvnitr auta v detailu funguje, co se tam pouziva za protokoly pro komunikaci jednotlivych komponent".