Protože spousta lidí si nepamatuje historii
https://rubenerd.com/firefoxs-situation-reminds-me-of-openssl/
plus i tuto
https://www.oreilly.com/openbook/opensources/book/kirkmck.html
Z nepodporovaných W7/W8 se snažili lidi vyštípat všelijak, včetně nečestných praktik. Zaříznutí cizích prohlížečů může být "katování kostů" na testování s příjemným efektem zvýšení podílu prohlížeče nebo W10. Na samotných W10 si podle mě netroufnou okatě omezovat konkurenci, hrozí pokuta a příjmy z Bingu nejsou asi tak lákavé.
Zatím se snaží lidi nahnat na Windowsí účty a Microsoft365. Např. po aktualizaci W10 mi vyskočila klasická obrazovka s věcmi, bez kterých nemohu žít a musím si na ně založit účet, ale nenápadné tlačítko "zeptat se později" se změnilo na "zeptat se za 3 dny" :-(
Původní idea byla, že Firefox je jenom fasáda nad enginem zvaným Gecko. Kdysi existovaly nad Geckem různé prohlížeče třetích stran, jako byl třeba Galeon. Pokud je mi známo, samostatné Gecko dnes v zásadě není nebo se takto používat vůbec nedá.
Takže k Servu - to je zatím nedotažené a jako plnohodnotný základ prohlížeče se rozumně použít taky nedá, ale je to asi jediná naděje - že to někdo zafinancuje a dodělá se to a pak se na tom třeba i ten Firefox bude dát znovu postavit. Na Gecko bych nespoléhal, podle mě je v udržovací fázi a nevypadá to na prudké oživení.
Všichni na něm staví, protože Blink je v současné době zdaleka nejdál v podpoře nových standardů. Bohužel je vidět, že Mozilla nemá k dispozici tolik zdrojů, kolik by bylo na vývoj aktuálního prohlížeče potřeba. Ale zaděláváme si tím na problém, chtělo by to mít minimálně dvě silná jádra – takhle se dříve či později dostaneme do stavu, že se budou implementovat jenom ty změny, které se dají udělat v Blinku snadno. Ale holt ten vývoj prohlížeče musí někdo zafinancovat, a Google asi druhý prohlížeč platit nebude. V tomhle směru mají nejvíc másla na hlavě Microsoft a Apple. Microsoft se snažil a nakonec uznal, že sám prohlížeč udělat nedokáže, ale přejít na Blink mi připadá trochu jako trucování.
Stejně lehko a s náskokem se implementují standardy do Firefoxu, které si vymyslela Mozilla, a stejně lehko a s náskokem se implementovali standardy Microsoftu do Edge. Akorát prostě Mozilla nemá tolik peněz na vývoj, jako Google, a Microsoft nechtěl dávat tolik peněz na vývoj prohlížeče, jako Google. Takže přirozeně těch změn z těchto dvou stran je méně. To je to, o čem jsem psal – potřebovali bychom, aby někdo další do toho dával tolik peněz, jako Google. Ale je vždycky snadné radit, že by měl dát na něco peníze někdo jiný.
Google nemá v prohlížečích monopol. Dominantní postavení nemá v prohlížečích proto, že by používal nekalé praktiky, ale prostě proto, že do toho lije nejvíc peněz.
Používá nekalé praktiky.
Dobře, takže u vás je to ta varianta víry – a když někdo nevěří, tak to tvrzení zopakujete. Třeba se ale někdo jiný, kdo bude schopen nějakou nekalou praktiku i pojmenovat.
A obchodní model je Vendor lock in ohledně služeb a API.
Obchodní model prohlížeče?
Služby jsou založené na sledování a reklamě..
To se získáním dominantního postavení na trhu prohlížečů souvisí jak?
Apple používá webkit hodně dlouho, co ten s tím má společného?
https://webkit.org/
Protože Blink, googlovský fork webcore z webkitu z roku 2013, začíná dominovat, tak by měl Apple přejít na něco jiného?
WebKit technicky zaostává, ještě víc než Gecko. Microsoft nechce sám financovat vývoj jádra, které by mohlo konkurovat Blinku. Apple také nechce sám financovat vývoj jádra, které by mohlo konkurovat Blinku. Možná kdyby financovaly společně nezávislé jádro, bylo by konkurenceschopné.
Apple teda teď konečně se Safari trochu pohnul. Ale aby dohnal konkurenci, musel by ten současný posun být jen lehkou rozcvičkou před pořádným obutím se do vývoje. Safari je teď z pohledu webových technologií nový Internet Explorer a je otázka, jak dlouho mu ještě budou lidé z nostalgie fandit.
S tou licenci je to slozitejsi: Apache Software Foundation skratka pouziva svou "Apache" licenci a to jim nemuzes mit za zle. Oracle dobre vedel komu a za jakych licencnich podminek to dava, kdyz na Apache prevedl nazev i kod (kterej byl mimochodem uz tehdy prakticky mrtvej).
"Navrh" (nebyla to spis pozadavka, nebo podminka?) aby OOo preslo prave pod Apache prej vysel od IBM, a jelikoz Oracle mel v tomhle smeru vuci IBM nake licencni zavazky, tak to taky tak udelal.
A co se tyce samotneho kodu, Apache je jen zastresujici organizace, neco jako "inkubator". Ze je OOo nevyvijenej a neaktualni, to je kvuli tomu ze komunita vyvojaru uz o nej nema zajem. Oracle je svym chovanim uz predtim od OOo "odehnal", a oni presli k LO...
Mne prijde smutne, ze od dob, kdy se ladily weby na 5 prohlizecich, jsme prosli dobou, kdy vsechno fungovalo vsude (az na vedor-prefixed CSS, ale tam to clovek ocekava), a ted uz zase prichazi doba, kdy je ve Firefoxu nezanedbatelne procento webu rozbite (pravdepodobne proto, ze uz vsichni rezignovali na ladeni na cemkoli jinem, nez chrome).
Krátkodobě by to znamenalo lepší podporu nových standardů. Dlouhodobě by to znamenalo stagnaci webu, protože významným kritériem pro přijímání nových standardů by se stalo „aby se to dobře implementovalo v Blinku“.
Ano, současná situace s Chrome je o několik úrovní jinde, než byl MSIE 6. Blink je otevřený a přispívá do něj víc firem, prohlížečů na Blinku je několik – to je diametrálně odlišná situace od MSIE6, který byl uzavřený a Microsoft ho chtěl naopak používat jako svou zbraň proti ostatním. Máme tu jedno až dvě další otevřená jádra (Gecko a WebKit), která sice začínají technologicky zaostávat, ale ještě pořád se to dá dohnat. Ale ideální stav to není, mít ta up-to-date jádra dvě nebo tři by bylo lepší.
Google dělal prasárny vůči opěře, Falkonu a dalším..
https://www.lupa.cz/aktuality/google-na-svych-sluzbach-zakazal-tri-linuxove-prohlizece/
A android api je Vendor lock in.
Bylo by na čase začít bojkotovat Google, Facebook. A obnovit nějaké snahy ala svobodný software a bezpečnost z hlediska serverů.
Podporovat nextcloud. Projekty okolo libre a pine pohone atd .
Mozilla by potřeboval navázat spolupráci se službami které respektují soukromí a bezpečnost.
Což je problém když hlavní zdroje příjmů jsou že šmírování uživatelů a prodeju reklamy..
Otázka je jak omezující by bylo upravovat Chromium do budoucna..
https://404m.com/2019/01/25/chrom-zvazuje-upravu-rozsireni-tvurce-ublock-varuje-ze-to-ohrozi-blokatory-reklam/
Ty API by mohli být problém /Vendor lock in..