Viem si predstaviť, že niekde to budú chcieť do armády, alebo si to kúpi NASA ...
Samozrejme v Alze sa toho veľa nepredá.
Nebo prostě do průmyslového světa, protože Panasonic (Intel) s nativním sériovým rozhraním patří k nezbytné výbavě.
Pokrok je takový, že musím koupit za lidových 100 tisíc Panasonic Toughbook M40 mk2 s modulem pro sérové rozhraní, duální za chodu vyměnitelnou baterií a GPS. A musí to být Intel, protože z AMD sériové rozhraní nedostanete a přes dokryplené Krypl-C to nejde. Vždy je tam MITM omáčka navíc a na té to končí. Není to ani 10 let, co stačil každý první HP Probook za 15-17 tisíc a když ho ukradli (na stavbě si s lankem zámku poradí každé druhé štípačky), nebo rozflákali, žádná velká škoda se nestala.
4x Panasonic FZ-M1 (8 GB, i5-4302Y, 256 GB, Sierra GPS+3G, COM/LPT DC)
5x Panasonic CF-20 MK1 (16 GB, M5-6Y57, 256 GB, Sierra GPS+4G, COM)
3x Panasonic 40 mk1 (32 GB, i5-1145G7, 512 GB, M8J GPS+4G, COM)
Za dva týdny přijdou 4ks Panasonic 40 MK2 (64 GB, Ultra5 135H, 512 GB, M9N GPS+5G, COM).
P.S.: Pořizují se přes distributora (konfigurace a servis na míru zákazníkovi).
5. 11. 2024, 18:47 editováno autorem komentáře
Zaujimalo by ma, ake problemy mate s USB<->serial prevodnikmi. Priznam sa, ze mam skusenosti iba s origo FTDIckami, tie boli uplne v pohode.
5. 11. 2024, 22:48 editováno autorem komentáře
Problemy jsou jednoduche - proste to nefunguje.
Osobne to potrebuju jen vyjimecne (presto uchovavam postarsi NB s nativnim portem), ale kolega co jezdi pomerne hodne "po svete" sebou taha 5 ruznych redukci a presto pravidelne narazi na to, ze nefunguje zadna.
Typicky prvni problem nastava uz s tim, ze ten USB dongl neumi rezim na kterem je treba s ke krabici pripojit.
Dalsi a USB donglem typicky neresitelny problem, je napeti. Ona se totiz drtiva vetsina tech USB donglu spoleha na to, ze 5V bude stacit, ale ono to dost casto nestaci.
A ve finale, je tu jaksi ponekud technicky neresitelna latence, coz se spouste veci taky nelibi.
Ty Toughbooky mi vždycky přišly zajímavé, ale nikdy jsem neměl příležitost se s tou řadou setkat (úplně jiný segment používání). K čemu jsou u vás používané ty GPS moduly, to je k nějakému GISu?
A s těmi sériáky, to je u vás nějaká konkrétní periferie, která vůbec nechodí s USB převodníky? Jakože třeba citlivá na timing, jitter? Protože pár posledních let mám asi docela kliku, trefil jsem relativně levné USB převodníky s FTDI čipem a správnými napěťovými úrovněmi, a zatím jsem neměl žádný problém (různé programátory, admin porty na switchích nebo diskových polích, další převodníky na UART atp.), ale je fakt, že z toho nejspíš nic nebude extra nachylné na latenci nebo timing. Takže jsem neměl naštěstí neměl moc důvodu k hledání nativního HW sériového portu.
To snad ani ne, spíše při absenci plánů, nepřesnostem, nebo vyprojektování např.: u cyklostezky v Holandsku si to museli pánové pěkně projít (začalo se stavět) a rozdíl činil téměř jeden kilometr, což představovalo upravit již vyprojektované rozvodné a řízení jednotlivých úseků (… během několika dnů ukradena). Sporadické, mnohem častěji se používá při revizích a pravidelných kontrolách, kdy zákazník (např.: HHI/HEI) vyžaduje i souřadnice. Přesnou anténní soustavu (batoh) pouze jednu, při mém používání se mi nevyplatí kupovat pro každého a NTB mají GPS prostě proto, že může ten či onen.
Ani FTDI není všespásné a jak už tu padlo napětí, latence … a když pak přes ASYS ladíte velké množství modulů, tak to zkrátka nefunguje. Narazíte i s Dali (Amini). Nemůžete dát zaměstnancům něco, co si musí nějak dodělat, jednou to pojede, po druhé ne a už takhle musí každý z nich vozit soupravu převodníků. Ono to není lepší přes USB-C – RJ45, naposledy jsem potřeboval PLC napojit I/O moduly (laboratoře Lanxess) a málem jsem vzteky rozdupal Elitebook 845 G10 (zcela identicky se to chovalo na TP T14s), protože je to všechno, jen ne nativní. Beru, to je trošku extrémní, ale ono s tím nešlo připojit ani Simatic (Siemens) a dlouho jsem hledal, v čem je problém. Takže HP pěkně letělo oknem a kupoval jsem si Lifebook mj. na starých a plně funkčních dokovacích stanicích nativní sériové rozhraní (současné Krypl-C parodii na dokování to umí taky).
A nebaví mě řešit zbytečné problémy, pachtit se proč to nejde a nemá význam kupovat nové měření např.: Chauvin, pravidelně ověřené a perfektně fungující jen proto, že někdo dokryplill už tak zkryplené Krypl-C. S převodníky se to táhne dlouhé roky, jeden funguje, druhý ne, třetí někdy a hledání chyby je detektivka. U Panasonic prostě máte 10-12 let naprostý klid. Dříve mě to bavilo hledat proč a jak, dnes už na to nemám čas ani chuť.
Svoje zákazníky, např. v oil exploration industry, si to najde. Jinak by to nedělali. Samozřejmě toto jsou úplně jiní zákazníci a jiné prodejní kanály než Alza a spol.
Takze funguje kazda komponenta vcetne spani a ruznych power states? A naprosto vsechny firmwary jdou updatovat z RHEL?
A proč by nefungovala? Když mám Intel chipset only, tak problémy obvykle nemám ani na běžných počítačích...
Vzhledem k tomu ze firmware cehokoli se typicky aktualizuje tak, ze do toho strcis USB dongl a nabootojes z nej, tak zcela urcite ano.
Jsem moc rád, že se Panasonici v tomto segmentu konečně vrhají na Linux, zatím spolupracovali pouze s MS. Tyto stroje mám ve veliké oblibě, jejich odolnost a spolehlivost komponent mohu po cca desetiletém používání jen potvrdit. Po řadě CF-30 nyní spokojeně funguji na CF-31, moc šikovná je i malá CF-19 nebo novější CF-20. Tyto stroje si však nové do domácnosti opravdu nekoupím, ale z druhé ruky se dají sehnat okolo 20 000 Kč a to už jde. Od začátku běžím na Linuxu, ovladače jsou dnes bez problémů na obou strojích, takže zájemcům doporučuji nějaký ten repas na živo vyzkoušet, je to trochu něco jiného, než nač jsme zvyklí - oproti odolným Dellům nebo Getacům mi Panasonic přijde přeci jen nejrobustnější. Ostatně videa na youtube nemají chybu.