It provides full read-write access to NTFS, *excluding* access to encrypted files, writing compressed files, changing file ownership, access right.
Mozna to chapu spatne, ale neznamena to *vyjma*?
Jinak uz se tesim, az to bude stabilni a dostupne v balickovacim systemu nebo kernelu, dost bych to potreboval :) kazdopadne odvedli perfektni praci...
Vyborne ! Konecne uz je tu poradny pokrok v NTFS na Linuxu, nicmene NTFS zavrhuji, lepsi je ho nepouzivat, sam jsem si ve Win pouzil FAT32 jenom kvuli tomu, abych po kazdem nevratnem padu nemusel formatovat disk, takze minimalne 50x se FAT32 vyplatila, kdezto u NTFS bych nemohl pod DOSem sdeletovat WIN a nainstalovat ho tam z te same jednotky...
Muzete namitnout, ze NTFSdos v plne verzi podporuje i zapis, ale na to odpovidam, ze jsem plnou verzi zde mel a pokazde mi spadla s chybovou adresou a nejakym vtipnym napisem typu Nekde je chyba...
NTFS ma oproti FAT 32 obrovsky vyhody. Neni limit 4GB na soubor, komprese souboru, jurnal a mnohem mensi sance ze spadem systemu prides o data. FAT 32 v dnesni dobe staci tak mazimalne pro mp3 prehravace nebo flash disky.
Nedávno se na mě jeden člověk obrátil s prosbou, co má dělat, když disk s filesystémem NTFS je po pádu Windows zcela nečitelný a dvě zahraniční servisní organizace ho už vrátily s tím, že data nelze zachránit. Řekl jsem, aby ho skusily přečíst na Linuxu. (Alespoň s FAT32 jsem měl v tomto směru výborné zkušenosti). Servis odpověděl, že Linux neznají a tak se disk nakonec dostal ke mně. Po namontování jsem bez jakýchkoliv problémů vškerá data přečetl a vypálil. Totéž jsme v práci provedli už se čtyřmi disky (Fat32) které Winddows nedovedl přečíst ani po aplikaci všech možných opravných utilit. Připadá mi opravdu zvláštní, že Linux dovede číst filesystémy Microsoftu lépe, než Windows samotný!
To mohu potvrdit. MS Office poskodil jeden monstrozni cca 20MB doc soubor a odmital jej otevrit. Na radu prislo OO. Otevrit, ulozit jako... Byl to jen napad, sam jsem nechapal, ze to vyslo.
Nie len Word. Aj Excellovsky subor (vytvoreny v Exceli) ktory bol strasne velky a Excel ho nedokazal otvorit isielna linuxe s OO.org uplne v pohode otvorit.
Zažil jsem "výpadek" proudu, který začal tím, že žárovky pár vteřin nepravidelně žhnuly. Asi zrovna v tu chvíli lítalo v drátech kdeco .. a staré dobré Wokna98 pak odmítnuly naběhnout. Jejich FAT32 disk se tvářil jako nenaformátovaný.
Když jsem nabootoval do linuxu (tuším RH 6.2 nebo 7.x) a zkusil jsem ten disk připojit, vyblil na mě kernel hlášku o tom, že se mu krajně nelíbí FAT struktury a proto připojuje jen RO.
Všecho ale šlo bez problémů přečíst a překopírovat.
Vase neznalost me udivuje, kretenizmus obchazi kolem uzivatelu M$ .... opakujte po mne: NTFS jakoz i HPFS NEMA JOURNAL !!!!
Proc HPFS? Protoze je to matkou/otcem NTFS.
Jinak NTFS je rozsirena stara HPFS, a alespon v NT4a w2k bez SP dokonce trpela chybama. ktere v IBM opravili v HPFS386(sp do v2, warp3, warp4 uz ji mela), takze pri prekroceni velikosti oddilu/disku dochazelo ke zniceni dat/part, coz prave NT4 a w2k bez SP delely a vsem to bylo znamo (jen si ted nepamatuji presne tu hranici, ale myslim ze to uz opravoval SP1 no w2k).
NTFS replaced Microsoft's previous FAT file system, used in MS-DOS and early versions of Windows. NTFS has several improvements over FAT such as improved support for metadata and the use of advanced data structures to improve performance, reliability and disk space utilization plus additional extensions such as security access control lists and file system journaling.
S ad hominem muzu jen plne souhlasit :), ale s zurnalovanim moc ne.
NTFS is a fail-safe system which can correct itself at practically any real failure. Any modern file system is based on such concept as transaction - the action made wholly and correct or not made at all. NTFS just doesn't have intermediate (erratic or incorrect) conditions - the data variation quantum cannot be divided on before failure or after it bringing breakups and muddle - it is either accomplished or cancelled.
It is important to realise however that the system of NTFS restoration guarantees the correctness of the whole file system only, not your data. If you effected disk writing and have got a crash - often the correct data cannot be restored. The miracles do not happen.
NTFS change journal.* Provides a persistent log of changes made to files on a volume. NTFS maintains the change journal by tracking information about added, deleted, and modified files for each volume.
−−−−−−−−−−−−−−−−−−
*) What
is NTFS?
To co popisujete je presne journal (teda aspon ako sa vacsinou chape) :-)
Podobne ext3 riesi journalovanie metadat (mod ordered) ale dokaze "full journal" (mod journal), kde vsetky data (metadata aj data suboru) su najprv zapisane do journalovej oblasti, az potom na main filesystem.
Možná jsem úplně blbej, ale vysvětlete mi, prosím, v čem se následující úryvek ze zprávy liší od vámi citovaného angl. originálu ?!
"... umožňuje číst i zapisovat na NTFS. Neumožňuje používat speciální vlastnosti NTFS jako je přístup k šifrovaným souborům, zápis komprimovaných dat, změnu práv a podobně."
... kdyz uz takova vec existuje free, jaky je problem ji rozfungovat/zkompilovat pro w98? (diskuse o tom, jak jsou w98 hrozne out a nebezpecny je bezpredmetna) Diky