To je velmi zajímavá zpráva, ale velmi zavádějící zjednodušení o tom, že NetBSD si vede v průměru nejhůř. Já jsem si ten článek přečetl a myslím, že tam jde o něco jiného. O ty obří rozdíly v některých druzích operací.
Ve vícero případech má NetBSD výrazně horší výsledky než třeba Linux, ale v mnoha (minimálně v pěti) má výsledek zase výrazně lepší, násobně lepší.
Takže přesnější je říci, že zatímco obě distribuce Linuxu si vedly poměrně podobně (ostatně jádro mají téměř stejné), tak u BSD je vidět velký rozdíl. Každé si vede skvěle v jiné disciplíně. FreeBSD si vede celkově určitě nejlépe, ale jde tu ještě o jednu věc...
Výsledek by mohl být zajímavý pro ty, kdo mají bottle neck v nějakém specifickém systému, který je jednostranně zatížen (router, kompilátor, 3D výpočty apod) a tam nasadit systém, který je může několikanásobně zrychlit.
18. 6. 2024, 11:08 editováno autorem komentáře
Souhlasím, to je prostě ta nevýhoda "aritmetického průměru". Už sama skladba testů vlastně vede k nějakému vyznění výsledků, na druhou stranu každý trochu slušný admin si to beztak interpretuje po svém přímo ze zdroje, nebo má jiná kritéria pro rozhodování.
Mě spíš překvapil rozpor mezi realitou a mou bůhvijak a bůhvíkdy vzniklou představou, že FreeBSD už ztrácí dech na Linuxem. A hle ...
Spíš nepochopení významu „zpomalení vývoje“. Okolo BSD ubývají vývojáři, kdežto okruh okolo Linux se neustále rozšiřuje a tak se BSD soustředí na své hlavní nasazení, tedy server (FreeBSD) a snaží se dovést práci k dokonalosti vč. dokumentace. Linux implementuje každou první, druhou i třetí ptákovinu, kdežto u BSD zkrátka věci chvilku trvají, nikoliv však u nové CPU architektury, síťových čipů … nelze čekat a implementace je okamžitá. Jenže Linux se snaží řešit každý první druhý krám od Realtek, přebarvený do 100+1 variant a to si v BSD prostě s omezeným počtem vývojářů nemůžete dovolit. Nedočkáte se, že by nebyl problém např.: se zvukem, přepínáním panelů a synchronizace nastavení zvětšení, hry, ... apod.
FreeBSD - spolehlivé, stabilní, odladěné a maximálně jednoduché. Linux mi vždy přišel „všechno a hned“ … tedy překomplikovaný chaos, kde to jakžtakž Linus drží na uzdě okolo vývoje Kernelu, ale ten zbytek už je blázinec, kde si každý jede podle sebe.