Pokud me pamet neklame, 8087 byl skutecne procesor - zpotvorenina 8086, vnitrne 16 bit, vnejsi sbernice 8 bit. Zli jazykove tvrdili, ze jich mel Intel plne sklady, a tak je v ramci "vyhodne nabidky" vnutil IBM jako procesor pro PC a PC XT. Mat. koprocesor se objevil az v rade 80286 - samozrejme 80287. To byly casy:)
Ja zacainal na PMD 85 a na IQ 151
prvni pocitac doma vubec je Atari 800XL, jeste ho mam ulozenej, ale pri stehovani se bohuzel ztratil veskery software :-(.
- Pentium 150 (stale zivotaschopne, vydrzelo mi 9 let v plnem provozu)
- AMD XP 2500+
Prvni pocitacova sit kterou sem zazil (1992) byla od SW Slusovice se stroji Consul, 2x 8" disketovka. Uz ani nevim co v tom bylo za procesory.
No já jsem začínal ve škole na konsulu. První počítač co jsem měl byl Smep pp06 s procesorem 8088 4.7MHz (to už bylo skoro x86) Potom 486 66MHz, 486 100MHz, 486 120MHz, Pentium 166MHz. Teď Duron 1.2GHz a notebook IBM Thinkpad s Celeron 2.4GHz
Atari 800XL, 64 kB RAM, 0.0 GB HDD, pouze kazeťák s geniálním Richterovým Turbo 2000. Potom 286, specialitka 486 s BlueLighting (stale funkcni) a nakonec Celeron 900, to mi na praci i zabavu staci.
ZX 48 (gumak)
Zx 48+
Didaktik M ( Brana do sveta profesionalnych pocitacov ;-))
Didaktik Gama '88, '89, seda, tmaveseda, cerna (nejhezci ;-))
Didaktik 40 (Disketova jednotka :D)
Melodik (ZvukObvod s AY38912)
a dodnes mam plne fukcni sestavu
ZX 128 +2
mb02 (megahustej nejen disk iface)
Divide(pro pripojeni ATA zarizeni, nechte si vyhledat, doporucuju :))
jo a pamatujete si nekdo "SPLASENEJ HREBIK" ? :-D :-D
Nojo, ja hlava dubova zapomel na BT stovku :-) [a.k.a. 100 stran za tyden]. Rychlost tisku a kontrast jsem menil otacenim na autotrafu pro vlacky a jeste to slo vevnitr doladit nejakym trimrem.
Tu jsem k Atarku samozrejme taky mel, za silenych 1500,- ve stare mene. Nejlepsi bylo, ze v te dobe se nedaly sehnat devitipinove konektory, kterymi se BT stovka k Atarku pripojovala - byly to obousmerne joystickove porty, stejny konektor maji dnesni seriove porty. Takze jsme si pres Svazarm sehnali 25pinovy konektor a pekne si ty devitipinove vybrousili a zalili do epoxydu :-)
Jo Alfíky jsem měl dva, zajmavé bylo, že s programem Desktop od Proximy na ZX Spectrum + fungoval a na Didaktiku M ne, teď koukám na 5,25" disketu Alfi software package. BT 100 jsem měl půjčenou od kamaráda, kombinovanou s kazeťákem. K Alfíkovi existovalo tuším i skenovací čidlo. Alfíka jsem se pokoušel rozběhnout poté na 486ce, ale nějak nemám pogramátorské střevo, ve funkci jednojehličkové tiskárny to šlo, ale nějaké inteligentnější vykreslování jsem nezvládnul. Kdyby někdo chtěl, mám tady k Alfíkovi dokumentaci.
HPGL je jazyk pro plottery v úsečkovém formátu s podporou písem. Dá se nastavit že se místo písma použijou rovnou úsečky, Ovladač by potom byl triviální a Alfi by nedegradovala na jednojehličkovou tiskárnu.
nějaký minigraf Aritma A0507 - stejný problém, můj "ovladač" kreslí čáry a kolečka ... tak teď to napaspovat na existující implementaci HPGL (která oběkt rozloží na úsečky)
Na ovladači jistě nebude pro programátora nic těžkého , jen to já nezvládnu vymyslet a napsat, ovladač který bral obrazovku a tisknul jí nějakým inteligentnějším způsobem , tedy ne jako jednojehličková tiskárna, měl na Specrtu pod 10 KB, přesnou velikost už nevím, byl realokovatelneý, psaný v assembleru, počítal s mechanickou nepřesností stavebnice (motorům sem tam nějaký krok utekl), jedna verze dokonce uměla malovat i barevně - měnila se pera.
Dobrý den, na serveru www.root.ct/zpravicky, jsem našel vaši nabídku
dokumentace k Alfimu. Pokud by jste ji ještě měl, eventuelně cokoli
jiného k Alfimu, mám případně zájem.
Dobrý den,
zaujala mě vaše poznámka, že ALFI ve funkci jednojehličkové tiskárny fungoval. Můžete mi sdělit na jaký program, případně jeho dostupnost? Mám eminentní zájem ho rozchodit na PC ať už v emulaci nebo i jinak.
Budu vděčný za každou radu i poznatek.
Děkuji Vávra
ja si taky neodpustim .)
Gumák
XTcko, 512KB RAM, FDD
P120@133, 16MB RAM, 850MB disk, FDD
Celeron 433@466, 128MB RAM, 4GB disk, FDD, CR-RW
Athlon 2500+@2200Mhz, 768MB RAM, 2x120GB disk, CD-RW, DVD+-RW (FDD je prezitek ;)
jo a pred par lety se u nas na zizkove vyklizelo stary vetesnictvi a zbyl jim tam funkcni ROBOTRON, tak skoncil u me doma jako ozdoba a masivni tezitko :D
Commmodore 64 na hry a ZX Spectrum+ na programování.
ve škole IQčka, následně Didacticy, jedna učitelská 286 (ještě teď si pamatuji jak jsme obdivovali Wolfa 3D :D
No ja som zacal na 286 na sterdnej skole. To bol prvy pocitac, ktory nam dali do ruk mali sme tam aj 386 a tak. Najviac sme sa vtedy smiali z toho cennika ktory bol v ucebni vyveseny lebo na 386 tam bola cena 1200000 CSK(Ceskoslovenskych korun). A to bola uz era pentii 133MHZ.
Nechodil si Ty nahodou na priemyslovku do Dubnice n. Vahom? Lebo ja som tam chodil tiez tam take nieco viselo na nastenke :-) Inak som zacinal: s 286, 386, ak sa clovek dostal k 486 mal stastie... Ale dostal som sa aj ku Commodore, PP06 a Amiga PC.
Osobne som mal pc v poradi:
Na strednej, tusim rok '98: AMD K5 100Mhz
Na VS: rok '01; z K5 100 som upgradol na P1 233Mhz + pribudol Duron 750 Mhz.
Na konci VS: rok '03; Barton 2500 - ten mam doteraz a upgradol som Durona na 1300Mhz
Za tie roky by som ruku do ohna nedal, kto si to ma pamatat... :-)
Správně - česky (ale já to podmínku stejně nesplňuji, protože českou klávesnici nemám a pochybuji, že ji některý z přispěvatelů vlastní :-).
A protože se bavíme o osmdesátých a devadesátých letech, tak jedině čeština v KOI-8 CS. Nebýt typicky Svazarmovsky pochlebovačné 602ky, tak o tomto kódování dnes nikdo neví, takhle tu mizernou normu protlačili i na PCčka a doteď se jí musíme zabývat.
No konečně něco co si ještě matně pamatuji. První počítač se kterým jsem se potkal by Commodore 6302 (už je to dávno, tipnul bych tak 25 let, tak mi promiňte kdybych zkomolil číslo), co vypadal jak psací stroj, stála na něm malá teslácká čb televize, a běžel na tom BASIC. A ten úspěch když se mi povedlo poprvé zaplnit obrazovku programem typu: 10 Print "Vole " 20 Goto 10....
A co takhle videogenie 2000 s kazeťákem a pak s 8" Floppy... Nebo teslácký kufr s hexadecimálním displejem, klábrdou a 256byte paměti.... ZX-80 s 1kb pamětí (pro grafiku a program), jen kdyby ta klávesnice nebyla z fólie a kryt nevypadal jak kelímek od jogurtu... ZX-81 to už byla frajeřina a pak po několika letech Spektrum..., Amiga 500, 2000, 3000, PC_AT .. Nejvíc z toho mi ale sedla ta Amiga...
Jasne, ZX-81, to bylo delo! A kdyz k tomu skola dokoupila 16kB RAM externi pamet, tak tak fungoval i Karel! Jinak oblibeny program - rusti vojacci: 10 PRINT "Y"; 20 GO TO 10 ;-)
A co teprve Commodore 16 nebo skrinovy Robotron (po nasemu Chobotron podle obrovskeho svazku kablu, ktery vedl mezi krabici pocitace a petadvacetikilovou krychli o strane kolem 80cm, ktera slouzila jako jedna 8'' mechanika), ktery mel dokonce zabudovany asi 7 palcovou obrazovecku jako z osciloskopu!
A ty krasne psaci stroje, ktere misto na papir derovaly dernou pasku...
K 8080 a 512kB RAM - kluci to delali v ramci gymnazialniho projektu. Jenom se holt musela ta pamet strankovat. (ano, nebylo to s 8080, ale se Z80 - bylo to totiz k Delte - ZX Spectrum +, ale urcite by to slo pri trose snahy s porty 8255 prekopat i na 8080).
A kdo pamatuje Ondru? SAP1? PMI80? Holt chytre ceske hlavicky... Nakonec Logitronic 01 mel v sobe taky jednu MHD 7400 ;-)
K tem slusovickym pocitacovym sitim - meli jste je ovladane jeste TNS GC, nebo uz TNS SC? A ty satelitni TNS HC se Z80, 256kB RAM, barevny merkur, 512x256 bodu, tenky ethernet hnany pres 75Ohmovy koaxial, 900bps modemem resenym pomoci dvou prohlubni v nad klavesnici, kam se pokladalo telefonni sluchatko...
Jojo, historie... Stejne jako assemblerovy program na vareni vajec na IQ151, nebo prvni virus, ktery jsme si napsali, taky pro IQ151, zustaval aktivni i po stisku cerveneho tlacitka a za kazdy basikovsky program pridal sam sebe a pak se schoval, aby nebyl v list-u videt... - nakazili jsme s nim vsechny skoly ve zlinskem kraji, protoze se siril s nasimi cihlickami...
A k tem souradnicovym zapisovacum - jeden jsem si udelal i z BT100 ;-). Navic jsem ji pak prekopal, aby fungovala paralelne i jako scanner ;-) Jo, to byly casy
TNS-GC... Nostalgie, na tom jsem taky začínal, ve třetí třídě na základce... Si vzpomínám, jaká to byla vždycky sláva, když jsme tam měli první XTéčko, pak 286... A jak jsme přecházeli z těch GCčkových 8" na menší... A jaký byl u nás poprast, když vedoucí kroužku přitáhl ukázat 3,5" disketu (a to ještě neměl mechaniku :) ).
Koukam, ze se tu zapomelo jeste na par statrecku. Tak krom obvykle kolekce jsem se ucil na zakladni skole (v zajmovem krouzku na tehdejsim Agrodatu) programovat v Pascalu na pocitaci Ondra (klon ZX Spectrum, ale pomaly a nepovedeny). A za odmenu, kdyz zbyl strojovy cas, nas obcas pousteli na tamni salovy pocitac Sovetske prvenience, ktery se tusim jmenoval EC cosi... No a potkal jsem se jeste se starickym VAXem...
No ja sem zacinal na ZX spektru. Jeste si pamatuju jak sem si z knihovny pujcoval knizky a cisla ABC z kterejch sem opisoval programy:)). Mam ho ted tady v supliku. Nedavno sem se nudil, tak sem vytahl pripojil k TV tuneru v pocitaci a mel sem ZXko na 19" LCD..:) zkusil sem neco nakodovat.. skoda ze sem tomu tehdy tolik nerozumnel. Pak sem mel 286 16MHz 1MB RAM 40MB disk. 386SX+kopr 20 MHz 5MB RAM 200MB disk(urcite tu taky nekde bude, protoze my nic nevyhodim). Pak sem si vydupal Pentium 75 16MB RAM ten snad jeste nedavno u nejakyho pribuznyho dodelaval. Pak sem investoval do PII 400MHz zpocatku se 128MB(ted ho ma deda). No a ted sedim u Athlona XP 2.6GHz 1GB RAM(ten jeste par let vydrzi)
- východní Němci ho dávali do Robotronů, vstup to mělo přes děrné štítky, programovalo se to ve strojovém kódu a používalo se to na pořizování dat na děrnou pásku
:-)
IQ151
pak s kamaradem vlastni klon ZX Spectra
pak ZX Spectrum Gumak; na VS jedinej comp siroko daleko
mezitim sem potkal nejaky ADTcka a ECcka a SMEPy
pak sem delal SMEPum technika - slzu bych uronil, takovy ZELEZO
a pak uz to de rychle 283,386.....
Sledoval jsem vaši diskuzi, jak jsou x86 zastaralé, ale na českých drahách se tyto stroje užívají stále. Zkuste si zajít někde na menší nádraží a tam určitě nějaký ten ščot nejdete. Zrovinka včera jsem měl 386 rozdělanou a žasnul jak málo je v té velké bedně. Jinak se používá k tisku rozkazů (program HELCO) a T602, spíše jako psací stroj s malou pamětí.