Vlákno názorů k článku
TrueOS přechází na OpenRC od Jarda_P - Takze rychlost startu je zase to nejdulezitejsi. Kvuli...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 1. 2017 17:30

    Jarda_P

    Takze rychlost startu je zase to nejdulezitejsi. Kvuli tomu stoji za to i zasrat si system systemd (ktery z jakehosi zahadneho duvodu zde nezvolili), neni-liz pravda. Nicmene kdyz je funkcni suspend a hibernace, koho tolik zajima rychlost startu? Krome toho 1 minuta je porad o dost mene, nez je typicky start Widli, nasledny beh wupdate a update antiviraku. Z ceho tedy komu naskytuje vyrazka? Nerikam, ze prechod na jiny init je zlo, ale delat to kvuli par vterinam startu mi pripada trochu mimo. Rad bych slysel zavaznejsi duvody.

  • 24. 1. 2017 18:10

    Ondra Satai Nekola
    Zlatý podporovatel

    A jak asi mohli zvolit systemd, kdyz TrueOS nepodporuje cgroups?

    A k duvodum pro zmenu initu mas jeden z odkazu zpravicky:

    "With OpenRC, TrueOS boot times have been reduced from generally over 1 minute to around 10 seconds. The organization of service config files lends itself to simpler manipulation of individual services. OpenRC also provides more reliable service status by using the start-stop-daemon or the built-in supervisor. So, TrueOS now starts faster, is more/differently organized, and is more reliable."

  • 24. 1. 2017 18:19

    Jarda_P

    Tak pan Fikar asi ze seznamu nemel vypichnout ten uplne nejmene zajimavy duvod.

    Jinak kvuli takove nadhere, jako je systemd, by se urcite vyplatilo implementovat cgroups. Aby uzivatele TrueOS take meli na co nadavat.

  • 24. 1. 2017 18:39

    Ondra Satai Nekola
    Zlatý podporovatel

    To je porad dokola...
    Zatim vetsina nadavek, co jsem tu slysel, byla politika a neschopnost si precist fajnovy manual.

  • 24. 1. 2017 19:04

    Jarda_P

    Proti systemd existuje hafo dostatecne dobrych argumentu, ktere nemaji nic do cineni s politikou a neschopnosti precist si man. Rada takovych argumentu se objevila i v diskusich zde na Rootu. Pokud jsi si az dosud niceho nevsiml, mozna by byl cas si opucovat brejle.

  • 24. 1. 2017 19:46

    Ondra Satai Nekola
    Zlatý podporovatel

    Vazne?

    Binarni logy, na ktere ve skutecnosti nemusim spolehat, a pak co? Bud politikia nebo neprectena dokumentace (kde si do dokumentace dovolim zapocitat i SystemD Myths).

  • 24. 1. 2017 20:04

    j (neregistrovaný)

    Tovizejo nekola, binarni logy, ktery kdyz se podelaj, tak ve skutecnosti nebudes mi ZADNY logy, protoze kdyz chces mit jeste nejaky dalsi, tak je musis napojit az za ten blob. DHCP server kterej se jen tak pro tu prdel spousti tak nejak sam od sebe, driv nez ma system vubec moznost mu to zakazat to je taky parada. Odstrelovani aplikaci v odpojeny sesne ... protoze tvurce je kreten (zadnej jinej duvod to totiz nema) je taky fajn. Rozmrdani zcela funkcni veci (priprazeni nazvu sitovce napr) ... to je uz jen tresnicka ... jo jasne, jednomu z tisice to nefungovalo. Nebo treba takovy uzasny startovani sluzeb ... to je taky parada. Predevsim kdyz clovek od sluzby tak nejak ceka, ze kdyz ji spusti, tak ze i bezi, treba takovej printserver zejo. A pak "reseni" na tema kdyz to nejde palici, vemem vetsi palici, kdy se do sluzby jeste pak kopne, aby teda jako vazne nastartovala ... lol. A jeste lepsi ... kdyz ta sluzba zbuchne ... no tak ji restartujem ... co na tom, ze tim dojebem data. Pricemz o tom ze sluzba zbuchla se ovsem dovime jen v pripade, ze zbuchne slusne ... kdyz prestane odpovidat ale tvari se bezicne, tak vime lautr hovno.

  • 24. 1. 2017 20:39

    Jarda_P

    Binarni logy, na ktere ve skutecnosti nemusim spolehat, a pak co? Bud politikia nebo neprectena dokumentace (kde si do dokumentace dovolim zapocitat i SystemD Myths).

    Binarni logy, casto nefunkcni, jsou vyzivne, ale neni to zdaleka jediny duvod. Ten, ktery bych oznacil za hlavni, je to, ze systemd jde proti nixove filosofii. Syatemd neni kostka ve stavebnici, kterou muzu vymenit za jinou, ktera se mi libi vic. Je to prujem, ktery znecistuje cim dal silneji ostatni casti systemu nebo je dokonce pohlcuje a stava se nenahraditelnym a neodstranitenym. Cim dal vice SW ma nove vzniklou zavistlost na systemd, ktera eventuelne vznikla jen proto, aby byla obejita nejaka systemd picovina nebo proto, ze systemd neco rozbil. Za chvili bude portovani SW odjinud na Linux mnohem obtiznejsi kvuli systemd a opacnym smerem pak (skoro) nemozne. Z Linuxu tak budou dalsi Widle, kde lze provozovat SW z Linuxu a nic jineho a SW z Linuxu vubec nikde jinde nepobezi. Bodejt ne, kdyz budouci linux se bude skladat akorat z jadra, systemd a graficke nadstavny. Pricemz nahrada jadra systemd se pripravuje a bude se tomu pak rikat Poetteringux.

  • 25. 1. 2017 19:15

    j (neregistrovaný)

    ... http://www.openwall.com/lists/oss-security/2017/01/24/4

    ten je peknej ... zjevne je to vyspelej, bezpecnej a otestovanej init ... lol. Tohle jako nekdo mysli vazne? Nasadit do provozu? Teda ja obcas delam veci ze kterych ostantim vstavaj vlasy ... ale tohle bych nezkousel ani v labu.

    ... Netreba psat/udrzovat ... jasne ze, ony se ty servisy, specielne ty se spoustou podminek, nastartujou samy ... tak nejak od prirody aplikace vytusi, ze databaze uz vazne bezi, takze muze nastartovat ... telepaticky pozna, ze uz bezi sit, ze uz se inicializovala krabice na seriovy lince ...

    2klokan ... naprosto mimo. Muzu su vybrat z asi tak 30 log demonu, a minimalne jeden loguje XML. Ten binarni blob stejne nebude obsahovat nic jinyho nez pole datum a pole text. Jenze to XML prectu i kdyz se castecne podela, zato tu binarku muzu leda zahodit.

    2) naprostej nesmysl, logovat si muzu cokoli si nastavim ze se logovat bude. Vazne nevim proc by cron mel resit sit, kdyz s ni nijak nesouvisi. Naopak zavislost to tak maximalne rozbije.

    3) zadny api neexistuje, kdyby existovalo, tak davno nekdo tu hruzu prepise.

    Je k dizpozici minimalne nekolik daleko lepsich initu ktery navic nic nerozbijej. Kdo ze bude rozbitej init opravovat? Vyvojar, kterej je linej napsat script, nebo admin? Par adminu znam. jeden nebo dva si na svy zelezo pustili i systemd. Ostatni nejsou zjevne dost velky magori aby to zkouseli. Zhruba dva dodavatele se snazili dodat neco, co chteli provozovat na distru se systemd. Oba dva hned v prvnich dnech testovani narazili na to, ze neco nefunguje ...

    2MP: Neocekavas ze budou existovat 2 nebo dokonce vic distribuci, to je totiz zcela neresitelnej problem z hlediska vyvoje software ... jeden jim vsem kaze, ... do temnoty ...

  • 25. 1. 2017 9:24

    jaromrax

    Ja mam podobny problem. Zase jsem neslysel dobry argument pro systemd. Stejna situace, donekonecna muzeme resit co je to "dobry"... Vzhledem k tomu, ze to prislo jako novinka, tak tam bych to ocekaval.

  • 25. 1. 2017 10:13

    MP (neregistrovaný)

    Netreba psat/udrzovat slozite bash skripty pro spravu sluzby...Uz vidim, jak to nasi vyvojari pisou misto nekolikaradkove definice systemd service unity.

  • 25. 1. 2017 13:12

    Jarda_P

    Netreba psat/udrzovat slozite bash skripty pro spravu sluzby...Uz vidim, jak to nasi vyvojari pisou misto nekolikaradkove definice systemd service unity.

    Ano, systemd je naprosto unikatni init, ktery jako jediny funguje bez dlouhych bashovych skriptu. Pockejte, vlastne ne. I jine inity misto nich maji jednoduche konfiguraky o par radcich a to i presto, ze se do nich nepromitly paprsky Poetteringova genia. Tak mi znovu unika, proc misto SysV zavadet zrovna systemd, kde se nektere veci serou, jine se meni adminum pod rukama, protoze soudruzi neco nedomysleli a dneska to proste funguje jinak a jeste to pozira okolni system jak zelena smrt.

  • 25. 1. 2017 10:36

    klokan

    Argumenty pro systemd byly probírány do omrzení, takže jenom krátce a v kostce:

    1. Logy. Sice binární, ale v jasně definovaném formátu. Kdo někdy psal parser syslogu tohle ocení.

    2. Integrace všech typů systémových událostí se závislostmi. V klasickém Unixu například cron a síť o sobě vůbec nevědí a žádná vzájemná závislost tudíž není tudíž není možná, přihlášení a odhlášení uživatele nejsou zaznamenané nijak apod.

    3. Všechno má API, což je jeden z největších problémů klasického Unixu, kde ovládat a konfigurovat systém programově v podstatě nejde. Víc než cokoli jiného je tohle důvodem, proč se Unix ani Linux není schopný doopravdy dostat na desktop.

    Někdo tady použil přirovnání ke stavebnici. Ano, Unix je stavebnice, ale taková, ve které má každá kostka jiný tvar, jiný rozměr, je z jiného materiálu a každá je nějak vadná, jenom každá jinak. Jistě, i z takové stavebnice se při troše dobré vůle dá něco postavit, ale to že to jde neznamená, že by člověk nemohl chtít lepší stavebnici. No a když ji dostane, tak ho nijak moc nemrzí, když ty staré kostky do ní už nezapadají.

    Argumentů proti systemd je, pokud vím, primárně pět:

    1. Rozbije to kompatibilitu s FreeBSD/NetBSD apod... Budiž. V tom je snad jakás logika, ale v zásadě je to stejné, jako odmítat TCP/IP, protože není kompatibilní s UUCP.

    2. Binární logy. Viz výše: jsou v každém případě mnohem lepší. Textové by třeba byly ještě lepší, to je možné, ale rozhodně je to dle mého názoru krok kupředu. Operační systém má být navržen primárně pro potřeby vývojářů, ne sysadminů.

    3. Návrh systemd není optimální. Nikdo netvrdí, že je dokonalý. Žádný lepší ale prostě k mání není a nikdo žádný takový ani nevyvíjí, takže v praxi je to buď systemd, nebo status quo. Většina zjevně volí tedy systemd.

    4. Do teďka jsme se bez systemd obešli. Aneb k čemu mikroprocesor, zbytečně integruje moc funkcí a sálové elektronkové počítače se bez něj do teďka taky obešly.

    5. Není to Unix. Na tohle je dle mého názoru přiměřená odpověď: "no a co má být?"

  • 25. 1. 2017 11:22

    Jarda_P

    1. Logy. Sice binární, ale v jasně definovaném formátu. Kdo někdy psal parser syslogu tohle ocení.

    Hm, tak zrovna ty binani logy a jejich parsovani tu jednou nekdo rozpatlavat a jestli se pamatuju, tak s tim parsovanim je to jeste horsi, nez u textovych logu. A to dokonce i v pripade, kdy se clceku podari se k tem binanim logum dostat, protoze zrovna nespadly.

    Operační systém má být navržen primárně pro potřeby vývojářů, ne sysadminů.

    Vazne? Ja si vzdyzky myslel, ze pocitace jsou navrhovany pro uzivatele. S vasim pristupem bychom dnes meli treba vysavace takove, ze by lidi radsi klepali koberce na klepadle na dvore.

    Vyvojar vyviji pro uzivatele a tim je v pripade spravy systemu admin, ne vyvojar.

  • 25. 1. 2017 11:55

    klokan

    Vazne? Ja si vzdyzky myslel, ze pocitace jsou navrhovany pro uzivatele.

    Pro uživatele jsou navrhovány aplikace. Operační systémy jsou (respektive měly by být) navrhovány pro vývojáře aplikací. Tak je to u Apple, Google i Microsoftu, jenom unixáci s tím mají pořád problém.


    S vasim pristupem bychom dnes meli treba vysavace takove, ze by lidi radsi klepali koberce na klepadle na dvore.

    A to jako proč? S vaším, tj. unixáckým přístupem, bychom měli vysavače, které by byly dělané každý na jinou elektrickou síť, hadici by mohl ohýbat jenom oprávněný technik v servisu, hubici by si člověk musel dodělat doma sám a nic by se na tom nesmělo vylepšit, protože by to už nebyla "filozofie" původního modelu od Electroluxu.

    Vyvojar vyviji pro uzivatele a tim je v pripade spravy systemu admin, ne vyvojar

    U operačního systému je uživatelem vývojář aplikací pro koncové uživatele.

  • 25. 1. 2017 12:51

    Jarda_P

    Operační systémy jsou (respektive měly by být) navrhovány pro vývojáře aplikací. Tak je to u Apple, Google i Microsoftu, jenom unixáci s tím mají pořád problém.

    Zrejme proto zastoupeni Widli, Masoxu a Androidu na serverech nikoho neohromi. Uzivatele serveru jsou totiz admini a ti si system predstavuji urcitym zpusobem, ktery je s uvedenymi OS nekompaibilni.

  • 25. 1. 2017 13:16

    klokan

    Tak pokud vím Wokna mají na serverech kolem 33%. O to ale nejde. Linux dneska nezaostává na serverech ale na desktopu. A kdyz budu parafrázovat Linuse, tak udělat OS pro servery je snadné. Horší je to na desktopu, protože to musí šlapat na mnohem širší škále konfigurací, kde se hardware, síť apod. mění pod rukama, člověk neustále instaluje a odinstalovává různé aplikace, a to všechno musí spolehlivě fungovat samo od sebe, bez žádného admina. Od toho je systemd. Jestli všechny tyhle požadavky splní se teprve ukáže, ale je to rozhodně nejnadějnější a vlastně jediný vážný pokus, jak je realizovat.

    Mimochodem i na serverech je to dneska jinak. Čím dál víc firem chce servery na klíč (a/nebo rovnou v cloudu), které fungují samy a případná (vzácná) administrace se dělá přes webové rozhraní, které tím pádem předpokládá správní API - a jsme opět u systemd. Admini na plný úvazek, kralující nad systémem i nad uživateli, kteří si bastlí vlastní init skripty a kompilují kernel, už z velké části patří do jiné doby. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je všechno, co proti tomu můžeme dělat ;-)

  • 25. 1. 2017 13:26

    Jarda_P

    Linux dneska nezaostává na serverech ale na desktopu. A kdyz budu parafrázovat Linuse, tak udělat OS pro servery je snadné. Horší je to na desktopu, protože to musí šlapat na mnohem širší škále konfigurací, kde se hardware, síť apod. mění pod rukama, člověk neustále instaluje a odinstalovává různé aplikace, a to všechno musí spolehlivě fungovat samo od sebe, bez žádného admina. Od toho je systemd. Jestli všechny tyhle požadavky splní se teprve ukáže, ale je to rozhodně nejnadějnější a vlastně jediný vážný pokus, jak je realizovat.

    Tak me to tak nejak uz leta funguje a bez systemd. Udev a tak, ze jo.

    Ja ale nechapu, proc kvuli tomu, ze Poetteringovi to nefunguje na desktopu, musime v OS mit v podstate nevykorenitelny init, ktery proto musi byt i na serveru, protoze na nem uz pulka veci zavisi. Pricemz tedy zrovna na serveru je lepsi cokoliv jineho, nez systemd.

  • 25. 1. 2017 17:56

    Ravise (neregistrovaný)

    A to jako proč? S vaším, tj. unixáckým přístupem, bychom měli vysavače, (...)
    -kde by filtr filtroval a neposílal analýzu vysávaného svinstva na centrálu
    -kde by při objednání byla možnost zvolit si barvu, materiály, povrchovou úpravu, umístění a tvar madel
    -kde by mi při ukončení podpory danému vysavači zpravidla nabídli nový vysavač
    -které by měly kabel přesně tak dlouhý jak je zrovna potřeba
    z citovaného příspěvku dále
    -které by byly dodávané s přechodkami na různé síťové zásuvky
    -který by měl ohebnou hadici a ne pevnou rouru
    -kde bych si hubici mohl vybrat z katalogu, pokud by mi nevyhovovala dodaná
    a hlavně
    -u kterého když odejde kompresor nepošlu do hajzlu celý vysavač, protože to není monolit.

    Ach ano, nekrmit trolly...

  • 26. 1. 2017 16:12

    Zero (neregistrovaný)

    2. ... Operační systém má být navržen primárně pro potřeby vývojářů, ne sysadminů.
    To si robis srandu? Tebe webserver, mail server a cely system spravuje vyvojar? Tak to vela stastia...

    3. ... Žádný lepší ale prostě k mání není a nikdo žádný takový ani nevyvíjí, takže v praxi je to buď systemd, nebo status quo. Většina zjevně volí tedy systemd.
    Ano a preto chlapci z TrueOS prechadzaju na OpenRC lebo ten nieje vyvyjany a udrzovany ludmi z Gentoo... Vecsina voli systemd aby mohla na distre spustit gnome a dalsie systemd dependency app...

    4. Do teďka jsme se bez systemd obešli. Aneb k čemu mikroprocesor, zbytečně integruje moc funkcí a sálové elektronkové počítače se bez něj do teďka taky obešly.
    Systemd mal nahradit stary SysVinit a nie nahradit cely system...

  • 27. 1. 2017 0:00

    klokan

    To si robis srandu? Tebe webserver, mail server a cely system spravuje vyvojar? Tak to vela stastia...

    Tak předně, jak už bylo mnohokrát řečeno, cílem systemd je primárně zlepšit konkurenceschopnost Linuxu na desktopu a docílit toho, aby Linux už nebyl JENOM pro webservery a mailové serveru. Dále je fakt, že spousta firem dává přednost MS IIS a Exchange na Windows, i přes to, že nevýhody a problémy těchto produktů jsou všeobecně známy (proprietárnost, uzavřenost apod), a proč? Protože to není systém stylu "dodělej doma", kde rozchodit email je práce na týden. Uživatelé si kupují servery ze stejného důvodu, ze kterého si kupují desktopy: aby jim na nich chodily aplikace, které zrovna potřebují. Ne pro to, aby je mohli spravovat. Model centrálního počítače s adminem, do kterého se uživatelé přihlašují přes terminály, už mírně řečeno není typickým scénářem a návrh OS se musí vyvíjet podle toho. Někdo to holt pořád ještě nedokáže pochopit.

    Ano a preto chlapci z TrueOS prechadzaju na OpenRC lebo ten nieje vyvyjany a udrzovany ludmi z Gentoo... Vecsina voli systemd aby mohla na distre spustit gnome a dalsie systemd dependency app...

    Přesně tak, "vecsina voli systemd aby mohla na distre spustit gnome a dalsie systemd dependency app". TrueOS a Gentoo používají OpenRC, to je samozřejmě pravda a mají na to plné právo, ale při vší úctě to nejsou zrovna většinové distribuce. Neboli silně pochybuju, že by volba OpenRC v TrueOS nějak ovlivnila celkové směřování Linuxu a drtivé většiny komunity. Je samozřejmě dobře, že takové distribuce jsou a jistě dobře poslouží těm, kteří se s existencí systemd stále nemůžou smířit. Od toho je to open source - i když upřímně řečeno nevím, proč tito kverulanti nepoužívají radši rovnou BSD.

    Systemd mal nahradit stary SysVinit a nie nahradit cely system...

    Systemd měl nahradit návrh (nebo možná nedostatečně promyšlený návrh) starého Unixu. To logicky obsahuje init, ale zdaleka jenom ne init. Ale váš příspěvek je svým způsobem velmi ilustrativní: lidem, kteří uvažují striktně v Unixových pojmech, jako je init, syslog apod., se systemd pochopitelně asi nikdy líbit nebude. Jenomže o to jeho vývojářům ani zastáncům nejde. Připomíná mi to klasickou hlášku, už nevím od koho: "FreeBSD dělají lidé, kteří milují Unix; Linux dělají lidé, kteří milují operační systémy."

  • 27. 1. 2017 3:40

    nobody (neregistrovaný)

    je ti vic nez 13let? prijde mi ze pokud ne, tak si prosel nejakym mesicnim kurzem vymejvani mozku...

    systemd neni o tom aby mohl byt "linuxovy desktop", ten uz minimalne 10let existuje (tedy myslim stav kdy opravdu takovy desktop mohl 99% BFU slouzit, jinak byl samozrejme uz roky predtim i kdyz ne tolik pro BFU)
    tvuj pocit ze "pred systemd" byl GNU/Linux vhodny jen pro server hranici s "technickou demenci"

    exchange neni o tom ze je to na kliknuti (coz neni) ze je to bezproblemove (coz uz vubec neni), ale o tom ze to stoji penize a je to od microsoftu, protoze o jeho nasazeni rozhodujou nejcasteji manazeri co technickeho aspektu nerozumi, ale zastavaji nazor "co je zadarmo nemuze byt dobre", "kdyz uz mame od Microsoftu tamto, tak koupime i tohle", v neposledni rade slysi na marketaky od microsoftu co prijde a ukecaj je na vzdusne zamky...

    systemd mel nahradit init, nemel nahradit "cely vesmir", pokud by mel nahradit Unix koncept, tak ma podle tebe teda nahradit komplet GNU nastroje? X11/X.Org? a muze zustat Linux jadro? bootloader take musi byt systemd? takze tvuj promyslenej koncepts je SystemD/SystemD? a DE muze byt Gnome/KDE/Xfce nebo DE take musi nahradit system-desktopenviroment?

  • 27. 1. 2017 13:58

    Zero (neregistrovaný)

    Dále je fakt, že spousta firem dává přednost MS IIS a Exchange na Windows, i přes to, že nevýhody a problémy těchto produktů jsou všeobecně známy (proprietárnost, uzavřenost apod), a proč? Protože to není systém stylu "dodělej doma", kde rozchodit email je práce na týden.
    Ano ked ty ten maiserver/webserver spravuje vyvojar tak to je praca na tyzden, sysadmin ti ho rozbeha za 2 hodky a pritom si da cigaro, kavu a precita ten tvoj vyplod tu...
    BFU ak si chce urobit vlastny web/mail server si zavola nejakeho kamosa co s tym ma skusenosti a nevyhodi 50k+ za exhchange+win­server+IIS, popripade si stiahne XAMPP

    Uživatelé si kupují servery ze stejného důvodu, ze kterého si kupují desktopy: aby jim na nich chodily aplikace, které zrovna potřebují.
    Ano a bez systemd to (nebolo) nieje mozne... Vdaka za systemd lebo bez neho som si nemohol spustit FF, LO, GIMP a tonu dalsieho softu, nastavit si job v crone pre backup, nastavit web sluzby atd...

    Přesně tak, "vecsina voli systemd aby mohla na distre spustit gnome a dalsie systemd dependency app". TrueOS a Gentoo používají OpenRC, to je samozřejmě pravda a mají na to plné právo, ale při vší úctě to nejsou zrovna většinové distribuce.
    No a predstav si ze na tom Gentoo beha aj GNOME (maju vlastny build tusim, mam zadsej KDE) takze je zaujimave ze ked to oni dokazu spravovat preco to nedokaze ta vecsinova distribucia s ovela vecsou zakladnou??? Inac to ze Open RC bude pouzivat aj TrueOS moze priniest novych vyvojarov na OpenRC a mozno sa zobudia a zacnu ho tiez pouzivat.

    Ale váš příspěvek je svým způsobem velmi ilustrativní: lidem, kteří uvažují striktně v Unixových pojmech, jako je init, syslog apod., se systemd pochopitelně asi nikdy líbit nebude.
    Nie moze to byt kludne aj systemd, syslog cron apod.., ale nie systemd, syslogd, crond, apod..

  • 27. 1. 2017 15:12

    Jarda_P

    Tak předně, jak už bylo mnohokrát řečeno, cílem systemd je primárně zlepšit konkurenceschopnost Linuxu na desktopu a docílit toho, aby Linux už nebyl JENOM pro webservery a mailové serveru.

    Aha. A jakym zpusobem presne diky systemd nastane rok Linuxu na desktopu? Kde presne je v systemd skryta ta wunderwaffe, diky ktere se to prihodi?

  • 25. 1. 2017 10:39

    Kate (neregistrovaný)

    Z toho co používám a oceňuji já: Integrace s cgroups, snadné psaní a správa unit, uživatelské unity, journald (tam tak 50/50. Sice mě štve že je to čistě binární formát, ale zase je to přehledné), nspawn.

  • 25. 1. 2017 11:13

    Jarda_P

    Ja mam podobny problem. Zase jsem neslysel dobry argument pro systemd. Stejna situace, donekonecna muzeme resit co je to "dobry"...

    Je uplne jedno, jestli systemd je dobry nebo ne, pokud si kazdy bude moci vybrat, jestli to chce pouzit nebo jestli radsi pouzije neco jineho. A to uz bohuzel neni pravda, systemd se stava neodstranitelnym sajrajtem, zakorenenym jak svlacec.

  • 25. 1. 2017 11:32

    klokan

    Asi tě to nepotěší, ale realita je taková, že jeden z důvodů pro systemd je právě i to, že není možné si vždycky "vybrat". Systém, kde si každý může donekonečna "vybírat" každou jednotlivou komponentu znamená, že vývojář nemůže absolutně nic předpokládat a každá aplikace je tak vlastně OS sám pro sebe. Výsledek je pak ta nechutná slátanina, jakou známe, kde člověk musí neustále řešit, proč v aplikaci A nejde zvuk, když funguje v aplikace B, proč má aplikace C totálně podělané fonty, proč se služba D nerozběhne pro probuzení z hibernace atd. Opravdu bych byl rád, kdybych mohl věnovat trochu míň času "vybírání" a trochu víc produktivní činnosti.

  • 25. 1. 2017 11:44

    backup (neregistrovaný)

    mate pravdu. Ja spravuji linuxove servry uz od roku 1993 a problemy se zvukem, spatnymi fonty a to probouzeni byl od pocatku horor. Konecne se to ted se systemd vyresilo. A navic, kdyz nebude mit databaze zrovna co delat, tak se ulozi ke spanku a usetri se tim lesy.

  • 25. 1. 2017 12:20

    MP (neregistrovaný)

    Necekate snad, ze servery budou mit odlisny init nez desktop postaveny na stejnem zakladu? To by totiz byl jeste vetsi problem z hlediska vyvoje/funkcnosti software.

  • 25. 1. 2017 13:03

    Jarda_P

    Systém, kde si každý může donekonečna "vybírat" každou jednotlivou komponentu znamená, že vývojář nemůže absolutně nic předpokládat a každá aplikace je tak vlastně OS sám pro sebe.

    Tohle by se dalo rici o nejakych aplikacich, ktere bezi jako daemon v systemu. Jenze situace je takova, ze za chvili bez systemd nepobezi ani piskvorky. Ale tesi me, ze systemd usetri strasne moc prace s psanim par shell skriptu lidem, kteri napriklad napisi databazi s kodem 15 km dlouhym. Tech 100 radky v bashi by uz asi nezvladli.

    Výsledek je pak ta nechutná slátanina, jakou známe, kde člověk musí neustále řešit, proč v aplikaci A nejde zvuk, když funguje v aplikace B, proč má aplikace C totálně podělané fonty,

    Ano, tohle se diky systemd urcite zlepsi. Jen by me zajimalo, jestli za vase problemy se zvukem nemuze Pulse Audio od tehoz geialniho umelce.

    proč se služba D nerozběhne pro probuzení z hibernace atd.

    Ano, jiste i na toto je systemd zazracnym lekem. Kdyz se sluzba neprobudi s obycehnym initem v bile krabici s cernym potiskem, tak se urcite probudi se systemd, s duhou na krabici a granulemi Poetteringova genia, ktere odstrani kazdy problem s ospalou sluzbou.

  • 25. 1. 2017 14:02

    Kate (neregistrovaný)

    >jestli za vase problemy se zvukem nemuze Pulse Audio od tehoz geialniho umelce.

    No pro mě přesně naopak :) Ale jo, před PA to byla lahůdka. Jedna aplikace OSS, druhá ALSA, do toho dělal nepořádek Arts v KDE.. Když jsem potřebovala přehodit výstup aplikace na jinou zvukovou kartu, musela jsem se modlit aby měla aplikace v konfigu výběr výstupního ALSA device a i tak to bylo krkolomnější než mít vše na jednom místě...

  • 27. 1. 2017 0:52

    klokan

    Tohle by se dalo rici o nejakych aplikacich, ktere bezi jako daemon v systemu. Jenze situace je takova, ze za chvili bez systemd nepobezi ani piskvorky.

    Tak piškvorky, pokud jsou (jako že asi jsou) založené na frameworku gnome, bez systemd asi opravdu nepoběží, protože bez něj neběží gnome. Na tom ale není vůbec nic nového. Živě si vzpomínám na doby, kdy se řvalo proti GTK, Qt, Gnome a KDE, protože prý to je zbytečný balast, aplikace mají být napsané čistě v Xlib, ti co argumentovali tím, že potřebujeme lepší API, lokalizaci, přístup pro postižené, podporu drag-drop atd. byli posíláni do oněch míst, protože nechápou, že to odporuje "filozofii" unixu atd atd atd. Ještě předtím byli lidé, co trpěli infarkty kvůli samotnému X11, protože to je prý jako Windows, na unixu to nemá co dělat, správný admin dělá všechno ve vi (nebo v emacsu) a nikdo jiný, než admini, zřejmě počítače nepoužívá. Nic nového pod sluncem. Až implementujete piškvorky, které nemají zbytečné závislosti na libc a na kernelu, a nebrání vám tak v té tolik ceněné možnosti výběru, tak mi dejte vědět.

    Ale tesi me, ze systemd usetri strasne moc prace s psanim par shell skriptu lidem, kteri napriklad napisi databazi s kodem 15 km dlouhym. Tech 100 radky v bashi by uz asi nezvladli.

    Právě, že by je nezvládli, protože oněch 100 řádků v bashi je nejen na každém distru, ale pomalu na každém jednotlivém počítači jiných. A nestydíte se vůbec takhle vnucovat bash? Co možnost výběru? Co když trvám na tcsh?

    To je právě příklad toho, co se systemd snaží řešit. Vývojáři databáze k ní přiloží jeden unit soubor a hotovo, uživatel ani oni už nemusí dál nic řešit. Prostě to funguje.

  • 27. 1. 2017 15:20

    Jarda_P

    Tak piškvorky, pokud jsou (jako že asi jsou) založené na frameworku gnome, bez systemd asi opravdu nepoběží, protože bez něj neběží gnome. Na tom ale není vůbec nic nového.

    Tak Gnome je uz davno docela monstruozita samo o sobe. Pokud Gnome ma byt dovodem, proc vsichni potrebuji systemd, tak vezte, ze spousta lidi Gnome nepouziva.

  • 24. 1. 2017 18:41

    Fík
    Zlatý podporovatel

    No já OpenRC mám a znám, ale přišlo mi divné, že by FreeBSD RC, který neznám, byl o tolik míň spolehlivý a hůř organizovaný.

    Zato vím, že RC se pouští sekvenčně, kdežto OpenRC umí i paralelně (je potřeba nastavit). Odtud možná úspora času.