To se nam ty sliby zase hromadej ... jeste by mohli napsat, kdy tu podporu, bez jakehokoli oznameni nebo oznaceni na vyrobku, zase odstranej, pripadne ji ani nikdy nedodaj s tim, ze "to prece stejne nikdo nepouziva".
Zajimavy teda je uz to, ze vedi ze to bude mit PoE, ale jeste netusej, jak to realizujou ...
"That means that you would be able to power supply your devices by adding a special internal dongle" ... lol
Jo ted sem se podival, jasne, $$$ se moc nesypou, tak to tech slibu jeste par bude ...
BTW: Nechcete si nekdo koupit "specielni" elektrickou zasuvku s cedukou "zarucene odfiltruje elektrinu z temelina"? Za 500 je dobra cena ne?
j: Zajimavy teda je uz to, ze vedi ze to bude mit PoE, ale jeste netusej, jak to realizujou ...
"That means that you would be able to power supply your devices by adding a special internal dongle" ... lol
No v ty citaci to je popsany, koupis bazmek, zapojis na vnitrni konektor a mas PoE ;-)
Ze to oznamili nez vedi jak to realizujou je normalni jev souvisejici s spatnym rizenim projektu. Nekdo kdo ma pravomoc tak rozhodne ze PoE chcem. Toho se chyti hned komunikator z firmy a vybleje ze PoE bude aniz by byla ucinena analyza zda je to mozne a jaky to ma vliv na dalsi komponenty.
Nez neco takoveho plknu ven, tak se ma udelat analyza jestli je to mozne. V tomto pripade nejde o nic. Az budete ale muset platit penale 1m euro zakaznikovi denne za nedodani slibene funkcionality, tak si date uz na tohle priste pozor:))) On i ten hate komunity a nasledna neduvera jednomu na CVcku nepomuze.
Ale tento pristup mne neprekvapuje. Tohle je typicka cecha. Technologicky brilantni, nadani temer zazracnou schopnosti improvizace ale jakmile jde o spolupraci a komunikaci tak je to horsi nez koordinovat tlupu simpanzu. Nezazil jsem ceskou firmu kde by to bylo jine... rad uvidim dukaz ze je to naopak.
No jak by to asi dělali? Tak, jak to dělám standardně já.
Na vstupu zdroje dioda na hlídání polarity, za ní napájecí rail +12V. Ten je vyvedený i na vnitřní konekotr, na vedlejším konektoru jsou volný fousy z RJ-45 a trafa. V případě, že chce zákazník PoE, osadí se modul, který vyháhne šťávu z konektoru, překonvertuje na pošle do těch +12V. Je tam pak ale omezení výkonu podle standardu napájení.
Jo, návrh je o kompromisu. PMOS musíš řídit, chránit před statikou (víc než diodu). Takže tam máš víc dražších a citlivějších součástek, větší plochu na desce, vyšší cenu a nižší spolehlivost. Proti ztrátě 0,4V (při 12V odpovídá 3% příkonu).
Pro zákazníka je na prvním místě cena, pak dlouho nic, na druhým spolehlivost. A když zákazník chce, tak to taky dostane.
A s MOSFETem si jenom tak mimochodem moc nepomůžeš... při Rds 20m a Id 2A to máš tak jako tak na úrovni Schottkyny a ve vstupu napájení se na rychlost nehraje.
No já spíš myslel něco jako Fig 3 z http://www.ti.com/lit/an/slva139/slva139.pdf . A tam řízení není.
Statika i Rds jsou samozřejmě platné argumenty. I když teda 20m x 2A je 0.04V. Což je o řád lepší než ta dioda :)
Nicméně koukám třeba na schottky SK24 a ta má při 2A Vf = cca 0.45V. Ten mosfet by tedy musel mít Rdson < 0.225 ohmu, aby byl lepší. A třeba namátkou IRLML5203 co na polaritu běžně používám má Rdson cca 0.08 ohmu, i když na konstantní 2A by už asi nebyl úplně ideální (SOT23 a odvod tepla...). Obojí jsem vybral celkem náhodně z toho co mám někde po ruce.
U vyšších proudů bude ta dioda určitě lepší (je levnější a tranzistory na vyšší proud už mají i vyšší Rdson - třeba IRFR9024 má už skoro 0.3V). Ty 2A jsou tak na hraně.
Je to vždycky kompromis, ale 12V 2A stabilní odběr u domácí elektroniky zase tak běžný není. 2A špičkový odběr už je pak jiná pohádka, tam ta dioda bude většinu času o dost horší z hlediska ztrát (ale ne ceny). Většina elektroniky asi na rozdíl od mých udělátek na baterie neběží, takže ta napěťová ztráta nemusí tolik vadit.
Já myslím, že je to dobré řešení, jak u Turrise, tak u Raspberry PI, mít na PoE zvláštní konektor.
Takto je možné, aby si člověk sám ubastlil externí modul, např. jenom pro "pasivní PoE" nebo pro neizolované 802.3af/at (člověk musí vědět, co dělá).
Taky, pokud je takové řešní dobře navržené (což jsem nezkoumal ani u jednoho), by mělo jít udělat moduly jak pro PSE tak pro PD, tj. jak pro napájení Turrise/Raspberry, tak pro napájení jiného zařízení z Turrise/Raspberry...
(Na projektu Turrisů* bych kritizoval jiné věci, tohle je dobrá myšlenka...)
PoE = Power over Ethernet
Povídejte, jak se ta elektřina přenáší po spojové vrstvě?
Ethernet je rodina protokolů, není to jen protokol spojové vrstvy, definuje i fyzickou vrstvu.
S tim POE podporou to dopadlo zajimave. Ja jsem se mylne domnival, ze budu moct MOXem napajet male POE zarizeni jako kamery anebo SBC (viz Raspberry Pi 3+).
Nakonec to dopadlo tak, ze v pripade nutnosti budu muset koupit extra POE switch. Takze zase nemam duvod MOXe koupit.
Kdyby tam pridali aspon nejake sensory anebo novou wifi podporujici prichazejici standard 802.11ad pracujici na frequenci 60Ghz slibujici rychlost gigabitove metalicke site. At aspon v necem aby byl technologicky novejsi nez Turris.
Puvodni projekt Turris i ted Mox se mi libi, myslim si, ze vznikne i dalsi pokracovani.... Je mi lito hateru (trochu jsem prekvapeny z jejich mnozstvi zde oo, nebo nejsem?), kterym doporucuju misto stekani treba sednout a zkusit popremyslet, cim by sami obohatili nas svet, nebo primo projekt Mox. Toto chovani nema bohuzel zadny vyznamny prinos, coz muze byt ovsem i prevazna napln zivota dotycnych (jen popichuju)
Kazdopadne good luck Moxiku! :-)
Takze vubec nevite co by jini navrhovali, ale dopredu je zavrhujete? Nelibi se mi vase uvazovani, ze "kdo nejde s Moxem ke svetlym zitrkum je automaticky hater". Objektivnejsi hodnoceni Moxe ukazuje volna soutez, a tim je napriklad objem vybranych prostredku na Indiegogo. Zadna slava to neni, coz jasne ukazuje, ze se projekt Turris "vycerpal". Je jedno, jestli je na vine maretingova, technicka, servisni nebo manazerska stranka veci, proste to tak je. Muzete s tim nesouhlasit, muzete to vnitrne odmitat, ale fakta jsou stale jen fakta.
Nenazval bych se hater moxu, nebo turrisu, ale jaksi se neumim identifikovat v cilove skupine. Domu? Je to drahe a imho za ten rozdil ceny jako home user nedostanu mnoho navic. Do firmy? Imho zase bez nejakeho oficialniho komercniho supportu treba nbd onsite. Takze nejake se proste nemuzu s tim identifikovat a co se tyce moxu - je skvele ze si clovek muze vybrat all in one reseni dle svych preferenci, ale kdyz se podivam na cenu jednoho moxu s tim co chci a s tim co udelam treba 2-3 jinym krabicema tak si neumim zduvodnit rozdil ceny. Mit jednu krabici - ano, u imacu na stole to hraje roli, u maoxu nekde na skrini to imho nema zadny smysl. Mozna marketing neni zamereny na me, ale na nekoho kdo nevidi nevyhody a naopak ja z marketingovych materialu nejsem presvedcen ze mox/turris je pro me at uz doma nebo ve firme.
Mozna by spis mohli navrhnout, co by si predstavovali, ze by to melo umet a proc. Pripadne primo navrhnout reseni, jak to realizovat.
Ona, i kritika je dobra. Treba ted je jasne, ze v clanku schazeji nektere informace, ktere by se dali oznacit za podstatne pro skupiny s urcitym zamerenim. Se treba autori pouci a priste zkusi zpravicku formulovat jinak, snad lepe.
Na druhou stranu, je treba s informacemi nakladat opatrne. Neprozrazovat konkretni detaily. Informace bedlive sleduji konkurencni vyrobci. At si minimalne musi vyrobek koupit a prozkoumat, pokud chteji technicke podrobnosti.
Ja som si kupil Turris Omnia 2GB plusnejake gadgets okolo ale nejak ma nelakal 3g modul v tom case. Teraz ho potrebujem a hovorim si - nie je problem - dokupim... Problem ale je! 3g karta sa neda kupit priamo od nic.cz teamu, ale da zohnat z nejakych e-shopov, nic.cz team s nou ale dodaval specialny chladic vo forms medenej 'kocky' ktora sa neda kupit nikde(!)...
Na to kolko prachov ste vyzbierali by ste mohli predavat aj 'doplnky'...
Takze z Omnie som trochu sklamany a do Moxu som uz nesiel :-(