Zatím je Wayland pro mě v Ubuntu spíše k zlosti. Třeba ve Waylandu nelze u kraje obrazovky vyvolat menu pravým tlačítkem myši. Nebo nelze zoomovat pomocí Ctrl + kolečko myši v neaktivním okně. A také mě zcela nespolehlivě tak jednou z pěti použití nezkopíruje zkratka Ctrl+C nic do schránky. Na X zatím vše funguje jak má. Wayland se mi nezdá v ničem lepší než li Xorg (z uživatelského hlediska)
Souhlas. Pro mě je Wayland nepoužitelný. Bez XWaylandu naprosto nepoužitelný. Nejsou pr Wayland nativní aplikace...Když vyměním Radeon za Nvidii tak je černá obrazovka pokud nenasadím Xorg. V roce 2021 nikdo nebude dělat pokusného králíka a nebude volit mezi Nvidií a AMD a řešit kdo nedodává ovladače. To je podle mě naprostý konec Linuxu na desktopu a z 2% klesne na nulu.
ackoliv jako uzivatel Xfce Wayland nepouzivam, tak nevim co plasis...
1. ve zpravicce se jasne pise ze 21.04 nahodi Wayland pouze pokud NEbudes mit uzavrenej Nvidia ovladac, tzn budes mit Intel, AMD, Nvidii s otevrenym nouveau...
2. kazdej soudnej uzivatel GNU/Linuxu (kterej NEpotrebuje CUDA a zaroven chce NEIntegrovanou grafiku stejne uz davno voli Radeon... prave proto ze ovladac dodava do jadra primo firma AMD
3. Fedora ma vychozi Wayland uz par let...
4. mimochodem, (ackoliv uzivatel Xubuntu) Ubuntu NEni samozrejme jedina distribuce, aby jsi delal (jakkoliv zmatene) zavery o konci [GNU/]Linuxu na desktopu ;-)
Proč by uživatelé Nvidie měli mít těžký život??
https://community.kde.org/Plasma/Wayland/Nvidia
Však si to vyskúšajte... Podpora v KDE je cez EGLStreams, a ten kód je v podstate neudržiavaný. KDE sa tým zaťažovať nebude a Nvidia na to kašle.
Aj keď je tu dobrá správa - Nvidia údajne pracuje na podpore dma-buf. Ak to reálne dokončia, nebude treba samostatnú code path pre Nvidiu v každom jednom kompozitore, ale fungovali by cez štandardné API.
Obavam se ze tema technickych rozdilu mezi XOrg a Waylandem je dobre tak jedine pro vyvojare a k tomu aby se o tom pohadalo par nerdu a hateru na Rootu.
Linuxovy desktop ma z hlediska "normalnich uzivatelu" mnohem zavaznejsi problemy, o kterych se radeji nezminuji ani na prednaskach... :( Napriklad upadajici translace do cestiny, bordel v ~/, nekompatibility mezi jednotlivymi (GUI) prostredimi apod... Nejaky Wayland, nebo XOrg je pro BFU naprosto nezajimave tema.
31. 1. 2021, 14:31 editováno autorem komentáře
Ono nastáva doba, keď rozdiely medzi X.org a Wayland už nie sú len technické, ale majú veľmi viditeľné dopady na používateľov.
Prvý z nich je podpora fractional HiDPI a viacerých monitorov s rozličným DPI. Pre Wayland to nie je najmenší problém. Pri X.org treba riešiť rozličné hacky a nastavenia, a aj tak to bude fungovať len pre danú konfiguráciu a dané aplikácie, nie out of the box pre všetko tak, ako to funguje vo Waylande. Áno, stále tu budú ľudia, čo budú tieto hacky riešiť a popritom frflať, aký je Linux problematický a ako iné operačné systémy fungujú out of the box - a pritom ich stále ani nenapadne, že ten problém je len ich, pretože trvajú na tom, aby X.org robil niečo, čo nikdy robiť nebude a ten rozdiel teda nie je len teoretický a zaujímavý pre vývojárov.
Ale to je zase vec vyvoje. Samotny XOrg se uz peknych par let vicemene nevyviji. Posledni release X11R7.7 vysla nekdy kolem roku 2012 a od te doby se jen udrzuje a hackuje. Kdezto Wayland ma na sve strane (prozatim) aktivni vyvoj.
Takze jsme v situaci, kdy mame jeden na kterym se pracuje, ale nikdo, az na vyjimky ho moc nechce nasazovat. Na druhe strane vetsina pivodni osvedceny zpusob, ktery se ale nevyviji, a tak mu zacina (logicky) pomalu na HITECH technologiich dochazet dech. Jenze to jsou porad zatim veci, ktere bezny uzivatel moc nepociti.
Uprime, i me zacina byt take celkem sumak jestli Wayland nebo XOrg - o detaily se stejne postara framework, ale bych moc rad, aby se to uz konecne doresilo, a pak uz hodne dlouhou dobu se nemusel resit graficky subsystem.
31. 1. 2021, 18:24 editováno autorem komentáře
Dost záleží na tom, jakou používáte distribuci. Wayland je jen protokol, záleží na všech komponentách v graphics stacku. Pokud distribuce doteď Wayland neřešila, protože to byla nějaká experimentální volba, kterou si zapnulo pár uživatelů, tak ta podpora podle toho taky vypadá.
Wayland ve Fedoře používám už skoro 5 let a popravdě posledních několik let už prakticky nepoznám, jestli jedu na Xorgu nebo Waylandu, musím si to vždycky ověřovat. Ale je to o tom, že máme ve Fedoře Wayland jako výchozí a problémy s ním se řeší.
Že je Wayland bez XWaylandu nepoužitelný? No a co? S tím se počítá. Některé starší aplikace (které jsou třeba pořád na GTK2 a už se nikam jinam ani neposunou, protože aktivita jejich vývoje je minimální) ani Wayland nikdy podporovat nebudou. Pro ně tady bude XWayland, který bude existovat ještě mnoho let. Xorg už se ale bude udržovat pouze pro využití v XWaylandu, čímž se zjednoduší jeho údržba natolik, že bude dlouhodobě udržitelná. XWayland není nějaké selhání Waylandu, zajišťuje kompatibilitu, která je u takových změn vždycky potřeba.