Stačilo přepnout na výpis procesů o pár tabu vedle ve stejném okně a bylo by vcelku jasno :) to průměrný uživatel Linuxu nezvládne na Windows vypsat běžící procesy s využitými zdroji?
Poznámky typu "mě na tom hučí větrák a nic mi to neukazuje" bych čekal spíš od kancelářského BFU, než v diskuzi na rootu.
Nevím jak je to ve WIN11, ale v W10 platilo, že se neukazovalo všechno, nebo "skrytě" pod jinou skupinou.
Telemetrie se ukazovala kolikrát pod jinými názvy. Ale výpis využití internetu pro jejich smůlu nelhal.. Nic ve zlém, ale proč správce disku posílá data někam do světa pravidelně? Kdyby fungoval špatně tak to odesílá jiná appka... Neřeknu, disk otevřený pro vnitřní skupiny PC, aby ostatní měly přístup k datům... Ale proč správce disků odesílá data, když vlastně nic nedělá ani nezajišťuje?
U Windows defenderu se dají sledovat soubory jejichž prověřování antivirem nejvíce zatěžuje váš systém, a pak lze ty důvěryhodné v nastavení Defenderu excludnout z realtime scanning:
Sledování zapnete
powershell.exe "New-MpPerformanceRecording -RecordTo "c:\work\recording.etl""
sledováno po ukončení vyhodnotíte například takto
powershell "Get-MpPerformanceReport -Path "c:\work\recording.etl" -TopFiles 3 -TopScansPerFile 10"
ze zkušenosti vím, že u dost vytížených systémů to může docela pomoci
21. 4. 2024, 20:33 editováno autorem komentáře
Primarne ridi beh ventilatoru firmware (BIOS) a pak jej muze prebrat OS. Z toho duvodu treba muze BIOS (ktery ma bezet jen nizsi desitky vterin) zamerne pustit ventilator na 100%, nebo treba muze az neprevzeti rizeni otacek ventilatoru povazovat za selhani OS, a umyslne zvysit otacky ventilatoru na 100%. OS naopak potrebuje mit k dispozici vlastni software a drivery pro cteni teploty CPU a rizeni otacek ventilatoru. Obcas jen nevhodny zpusob, jakym softwareove detekujete, zda k necemu doslo (vstup z klavesnice atp), dokaze sezrat 100% CPU, aniz by pocitac neco delal - proste sezerete 100% idle time. Instalacni program Windows bezi z vetsi casti sekvencne, takze kdyz treba ceka na vstup, muze mu to byt uplne sumak.
Instalace OS je v pripade Windows uplne jina zalezitost nez beh finalniho Windows OS, casto i bez multitaskingu, jen na 1 CPU jadro, bez optimalizaci a vyuziti realnych zdroju toho PC. Pro instalaci je to fuk. Instalator Windows se snazi provadet spoustu automatickych akci zavislych na sitovych zdrojich a sluzbach s dalsi moznou pridanou latenci na druhe strane komunikace (registrace, telemetrie, overeni licence, detekce konkretniho kusu hardware a OEM licence, hledani ovladacu v online katalogu MS a OEM vendoru, natahovani reklam), jedna komponenta pak zhusta ceka na druhou.
Oproti tomu monoliticke jadro linuxu obsahuje vse potrebne pro beh vlastniho OS uz po boot-u, uz behem instalace tak instalator bezi v prakticky plnohodnotnem prostredi, zvlast co se multitaskingu nebo ovladani ventilatoru tyce, v linuxu neni problem spustit proces ze souboru na disku, nechat jej bezet v pameti a behem behu nahradit jeho binarku na disku jinou (a taktez sdilene knihovny). Ohledne komunikace po siti a cekani na odezvu sitovych sluzeb je to taky "nebe a dudy", kdyz uz, tak se typicky provadi jen download na pozadi, plnou rychlosti, a z vicemene staticky daneho zdroje.
Porovnaval bych radeji az beh stejne (opensource multiplatformni ?) aplikace na jiz nainstalovanem a nakonfigurovanem OS (stejne jako Phoronix)
Pak je taky otazka, zda tech 20% rozdilu uzivatel dokaze vyuzit, nebo jak moc mu v tom pomaha UI (txt nebo graficke), zavisi na uzivateli i typu ulohy. Pouzivam oboje, oboje s vyhodami.
Hele, díky za upřesnění. Ale tento problém to nebyl a už vůbec nepotřebuji řešit příčinu. Píšu „čistá instalace“ - tím nemyslím běh instalátoru, ale čerstvě nainstalovaný operační systém, takže běžel už finální OS. Ventilátor neběžel během bootu, aktualizace už byly nainstalované.
Musím říct, že to byl slušný omyl to sem psát. Příspěvek byl původně myšlený jako vtipná poznámka pro odlehčení a první zkušenost s Windows po ~15 letech.
A čeho jsem se dočkal? Sáhodlouhých vysvětlení, co jsem udělal špatně, označení za idiota a dalších urážek a narážek na moji neschopnost. No super.
Tvé vysvětlení širšího rámce je asi jediný komentář, který se snaží o konstruktivnost, cením si toho. Vy ostatní, jděte do...
Ale no tak, to snad nemůžeš myslet vážně. To by musel být vidět velký rozdíl i v ostatních testech.
Teď tedy další bug, pokud použili i rozdílné JVM, pak měřili co? Jak fouká vítr skrz chlupy medvěda vystaveného na Kokoříně, když jsou otevřené a zavřené okna na hradě Brtníku? Nebo jak mám rozumět tomu komentu?
Zas na druhou stranu, jaké JVM má BFU stáhnout? V Linuxu je to jednoduché, to z repozitáře. Jenže ve světě Windows a macOS je na standardním webu jen staré JDK a novější verze builduje komunita na svých webech. macOS třeba píše "Please visit http://www.java.com for information on installing Java.", a tam je jen Java 8.
Já teda nic nezpochybňuju, ale používám tytéž multiplatformní aplikace ve Win 11 i Ubuntu 22 a subjektivně tam zásadní rozdíl nepociťuju. Někdy je rychlejší to, někdy ono. A ano mám rád obojí a oboje mi vyhovuje. Co mi až tak nevyhovuje, jsou hateři jednoho, či druhého. Ale každému, co jeho jest.
P. S. Důvěřuji jen těm testům, které jsem si sám zfalšoval. :-)))