Vlákno názorů k článku
Ubuntu Christian Edition 3.1 od Seid - Víte, neberte to jako urážku, chci se jen...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 5. 2007 23:57

    Seid (neregistrovaný)
    Víte, neberte to jako urážku, chci se jen na něco zeptat. Vždycky, když mluvím s nějakým křesťanem, tak mám pocit, že má jakýsi patent na morálku. Tak se tedy křesťanů ptám, kde ho sakra berete? Jsem zvědavej, jestli se tu najde nějaká odpověď, která pro mě bude objesňující. Předem dík.
  • 21. 5. 2007 0:26

    repulsive (neregistrovaný)
    to je přeci jednoduché a zřejmé - jsou přesvědčeni, že jsou v kontaktu s pánem vesmíru (tedy i naším pánem), a že od něj mají informace o tom, jak se chce, abychom se chovali. co je na tom k nepochopení ?
  • 21. 5. 2007 7:21

    mys elf (neregistrovaný)
    To je těžké, křesťanství (ale v ještě větší míře např. islám) je náboženství, které je založené na zjevení pravdy Bohem. Větší nebo menší prostor pro kritický rozum tam je a vždycky byl (už v Novém zákoně se platnost různých přikázání relativizuje), ale někdo je holt otevřenější a někdo je založený více dogmaticky.
  • 21. 5. 2007 8:29

    Petr (neregistrovaný)
    Víra obecně a křesťanství jako rámec, ve kterém se víra může naplňovat, dává určitá měřítka, jak by se člověk měl chovat. Samozřejmě záleží na tom, jak se k těmto měřítkům člověk postaví. Každá myšlenka se dá pojmout pokrytecky, každá myšlenka se může zneužít. Některé chyby, které křesťanská církev udělala neříkají nic o myšlence křesťanství, ale o jejím zneužitím některými (vlivnými lidmi).

    A u křesťanů stejné jako jinde. Jsou křestané, kteří dodržují desatero a snaží se neřešit, jsou mezi nimi pokrytci a i ti, kteří tu myšlenku zneužívají. Je určitě mnoho nevěřících lidí, kteří žijí z křesťanského pohledu příkladným životem. Ostatně minimálně sedm z deseti přikázání by mělo být součástí morálky každého člověka bez ohledu na víru (druhá věc je, co si člověk např. pod 'nesesmilníš' představuje).
  • 21. 5. 2007 8:42

    pavel (neregistrovaný)
    Nezesmilníš obsahují pouze nepřesné překlady (kralický, apod.), původní slovo znamená nezciložiš, a to je už celkem srozumitelné. I když i tohle se dá pochopit i tak, že nikdo mi nebude píchat moji manželku, ale na děvky a otrokyně si čas udělám. Nicméně poexilní rabínský judaismus požadoval manželskou věrnost i po mužích, dokonce se i očekávalo, že muž vstoupí do manželství v panenském stavu.
  • 21. 5. 2007 10:17

    anonymní
    Já ten pocit nemám. Prostě každý člověk uznává určité hodnoty a pokud není úplnej magor, tak je přesvědčen, že ty jeho hodnoty jsou morálně správné. Člověk to mívá i nějak zdůvodněné, proč zastává ten či ten postoj.
    Je logické, že pokud potká někoho, jehož názor na tu samou věc je protikladný, těžko najednou řekne "aha, byl jsem úplně mimo". K tomu musí být buď submisivní a nebo poznat argumenty, které ho přesvědčí. Tohle platí obecně.
    Závěr - přijde mi logické, že pokud se pak tyto dva názory střetnou, každý má pocit, že ten jeho je správný (pokud se vzájemně vylučují). To přece není vlastnost křesťanů, ale všech lidí a je to o tom, na jakého člověka narazíš.
    Podívej se do této diskuze, co lidí prostě křesťany nesnáší, mají potřebu tuto svou nenávist vylévat do diskuze a budou svou nenávist "podporovat" argumenty typu středověk nebo že katolíci neuznávají antikoncepci apod. Ti jsou taky přesvědčeni o tom, že jedině jejich pohled na svět, zvláště na křesťany, je jediný správný.

    PS: Dokážeš si představit, že zastáváš nějaký názor, máš pro něj řadu důvodů, proč ho bereš za své a teď přijde Pepíček, začne vykřikovat "Nenávidím Seidy" a popírat tvůj názor a ty půjdeš, chytneš se za hlavu a řekneš "Tak pardon, omlouvám se, Pepíček má pravdu"?