Tohle asi tady na rootu nevyřešíme, nicméně můj osobní názor:
ad 1. To je pravda, nicméně je taky pravda, že remote display už dneska asi ztratilo smysl. Dumb terminal napojený na centrální počítač už nikdo nepoužívá, nehledě na to, že slavný remoting s X11 nikdy nebyl žádná velká paráda. Neříkám, že nejsou případy, kdy se to i dneska hodí, ale asi už nestojí za to, aby se je fungl nový návrh snažil podporovat.
ad 2. To není bug ale featura ;) Základní myšleka Waylandu je "všechno na straně klienta". Takže cílem je přesně to, aby v protokolu žádné grafické primitivy nebyly, aplikace dostane vlastní nezávislý framebuffer a do něj si kreslí, jak chce. Je to v mnoha ohledech skvělý a elegantní návrh, ale logicky má to mínus, že, jak říkáte, holt to nejde streamovat. Pro toho, kdo se bez remotingu neobejde, tu vždycky bude řešení v podobě RDP nebo něčeho podobného.
ad 3. Nevím, co tím myslíte. Grafické primitivy poskytuje Cairo nebo ta příšernost, kterou používá Qt. Není to součást samostatného Waylandu, protože takový je záměr se svými výhodami a nevýhodami. Mimochodem, moderní verze GTK a Qt grafické primitivy X11 taky nepoužívají už hezkou řádku let.
ad 4. To jsou otázky, nad kterými se už asi bude diskutovat do konce věků. Je Linux Unix? Měl by se Linux vůbec snažit být Unix? Měl by vývoj v Linuxovém ekosystému brát ohled na Unixy? Anebo třeba naopak? Existuji vůbec "Unixy" jako platforma? Pokud ano, je fragmentace vždycky špatná nebo ne? K tomu se dá říct snad jenom to, že každý, kdo razí nějakou "jasnou", "radikální" odpověď nepřipouštějící protiargumenty (aby bylo jasno, vás z toho nijak neobviňuji) je principiálně demagog, kterého nemá smysl poslouchat. Trochu jako v politice...